Aktuálně: 4 874 inzerátů175 147 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů
J5
J5 (270 příspěvků) 08.11.2023, 19:03:28 xxx:xxx.d8f3:f30f
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.11.2023, 11:40:27

Letos byly první snůšky opožděné cca o deset dnů. To je asi tak vše co se stalo. Bude záležet kde je chov umístěn. Polabí na tom bude lépe než třeba Vysočina. 

J5
J5 (270 příspěvků) 08.11.2023, 18:40:31 xxx:xxx.d8f3:f30f
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 08.11.2023, 14:13:18

Nemáte zač, rozhodně si ale MarcyMat vyměňte piliny za vlhké hobliny, stačila by i vrstva vlhkého písku když hobliny nebudou. Finální umístění sice není úplně top ale jestli není jiná možnost a teplota se bude pohybovat v rozmezí od 4° do 10°C nemusel by být problém. Hobliny udržujte stále vlhké, jako když ukládáte zeleninu. Plast krabice = zajistit účinné větrání a zamezit přístupu hlodavců. Kdybych se měl rozhodnout já, přikročil bych k celé akci až po návratu. Držím palce.

J5
J5 (270 příspěvků) 08.11.2023, 08:59:44 xxx:xxx.866a:45ff
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 08.11.2023, 07:59:46

Co to vlastně máte assil za želvu. Zkusím to “nastřelit” přímo na druh, pokud tedy nemáte něco mimořádně neobvyklého. Ono se to přece jen kapku liší jak uvidíte. 

J5
J5 (270 příspěvků) 08.11.2023, 08:33:17 xxx:xxx.866a:45ff
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 08.11.2023, 05:01:54

Dobrý den Dájo.

Buďte ráda že nevidíte zbytek tělíčka těch želv. Až budu mít někdy dostatečně ponurou náladu nebo se to bude hodit k nějaké otázce tak předvedu co je možné. Přiznávám že když se něco takového objeví tak má obvykle smířlivá nálada je fuč.

A nebojte už jsem našel fotky jak má vypadat držtička pardálky takže vydržte. Zuzák bude v pohodě, v létě se pase venku tudíž  hrozí maximálně  drobná korekce pokud vůbec.

J5
J5 (270 příspěvků) 08.11.2023, 02:54:53 xxx:xxx.212c:d8a1
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.11.2023, 12:15:49

Nevyjádřil jsem se zcela přesně. Takže, pokud se rohovina čelisti během sezony dostatečně neobrousí sama, tak přikročím k úpravě. Někdy v polovině sezony, někdy ke konci, někdy až následující rok po probuzení. Těsně před hibernací nemá úprava žádný význam, pokud nejde zrovna o extrémní deformaci, protože želvy se už stejně pasou jen omezeně. Jak taková otřesná, totálně zanedbaná deformace vypadá vidíte na fotce č.1+2 kterou k demonstraci problému používám hodně často. Myslím že dokáže přesvědčit i zarputilé pochybovače. Na fotce č.3 vidíte na pohled méně strašnou ale ve svém důsledku stejně nebezpečnou situaci kdy přeroste rohovina pouze spodní čelisti. Příjem potravy je pro želvu mimořádně obtížný ne-li nemožný. Zásah musí být bezprostřední nehledě na vhodnou či nevhodnou roční dobu. Ukazuji to proto abych zdůraznil potřebu, spíše povinnost, nezanedbat péči o “chrup” ani u želv. Takové deformace by chovatel neměl řešit svépomocí ale vždy ve spolupráci s veterinářem. To píšu proto protože zkušenému chovateli se něco podobného nestane a laik nebo méně zkušený chovatel obvykle nemá dostatečnou znalost stavby čelistí takže ani neví co si může bez bolesti a nebezpečí pro želvu dovolit. Upozorňuji že se nejedná o želvy z mého chovu ale o jedince kteří se mě v průběhu let dostali do rukou když majitelé nabyli přesvědčení že jsem kouzelník. Nejsem.

Tak, zahřívací kolo je za námi a můžeme se věnovat normálním problémům ale až zase zítra.

Obrázek Obrázek Obrázek
J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 22:07:43 xxx:xxx.212c:d8a1
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 07.11.2023, 09:01:15

Tak už vás jdu uklidnit MarcyMat. Zkusím ta moje moudra shrnout a očíslovat, třeba to pak nebude tak kostrbaté.

1/S polohou jsme na tom obdobně a já, jak už jsem předeslal, počítám s úklidem během příštího týdne. Ovšem nijak křečovitě se nebudu termínu držet, díval jsem se na dlouhodobou předpověď a předpoklad nějakého kritického stavu nehrozí.  Rozhodne nálada a především skutečné počasí, možnost úkrytu zbývajících želv před náhlým mrazíkem a možnost každovečerní kontroly výběhu zda se některá z trajdajících želv nezapomněla venku.

2/ Budu zatím uklízet pouze ty želvy které už evidentně spí. 

3/ Před úklidem ještě pro jistotu zběžně zkontroluji v jaké formě se soudružky nacházejí. Jak by měla taková dobře připravená želva vypadat poznáte zejména na přiměřených tukových zásobách které jsou patrné zejména okolo končetin viz foto 1+2.  Tak by to mělo vypadat. 

4/ Dále kontrolujete oči a nozdry, žádný výtok, žádné bublinky, suché okolí. Poslechem posoudíte dech. Čisté a “suché” dýchání bez šelestů a chrapotu je důležité. Okolí kloaky musí být čisté a suché, bez zbytků výkalů foto 3. 

5/ Je docela fajn si želvy před úklidem zvážit na jaře to oceníte, budete mít lepší představu jak hibernace probíhala.  Ztráta na hmotnosti do 10% bývá v normě. Pozor ale, mnohé želvy jsou schopny během hibernace nejen zůstat na původní váze ale dokonce i o nějaké to deko záhadně přibrat. Záhadné to přestane být v okamžiku ve kterém vezmete v úvahu schopnost želv hospodařit s vodou a jejím získání z okolního prostředí nejen prostým pitím.

Zdá se že je to zhruba vše. Kdyby něco ptejte se. Zimovat máte kde jak předpokládám, že ano?

Obrázek Obrázek
J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 11:09:29 xxx:xxx.88a4:f1a8
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 07.11.2023, 09:01:15

Já budu uklízet až v průběhu příštího týdne. Večer se vám pověnuji, teď nestíhám. Pro váš klid. Děláte to dobře, žádný strach.

J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 10:48:56 xxx:xxx.88a4:f1a8
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.11.2023, 10:12:41

Dobře assil, něco vám večer připravím, teď už nestíhám.

J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 10:41:34 xxx:xxx.88a4:f1a8
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.11.2023, 08:26:07

Takže se zdá že jsem byl příliš vztahovačný, možná proto že jsem odpovídal v době kdy každý příčetný člověk spinká, případně se věnuje zcela jiné záslužné činnosti než vejrat do želv. Moje chyba.

Co se týká přípravy, vlastní hibernace i následného probouzení tak se to složité jen zdá. Ještě lépe, člověk si to složité dělá většinou sám. Ona totiž snaha nacpat postup za každou cenu do “tabulek”, ignorovat přitom celkem logické zákonitosti, je sice pochopitelná ale končí většinou dramaticky. Když to přeženu tak prostě u želv neplatí že dvanáctého ledna má být teplota u želv 6,5°C protože ten a ten “odborník” to říkal nebo psal.

Jo a nutné postupné snižování a zvyšování teplot nechte na přírodě. Pro úplnost není to jediná podmínka, ještě k tomu neoddělitelně patří změna fotoperiody, změna ve složení potravy (jak kvalitativní tak druhová) atd. 

J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 10:05:12 xxx:xxx.88a4:f1a8
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 07.11.2023, 08:33:44

Dobrý postřeh assil. Pokud se stav během sezony samovolně neupraví, což se běžně stává při pastvě a příjmu potravy ve správné konzistenci, bude potřeba její úsměv trochu přiopravit. Zatím to ale nijak nepřekáží v příjmu potravy, takže zásah není aktuálně potřeba. Pro zajímavost. Fotky jsou pořízené již před nějakou dobou takže mohu sdělit jak to dopadlo. Úprava u této želvy potřeba nebyla. V každém případě by ale i takovýto náznak měl vzbudit pozornost chovatele i s vědomím že ne všechny želvy mají úplně stejný ksichtík. Některá má prostě větší sklon k přerůstání rohoviny čelistí. Jinak stav kdy je bezprostřední zásah nutností mohu případně ukázat.

J5
J5 (270 příspěvků) 07.11.2023, 02:07:24 xxx:xxx.80e:8ec2
Doron:

My to tuhle řešily s kamarádkou a četla jsem na EU želva, že se želva zimovat nemusí .

Že to prostě nepotřebuje, naopak to její vývoj pozdrží .

Ten proces zazimování mi přišel dost složitý a dlouhý a varovali,  , že začátečník tak často želvy zabije, hlavně pro mladé je to prý nebezpečné.

Jsem naprostý amatér, jenom jsem vlastnila deset let želvu Apolenu a ta mi právě při jednom zimování umřela, asi jsem tenkrát něco udělala blbě 😔

Tak by to to asi chtělo si o tom něco podrobějšího  nastudovat.. 

Chudák kámoška dostala želvy jako nevyžádaný dárek , jiná zas dostala chameleona, to jsou takový blbý nápady..


Nevím sice Doron jak myslíte větu o nastudování ale pro jistotu vás mohu ujistit že nic takového nepotřebuji, rovnou si případný rozpor mohu ověřit. Předpokládám že Pandinus na tom bude obdobně.

Díval jsem se na uvedené stránky, konkrétně na zimování. Mám jiné zkušenosti. Také považuji za nutné zdůraznit že překotný, nepřirozený růst mláďat upřednostňovat před přirozeným růstem je mírně řečeno na pováženou. To říkám přesto že si uvědomuji že cesta k úspěchu nebývá jediná, zejména tehdy pokud za úspěch považujeme zdravou želvu.  Všiml jsem si tam také fotek želvy s nateklýma očima prezentované jako ten správný stav při hibernaci. Takže ukážu jak takové oči vypadají u zimující želvy foto1+2,  dále u probouzející se želvy, tam je patrné spontánní zvlhčení okolo očí, oči se začínají čistit, foto 3, ukazuje postupný proces probouzení. 

Kdyby náhodou někdo poukazoval na to že “chudáci” želvy jsou celé špinavé tak upozorňuji že želva hibernuje zahrábnutá cca 4 měsíce  v substrátu a fotky jsou dělané bezprostředně po. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
J5
J5 (270 příspěvků) 05.11.2023, 06:42:26 xxx:xxx.1b4a:4e0e

Nebudu přímo reagovat na konkrétní příspěvek a jeho autora, takže jen obecně. Nezdá se náhodou všem zúčastněným že se zde vyvíjí ukázkový příklad toho proč pravidelně vítězí, se svými mnohdy absurdními nápady, aktivisté a jim podobní dobrozvěsti? Není to náhodou proto protože se dokážeme, kolegové a kolegyně, celkem spolehlivě dehonestovat sami mezi sebou? Tato spontánně  předváděná forma “jájínkovství” kdy můj zájem je vždy důležitější než zájem kolegy, byť trochu jinak orientovaného, je nebezpečná pro všechny,  hezky spravedlivě a rovným dílem. Myslím že pokud budeme v tomto duchu pokračovat i nadále, brzo se nebude hádat o čem a zbydou na chovatelství jen vzpomínky.

Tak a teď si připadám, krucinál, jako dobroser také ale vydržím to.

J5
J5 (270 příspěvků) 04.11.2023, 19:49:32 xxx:xxx.18d7:aae6
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 04.11.2023, 17:33:44

Opravdu jste ten příměr důkladně promyslela? Termín terarijní potvory raději nebudu komentovat, nepochopila by jste.

J5
J5 (270 příspěvků) 04.11.2023, 09:23:55 xxx:xxx.a71:8274
Odpověď na příspěvek uživatele Křivka z 31.10.2023, 21:39:36

Děkuji.                                                                                                                                                                                                                                                                   K vašemu dotazu. Vyjádřit úhyn během hibernace v % by mohlo být zavádějící. To se možná dá, s výhradou, udělat u líhnivosti a  oplozenosti vajec. Ono totiž když máte třeba jednu želvu a dojde během hibernace k úhynu tak vyjádřeno v % je neúspěšnost 100%. Pokud želv zimujete 100ks je to už 1% a tak dále až se dostaneme v mnoha případech až na zanedbatelné ‰ přičemž pokaždé dojde k úhynu “jen” jedné želvy. Proto si myslím že daleko důležitější je schopnost posoudit zdravotní stav želvy, postup při přípravě na hibernaci, co a jak kontrolovat v průběhu zimování atd. Chtěl bych ještě zdůraznit že mnoho chyb se dělá při vlastním probouzení želv, přesto že takové probuzení je stejně, ne-li více, možné považovat za rizikové. Mnohdy k úhynu dochází právě v tomto období, tj. po úspěšném absolvování vlastní hibernace. Je to škoda, protože je to podobně jednoduché jako samotná příprava. Pokud máte zájem mohu ukázat jak poznat a podle čeho posoudit aktuální zdravotní stav želvy, jak vypadá hibernující želva a jak se probouzí.

Co se týká přípravy na hibernaci v podmínkách paneláku, spolehl bych se na doporučení Pandinuse, má to ověřené a připadá mě to jako jedna z nejlepších možností. Já bych vám neporadil dobře protože mé pokusy nekončili vždy tak jak bych očekával. 

Nakonec to nepříjemné. Ano k úhynům zřídka prostě dojde i kdyby se člověk stavěl na hlavu. Je to v řádu ‰ takže to s pokorou beru jako nevyhnutelnou součást kvalitního života. 

J5
J5 (270 příspěvků) 04.11.2023, 08:06:40 xxx:xxx.a71:8274

Ne “ideální” pouze jedna z možných, běžně se vyskytujících. Pro upřesnění, bezprostředně po vyloučení mívá tato forma moči konzistenci “hladkého” bílého jogurtu. Je potřeba vzít v úvahu že se vlhkost z moči hbitě vsákne do substrátu, tím se konzistence mění. Na vaší fotce je patrná, zejména v levé části, tendence k tvorbě hrudek. To může být zaviněno právě tím “vsáknutím” a nebo také tím že je na mě moc po ránu a blbě vidím. Kdybych chtěl být hodně pečlivý, tak aniž bych dělal jakoukoliv paniku, rozhodně bych se zaměřil na další vývoj situace. Tím mám na mysli zběžnou kontrolu dalších “výtvorů” této želvy. To by se  ale mělo dělat stejně neustále takže klid, zdá se vše v pořádku. Alespoň podle mého názoru.

J5
J5 (270 příspěvků) 30.10.2023, 13:11:16 xxx:xxx.867a:e4c

Všiml jsem si, trochu pozdě, že používáte do želví boudičky seno. Použijte raději slámu, listí, hobliny. Seno v uzavřeném prostoru téměř okamžitě znehodnotí různé druhy plísní. To nechcete, riziko negativního působení na želvy je zbytečně vysoké.

J5
J5 (270 příspěvků) 30.10.2023, 12:25:12 xxx:xxx.867a:e4c

1/ Nemáte zač.

2/ Popisujete přesně tu správnou situaci ve které by se v současné době a za stávajícího počasí (teplot) měly želvy nacházet. Jde nyní o to vydržet a přípravu na zimování nepokazit. Tuším že nechávat želvu venku za podmínek “že by ani psa nevyhnal” může být, zejména pro ženy, kapku stresující ale vydržte. Do zimoviště přesuňte želvy až teplota nebude (v zimovišti) stoupat nad 10°C. Mnohdy počasí nespolupracuje a zejména náhlý pokles venkovních teplot zaviní že ve sklepě bývá teplota ještě zbytečně vysoká. Proto máte-li možnost, větrejte co to jde. Pokud to nejde, hledejte alternativní umístění, byť třeba krátkodobé (garáž, chodby, zimní zahrady atd.)

3/ Zateplení přístřešku. Vlastní zateplení stěn a stropu, tak jak se obvykle praktikuje je pro želvy neúčinné. Daleko lépe poslouží prostor v ubikaci vyplněný slámou, hoblinami, nebo třeba opadaným listím. Mnohdy stačí jen řádně nakypřená zem alespoň do hloubky rýče. Proč si to myslím vám klidně mohu v případě zájmu sdělit.

Je založeno vlákno “Zimování želv” bylo by fajn kdyby jsem mohl odpovídat na tento problém najednou. Nevadilo by?