Aktuálně: 4 689 inzerátů176 772 diskuzních příspěvků17 784 uživatelů
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 03.02.2024, 20:48:08 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 03.02.2024, 13:49:48

Za 14 rokov, čo naša norička slúžila pre výuku študentov, pričom žiaľ sme ju museli požičiavať aj inej katedre si teda kopytá fakt nezničila a to mali inde podlahu betónovú.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 03.02.2024, 10:57:57 xxx.xxx.40.140

Jop, je otázka, či to tak veľmi vadí, že hrabe. Niečo tým komunikuje a trestať ju za to, že má napríklad úzkosť, že nevidí na kone, atď.- no, neviem, čo sa tým vyrieši? Tá emócia jej nezmizne a trestať koňa za jeho prirodzené správanie sa mi extrémne prieči. Kým ešte kôň s človekom komunikuje, tak je dobre, keď už len stojí, aby mu jedna nepriletela, tak to už  podľa mňa stojí za houby.

Gomba vydržala bez svojich koní na dohľad sa pásť hodinu, to som si nie raz stopla na hodinkách, potom bolo vidieť, ako v nej narastá úzkosť, už sa ani nepásla, len sa vrátiť a vrátiť, tak sme sa vrátili, čo už. 

Norička, keď ešte bola školská, tiež hrabala, ale to bolo vo fixačnej klietke, kde sa jej teda nič príjemné nedialo, na tej plastovej podlahe to vydávalo nervydrásajúci zvuk, študenti ani nepočuli, čo hovorím, takže vždy som ju okríkla, alebo do nej žďuchla, ona prestala, dostala pochvalu, asi niekedy aj mňamku a po čase začala zase a tak dokolečka.  Naviac z klietky videla rovno do prípravovne krmiva, kde boli vždy pozalievané kadejaké kašičky a ona mala a má veeeľmi zdravý apetít.

Lenže ja som nechcela toto študentom demonštrovať, takže som začala kobylu viac odmeňovať  chváliť, aby už pri vstúpení do klietky bolo jasné, že za prácu bude pláca. Keď hrabala, prestala som si to všímať, hoci mi išlo rozdrapiť hlavu a za každým študentom, ktorý skončil, dostala pochvalu a výdatnú odmenu, odmeňovali ju rovno študenti. Po dosť krátkom čase to pochopila a nastavila sa tak, pochopila, že jej job je tam kľudne stáť a že akonáhle jeden študent skončí, tak bude odmena a že ďalší študent znamená ďalšia odmena a že keď skončia všetci, tak sa pôjde ešte napásť.

Ale to bola špecifická situácia a nesúvisela so stádovým pudom.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 01.02.2024, 15:03:32 xxx.xxx.51.17
JanaJanaJanaJana:

Horsano, myslíte síťky, kterými se balík obaluje anebo ty síťky, které se kupují a dávají přes balíky, ty s oky, aby kůň nežral tolik?


Tie s okami, čím menšie, tým horšie, lebo kým kôň odtiaľ vyťahá seno v tom množstve, ktoré potrebuje, prestojí tam večnosť + neustále je v kontakte s plastom (alebo z čoho to je), sieťky na balíkoch pevne verím že ľudia už ako tak začali dávať dole.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 31.01.2024, 15:19:24 xxx.xxx.51.17

U nás sa starina nazýva tráva, ktorá je z minulého roka, nemusí to byť nutne seno na stojato, tam kde mám koňa je to proste otava, ktorá ale narástla tak nízka, že ju nepokosili. U nás druhú kosbu v podstate nerobia už skoro nikde.

Minulý rok v marci tak úbožiatka dostali nové balíky a otvorili sa im tie plochy a do sena chodili kadiť a možno že spať, inak ignore. To už bolo takmer pred prvou trávičkou a kvôli noričke som sa tešila, kvôli huculovi sa obávala, no myslím si, že práve kvôli obrovskej rozlohe tej plochy sa nikdy, ani v najblahobytnejšej kondícii neschvátil+je to záplavové územie a trávy tam zrejme až tak cukornaté nerastú, je tam až po val hrádze iné zloženie pôdy, si myslím.

Seno nonstop-mno, keď si predstavím nejaké bahnisko a kone, čo u toho postávajú rôzne dlhý čas…nedaj bože ak je na tom ešte sieťka…ale každý robí, čo môže, veď snáď tá zima už skoro skončí…

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 31.01.2024, 14:56:49 xxx.xxx.51.17

Pred týždňom privliekli jej bývalú stádovú kolegyňu s najhoršou obstipáciou hrubého čreva, akú som kedy mala možnosť liečiť, a ako to už býva, jedna odišla a druhá sa vrátila späť…njn.

Rada by som podotkla, že Hurička mala trus vyšetrovaný asi 10 krát a bola odčervená pastou s praziquantelom. 

A houno jej to bolo platné.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 31.01.2024, 14:51:03 xxx.xxx.51.17

Shetlandi jedna nádhera 😍

My sme včera museli utratiť pani Hůrku, úplne sa mi to nezdalo, že by ľahla a robila čo robila kvôli ataxii, pitva odhalila pásomnice. 

Keďže to malo tak akútny priebeh, tipovala som torziu kolónu, tá tam nebola, ale silný zápal v tenkom čreve a už som sa aj chcela odpratať preč, keď som hmatla tam, kde sa tenké črevo pripája do slepého, to bolo abnormálne zhrubnuté a keď som to otvorila, nechcelo sa mi žiť.

Bola som s ňou deň aj noc predtým skoro celý čas, tak som si pochvaľovala, ako super pribrala a ako sa na ryžovkách rozožrala a ako sa jej pekne vypĺňal chrbát a tak celkovo,  čo budeme robiť ďalší týždeň, že ju budem vodiť, že si ju musím nafotiť…presne si pamätám, ako na mňa pozerala, keď som odchádzala zo stajne, dostala v ten deň seno do jaslí, odkiaľ si ho veľmi aktívne vyťahovala a mala ho aj na hlave, ako na mňa spokojne od tých jaslí pozerala, s tými troma steblami cez čelo…

A o pol piatej ráno už bolo zle.

Mno, presne taký je život s koňmi. Krásny aj príšerný. Užívajme každý deň, lebo nikdy nevieme, čo bude ráno a či vôbec nejaké ešte bude.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 24.01.2024, 10:40:56 xxx.xxx.51.17

V niečom podobnom mám hucula a noričku, teraz sa práve koňom otvorila plocha s otavou z minulého roka.

Kone sú ako bomby, sú iba tri na XYZ hektárov plochy a dostávajú seno/senáž pravidelne nepravidelne, prístrešok nemajú, no majú prírodné závetria, v ktorých som ich nikdy nenašla, keďže tam chodím aj v čase snehových vánic a musím ich tam hľadať, pasú sa aj v úplne príšernom počasí (príšernom podľa mňa, hucul má na to iné merítko).

ALE- norička, ktorá celý život žila v režime box/výbeh potrebovala na adaptáciu rok, minulú zimu, hoci do 24/7 prišla presne 1.júna, bola podstatne chudšia, teraz je to tank.

Hucul tam minulý rok pred pastvou neschudol nič, bohužiaľ…A do hladomorne niekam na hlinu ho dávať nechcem, práve z dôvodu, že na tej starine aspoň celú deň môžu ždibať a zapájať mozočky, kam a kedy sa ukryť, atď.

Na hline s dávkovaným senom by sa skoro začal nudiť a nerobilo by mu to dobre.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 20.01.2024, 14:17:38 xxx.xxx.40.140

Moje kone nie sú vakcinované.

Tá nálepka v pase, čo sa týka chrípky chráni majiteľa, aby ho pustili niekam na preteky. Veľmi silno pochybujem, že majitelia, či veti sledujú aktuálne kmene a subtypy a ešte silnejšie pochybujem, že tie kmene a subtypy sa starajú, čím máte zavakcinované. Za mňa absolútne zbytočná záťaž organizmu, nešpecifická imunita organizmus proti takýmto vírusom hravo  ochráni.

Tetanus- tetanickú ranu ošetrím a dám sérum, ale zatiaľ sa nezraňujú, ťuk-ťuk.

IAE majú všetci, Maďarsko je blízko. V Budapešti neprijmú ani akútneho pacienta bez vyšetrenia na IAE.

Trápiť by nás mala anaplazmóza a piroplazmóza, nie chrípka a tetanus, ale to si ľudia nevybijú z hlavy nikdy, bohužiaľ, čo sa týka infekčných ochorení, hrozí nám úplne niečo iné, než chrípka a herpes…

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 16.01.2024, 15:33:16 xxx.xxx.40.140

Edit- no, pozrela som si tie fotky, soryjako, to je čo, preboha??

Nič v zlom, kopytárčina je fajn, ak človek umí, ale toto by som riešila radikálnou úpravou a podkovou, ideálne nalepovacou, nasypala pod kobylu 45 cm pilín a nechala to odrásť, koľko bude potreba…

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 16.01.2024, 15:26:47 xxx.xxx.40.140

A koľko váži poníčka?

Ak má 96 cm, tak cca tých 100 kg? 

Na jej váhu sú 4 kg sena strašne veľa, ak má tých 100 kg,  aj ak by mala povedzme tých 120, je to dvojnásobok odporúčanej dávky.

Namáčate ho vo vode? Dobré by bolo dať si stanoviť obsah NSC v sene, môže byť, že je proste príliš cukornaté.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 16.01.2024, 14:53:24 xxx.xxx.40.140

Tak to, že kone presne vedia, čo je pre nich dobré, moje skúsenosti absolútne vyvracajú.

Ak by to vedeli, netrávili by sa durmanom, šedivkou, ani prasatníkom, nežrali by seno s třezalkou, vlčím bôbom, prasličkou a ďalšími XY jedovatými bylinami, nežrali by štrk, piesok, otravy na potkany, medikované zmesi pre hydinu, sieťky z balíkov, drôty zo sena…a mohla by som pokračovať donekonečna.

Soľ sa pridáva do krmiva z rôznych dôvodov, jedným z nich je aj ten, aby u nich pocit mierne zvýšeného smädu zvýšil konzumáciu vody v tomto období a verte,  ľudia po pár intervenciách, alebo operácii obstipačnej koliky toto radi urobia.

Ak sa totiž soľ zapije adekvátnym množstvom vody, nedôjde k intoxikácii a preto je soľ bezpečné ponechať aj v boxe so žriebäťom vtedy, ak je už schopné piť z napájačky, či vedra. Nalíže sa, dostaví sa pocit smädu, napije sa, niekedy sa poserie, no získa skúsenosť, pretože veľmi malé žriebä musí o svete okolo seba získať nejaké informácie skúšaním. 

Bez dostupného zdroja vody, z ktorého žriebä s chuťou pije je to risk, takže u žriebät tak do 1 mesiaca by som ju dala z dosahu.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 12.01.2024, 09:08:06 xxx.xxx.51.17

No, od tej doby, od ktorej si určíte, podľa toho, ako je na tom kobyla po pôrode.

Samozrejme môžete viesť kobylu aj zo zeme, nemusíte nasadať, je dobré naučiť žriebä aby k vám prišlo na zavolanie a dalo sa pripnúť na vazák.

Ale chodila som bežne aj so žriebätami, ktoré nič také nepoznali, neboli to moje kone a majiteľ si to tak želal, fungovalo to tam tak 20 rokov, chodilo sa cez cestu, cez dedinu- žriebätá sa správali slušne, chápali, že pre ne zábava začína keď sa zíde z asfaltu na poľnú cestu, alebo do lesa.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 11.01.2024, 11:26:28 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 11.01.2024, 11:13:44

Fíha a kde, kde?

Kone tam síce budú iba do jari, no proste priečne klady na ohrade praskajú a kone, pochopiteľne, že najmä moje, sa túlajú po okolí, pretože proste je to super, keby sa aspoň pásli, majú na čom, ale nie, furt vylezú na tú cestu…

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 29.12.2023, 19:04:19 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 29.12.2023, 18:43:57

To sa nemení nijako, či som u nich denne, alebo raz za pol roka, či som jazdila denne, či vôbec.

Oni vedia kto som, vedia to veľmi dobre a to ako teplokrvníky, tak hucule a norička. Do tých koní som investovala nielen kopu prachov, ale aj šialené množstvo emócií, nemusíme si nič vysvetľovať, oni to vedia.

Detičky to ale ešte nevedia, tam si musíme vzťah najprv vybudovať, snáď sa to podarí, hoci teda kobylka bude asi ťažší oriešok, uvidíme a možno to bude drhnúť, ale dúfam, že nie.

A samozrejme stalo sa a ešte aj stane, že človek urobí aj chybu/chyby, ale kone toho vedia odpustiť takmer nekonečne veľa, našťastie.