Aktuálně: 4 731 inzerátů176 729 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 11:55:40 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 26.03.2024, 10:35:48

Fúha, to netuším, ako sa poznám, nič také som ja nezapínala, lebo netuším kde, no apka HZS, ktorú mám, po požiadaní o pomoc vyšle automaticky súradnice na najbližšiu stanicu Horskej Služby, takže nejak to asi funguje, ale ako, to netuším, nevyznám sa v tom.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 10:09:16 xxx.xxx.51.17

Saga- áno, ja som to tak robila, doma na wifi som si stiahla aktuálne mapy, kam som vedela, že pôjdem, u nás je to tuším delené podľa krajov, neviem presne, ale to som si stiahla a fungovalo.

Akurát teda v Maďarsku nie, ale to som nemala stiahnuté, tú oblasť.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 10:06:30 xxx.xxx.51.17

Janax4 - ešte mám pochodené poľské Poloniny, konkrétne poloninu Wetlinsku, ale to iba značenou cestou, hoci hore z Wetliny sme sa dostali nejako neznačene, aby sme toľko nemuseli stúpať hore, lebo to bolo peklo, tam vyjsť 😀

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 10:04:15 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Saga z 26.03.2024, 09:51:09

Mno, ja som človek, ktorý sa vybral na túru po hrebeni Spišskej Magury, tá túra mala končiť v Ždiari a ja som omylom vyšla na opačnej strane hrebeňa, v Lendaku, netušiac, kde som, to mi prezradil až autobusák, ktorý tam mal 2 hodinovú pauzu, kým šiel do Kežmarku, tam som rozhodne namierené nemala….

Strácam sa aj v nákupných centrách, takže, 10 km od baráku je nič 😀

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 09:47:43 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 26.03.2024, 09:44:03

Oooo, závidím a kam presne, do Polonín ?

Nemám to pochodené, okrem Balnice a okolia (giga mega bobria hrádza) a Hostovice- kosatcová lúka, ktorá ale nebude kvitnúť ešte a nad družstvom a v okolí Hostovíc sa pohybuje zubor s obojkom, je chromý, často ho vídať.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 09:42:44 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 26.03.2024, 09:38:47

Jj, šakaly tu sú, pár km od Košíc určite, no či pod planinami, to neviem, snáď fotopasca pomôže vyriešiť túto záhadu 😀

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 09:41:16 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 26.03.2024, 06:15:38

Lenže ja som rysích hovien videla kvantum, dokonca jedno miesto také, kde značkoval rys aj vlk, v tom truse je srsť, kostičky, semienka, to sa nedá pomýliť, ten záchod, čo som objavila- to nebol rys, ani to nebolo značkovanie, to bol normálne záchod, to zviera tam chodí na potrebu, neznačkuje, proste tam bohapusto serie do malých jamiek 😀

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 09:33:26 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 26.03.2024, 08:37:32

Houno dnes odfotím a postnem, zároveň tam umiestnim fotopascu, ešte to nakoniec bude psík medvedíkovitý, alebo iná divná háveď.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 26.03.2024, 09:31:35 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Saga z 26.03.2024, 08:03:42

Ahoj, mapy.cz  fungujú off line, nemusíš mať zapnuté dáta, ja ich v prírode mám vždy vypnuté.

Pokiaľ máš aktuálne mapy stiahnuté, z oblasti, kam sa chystáš, funguje to  beze všeho 🙂, okrem oblastí úplne bez signálu, vtedy nevidíš svoju polohu, ale mapu áno.

Pomohli mi x krát, ja keď zídem napríklad z nejakého značeného chodníka niečo zaujímavé skúmať, tak sa často zatúlam do úplnej prdele a neviem sa vrátiť naspäť, raz som sa na Dukle pustila na opačnú stranu kopca, odvtedy mapy.cz ctím a velebím, len teda niektoré cestičky proste zarástli, ale tak ja chodím práve takými, ak je to možné 🙂

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 21:46:03 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 25.03.2024, 20:56:57

Sneh nebol a bolo to čerstvé.

Fotka skresľuje, ten konár je cca 3 metre nad zemou.

Mŕtva srnka vo výške- brrr, to by som fakt nechcela vidieť .

No, rysie houno poznám veľmi dobre, chýbalo tomu to typické zaostrenie na koncoch  a nebola v tom srsť a kosti. Tak lasička ťažko, ono to bolo väčšie ako lasička, omnoho väčšie aj ako čokoľvek tchorovité, žijúce u nás, dokáže vyprodukovať.

Som fakt zvedavá, či záhadné zviera príde vykonať potrebu aj keď tam bude fotopasca.

Čo psík medvedíkovitý, ako kadí on? 

Jazvec má záchody, ale nie sú to jamky v zemi, ale poriadne priehlbne a nie som si istá, či jazvec má taký veľký točeňák….skôr nie.

Divné, že ten trus nebol zahrabaný, ale zato jamka v zemi veľmi pedantne urobená.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 18:58:12 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 25.03.2024, 18:43:25

Njn, ja by som bez mapy.cz už dávno niekde ležala ohryzená od zveri, nesťažujem sa, ale toto ma pobavilo, ona tam cesta bola-kedysi, ale nejak zarástla, lebo tam nikto nechodí, je to cesta ktorá ústi k tej priepasti, ale asi o ňu nebol záujem 😀

Cesta, čo fakt nie je, akože ju vzala voda a tak- mno, brrr, to je blbé, hlavne ak má človek psa/psy.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 18:35:51 xxx.xxx.40.140

Inak ale mapy.cz ok, našla som priepasť, aj skalné útvary a neblúdila som a zišla po ceste pre ľudí dolu 😀

A čo odlúpalo z toho stromu kôru, v takej výške? 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 18:32:25 xxx.xxx.40.140

Ale, niekedy mobil nezabudnem.

Trošku zimy spod vrcholu Kojšovskej hole.

Na tých prvých fotos je zvierací chodníček v Krase, len ho nie je vidieť, videla som totiž zdola od chaty, že tadiaľ cez skaly prechádzajú jelene na planinu, tak som šla, kade chodievajú oni 😉

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 18:12:45 xxx.xxx.40.140

Ehm, bola som sa včera prejsť v okolí pozemku so psami, nevládzem po chorobe, ale chcela som im urobiť radosť, lebo kým som likvidovala spílené konáre zo stromov, veľa zábavy nemali.

A aj som sa chcela poohliadnuť po nejakej maličkej borievke, ktorú som si chcela presadiť ku plotu (našla som iba jednu). 

Sú tam všade vychodené cestičky od zveri a po jednej som sa trochu vydala, fakt iba trošku sme sa tam pomotkali (mno, parohy neboli, samozrejme) a keď som sa vydala späť, vyšla som, ako inak, v nejakom zvieracom záchode. Vždy keď idem neznačene, vyjdem na nejakom extrémne obkakanom mieste, ale toto bol skutočne extrém, pretože toto bol proste fakt záchod- asi na dvoch metroch štvorcových bol v plytkých jamkách trus od nejakej psovitej šelmy (a jeden od medveďa, tipujem, ten sa líšil)- to robí takto líška? Lebo oni skôr kadia na vyvýšené miesta, skaly a tak…toto bolo v jamkách a trus nebol zahrabaný…divné, neviete, či líška/lišiak majú takéto záchody?

Tchor to nebol, tchorích záchodov som už videla viac a hlavne, tchor nevyprodukuje také veľké guvno.

Ako, je pravda, že nechávam na chate vždy nejakú potravu (granule, kosti s mäsom) a pravidelne nepravidelne to vždy zmizne (naposledy kuracie z Tesca tam ležalo týždeň a nesadali na to ani muchy…po tom týždni to zmizlo, konečne).

Dám tam fotopascu, len som nikdy nič podobné nevidela a dumem nad tým už druhý deň 🤔

Foto nemám, lebo to je tak vždy, že človek iba trošku niekam vybehne a nemá mobil, atď.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 25.03.2024, 17:23:49 xxx.xxx.40.140

Pohľad zo slovenskej strany a od človeka, čo je hlboko presvedčený, že veľké predátory majú v prírode svoje miesto.

Ale čo sa medveďov týka- soryjako, som za reguláciu, za reguláciu v oblastiach, kde sú ozaj premnožené z jednoduchého dôvodu- predtým sa na Liptove, aj v iných horských a podhorských oblastiach urodil tak maximálne ovos a zemiaky, teraz je všade kukurica, na ktorej sa pasú a vedia sa tak na zimu vypásť do rozmerov, že proste prežijú skoro všetky, ak ich nezrazí auto, vlak, alebo ich nelegálne niekto neodstrelí, čo sa deje, netvárme sa, že nie.

V regióne, kam chodím veľmi často, obec leží v cca 600 mnm a dá sa vystúpiť až do výšky 1264 mnm, kde sa nič nepestuje, iba sa pasú ovce a kosia lúky (ale turisti chodia, hoci značene a po cykloasfaltke) si medvede žijú svojim tichým životom a nájdem po nich vždy na jar trus a tým to končí, v každej doline je 1 medveď a nechytiť ho RAZ na fotopasci, prezradil by ho iba trus. Sú aj vzrastom malé, tam nie sú kukuričné hody, akurát čo pozbierajú pár zrniek z automatických kŕmidiel pred posedmi.

V sezóne čučoriedok a brusníc nedošlo nikdy k žiadnemu stretu, v tých horách preliezam húštiny, mladinu, chodím neznačene, zbieram lesné plody a nebojím sa.

Na Liptove by som ani nevystúpila z auta.

Vo Vysokých Tatrách sú už na to ľudia zvyknutí, aj sa pomaly zabezpečujú všetky kontajnery do klietok, atď., no tam je útokov veľmi málo, v Smokovci kto ešte nevidel medveďa, akoby ani nebol.

Minulý rok počas medvedieho hypu so mnou odmietol kamarát ísť na huby na Spišskú Maguru, povedal, že sa bojí, ale tam je pobytových znakov veľmi veľa, využívame tie isté staré zvážnice a sú na nich lajná ako taniere, holoruby zarástli mladinou takou hustou, že sa tam často pohybujem štvornožky (ale zase tie hríby, ááách) a nie je cez tie stromčeky vidieť nič, ani svoje fľakaté psy som tam nevidela a boli meter odo mňa.

Ak by ma tam napadol medveď- ok, tam by sa dalo diskutovať, že som ja vliezla jemu domov, ale medveď v meste, napádajúci ľudí? Isteže bol v strese, tie útoky sú vždy kvôli nejakému stresoru, ktorý spustí fight reakciu.

A sranda ešte len začne, keď začne medvedia ruja, to budú v meste denne.

Mimochodom pred rokmi mi volali policajti, že aj v našom meste (Košice) je medveď a či im s tým neviem pomôcť…well, nebol to kôň, tak som nevedela…bola ruja, medveď potom prešiel až do Prešova a potom ho zrazilo auto.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 22.03.2024, 19:34:03 xxx.xxx.40.140

Vzhledem k věku některých koní 25-28 let se přirozeně koncem zimy projevila horšící se kondice.

Už len za túto vetu by som pani dala lopatou po hlave. A za tú fjordku aj po krížoch.

Ako, soryjako…pokiaľ neviete starcom poskytnúť adekvátnu starostlivosť, nemajte ich, proste ich dajte uspať a nepíšte kecy na net a neveďte na nich krúžok, jazdecký…to jazdili v tom bahne, či na lúke? Na takých mŕtvolách jazdiť? Veď im mali nájsť tých nových majiteľom PRED zimou…mohli tam oni mať balíkov koľko chceli, raz tie staré kone to seno nepožujú a hotovo a kašičky? No ako nič v zlom, ale ja mám ruky dlhšie o 10 cm čo už roky vláčim starcom vedrá s kašami, akurát že 5 krát denne, že áno, nejaký prdíček rezkov a senných peliet to fakt nespasí….omg….chudáci starí….ach jo 😢

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 22.03.2024, 19:20:38 xxx.xxx.40.140

Vila v CHKO je v poriadku a rómske osady tak isto, chodím občas okolo nejakej a vzmáhajú sa, tam kde kedysi stáli chatrče z kartónov a plechu sú teraz murované domy, na cudzej pôde, bez akéhokoľvek povolenia, proste mám tehly, staviam.

Sveta žiť.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 22.03.2024, 19:15:38 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 21.03.2024, 22:26:46

Že koprológia odhalí vajíčka parazitov, ktoré ich vylučujú v truse a ktoré vyflotujú v skúmavke hore.

Zvyšok- nuž musí byť majiteľ všímavý- pozrieť občas aj pod chvost, či tam nie sú nálepy vajíčok, vedieť rozoznať vajíčka žalúdočných strečkov, ktoré mucha kladie na končatiny a vlásie hrivy, nepúšťať si do stáda importy bez karantény a potrebných vyšetrení, ideálne ich držať oddelene, po odčervení sa dobre pohrabať v truse, čo tam je a tak podobne.

Proste, je dobré poznať svojho nepriateľa.