Aktuálně: 4 576 inzerátů178 203 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
HelaS
HelaS (75 příspěvků) 27.08.2023, 01:14:01 xxx.xxx.116.228

Papíry neběhaj 😀
Fakt ale je, že koní je moc a znalých lidí málo. Aby investovali svůj čas a zkušenosti, musejí mít motiv.
Kvalita pohybu koně je znát už od hříběte. Ovšem jaké má srdce, povahu, odvahu… to se ukáže až za dlouho.
Inu, slušně přiježděný, řekněme pětiletý kůň by fakt měl být schopen přejít nějaké to ZM na čas a pak Z v podstatě bez velkého trénování, drezura dtto - vždyť je to oboje základní gymnastika. Military - to je kapku jinačí, tam musí mít kůň obrovskou důvěru k jezdci - skáče často tam, kam nevidí.

Takže- ano. Pokud koník jeví předpoklady, dá se. On se ten původ stejně většinou ví; co si budem povídat. A i ten hraje nemalou roli (když nic jiného, tak dědičné vady…)
 

Může se i stát, že takový bezpapírák ukáže lepší vlohy, než papírák s nebeským původem - kde není chov leckdy veden na charakter, ale důsledně JEN na výkon. Takže i talentovaný kůň s hvězdným původem  může být problematický, pokud se nepotká s tím správným jezdcem. A těch je málo… atd., atd…
O jaké výkonnosti se tu bavíme? L, jako  parkur L? Nu, tohle by měl skákat každý dobře vedený kůň sportovního habitu. Vejš se už láme chleba.

Dřív platila taková poučka: stejný stupeň parkuru by měl tentýž kůň zvládat tréninkově v drezuře (tedy elkové cviky). Nevím, jestli to platí i dnes…  A taky, že kůň by měl mít doma vyskákáno o stupeň výš, než ve kterém závodí.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 26.08.2023, 01:30:29 xxx.xxx.116.228

1/ Tu informaci o časnější kastraci kocourů jsem taky zachytila. Ale jistá si nejsem. Není mi  jasné, jak souvisí kastrace s průchodností močových cest. Přestanou se vyvíjet? Proč? Nevíte někdo?

2/ Náš obyč.  kocour byl taky vykastrován v cca 8 měsících. Bude mu 14 let a pořád je fit. Ven nechodí (bydlíme u silnice).

On je vlastně div, že pustí ven nás… když u něj už bydlíme, že… koná přísný dohled.

Obrázek Obrázek Obrázek
HelaS
HelaS (75 příspěvků) 08.08.2023, 00:17:25 xxx.xxx.116.228
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 07.08.2023, 07:57:54

Ale tak co víš. Třeba za deset let tohle bude módní plemeno a  on a jeho kříženci (pochopitelně, když to bude v ČR) půjdou na dračku jak housky na krámě. Už kvůli těm chodům - netřeba se učit vysedávat, hurá!
Mám známou, která sice nemá přímo tohle plemeno, myslím, ale taky mimochodníka. A protože má v háji kyčle, strašně si to pochvaluje. Bodejť. Mimochod + westernové sedlo ty kyčle fakt řeší. 
Mně, zaplaťpříroda, zatím stačí to west. sedlo, ale mohu je střídat s anglií a je to taky super, protože kobylka to chápe.
 Ovšem v tom west. sedle westernově nejezdím, i když určité rozdíly tu samozřejmě jsou (především v práci s otěží). Kobylka s tím nemá problém; spíš to má ráda, že jí do huby sahám holt jen někdy. Teda v terénu.
Jen chci říct, že vnímám rozdíl mezi ježděním ve west. sedle a ježděním westernovým, no. Je totiž docela velikej - jen holt ne nezbytně . Jen to musí kůň dobře chápat, rozumět tomu. A  vo tom to je 🙂

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 07.08.2023, 23:48:32 xxx.xxx.116.228

Pamatuju jako holka Norberta Záliše, když jezdil v Brně na koni z Veveří přes (dnes)  Moravské náměstí a řadil se do správného pruhu 🙂

Vlastně jsem nepotkala v zákonech nic, co by zakazovalo jezdit na koni po městě. Jen holt to nijak extra zážitek asi není, no, v tom provozu.
My přejížděli běžně třeba přes Velkou Bíteš a tak, a námitky nebyly. Jen jsme se museli chovat fakt jako účastníci silničního provozu, tzn. podstatně líp, než cyklisti, koloběžkáři, stegwaye  a Wolt 😀
Navíc - kdo to dneska ještě umí? Ve vláčku… že poslední zpomaluje provoz a první děkuje za ohleduplnost (a to kdekoli: na cestě, okresce, ve městě…ukazuje bičíkem změnu směru… staví se vedle ostatních projíždějících koní, ukazuje a pak odkluše po přejezdu křižovatky zas do čela vláčku) a podobné věci?
(Ono je toho víc, nač se zapomíná: například že jezdec na koni zdraví první. A neplatí pravidlo “ve městě zdravím, koho znám, na vesnici každého starého a na horách každého” - zde platí “každého”! )

To jsem z města tedy odbočila, ale někdy mě fakt úpadek chování jezdců (asi z neznalosti) zlobí,  protože to dělá špatné jméno všem. A nesbírání bobků taky. Cval či klus kolem kolemjdoucích lidí. Ježdění po osení nebo vzrostlé či deštěm změklé louce. 
Howgh. ;-)

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 07.08.2023, 01:26:40 xxx.xxx.116.228

Já bych výlisky klidně brala. Moje kobylka na konečníkovou vodu trpí celej rok… pomohlo jen cosi z Eqáče na to. A jen po tu dobu, co to brala; pak to zas jelo ☹️
Lněné výlisky žere taky - v době línání - ale žádnou souvislost jsem nevysledovala.
Asi je to dost individuální…
Od září jí začnu dávat minerálku s ftalátem selenu, jestli to píšu dobře. Uvidíme, jestli to není tím. Jinak - u nás je, jako skoro všude, půda na selen chudá, seno máme většinou vlastní, tož není co řešit. Už jsme si (s kobylkou syna, kříženkou QH) prošli i tím hororem myopatie (to byla u Orlíka), takže něco maličko o tom vím a hlasuju pro prevenci.  Ovšem co to udělá s konečníkovou vodou, teprv uvidím.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 06.08.2023, 18:03:16 xxx.xxx.116.228

Koně není třeba zrovna bít, ale je naprosto nezbytné mu sdělit, ihned a jemu srozumitelným způsobem, že tohle je přes čáru.
Pro příklad: moje úplně první kobylka byla sice hodná, ale chodila po mně. Tehdy se tomu ještě neříkalo “porušení osobního prostoru bez dovolení”.
Prostě - kdykoli na mě šlápla. Au. 
Jak já se bála, abych jí neukřivdila!  Takže to pomalu, ale jistě gradovalo.
Jednoho dne mi zas šlápla na nohu a fakt to bolelo. Neudžela jsem se, praštila ji pěstičkou do plece a houkla na ni.
Odskočila úlekem, a… najednou vypadala, že se jí hrozně ulevilo. Jakoby svět dostal zpět řád, který má mít.
A pak už na mě nikdy nešlápla. Jak píšu; byl to hodnej kůň.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 05.08.2023, 02:39:32 xxx.xxx.116.228

Tak jsem si šáhla do paměti.
Prvního koně jsem si koupila na konci devadesátek na základě výroku rodinné rady ("mami, jo, kup si koně").
A jakmile kobylka přijela, okamžitě jsem zjistila, že vím naprosé, ale naprosté nic. Po dvaceti letech u koní (s pauzou kvůli dětem) jsem najednou pomalu ani neuměla nasadit ohlávku. Natožpak menežovat koně! Jéžiš.
No. Někteří kolem byli toho názoru, že můj kůň = moje věc a mlčeli. Pár lidí se našlo (většinou jsme se znali dlouhé roky), kteří se neobávali mi poradit (jako že rady jsou setsakra dvousečné… plno koňáků je nedává, protože pak nechce poslouchat výroky typu “vet to říkal jinak”, nebo “za to můžeš ty, žes mi blbě poradil/a” - aniž by si uvědomili, že konečné rozhodnutí JE VŽDYKCY ZODPOVĚDNOSTÍ MAJITELE, a to tak, že howgh).
No… měla jsem kliku na lidi asi pět let. Učila jsem se, učila mě kobylka, učila mě trenérka, velmi. A na mé přání i toho koně menežovala.
Pak se vzbouřila. “Hele, je tvoje, tak si o ní rozhoduj.”
 A bylo.
Ty první roky byly vážně krušné. Ale pánbů  a příroda zaplať za ně! Protože jsem zjistila, že umět se o koně postarat ve smyslu odjezdit, nakrmit, uvázat  a kdesicosi, to že je něco úplně jiného, než koně MÍT. Dvacet let u koní neznamenalo vůbec nic. Jednoduše proto, že přitom rozhodoval někdo jiný - a nesl tu zodpovědnost.A pak už nechtěl.

A teď jsem ji nesla já. Přežvejkávala jsem rady, pokud nějaké byly; učila se jezdit nanovo, protože svého koně. Hledala jsem pasující sedlo. Zjišťovala, jakou velikost má mít uzdečka, ohlávka, deka, štrejchačky (a kdy ty štrejchyčky dávat nebo nedávat a PROČ). Milion věcí. Jak já mizerně spala s nervy v čoudu… a každý den strach, že jsem něco zvrzala; stanovila chybně krmnou dávku, neodhadla zátěž, nevšimla si něčeho důležitého, atd. atd.

Až mi trenérka jednou řekla “hele, nekoukej na ni tak, nebo fakt onemocní”. 

To mě donutilo k zamyšlení, jaké signály vlastně kobylce vysílám. Ten svůj stres, strach, že to nezvládnu? Nebo co jako?

… No, nechala jsem toho. Začala jsem brát věci, jak byly, dělat to, co bylo potřeba. A najednou byl klid. Kobylka byla úžasná a zůstala se mnou nádherných šestnáct let.
 

Snadné to ale vážně nebylo. Mně už při její koupi bylo přes 40 let a to je člověk už fakt takovej opatrnější, než v osmnácti, no.

Chci říct tohle: Jezdit někde něčí koně, jakkoli úspěšně, je naprosto jinej vesmír, než mít koně své/ho. Takže kdo si chce koně koupit, musí tohle vědět. Možná má kolem sebe x perfektních a znalých koňáků, fajn trenéra a partu a tak - ale zodpovědnost nese majitel. Povinností majitele je welfare toho koně, a tečka!
 Kdyby měl jít proti názorům svých osvědčených rádců - je-li přesvědčen o tom, že mu radí chybně, MUSÍ to udělat, ale NESMÍ jim to vyčítat, protože ten kůň je holt jeho a jeho je i zodpovědnost. A jeho povinností je číst, vzdělávat se, uvažovat a přemýšlet; prostě najít si svou cestu a nabýt znalosti, které jsou nezbytné.
Je to daleko složitější, než “se chytit Parelliho” , nebo se vydat cestou R+ (pozitivky). U koní prostě pořád musím vědět, CO dělám a PROČ to dělám. To je naprostý základ a pokud tohle nevím, nepatří mi kůň do pracek.

A - ano, mohu, mám-li koně v nájemní stáji, po domluvě delegovat některé věci na ustajovatele. Pokud jsem to ale udělala, jistě to bylo proto, že ustajovateli důvěřuji (jako že ustajovatel je s mým koněm daleko častěji a déle, než já - a jinému bych svého koně nesvěřila). Ale NIKDY mu nesmím vyčíst, že se zmýlil - protože pokud se to stalo, bylo to proto, že jsem JÁ málo kontrolovala, nebo nastal nějaký komunikační zádrhel - MOU vinou.

Tož takhle to je. Kdo tohle nepochopil, migruje ze stáje do stáje a všude je za potížistu.

Koně doma? Panebože, nikdy! Na koně máte buď peníze, nebo čas. Čest výjimkám.
Já, ač v dochodovém věku, makám dál, abych ty své příšerky uživila, a pánbůzaplať za ně! Ony mi nedovolí zestárnout příliš; kyčlemi počínaje a mozkem konče…

Tož tak 🙂
 

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 26.07.2023, 01:01:26 xxx.xxx.116.228

Kdysi dávno, c vruhý polovině minulýho století, jsme jako jezdci ze školní jízdárny chodili ke kamarádovi se courat na jejich beganovi. Byl moc hodnej. Ovšem naučil nás , že holt ten sed ve vyšším chodu je úplně jinej. Cval byl o dost snažší, než klus.

Dodneška umím vysedět i kopec, snad fakt cokoli. Jen to své kobylce nedělám, protože jsem jaksi prostorově zvýznamněla a váha tomu odpovídá… I když je to šlonzák a má velikánskou sílu, nějak mi to nepřijde košer. Kdybych byla štíhlounká, jak tenkrát (ale sedací kosti mi netrčely), asi bych aspoň do vody chodila na holém koni. To už ale nee.

A vlastně: kdo si to nevyzkoušel někde bezpečně, tomu nedoporučuju to zkoušet. 

Nedávno si jedna u nás takhle nalomila klíční kost - hurá strniště, navíc směrem domů, koník taky hurá a bylo hotovo. Protože je navíc sucho a tvrdo ☹️

Jako ono jde všecko s trochou rozumu; ledacos se dá naučit - ale rozumně! Ten, kdo se teprv učí různé situace (a to byl tenhle případ) by fakt neměl experimentovat, nota bene když jede sám, bez parťáka. Popravdě; on je to i tak poměrně nebezpečnej sport, praví mi hlava stařeny - a je fakt, že se pamatuju, jak jsme blbli jako puberťáci (v mezích příkazů ovšem!). TO je nenahraditelné a nezastupitelné; učili jsme se padat (do závějí; tehdy závěje totiž v zimě byly), byli jsme trestáni za neuposlechnutí, za špatně vyčistěného koně, za neúctu k nim… no, jinej svět, marná věc…

A dostihy v kroku byly taky dobrý… s chovnejma kobylama i ve cvalu… otřískali jsme se všichni tuze a nesmírně moc se naučili. Hlavně co nedělat.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 20.07.2023, 21:21:45 xxx.xxx.116.228
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 20.07.2023, 11:47:10

Míšo, viděla jsem to x-krát. Přijde mi, že naučit koně chybným pamlskováním kousat je strašně rychlý a jednoduchý. Často to páchají lidi, pamlskující stylem “uklidni se, na”, nebo “měj mě za to radši”. Vytáhnou z kapsy dobrotu, šup to koni. Kůň chce víc a ví (cítí), že v tý kapse ještě něco je. Dloubne hlavou do člověka, že jako ještě.  Člověk se zasměje, “i ty čtveráku” a zas mu dá. No, a tohle se stane tak třikrát a počtvrté je z toho kousnutí. Snadné.

Další varianta je odměna za cvik. Skočí - šup to tam. Za chvíli je z toho úžasný štyc za skokem. Nebo kousanec do nohy.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 20.07.2023, 01:35:56 xxx.xxx.116.228

Mně se líbí každý kůň poctivého charakteru, na silné noze, zdravý a hodný… asi proto mám slonzačku - ta mě unese, totiž. Na plemena nehraju, co tu je, beru jako “evropského sportovního koně” - co patří v x plemenných knih. Takže každý rozumný kupec koně kouká na přesný původ a jeho vlohy; ne na plemeno. Plus na účel, ke kterému si koně pořizuje. Výška, zdraví, genetické vlohy…

Mám šlonzačku - mix andaluzana, nějakých němců, někde v dáli jsou arabi a taky polští tažní koně (ona je jemnější). Ovšem - má velkou sílu, takže mě unese; to by ČT nedal.

Agoturistické stáje zas budou koukat po menších koních na silné noze. Sportovci na skokové či jaké vlohy. Plus je podstatná povaha - ve vyšším sportu se na ni nehledí, což je průšvih… a taky genetické vady (ERU a tak).

Nojo. Hotová věda.
 

Před touhle slonzačkou jsem měla čété, resp. Moravskou teplokrevnici. 16 let jsme spolu byly. Mohutnou. Životní kůň. Pravda - tehdy jsem ještě nevážila tolik, jako dnes.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 20.07.2023, 01:22:21 xxx.xxx.116.228

Kůň je tvor okamžiku. Když mu například  několikrát dáte odměnu po dobrém skoku  přes křížek, za velice krátkou dobu začne po skoku zastavovat a DEJ!
Pamlsky jsou obecně zrada. Člověk musí vědět, proč je dává - a kdy. A komu. V tomhle je veliký učitel metoda pozitivky (R+).

Všeobecně řečeno: když dáte koni pamlsek po tréninku, asi to ničemu neuškodí. On si to sice s tím tréninkem nespojí, ale vyvodí si z toho, že je vám spolu fajn a holt někdy i ten pamlsek přijde 😀

Takže je asi vhodné si pamlskování setsakra rozmyslet. Koně v boxu snadno pamlsky naučíme, aby kousal, když nic nedostane, atd. atd. (obdoba toho zastavování po povedeném skoku). Na to fakt bacha.

Je to fakt kůň od koně různé. Ovšem - po práci na jízdárně, která se zdařila (tedy BYLA UKONČENA zdařilým cvikem) je pro koně nejlepší a nejúčinnější odměnou KLID, uvolněná otěž, pochvala… pamlskem ho akorát zmatete.

No… ostatní jistě přidají i své zkušenosti.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 08.06.2023, 22:41:23 xxx.xxx.116.228

Přesně tak. Kromě dobrého a kvalitního krmení se velmi cení práce - dohled, léčba v případě potřeby, asistence u kdečeho, dekování... spolehlivost.  5 - 6 tis.