Aktuálně: 4 683 inzerátů176 739 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 15.02.2024, 09:53:33 xxx.xxx.113.99

Schválně jsem je včera vyfotila, ale večer se mi to nepodařilo nahrát. Podle mě vypadají normálně, I kůzlata byly loni normálně velký, mlika kozy loni (při první laktaci) měly (dohromady) 5l za den. Sena mají k dispozici kolik sežerou. Je to naše domácí horské seno, plné kytiček a tak. 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 14.02.2024, 17:20:43 xxx.xxx.113.99

My zvonek dáváme přes léto, když je na pastvě. Jen jedné (mámě) krávě. Máme starý plechový zvonek na krávy. Dáváme jí ho protože když u nás byla nová, tak nám utekla a 3 dny chodila po lese. Tak jsme si říkali, že se zvonkem by se líp hledala. Ale teď už by neutekla, už si u nás zvykla. Ale zvonek má prostě pro jistotu. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 14.02.2024, 17:15:53 xxx.xxx.113.99

My jsme je takhle měli I loni, poradila nám to paní od krav až do porodu nedávat zrno, aby neměla kráva velký telátko a aby se jí dobře rodilo. Tak jsme to udělali stejně I u koz. A všechny porody byly úplně v pohodě. Letos kozy měly oves dokud jsem dojila, vždy při dojení. Ale jak se zasusily tak už nic. 

Mimochodem dneska u nás první husí vejce 🥚 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 18:59:32 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 13.02.2024, 16:17:57

Přesně tak, kojila bez zasušení a ano, prý se to mléko změnilo na mlezivo ze dne na den. Taky mě to udivilo. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 18:56:50 xxx.xxx.113.99

Jsou určitě březí, jsou už skoro širší než delší, takovyhle tvar měly i loni a každá měla dvojčata. 

Ten oves si krásně rozkoušou a v bobkach to vůbec není, i ječmen takhle stráví když se vrhnou na husi krmitko a vyjedi ho. Ale kráva mi to nežvýkala a taky měla celý zrníčka v hnoji. Tak krávě šrotujeme. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 15:55:13 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 12.02.2024, 14:36:35

Varaxi já si dovolím nesouhlasit. V mém okolí mám celou řadu holek, které kojí/kojily v průběhu těhotenství. Sama jsem to s některými z nich rozebírala (právě v souvislosti se zasušením krávy, takže mé otázky byly dost necitlivé, no prostě mám v okolí více mladých maminek než chovatelů krav). Jedna holčina mi dokonce řekla, že kojila nonstop až do dne porodu. A údajně se mléko na mlezivo změnilo až právě okamžikem porodu dalšího dítěte. Pravděpodobně to nějak souviselo s hormony při porodu 🤔 ale přesně důvod nevím… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 15:48:04 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 12.02.2024, 00:19:17

Teda to koukám jak kozám podstrojujete 👍 Ještě že ty moje neumí číst na internetu, ty by mi daly - od té doby co jsou zasušené, tak už dostávají jen seno a vodu a sůl. Občas sušený jablíčka jako odměnu, ale jinak nic. Když dojíme tak navíc mají oves, ale nešrotuji jim ho, baští ho vcelku. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.02.2024, 16:46:36 xxx.xxx.113.99

Není to úplně pravda, já s ním sice chodím ven, ale chlap si s ním hraje (mnohem víc než já, pretahuje, haze mu hračky, honí se s nim) a krmi ho. Navic chodí spát k chlapovi pod peřinu, u mě nikdy nevydrží a vždycky preleze k němu, takze myslím, že rád ho má aspoň stejně, ne-li více. 

Každopádně dotaz směřuje na to, jak ho (psa) naučit, aby hledal i někoho jiného než mě? Děkuji 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.02.2024, 16:10:45 xxx.xxx.113.99

Ahoj všichni, chci se zeptat, jak naučit psa, aby hledal člověka (manžela). 

Hrajeme s ním na schovku, ale je to strašně nefér, protože mě pes najde ihned (a to i když jsem třeba půl kilometru od domu skrčená v křoví v lese). Prostě chlap otevře dveře z domu, řekne hledej, případně mu ukáže, odkud přesně jsem vyrážela, a pes prostě běží po mojí stopě dokud mě nenajde. Ale když se prohodíme, chlap se schová, já řeknu hledej, tak jde pes zkontrolovat králíky, pak začne čumět do myších děr… 

Zkoušela jsem s ním jít společně po stopě, ale to zase kouká na mě, jako kam teda spolu jdeme místo aby sám hledal. Zkoušeli jsme chlapa schovat blízko, aby ho pes ihned našel a hned ho pochválil, ale to se spíš pes divil, za co ho vlastně chválíme… 

Jak na to?

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 22.01.2024, 13:10:32 xxx.xxx.113.99

Kometo, díky. Jenže - my dáváme jádra fakt málo. Hrneček šrotu ráno a hrneček večer, zalité syrovátkou. Jinak je jenom na seně. Sem tam dostane ohryzky z jablek nebo slupky z brambor… Tak jak jí to víc omezit? 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 22.01.2024, 12:55:27 xxx.xxx.113.99

Dobrý den, chci se zeptat jak zasušit krávu před porodem. Jestli to dobře chápu tak asi 2 měsíce před porodem bychom jí měli přestat úplně dojit. 

U koz to vypadá snadné, jedna už mléko ztratila sama, druhá stále má, ale je ho tak málo, že prostě přestanu dojit 2x denně, tu trošku si vydojim ráno a pak už jenom jednou za dva dny… a pak prostě už nic. 

Ale u krávy? Když teď dává 4l ráno +4l večer? Pokud bych měla začít dojit jen jednou za den nebude to pro ní problém, že jí prostě ve vemenu zůstanou ty večerní 4 litry? Nebude jí to tlačit nebo nemůže jí to způsobit nějaký ten zánět? Nebo prostě ze dne na den to mám takhle omezit a pak úplně stejně ze dne na den prestat uplne? Nebo mám dojit pořád dvakrát a nevydojovat úplně? Nebo jak na to? 

Děkuji moc za rady 👍

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.01.2024, 13:35:12 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 14.01.2024, 17:49:34

Někdo v tom článku zmiňuje, že v takové zimě patří krávy do chléva. Za mě rozhodně souhlas.

Když jsme si loni pořídili krávu, měli jsme takovou představu, že bude celoročně venku, s tím že na pastvině má domeček, kam se může schovat. Tak to mimochodem aplikovala i její předchozí majitelka v podhůří. Tak hned první zimu nám domorodci řekli, že jsme se zbláznili a že krávu privazat na řetěz do chleva a nechat jí tam celou zimu 🤔 Udělali jsme jak radili místní, ale celou zimu ve mě hlodala taková pochybnost, jako jestli nějak nestrádá, když nemůže chodit. Prostě byla od prosince do dubna privazana. No a letos jsme je zkusili nechat venku ‘co nejdéle’. Na Kateřinu nasněžilo, obě vpodstate nevylezaly z domečku na pasrtvine, jen k pitku se napít a hned zase zpátky. Takže jsme je hned na konci listopadu odvedli domů. A nevěřila bych, že se na nich dá poznat, jak jsou tady šťastné. A to i přes to, že jsou prostě jen přivazane. A mimochodem se nám od té doby zdvojnásobil nádoj. 

Takže za mě, pokud se nejedná o nějaké highlandy nebo jiné chlupáče, tak kráva na zimu rozhodně patří dovnitř 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 16.01.2024, 17:38:48 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 16.01.2024, 12:27:14

To mi připomnělo našeho nebožtíka staršího foxteriera, který se svého času sám vydal na ulice v Jakartě (kdo tam nebyl, provoz si neumí ani představit). Slavil se akorát Idul Adha, tj. na památku Izaka nebo koho se obetovavaji berani/kozli/bycci. Znamená to, že jako u nás na vánoce máme všude na náměstích kádě s kapry, tak tam jsou u každé mešity privazani ti berani, kozli a bycci. To samozřejmě Foxterierovi nedalo a šel to prozkoumat. Můj chlap psy vencil v 4 ráno, aby mohli aspoň u nás po oploceném areálu na volno. No kdyz jsem v 7 vstavala, pes stále nebyl, v 9 jsme se konečně doptali vrátnych že po 4. ho viděli jak opouští areál hlavní branou a vydává se na ulice 😬😬😬 Tak jsme to objizdeli na motorce, hledali na okrajích silnice mrtvolku pejska… Lepili letáčky s fotkou… Odpoledne nám nějaký týpek řekl, že toho psa na fotkach má nějaký mistni muslimský šéfík na zahrádce. Asi 5 km od nás, údajně mu ho přivedli od mešity. Naštěstí foxterier tam byl velmi neobvyklé plemeno, tak ho nevyhnali ale jako raritu ho přivedli místnímu šéfovi. Byl privazany na řetízku na dvorku, dostal i misticku s rýží… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 09.12.2023, 10:01:01 xxx.xxx.113.99

Já jsem před časem potkala nějaké lidi se dvěma nádhernými sedivymi velkymi psy. Byli opravdu nadherni, tak jsem se ptala, co to je zač a byli to kříženci vymarskyho ohaře a irského vlkodava. Nádherní psi. Pak jsem se po čase doslechla, že to snad krizili záměrně a už to byl nekolikaty vrh, ale opravdu krásná stvoření to byla… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.11.2023, 13:52:13 xxx.xxx.113.99
Ph:

Jak se nekdo muze ptat na rozdil u loveckeho psa s pp a bpp?

Co treba to, ze ten lovecky bezpapos nebyl nikdy na honu?


Já mám loveckého psa bez PP od pana myslivce, který má jeho oba rodiče. Proč myslíte, že bez PP psi nemůžou být používaní k práci nebo proč myslíte, že nemohou mít zkoušky? 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 27.11.2023, 18:03:33 xxx.xxx.113.99

Teď jsem si vzpomněla na prvního psa v mém životě - byl to pes mojí tety, jediný pes v rodině, když jsem byla malá, kříženec, pravděpodobně neměl dobré psí dětství a byl strašnej nervák. Vlastně se na něj nedalo sáhnout, hned vrčel a chňapal. A pokud na něj člověk koukal, nevzal si z ruky ani kus salámu. Prostě tolik moc se bál natažené ruky. Viděla jsem ho jak jednou pokousal I bratrance (dítě co s ním žilo v domácnosti), jen proto, že se mu snažil připnout vodítko. Vlastně na sebe nechal sáhnout jen mojí tetu… 

No a stejně jsem se do něj zamilovala. Naučila jsem se ho krmit tak, že jsem dala ruku se salámem pod stůl, neviděl mi do tváře a salamek si vzal. Vždycky jsem z toho měla hroznou radost 😊 

No každopádně jakkoliv ten pes byl hroznej, tak pro mě byl nejlepší, jiný pes v rodině nebyl a jak já ho bratrancům záviděla. Takže za mě doporučení psa ponechat. Děti, co vyrůstají se psem, jsou šťastnější než děti, které mají místo psa tablet.