Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Náklady za koně

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2023, 07:41:20 xxx.xxx.56.216

Ahoj, jsem zde na diskuzi pouze jako čtenář, sleduji u koňsou diskuzi ale chovám jiná zvířata. V koních se nevyznám ale přesto by mě zajímalo kolik vás měsíčně stojí náklad na tak velké zvíře? Kolik měsíčně spotřebujete krmiva pro jednoho koně? Díky za info, Petra.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 23.11.2023, 08:02:10 xxx.xxx.198.226

My to máme “doma” v rodinné stáji a o práci a náklady se dělíme několik lidí.

Když nebudu počítat investice do zázemí (sekačky, přístřešky, ohrady, překážky, zpevnění…) a do provozu (sedla, kočáry, postroje, jezdecké vybavení) a výjezdy (auta, přívěsy, čtyřkolka, PHM, údržba, pojištění, výdaje na registrace, členské poplatky, závody…) a budu počítat pouze provozní náklady týkající se přísně koní (seno, žlabové krmení, doplňky, veterinář, kovář, fyzioterapeut, zubař, pojištění způsobné škody, nájem pozemku), budeme někde na částce průměr 1000,-/měsíc/kůň (půlka těch koní jsou poníci). Přesně to spočítané teda nemám. Mohla bych si schválně příští rok vést nějaké záznamy. Ale aby mě z toho ještě netrefilo… (páč hádám, že bych si za to mohla válet šunky na Bahamách tak půl roku) A to nemluvím o tom, že ještě pořádáme závody sami a další různé akce, přičemž je to financované z naší kapsy (sponzory jsem zatím nesháněla).

efe
efe (1118 příspěvků) 23.11.2023, 08:09:40 xxx.xxx.199.5

Náklady na 2 koně v komerčním ustájení:

11.000,- ustájení

1.000,- krmení, vitamíny apod.

1.000,- trimmer

Pokud bych měla spočítat, kolik peněz mám ve vybavení, kolik stojí závody a doprava na ně atd., tak to je x dalších tisíc. A kolik mě stál vážný úraz kobyly, se radši ani neptejte…

(Jo a neukazujte to mýmu manželovi!)

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 23.11.2023, 08:09:44 xxx.xxx.198.226

Kolik se měsíčně spotřebuje krmiva pro jednoho koně, to je hrozně individuální.

 Počítám, že plnokrevník mě v zimě stojí jen na krmivu nějaké dva tisíce měsíčně (odhadem 500,- za oves, 500,- za nějaké granule, 100,- olejniny, 400,- senáž nebo vojtěška, no a kdybych neměla jabka a řepu zadáčo, tak to samozřejmě taky bude něco stát, a 400,- kloubní výživa a případná minerálka, a to nemluvím o oleji 30,-/týden a ještě by se určo něco našlo, no a v tom samozřejmě není započítané seno, to bude tak balík na měsíc - 350,-). 

No a zase poník stojí třeba dvě stovky měsíčně (jen seno, občas minerálka, občas jablko a denně hrstička ovsa).

Naa (neregistrovaný) 23.11.2023, 10:36:27 xxx.xxx.168.69

Pokud člověk bydlí v Praze, tak ustájení okolo Prahy stojí dnes okolo 9000 Kč (pastevní je levnější), další 2000 Kč benzin na dojíždění 3x týdně, 1000 Kč za musli, vitamíny apod., co není v základní platbě za ustájení. Kovář (když to rozpočtu na měsíc) taky cca 1000 Kč. Když ještě připočtu trenéra 1x týdně, sem tam veterinář, zubař, to, že jednou za několik let se musí koupit nová deka, cajky na koně i oblečení jezdce (rajtky, zimní jezdecké boty apod.), tak se klidně můžu v průměru dostat na 20.000 Kč/měsíc  i jako rekreační jezdec.

Saga
Saga (357 příspěvků) 23.11.2023, 11:44:18 xxx.xxx.167.183

Přemýšlím, jestli se dá měsíční částka na koně vůbec nějak rozumně spočítat, protože faktorů, které do výpočtů vstupují, je strašně moc, mění se v čase i v místě. Přesně jak psaly ženy nade mnou. Těžko lze srovnávat ustájení jednoho (zejm. sportovního) koně v Praze a okolí, jak píše uživatelka nade mnou, např. s mým vlastním ustájením, které je v horní dolní, nesportujeme a koně jsou mým smyslem života, tedy i veškeré rekonstrukce na domě, stájích a okolí, se dělají s ohledem na ně, stojí to nemalé peníze, ale zároveň tak zvyšuji hodnotu vlastní nemovitosti. Co je tedy dražší? Těžko říct! To, co my jsme vybudovali, nám alespoň zůstane, je to trvalé, peníze za ustájení prostě zmizí, ale tak to prostě je. Každý má jiné možnosti a na těch staví. Moje počáteční investice do chovu koní doma byla astronomická, v tehdejším měřítku v roce 2005-2006, kdy jsme vše budovali, to byly celkem prachy, v dnešní době, by to byly jenom drobné. Nedovedu si představit, budovat to teď! V současné době už se “jen vezu na vlně” toho, co jsme vybudovali před lety a vytunili ještě poměrně nedávno, a můžu říct, že jeden kůň mě měsíčně stojí s bídou tisícovku, ale holt nesmím počítat ten cca jeden mega před tím, no😄.

Aktuálně mám 1,5 snadno krmitelných koní, spotřebuji 10 kulatých balíků sena ročně, z toho 4 udělám svépomocí doma na svém a 6 jich dokoupím od kamaráda zemědělce za 700 kč/ks. Žlabového krmení dostávají jeden hrnek 250 gramů mnou míchaného müsli (sestaveno výživářkou) obě dvě dohromady, 1x denně + minerálku. Kovář jezdí 4x do roka, platím 800Kč za obě i s cestou, za jednu úpravu. Dělá víceméně korektury po mě, strouhám si sama, on to po mě jen dodělá. Veterinář, zatím jen odčervení + očkování, cenu z hlavy nevím, řekněme do 4000tis/rok. Plus letos prvně zuby, jsou to mlaďasky, cena za obě 3500Kč.  Fyzio není třeba, zatím. Trenéra nemám a zatím ani nesháním, nemám potřebu. Hader na koně mám tolik, že mi vydrží až do důchodu, nepotřebuji kupovat nic, postava se mi leta nemění, neřeším. Cajky na koně mám kvalitní a často je dědí jeden kůň po druhém, tam kde to nejde, jako např. sedlo, tak to jsem kupovala letos nové za 16 000, poprvé v životě, doposud jsem měla sedla v hodnotě 1500 a šlo to, tentokrát už to nebylo možné, ale kobyla si chrochtá, za to to stálo!😊

Tže vlastně těžko říct, kolik mě to stojí měsíčně? Spíš bych dokázala odpovědět, kolik mě to stálo celoživotně - mohla jsem mít Maserati a byt v Praze. Místo toho mám dům, stáje a koně, tže asi tak😄!

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 23.11.2023, 12:34:21 xxx.xxx.203.51

Najlepšie sa vyúčtuje kôň v ustajnení (cca. 6 000 kč mesačne), s full servisom, tj. základné krmivo, vitmin, seno+podstieľka. K tomu už len á 6-8 týždňov strúhanie (cca 800), očkovanie, odčervenie. Relatívne zdravý, nejazdený, bezúdržbový (len blbosti navyše, ktoré kupujem podľa nálady. To je fakt hrubý základ.

Saga
Saga (357 příspěvků) 23.11.2023, 13:25:40 xxx.xxx.167.183

Ještě mě tak napadlo, že je i důležité zamyslet se opravdu nad tím, o jaké plemeno se jedná. Už to výše nastínila Bugyra. Kdysi v dřevních dobách jsem začínala u folblutů a pak u teplasů, asi jako většina z nás, dřív prostě nic jiného nebylo k mání, buď A1/1 nebo ČT. No, a ti toho něco sežrali! Kdybych subtilního A1/1 ubytovala ve své hladomorně, kde se kobylám váží i seno, aby držely tajli, počítám, že by mi do měsíce chcípnul hlady🙄. Ta spotřeba krmiva u koní typu kulička vs. žebřiňák, je strašně znát! Já chovám snadno krmitelné koně cíleně, je to moje srdcovka a zabývám se tím cca 15 let. Loni, když jsem kupovala nové koně, mi byla zcela zdarma nabídnuta kobylka ČT, 15 let, 160 KVH. Když jsem viděla, kolik toho spotřebuje, odmítla jsem. Důvodů bylo samozřejmě několik, tohle byl jen jeden z mnoha, chtěla jsem max. dvouletku, do max. 140 KVH v dospělosti, atd. prostě moje představa byla celkově úplně jinde, ale i kdyby ne, tak upřímně nakrmit vedle sebe ČT, co může žrát jak prokopnutej buben s křížencem hucul/ČMB, který se na trávu podívá z dálky a má o sto kilo navíc? Děkuju nechci! Tže ten poměr cena/výkon je u jednotlivých plemen dost znát, netuším, jestli se tohle nějak řeší v komerčních stájích, jakože poník toho sežere půlku, tak má i poloviční ustájení? Já to tedy doma řeším velmi. A určitě by mi vadilo platit za koně 140 KVH, co mu stačí 10 kg sena v zimě v mrazu a je jak dělová koule, stejně jako za koně, co toho sežere 3x tolik, a že takový jsou + půl kýble ovsa k tomu.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 23.11.2023, 13:44:27 xxx.xxx.198.226

V té komerční stáji bohužel je to, co klient “prožere”, ta nejmenší část nákladů. Teda pokud je to komerční stáj co k čemu a ne holé pastevko, kde se jednou do roka rozbránují škrkavky po ploše. Nejvíc totiž stojí lidská práce, a toho člověka (ty lidi), co se o ty koně stará(ají) musíte živit ať do výběhu vedou poníka nebo pracujícího ČMB/ať v kolečku vezou bobky od poníka nebo ČMB. Vy tomu ustájení neplatíte za krmení, ale za ty služby.

Saga
Saga (357 příspěvků) 23.11.2023, 14:05:16 xxx.xxx.167.183

Buggyro, díky za vysvětlení, tohle já třeba vůbec neznám, nikdy jsem neměla koně v ustájení a nedokáži to posoudit. Vždy jsem chodila k soukromníkům a pár let do JK, který fungoval po staru - ježdění za práci. A z něj jsem si pak koupila koně rovnou domů. Tže situaci, kdy mám svého koně v jiném prostředí, než v domácím, vlastně neznám a nevím, jak to funguje. Beru to podle svých koní, kteří v podstatě krom toho žrádla prostě nepotřebují nic. Nedekují se, nebandážují, v létě nepotřebují masku ani nic jiného speciálního a bobky si sbírám denně sama, seno/trávu nosíme 2x denně do krmelců růčo a střídáme se v rámci rodiny. Ano pravda, svojí práci nepočítám, to byla zřejmě ta chyba.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 23.11.2023, 15:42:07 xxx.xxx.203.51

A určitě by mi vadilo platit za koně 140 KVH, co mu stačí 10 kg sena v zimě v mrazu a je jak dělová koule, stejně jako za koně, co toho sežere 3x tolik, a že takový jsou + půl kýble ovsa k tomu.

Poníci a žriebätá mávajú často nejakú cenovú úľavu. 

Anonymní (neregistrovaný) 24.11.2023, 11:34:02 xxx.xxx.56.216

Děkuji, ještě pár otázek:

efe píše: ustájení: 11.000,- , krmení: 1.000,- 

Opravdu krmení za dva koně jen 1000 měsíče? To mi přijde levné.

Saga: 700 Kč za balík to vám nechává hodně levno asi ze známosti jinak je ta cena jinde.

efe
efe (1118 příspěvků) 24.11.2023, 11:45:56 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.11.2023, 11:34:02

Tím je myšleno krmení, které musím dokupovat a které není v rámci ustájení - v ceně ustájení je objemové krmivo zahrnuté. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 24.11.2023, 12:43:28 xxx.xxx.198.226

Tak my i za 4 koně tu tisícovku měsíčně na krmení vč. sena dáme 🙂 Co by ne (nepočítám toho plnokrevníka). Balík sena za 350,- (tak i kdyby dva měsíčně) a ta trocha ovsa (jestli všici dohromady dostávají kilo denně…) a minerální a solný liz, když nebudu počítat, co jim z dobré vůle dokupuju já. Dobré si uvědomit, že minimálně půl roku se naši koně pasou.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 24.11.2023, 13:28:20 xxx.xxx.165.71

Buggyra, hlavne tam napíšte koľko z toho sú poníci, lebo dva balíky na mesiac sú tak cca. 150 kg mesačne na "osobu", to aj pri 10 kg denne vychádza na pol mesiaca. Zdá sa mi dosť  málo kŕmiť z dvoch balíkov 4 kone mesiac. To mi zožerú dva kone ako nič. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 24.11.2023, 13:44:50 xxx.xxx.198.226

hlavne tam napíšte koľko z toho sú poníci

no právě 😀 To byla ilustrace toho, jak může být právě ta informace relativní. A ještě k tomu je potřeba přibrat tu informaci, co jsem tam psala, že půl roku se ti koně pasou. Takže tento PRŮMĚRNÝ údaj je dost zkreslený 😉

Saga
Saga (357 příspěvků) 24.11.2023, 18:00:56 xxx.xxx.245.41

Pro zadavatelku - vidíte to, a mě těch 700Kč/balík přijde moc 😂! Já jsem holt zvyklá si celý život dělat seno vlastní, tedy z mého úhlu pohledu “zadarmo”, protože práci nepočítám, a mít sekačku je pro mě stejná samozřejmost jako mít gauč 😉. Jinak ano, zemědělec je náš známý, leta jsem od něj kupovala balík za 500Kč, zdražil asi před třemi lety, jak byl ten nedostatek sena a od té doby cenu drží. 

šerif (neregistrovaný) 25.11.2023, 11:38:20 xxx.xxx.255.142

Kůň s ustájením výjde cca na 120 000 ročně. Nejvěší položkou je samozřejmě ustájení, v případě vlastních prostor je ta suma poměrně nízká.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.