Aktuálně: 4 576 inzerátů178 203 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 05.10.2023, 13:15:08 xxx.xxx.161.130
roklanka:

V dávné minulosti jsem chodila do dubového a březového háje s kozama. Jako mykologa mě zajímalo co vše tam roste ,ale jakmile jsem se ohnula k houbě ,přiběhlo stádo a rozdusalo vše. Když jsem viděla křemenáče ,tak jsem musela hlídat kozy ,aby mi je nerozšlapaly. Nikdy si  do žádné houby nekously ,nezajímaly je. Jediné co je zajímalo ,co mám v ruce já. Měla jsem kozu ,které strašně chutnal tabák a kradla mi cigarety i z kapsy.


Nebyla to nějaká pra máti naší Květušky von Randál?😉 Ona taky jakmile ucítí cigáro v kapse, tak nedá pokoj🤣 Naposled se o tom přesvědčil chlápek z ČEZu, který tu likvidoval škody po větru😛😉

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 05.10.2023, 13:06:47 xxx.xxx.161.130

Pokud Vám jde jen o to aby to bylo bez GMO,tak se mrkněte na stránky např. ZEA Sedmihorky. Ve finále to bude nejlepší řešení jak pro slepice, tak pro Vás i vaši peněženku. Teda pokud nemáte veškeré zrniny z vlastního záhumenku či výhodný deputát. 

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 21.09.2023, 11:14:20 xxx.xxx.161.91

Pokud je to takové to pohodové švitoření, tak to normální je. Pokud spíše řvou  - kejhají to potom je něco co je ruší. Můžou to být hlodavci či jiná škodná. Nebo jen slyší zvuky třeba u sousedů atd. Ony jsou opravdu leckdy lepší hlídači než pes.

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 19.09.2023, 09:19:38 xxx.xxx.161.91
Zrzavci:

Koukněte do zákona a uvidíte, jak to vidí zákon, jak to říká. A jak to vidím já, když vás zavřou ve společnosti delfína na celej život bude to určitě jiný, než když si budete moct popovídat s člověkem min. o počasí. 


No záleží dost silně na tom člověku, že? …já bych bral leckdy spíše toho delfína 😀 😀

Ale chápu jak to myslíte 🙂

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 19.09.2023, 09:15:34 xxx.xxx.161.91

Jo a ještě dodám , že mléko od té zakrslé kozy mělo sice vysokou tučnost ale taky dost silný prk. Tedy onu tu kozí příchuť, která není pro každého. Ale to bude asi taky dost individuální záležitost.

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 19.09.2023, 09:13:22 xxx.xxx.161.91
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 19.09.2023, 06:43:04

Dobrý den, toto plemeno není primárně určené na produkci mléka. Navíc mléčnost u tohoto plemene je značně individuální. Pracoval jsem v oboře kde se toto plemeno chovalo v čistokrevné formě jako atrakce pro děti. Bylo to stádečko 6-ti koz a kozla. Byly tam mezi nimi 2 kozy co měli sotva dostatek mléka pro svoje kůzlata. A když měla dvojčata musela se dokrmovat z lahve. Byla tam ale taky koza která přišla o kůzle a jiné přijmout nechtěla. A za mák neuznala možnost aby se zasušila. Prostě produkovala mléko za každou cenu. Takže jsme jí byly nuceni dojit. No byla to určitá forma trestu, jelikož ty cecíky byly fakt piďi. Nicméně v době cca do 3 měsíců po porodu se blížila k 1,5 litru mléka za den. Pak to spadlo na 0,75- 1 Litr denně. Jakmile šla pod 0,5 za den tak se velmi rychle zasušila sama. Asi taky proto , že byla zase březí. Byla dojena zpočátku 2 x denně později jen 1 x denně, to když jí klesl nádoj pod ten 0,75 l. Takže asi to budete muset vyzkoušet na konkrétním kusu.

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 14.09.2023, 11:43:00 xxx.xxx.161.91

Já musím říct, že jsem odchovával krůťata vylíhnutá u sebe v líhni asi 5x. 3x to byla vejce brojlerových krůt a 2x  krůty bronzové. Odchovával jsem oboje na směsi určené pro krůťata. Tedy KR1 a pak KR2 atd. Neexperimentoval jsem s jinou směsí nebo směsí typu co dům dal. Jediné přilepšení bylo sem tam trocha tvarohu se strouhanou mrkví a od cca 6. týdne zelené krmivo. Odchovával jsem v odchovně s trusníkem/rošty. Takže krůťata měla vždy teplo, sucho a čisto. Ve 4. týdnu šli brojlerové krůty na podestýlku. Ty bronzovky až v 6. týdnu. Kde jsem opět dbal na sucho, teplo a aby nebyl průvan. A musím říct , že mi nepřišla choulostivější než kuřata. Jediné co bylo hned v prvních dnech zapotřebí naučit je kde mají vodu a krmení. Nejsou tak bystrá jako kuřata. Takže je třeba je sledovat a občas jich pár vzít a namočit jim jemně zobáčky do vody a ukazovat jim kde je krmivo. 

Další naprosto nezbytnou zásadou je : Nechovat krůty společně se slepicemi či jinou drůbeží! Zbytečně si zvýšíte riziko onemocnění černohlavostí. Co zvýšíte riziko, ba přímo si o to budete koledovat.

Tak ať se daří!

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 14.09.2023, 08:36:21 xxx.xxx.161.91
TK:

Fajn, díky, všude píšou udržet krutata prvních 8 týdnů a pak už budou nesmrtelná. 


No nesmrtelná ne, ale z nejhoršího venku. 

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 13.09.2023, 13:00:11 xxx.xxx.161.91
Anonymní:

Taky mám dotaz. Poradil by mi někdo jakým způsobem lze udělat doma z kozího mléka brynzu?


V podstatě uděláte sýr, který necháte dobře okapat a pak ho pomelete na masovém strojku. osolíte dle chuti a vymícháte do požadované konzistence.