Aktuálně: 4 730 inzerátů176 711 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 10.02.2024, 17:43:14 xxx.xxx.40.140

Ja si myslím, že minihorse bol vyšľachtený z pony, ale má byť akože jednak malý a nemá mať tie hrubé rysy, inak je to ale proste poník. Tak ako minappa nie je zmenšená appaloosa, lebo ako ju zmenšili, scvrkla sa pri praní? Tiež len je z poníkov. Ale ich odolnosť nemá, no problémy áno 😀

Americký minihorse, tak to  fakt neviem, to vyzerá ako niečo, čo  vysadila materská loď a nechala to tu 😀

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 10.02.2024, 17:28:02 xxx.xxx.40.140

Pone obecne  trpia kvôli zubom,  ale podľa mňa preto, že kým  sú tučné, nikto to nerieši a vo vysokom veku sa to už upraviť nedá, ale čo má predponu mini-, tak nejak na tie zuby trpia viac. Každý z mini- má väčšinou aj aspoň trošku kolaps trachei a predispozíciu na obstipáciu malého kolonu, ale neviem prečo, neskúmala som to, no prax tomu dáva za pravdu. 

Miniappa žrebec, keď sme ho u nás mali s kolikou, (môjho milášika, chudáka Lamurika- a to asi majú tiež dedičné, hehe, že pri vyjadrovaní nesúhlasu pozerajú ľuďom z očí do očí), stojac na zadných zložil na zem môjho kolegu, drsného týpka a la 40+ rokov profi jazdím, keď sa mu pokúšal dať fajku, proste mu položil kopýtka na plecia a zložil ho dolu, nebudem klamať, napriek obavám o žrebcovo zdravie som si skoro cvrkla od smiechu, pretože to vyzeralo, ako keby spolu tancovali a potom si spolu ľahli, taká divná pantomíma 😀

Mno, muráň noriker tak úplne prácu v lese nemiluje, moja ju ani nikdy nepoznala a asi viem, aký by mala názor, ale keďže to nie je taká godzila, ako poľské kone, tak väčšinou tam ten muráň vydrží dlhšie+aspoň do 3 rokov nežije priviazaný v chlieve a hýbe sa po horách, teda ak je zo žrebčína u nás.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 08.02.2024, 18:02:40 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Saga z 08.02.2024, 16:55:21

Áááááách, to je ale nádherný ponýšek, áááááách, tmavé palomino, ááááách chodíte spolu behať, ááááááááách, tie dvieročká na boxe a ten roztomilý kukuč  ❤️❤️❤️ Ako sa volá?

Cob-mno…tak hlavne, že má dobrú povahu 😀

Prečo tu komunita nie je zahlcovaná fotkami roztomilých ponýškov na dennej, maximálne týždennej báze, keď ja sem dávam fotky svojich sedlákov, hááá? Hneď, ako som si pozrela tie fotky, tak sa vonku oteplilo!

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 08.02.2024, 13:44:52 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Saga z 08.02.2024, 12:21:04

Oooo, minihorse-závidím, veľmi ❤️

A nejaké fotky, aby  zimou zmáhaná komunita trochu pookriala? U nás je tiež bahno, len stihlo trochu obschnúť, ale 1000 odtieňov šedi máme tiež, pripadá mi, že už je tá šeď taká nejaká mazľavá a nalepená na všetkom a na každom, brrr…február je príšerný mesiac, do jari ďaleko a zima ešte neskončila…no, ale o chvíľu už budeme v polovici a potom, potooom už začnú jelene zhadzovať parohy, takže moje zberačské gény ma vyženú opäť von.

 Po poslednom januárovom výlete do lesa, teda, skôr z lesa, kedy som zmeškala bus, kvôli čomu  som dve hodiny sedela mokrá na zastávke (mno, teraz už viem, že som si kúpila zlú bundu) som si povedala, že zima je mierna, lesná zver to bezo mňa zvládne, (mno, aj fotopascu už som mohla mať nainštalovanú, ale pozrela som sa doma či netreba vymeniť baterky?…nepozrela, až hore, potrebné to bolo, samozrejme…) a že aj ja mám nárok na zimný spánok. 

Je dlhšie vidno, to je super, vtáčiky spievajú, no akonáhle po zotmení dorazím domov, tak padnem do postele a je koniec. Víkendové dni, ktoré neprespím, považujem za neuveriteľný zázrak.

Ale pomaličky, pomaly, sa to už začne preklápať 🌼

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 08.02.2024, 11:45:22 xxx.xxx.40.140

Už aby bola jar…táto zima bola hnusná, dlhá, temná, brrr.

Detičky s výhľadom na Slanský hrad, s Amerikami a jedným ľudským mláďaťom 🙂

Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 08.02.2024, 10:01:11 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 07.02.2024, 12:41:13

Tá podlaha je strašne super, nejaká spešl konská  gumená podlaha, fakt výborná, nešmýka sa, je extrémne odolná a je radosť  z nej zmývať, či z nej kydať, je aj v boxoch .

Ale značku neviem.

Čo koník mal, alebo nemal pred 3-5 mesiacmi netuším, v lete som videla majiteľku, ako išla s kobylou na vychádzku, kobyla ma ničím nezaujala, takže som sa o ňu nestarala, ustajnená bola 150 km odo mňa a tým to tak nejak haslo, pre mňa.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 08.02.2024, 09:52:16 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele bassrock z 07.02.2024, 13:24:36

Njn ☹️

Na pitve som kázala študentom, nech to odfaklia celé, ako narezali miesto, kde idú šľachy, zo šľachovej pošvy v takých dosť veľkých kusoch začalo frckať niečo, čo vyzeralo ako jablkové pyré.

Ktoré som mala ten ceň na desiatu 🤮

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 07.02.2024, 10:16:12 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 07.02.2024, 09:03:48

Njn, preto si aj kamoška myslela, že snáď jej dá šancu a že sa kopyto max vyzuje a že to nejak, hoc aj v závese, dorastie a bude dobre.

A ona na tom stála, akurát keď sa pohla, tak sa jej korunkový okraj vzdialil od obruby kopyta o 1 cm, potom sa zase priblížil.

Ale-nekrotické tkanivo nebolí a ona brala ATB aj nesteroidy kvôli tej sánke.

Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 06.02.2024, 19:48:03 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 06.02.2024, 17:02:23

Ja som počula, ako nejaký žrebec snáď stúpol na klinec, nikto si to nevšimol a pri kydaní v slame niekto objavil celé kopyto, aj s kosťou a doniesol ho na dlani ukázať, či sa s tým dá niečo urobiť…bol to myslím tiež plňas.

Ale iba túto jednu príhodu si pamätám, že som slýchala, toto je prvý krát, čo som niečo také videla, ono by to tiež odpadlo, ale až o nejaký čas…no aj keď som mala troje rukavíc, ruky mi smrdia tak, že prestávam veriť, že to dnes zo seba dostanem, ten puch hniloby 🤮

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 06.02.2024, 19:19:45 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 06.02.2024, 16:03:04

Majitelia sa jej zriekli, kamoška jej chcela dať šancu, lenže mysleli si, že sa jej vyzuje kopyto, nie že jej stekutie aj s kĺbom, urobil sa RTG a dovi, no.

Ona mala kvôli dvom zhnisaným zubom aj fraktúru jednej vetvy sánky, to kým si niekto všimol, tak už vychudla na kosť a to kopyto - tam mala absces, ten vyrazil kdesi cez korunku pred cca 3 týždňami, o to sa nikto nestaral a keď po ňu šli kvôli tej sánke, že urobia RTG, tak si všimli krv na chodidle a odvtedy to už malo rýchly spád, viď foto.

Cez to tkanivo už po utratení kolega strčil dva prsty a vytiahol strelkovú kosť.

Cudzí predmet sme nenašli, no z kopytnej kosti bolo ulomené, lenže ona sa vybrať nedala, to až keď sa to vymaceruje, tak sa zistí, čo sa s kosťou stalo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 06.02.2024, 12:41:18 xxx.xxx.51.17

Foto zďaleka nevystihuje realitu, pretože tým sa dalo hýbať, za čvachtavých zvukov a nakoniec z toho zospodu kolega vytiahol strelkovú kosť….proste…ja nechápem…no, otvoríme to po 16:00, kobyla je samozrejme už utratená, ona mala aj zlomenú (vraj), totálne zhnisanú sánku, či sa tam infekt dostal krvnou cestou…ale neviem, možno tam nájdeme cudzí predmet…foto dodám, mám aj video, ale za to ma youtube asi zablokuje.

A 1/1, tuším, že aj trochu behala, vraj, bola celkom mladá.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 06.02.2024, 12:05:00 xxx.xxx.51.17
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 04.02.2024, 09:47:59

Ja nie, ale cvakli mi zo 20 RTG snímkov než odchádzala ako 16 ročná zo školy preč, posudzovali to ľudia, čo tomu rozumejú, ani len chrupavky nemala skostnatené. Ale to je muránsky norik, kopytá má pevné a vždy mala, občas na hnusný kamenistý terén, keď bola na leto preč sa nakula na predky.

Ale videla som kone, ktoré si pri silných bolestiach zbrúsili špice kopýt do rovnej hrany, aj Linine ryšavé dieťa-génius to dokázal, ten hrabal pri kŕmení už od útleho veku ako matka- zdravím efe 😀 ktorá neustále vkladá nohy do hocičoho, kde je voda, okrem iného, tak po kastrácii, na klinike, keďže mal krmivo nie vo vedre na lúke, ale ho mal v žľabe a pod nohami nie trávu, ale podlahu z betónu a na nej slamu, tak si hrabaním kopytá zbrúsil do krvi, že mu potom bolo nutné na to dať tmel, ale ten mal kopytá ako z papiera.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 06.02.2024, 11:54:00 xxx.xxx.51.17
Kallisto:

Já teda jsem asi exot, ale já bych to koně neodnaučovala. Mám ráda, když se mnou můj kůň komunikuje. A tím hrábnutím, mi něco říká.  Pokud nedělá něco, čím je nebezpečný mě nebo okolí, tak koně netrestám. Já všeobecně nemám ráda takové ty vypnuté koně a koně, kteří jsou “trestáni” = opravováni, za každé ukročení na uvazišti. Můj kůň si může ukročit, otočit se po něčem atd…


Chvála Bohu na Nebesiach, že takých ľudí je stále viac.