Aktuálně: 4 823 inzerátů175 622 diskuzních příspěvků17 768 uživatelů
Fatia
Fatia (91 příspěvků) 25.10.2023, 12:00:07 xxx.xxx.205.210

já pestuji zeleninu ve vyvýšených záhonech = do záhonu nikdy nešlapu, neudusám si hlínu. A neryju. Při zakládání záhonu vrtsvím materiál, vznikne v podstatě kompost v záhonu, jak se postupně kompost rozkládá, zemina slehne, ale zůstává kyprá. Shora do záhonu přidávám posekanou trávu (v sezoně - mulčuji) případně hnůj (Zrzavci, se ti ozvu, ju? 😀). Záhon takto vydrží cca 5 let, pak je třeba ho vyprázdnit a znovu naplnit. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 21.10.2023, 00:25:45 xxx.xxx.205.210

Jednu dobu jsem se pohybovala v komunitě, kde bylo legální držení střelné zbraně normální. Chodila jsem s klukem, co taky nosil zbraň. Ač s dotyčným dávno nejsem a mohla bych k němu mít 1000+1 výhrad, tak on i všichni další nositelé zbraní, co jsem díky němu poznala, byli lidé, kteří si tasení zbraně jinde než na střelnici rozmysleli dvakrát, pak ještě dvakrát a i potom váhali. Reálně to udělal jednou jeden z nich… a nevystřelil, i když měl celkem dobrý důvod. Každý výstřel se pečlivě vyšetřuje, při zhodnocení, že se jednalo o nepřiměřenou obranu přijde o zbraně, zbrojní průkaz a k tomu další vyšetřování, které může skončit podmínkou či vězením. Dotyčného střelce neznám, ale dost pochybuji, že pokud by necítil vážné ohrožení jeho a své rodiny, riskoval by všechno to popotahování. Musel vědět, že se to bude vyšetřovat, že se dostane do novin a čeká ho několik nepříjemných měsíců. Nejsme naštěstí v USA, kde tasit zbraň a vystřelit je “běžné”.

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 18.10.2023, 11:26:38 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 18.10.2023, 10:55:52

Ti “naši” mají kratší uši. 😀ale jinak je to přesné. podběrák mě taky napadl, ale když MP nabízí sklopec, bude to snažší.

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 21:30:52 xxx.xxx.205.210

Vzhledem k tomu, že Chov zvířat je velmi živé forum, uvítala bych při odeslání příspěvku upozornění, že v daném tématu mezitím přibyl další komentář. Pisatel má šanci upravit svůj příspěvek s ohledem na nové reakce. Vím, že na jednom foru jsem to viděla a je to užitečná funkce. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 18:02:04 xxx.xxx.205.210

Jako Boe je dokonalá psice, jasně že jo! Ale… Neříkejte jí to, ale někdy působí jako trochu…Eeeee, jak to říct. Tupoun. Spadne na zem kus šunky. Ona to nezpozoruje, i když leží metr za mnou, po upozornění nehledá, když ji dovedu až ke kousku šunky tak ho A) obejde, B) nedůvěřivě očichá C) olízne a nechá být. Teprve po menším přemlouvání šunku sebere a sní. Když po ní při vaření hodím kus masa, první reakce je vždy úhyb stranou. Nevím, co se jí dělo v předchozím životě, ale její reakce jsou velmi nepsí. Je pravda, že v prvních dnech, kdy jsem ji přivezla z útulku, tak jednou si z linky stáhla hrnec od něčeho, tak ji vyděsila velká rána, že na linku už nikdy nezkusila vyskočit. A pár dní na to si stáhla z mého talíže pečené stehno, já zařvala, ona stehno pustila a od té doby nikdy nic nesežrala ze stolu. Mohu na nízkém televizním stolku nechat zbytek pizzy klidně týden (nedělám to 😀) a nic.

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 17:19:58 xxx.xxx.205.210

Já mám s Boe kliku, že většinu lidského jídla považuje za nepoživatelnou. nežere hranolky, chipsy, suché pečivo jen někdy výjimečně… Vlastně klidně odvrátí hlavu i od nabízeného párku 😀 To se nám stalo na nějakém jarmarku, paní od stánku se s radostí vrhla na Boe, jestli jí může dát párek, že ji spadl na zem. Pokrčila jsem rameny, že klidně, Boe k němu sotva čichla a odvrátila hlavu. Nepůsobilo to jako dobrá reklama, z dlouhé fronty čekajících na párek v rohlíku a grilované klobásy hned začaly padat hlášky jako “ani pes to nežere!”. Já se nakonec paní omlouvala, že Boe je prostě přehlcená vjemy, lidi, psi, koně s povozem, hluk, hudba… 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 16:24:27 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 17.10.2023, 16:04:54

nebyla jsem k smíchu, naopak měšťáci konali, identifikovali majitele králíků a nabídli k půjčení sklopec na odchytnutí ušáků. Jsme malé město, já tu žiji pár let, sousedy znám starousedlíky, jezdila jsem sem k babičce. Za zahradou tehdy bylo pole, teď tam stojí baráky, i tenhle králíkový. Nežijí tu chvíli, dle mého už to k 20 letům taky bude, ale prostě je neznám. Za mým plotem mají sousedi tak metrovou uličku a pak už zeď garáže (stavěno s povolením, podepisovali jsme jim tehdy, že nám nevadí, že staví tak blízko plotu), takže přes plot se téměř nevidíme, oni za garáž logicky moc nechodí. Králičí bobky mi zas tak putna nejsou, na dlažbě mě štvou dost, ale i všude v trávníku. Jezdí mi sem děti, hrají fotbal… Nechci bobky všude prostě. Do stromků se zatím snad nepustili, ale květinové záhony jsou zdupané slušně.

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 14:45:36 xxx.xxx.205.210

Uvidíme, zatím doufám v nějakou domluvu a spolupráci. Sousedi nejsou vesničani s děravým plotem i králíkárnou, mají krásný nový barák, bazén venkovní i vnitřní, basketové hřiště včetně osvětlení, garáž pro několik aut. Upřímně, králíci mi k němu nesedí vůbec, už vůbec ne volně chovaní, však bobky z králíků musejí padat i na jejich vymazleném pozemku, nejen v mé divočině. Z letmých kontaktů v minulosti se jeví jako sympatičtí lidé. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 14:09:27 xxx.xxx.205.210

Když já si myslím, že jestli chce mít soused králíky na volno, on by měl záplatovat plot, ne já. navíc netuším jak to pro králíky neprostupně vyřešit jinak, než že před svůj plot (starší mírně rozdrobená podezdívka s novým pletivem) postavím nový plot. S podhrabovou deskou nebo vyšší podezdívkou? Sice jde o pár metrů plotu, ale něco to bude stát a hlavně to bude stát můj/náš čas. A to je nedostatkové zboží. Uvidím, zda se po druhé intervnci MP nějak ozve. Jestli mu utekli, ráda mu je za pomoci sklopce od MP pomůžu chytit a vrátím. Jestli se neozve, platí chytím a sežeru. A udělám to tak s každým dalším králíkem, co se tu objeví. Nejvíc mě štve to mlčení. Že nezvedl telefon, který prý od MP dostal a neozval se s omluvou, vysvětlením… Králičí bobky jsou malé a v trávníku nenápadné, o to překvapující je, když se podívám pozorně. Jsou všude… K tomu rozvalené/rozdupané kytky (ok, to mě na konci sezony zas tak neštve, stejně je teď či na jaře ostříhám), dnes bobky 2 metry od vchodu na dlažbě. Několikrát jsem je nachytala pod autem (dočasně nepojízdné zaparkované na dvoře). Co když  mi tam něco rozkousali? A Boe je samozřejmě po zahradě prohání, nejsem schopna tomu zamezit, pokud zahradu nevyhlásím jako králičí území a svého psa tam nebudu vodit jen na vodítku. Tím si zaprvé posiluje lovecký pud, což nepotřebuju a hlavně ve snaze je dostat se bojím nějakého zranění, stačí blbý trn z ostružiny zaražený do packy/ucha… A já budu řešit a platit veterinu. Před pár lety se mi na zahradě vyrakvil kamarádův pes, rozběhl se za kočkou a skončil s vykloubenou nohou. Hovawart překvapivě přes překážky neskáče tak ladně, jako kočička. Snažím se žádné podobné nástrahy tu nemít, ale co já vím, co Boe napadne za blbost v rámci snahy o ulovení králíka. 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 13:14:10 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 17.10.2023, 07:39:52

S předchozí psicí jsme žily v Praze a měla jsem neuvěřitelně vycvičené oko na různé odhozené kosti od kuřete, zbytky pizzy, dětské svačiny… Neuvěřitelné, kolik zbytků jídla se venku válí. Ještě dlouho po smrti té feny jsem automaticky zaznamenávala jedlé odpadky u košů, v křoví. Po 5 letech to už vymizelo, tenhle reflex se ztratil 😀

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 13:03:39 xxx.xxx.205.210

A ještě králičí update. Minulý týden jsem nevydržela a zavolala městskou policii. Pána jsem velmi pobavila, ale výhoda malého města, slíbil, že se poptá a opravdu, ještě ten večer u mě zvonila hlídka, že mluvili s majitelem, je to soused, s kterým mám společný asi 2 metry plotu. A že mu na mě předali číslo, že zavolá. Konec dobrých zpráv, nikdo nevolal, králíci chodí furt dál, nezaznamenala jsem žádnou aktivitu podel plotu, že by soused třeba alespoň zkusil zacpat díry. Dvakrát jsem u nich zvonila, nikdo neotevřel. A začínám se zlobit. Králičí bobky všude včetně dlažby před barákem, rozdupané kytky v záhonech. Ach jo, s tímhle sousedem jsem zatím měla korektní vztahy, nejsme přátelé, ale zdvořile se zdravíme… Místní měšťáci mají sklopec, takže pokud soused nezačne nějak konat, půjčím sklopec a králíky sežeru.

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 17.10.2023, 12:50:07 xxx.xxx.205.210

Poslední dobou se vyrojilo spousta automatů od několika firem, které jsou přímo zaměřené na CBD a HHC výrobky. Od usušeného CBD či HHC konopí, předbalené jointy a právě i ty bonbony. Škodlivost a návykovost… Určitě nějaká je, pro děti mi přijde o dost horší dostupnost energy nápojů. Ale i tyhle automaty jsou určitě špatně, dostupnost bez omezení věkem není dobrá, předávkovat se bonbony asi jde, vím, že pár dětí skončilo v nemocnici. Ale to jde dle mého i kofeinem z energy drinků a tam nikdo žádnou paniku nedělá (a i stím skončilo pár dětí v nemocnici). 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 10.10.2023, 16:25:34 xxx.xxx.205.210
KatyQ:

Dnes otevřu internet, vykouklo na mě toto a vzpomněla jsem si na Vás😉: https://www.stoplusjednicka.cz/chundelata-invaze-predmesti-floridskeho-miami-zaplavili-osireli-kralici?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Jak pokračuje odchyt / hledání majitele?


Jůva, si žijeme jak v Emerice!

Odchyt zatím nic, pilujeme strategii. Chci venku nechat nějakou klec, do ní začít dávat dobroty (mrkev, co dalšího vás napadá?) a pak přidat sklápěcí mechanismus. Nechce se mi na to použít psí klec do auta, nejsem si jistá, jak by přežila dny a noci venku a nechci ji zničit. Ale tuším, že tu mám někde starou klec na andulku, ta by jistě taky šla použít s tím, že se králík teda musí hned vyndat a přemístit jinam. A to jsem zatím nevymyslela kam. Někde je budu muset ubytovat, než je pochytám všechny a vymyslím, kam s nimi

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 09.10.2023, 11:07:07 xxx.xxx.205.210

úrody už venku moc není, ale jak ubyde zeleně v zimě, bojim se, že se mi pustí do stromků, keřů… Králičí bobky obecně nevadí, ale jsou všude, fakt všude. Na zahradě si děti kopou do balonu a všude bobky… V bylinkách bobky, kolem zeleninových záhonů bobky… Co když začnou norovat a budu mít podtunelovanou zahradu? Já prostě nechci chovat králíky 😀 😀 😀 Já vlastně o králíkách nic nevím, jen že mají roztomilá ouška a čumáčky…

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 09.10.2023, 10:44:42 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 09.10.2023, 10:26:26

Nezmínila, jsem si myslela, že ty černobílé pohybující se předměty jsou kočky a pustila na ně Boe, aby je vypakovala za plot. Až teď o víkendu jsme se zadívali pozorně… Nejdřív byl monitorován čistě hnědy králík, mysleli jsme, že se sem zatoulal zajíc. Až další den, když při pohledu z okna jsme identifikovali 4 ušáky včetně černobílých, došlo nám, že jsou to králíci… U nás jsme psí, ne kočičí, kočky mi chodí kadit do záhonů, takže se jim snažím pobyt u nás znepříjemňovat… Jenže ty kočky jsou králíci, evidentně, kadí nejen do záhonů, ale všude. A jsou tuze roztomilý, stříhají oušky a dělají hopinky, hopinky… Jen ty bobky všude, mám pohnojeno 😀 😀 😀 Vtipné je, když peláší, jsem nikdy neviděla králíka takhle rychle běžet. Oříšky asi nechci, já strašně nerada louskám ořechy 😀 

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 09.10.2023, 09:52:19 xxx.xxx.205.210

letáky, se picnu, rozvěšovat letáky kvůli králíkům 😀 😀 😀 😀 😀 Se mi ozve každý, kdo bude mít chuť na králíka k nedělnímu obědu… Nechcete nekdo králíka? 🤣

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 09.10.2023, 09:46:59 xxx.xxx.205.210

a otázka číslo dvě ještě. Odchytnu jednoho… kam ho pak dát, než odchytnu ty další? Jestli zvolím variantu městská policie, přeci je nebudu nutit sem jezdit 4x pro každého ušáka zvlášť 🤣

Fatia
Fatia (91 příspěvků) 09.10.2023, 09:41:14 xxx.xxx.205.210

Není to téma uplně pejskařské, ale já mám psa, tak píšu sem 😀 Mám na zahradě králíky. Nechovám králíky, oni se u mě chovají sami a chovají se celkem způsobně, až na bobky všude v trávníku. Chodí sem odněkud, protáhnou se mezi podezdívkou a plotem a jsou tu. Průběžně celý den, dva černobílý, jeden hnědobílý a jeden celý hnědý. Takže mám 4 králíky, zatím. Ale asi nechci králíky. Takže, jak je pochytat? Co pak s nimi? Varianta na smetaně se nabízí, ale u nás asi nejsme schopni nikdo zabít králíka (krom Boubiny, té to zas nechci dovoilit 😀). Hádám, že jsou něčí, kdo je buď chová takto extenzivně na volno, nebo spíše někomu zdrhli. Poptám se po okolí, jestli nenajdu majtele, ale co když nenajdu? Zavolat měšťáky?😇 A ten odchyt… Vymyslím nějaký sklopec, pravděpodobně z psí klece do auta… Co použít jako návnadu? Mrkev?

Obrázek Obrázek
Fatia
Fatia (91 příspěvků) 04.10.2023, 19:10:17 xxx.xxx.205.210
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 04.10.2023, 18:12:20

Jenže trefit malý obíhající satelit, zvlášť se svým velkým na vodítku, to není tak snadné. Já tohle zažívala v Praze, kdy jsem měla velkého psa. On malé pejsky měl rád, ale tyhle malé rychle se pohybující štěkající hromádky nervů, přišlo mi to nebezpečné. Navíc jsem měla ještě druhého psa, tedy fenu, často na volno, ta si psů nevšímala vůbec. Ale jak se zvedly emoce, protože malý hysterický pes, já a moje emoce, velký pes, který se chtěl jít kamarádit… Třaskavá kombinace, kdy selhat mohl jakýkoliv z článků - já ve snaze psa odsunout bych mohla kopnout víc, než jsem chtěla, stačí se blbě trefit, psice, která by měla dost štěkání, velký pes, který by se v rámci točení na místě dostal k hysterickému prckovi příliš blízko a položil na něj nohu/malý pes by ho kousl do čumáku, ocasu (stalo se, skončilo to amputací cca 10 cm kusu ocasu). Neměla jsem ty situace ráda. Jedny konkrétní yorky náš obr přímo nenáviděl, právě proto, že vždy na volno, vždy kolem nás kroužili ve strategické vzdálenosti moc daleko na odkopnutí. A on nemohl, nesměl udělat nic.