Aktuálně: 4 838 inzerátů175 472 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

Venkovní ptactvo

Santi
Santi (166 příspěvků) 22.12.2023, 13:36:24 xxx.xxx.26.22

Po dosypání krmítka - do 2 dnů skoro stále vymetená budka. Tohle v minulých letech moc nepamatuji. Podávám zbytky zrnin od exotů a přidávám slunečnici.

Co popadá na zem dorazí pes 😀

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 22.12.2023, 13:44:24 xxx.xxx.205.61

Krmím slunečnici celý rok, na krmítku u nás se objevilo 22 druhů (Šumava 900mnm),  v deštivých dnech více, ve slunečných méně. Zvláště v podvečer se lítají “dojíst” pravidelně. Přivádí pak i vyvedená mláďata. V zimě 5kg zásobník vydrží cca týden, pokud se nestaví veverky…

Kaca (neregistrovaný) 23.12.2023, 08:57:54 xxx.xxx.231.275

U mě padne každý den půl litrový hrnek slunečniceve 2 krmitkach.

Obrázek
acher
acher (664 příspěvků) 23.12.2023, 14:36:45 xxx.xxx.222.196

Přikrmujeme celoročně slunečnici plus na dvoře pšenici a kukuřici a v zimě přidáváme hovězí lůj a proso.Teď dáváme 2x denně litrový plecháč a je pořád vymeteno.

Anonymní (neregistrovaný) 24.12.2023, 11:31:44 xxx.xxx.226.250
Anonymní:

Všem zájemcům doporučuji přečíst 

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-anderle-co-byste-meli-vedet-nez-se-pustite-do-prikrmovani-ptaku


“U ptáků stejně, jako u lidí jde o kvalitu stravy. Kvantita nehraje roli, naopak, pokud budete přikrmovat nepravidelně jen v mrazech nebo větší sněhové pokrývce tak ptákům pomůžete, a zároveň zásadněji nenarušíte jejich přirozený zimní výživový rytmus.”

Zajímavé, já dávám hlavně pozor na nemoci, tak krmím ve dvou větších krmítkách

acher
acher (664 příspěvků) 24.12.2023, 12:49:49 xxx.xxx.222.196

Nevím tedy jak jinde,ale u nás rozhodně ptáci nejsou ani líní ani tlustí ani nemocní.To by je hned zlikvidovali dravci.Ale v létě,když prší,je zima a mají mladé, rádi na krmítka lítají.Pokud mají dostatek přírodní potravy na krmítko nelítají.Zdrží se tam třeba pár dní s vyvedenými mladými a pak už sbírají po stromech a keřích.Navíc v dnešní krajině chybí dostatek remízů,starých stromů,zarostlých ploch se semeny atd.kde ptáci sbírají hmyz a semena.A to neplatí jen pro lány zemědělců,ale i šlechtěné zahrady lidí,kde pro ptáky není ani potrava ani úkryty ani možnost hnízdění.

https://avifauna.cz/krmeni-ptaku-jen-v-zime-nebo-celorocne

Ladd
Ladd (59 příspěvků) 26.12.2023, 14:26:11 xxx:xxx.d833:f8e6

Krmím od začátku listopadu do konce dubna.
Vkldám fotku šikovného krmítka. Mají ho v OBI+ jsem ho viděl v několika zahradnictvích. Je dobře udržovatelné, ptáci do něj příliš nenakálejí a při krmení něco vyhází na zem pro druhy, které se do něj nevejdou. Dávám do něj směs pro venkovní ptáky. Na slunečnici mám zavěšenou upravenou pet lahev. - 2 cm nade dnem dírky skrz na skrz, jimi protažený klacík jako bidélko, nad nimi otvor, kterými slunečnici vyzobávají.

Přečetl jsem oba články, spíš se přikláním k prvnímu. Přijde mi přirozenější, když slabší mláďata zahynou z nedostatku potravy, než když celé hnízdo nebo populace přijde pryč v důsledku infekce. A ruku na srdce, takový ptáček, když se večer nakazí, druhý den již nepřiletí; nebo kolik kdo kdy viděl nemocných pěvců.. to k monitoringu zdravotní situace na krmítku. Nebo krmit včas, aby neodletěli až do středomoří, ..to byla perla. 

Obrázek
Ladd
Ladd (59 příspěvků) 26.12.2023, 19:06:12 xxx:xxx.d833:f8e6
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 26.12.2023, 15:15:55

Šlo mi spíš o propagaci toho krmítka, protože mi přijde fakt šikovné, než se dohadovat. 

Leona76 (neregistrovaný) 26.12.2023, 22:03:03 xxx.xxx.56.136
Odpověď na příspěvek uživatele Ladd z 26.12.2023, 19:06:12

My ho takto dát tak je vše pryč, díky větru  ☹️ taky mi sbírají po ptactvu po zemi a  dáváme do dřevěného krmítka,co je trochu kryté.. 

Kaca (neregistrovaný) 27.12.2023, 14:47:16 xxx.xxx.231.275

Ano záleží na umístění, u nás na větrné hůrce by létalo skoro kolem dokola kdyby nebylo napevno. Jinak teď po oteplení ubývá krmení mnohem méně, a tak to má být at se snaží hledat v přírodě, až napadne sníh zase se stáhnou…jinak do krmítka létají hlavně sýkory a vrabci polní mi pobíhají spíš po zemi a sbírají co padne na zem, tak jim vždy hodím hrstku i dolů, to samé hrdličky, ty si sbírají po zemi protože by se do krmítka ani nedostaly.

Anonymní (neregistrovaný) 27.12.2023, 15:17:36 xxx.xxx.153.147

Já mám na zápraží k myším i ptáčky jak začíná krmítková sezona.

Anonymní (neregistrovaný) 28.12.2023, 16:40:59 xxx.xxx.265.47

Trochu odbočím, dávám obrázek krmení pro vodní ptáky labutě a kachny, věděl by někdo co obsahuje? Labutě taky rád krmím, vím že pečivo není dobré, lepší jsou vařené těstoviny ale co je v tomto balení nevím, vyskočilo to na mě jako reklama.

Obrázek
ČSO (neregistrovaný) 02.01.2024, 15:01:06 xxx.xxx.106.20

Určitě to zdejší komunita ví, ale přesto zopakování neuškodí:

Co do krmítka (ne)patří 

  • Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. 
  • Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. 
  • Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
  • Vyhýbáme se i všemu sladkému. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci –⁠ nakrájené jablko ano, doslazované rozinky či dokonce sušenky v žádném případě.
  • Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj. 
  • Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme.
  • Nezapomínejme na pítko. I v zimě ptáci potřebují vodu.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.