Aktuálně: 4 962 inzerátů174 062 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Nezodpovědní majitelé bojových plemen

Pandinus
Pandinus (137 příspěvků) 16.02.2024, 09:26:51 xxx.xxx.161.10
Bodlinka:

je nebezpečnost psa funkce jeho velikosti? takže mastif a bernardýn jsou top nebezpečný?

nebo počítáme i kohoutkovou výšku a pak střež se vlkodava? zadáví vlka, tak zadáví všechno?


Přesně tak. No vzhledem k tomu, že se v zahraničí staly případy usmrcení novorozence například jack russelem, tak ten by byl teda top bezpečný a ejhle, stalo se. Chyby je třeba hledat u majitelů a ty taky tvrdě trestat. Ne psy, ne plemena. A jak tu bylo psáno - prostředky na to jsou, ale nevyužívají se. V řadě měst jsou vyhláškou daná jasná pravidla - pes na vodítku nebo na volno s košem. Ale když se tam člověk projde, tak to tam lítá hala bala - vesměs “bezpečná” plemena a crossy, která se už jen mezi sebou rvou jak koně a kde pokousání člověka není zajímavé pro media, takže se to jaksi nikde neuvede. Z medií pak má pak veřejnost dojem, že je všecko top danger od kolene nahoru. Zároveň by bylo fér uvádět celé příběhy a ne jen výsledek. Viz zabití holčičky rtw před asi 15lety v Německu, kterého media rozebrala a řešil se opět zákaz. Veterinář vyšetřující pravidelně daného psa kvůli výstavám byl jediný, který se o to zajímal a stál o pitvu zvířete. Pitvat nic nemusel - holčička mu do hlavy zabodla tužku (mám pocit, že bylo uváděno 4cm). Stejně jako u řady dalších domácích průserů s dětmi společný jmenovatel - rodiny se k tomu většinou odmítají vyjadřovat. Proč asi? 

Nerad bych, aby to teď někdo otočil ve smyslu že si za to oběti mohou vždy samy, jasně že v řadě případech nemohou. Ovšem tvrdit pak, že to je v plemeni, když je majitel fetka, nějaký sociální případ, nebo bezďák (u těch se neřeší ani očkování psů, natož přihlášení atp.), případně někdo s vynikajícím trestním rejstříkem, asi je to špatně. 

Papíry na psy nic nevyřeší, dokazuje to praxe z řady jiných odvětví, řidičákem počínaje, zbrojním pasem konče. Žádné papíry nikomu ještě život nezachránily a ani nepředejdou problému. Stejně tak nepomůže zákaz plemene. Naopak. Ukázkové to bylo ve Francii po zákazu APBT. Z původních cca 10tis vzrostl počet na 40, naopak to začalo přitahovat skupiny, které nepatří k těm, která udělají dobrou pověst byť jen čivavám. Mnohonásobně vyskočila cena za štěňata a při kontrolách přes plot dotyční tvrdili, že mají kolii. 

Jediné, co má skutečný potenciál jsou tvrdé tresty, aby nikdo nes*al na to, že jeho pes prochází plotem, dáví si o tři zahrady dál ovce, napadá jiné psy, natož děti a jiné lidi. Nehody se stávají - když Vám někdo provalí zeď autem a pustí ven všecko, co tam žije, tak je to jiný příběh, než když se ve vesnici 7let ví, že poslednímu baráku je třeba se vyhýbat, protože tam pod zrezlou branou vybíhá na ulici 5 kříženců čehosi, co připomíná mix skvrnité hyeny s ovčákem, nikdo s tím nic nedělá a majitel má ostatní na párečku. 

A ještě jedna křivda - když už media komentují útoky a pokousání, ať jasně definují o co šlo. V dnešní době přecitlivělosti, kdy nekupírovaní psi vypadají pro laiky na chlup stejně je velmi snadné hodit pokousání na plemena, která s tím nic společného nemají. Pokud někoho pohryže kříženec jak Brno, není možné uvádět jako útočníka německého ovčáka jen proto, že měl dotyčný pes na zádech sedlo. Stejně ne tak ne každý pes s držkou jako rohatka je pitbul, sbt nebo ast. 

Smyslem není to, hodit to na jiná plemena a nebo tvrdit, že to neudělají. Naopak, díky tomu si jistě veřejnost lépe povšimne faktu, že problém nedělá jen boxer, amstaf, retrívr nebo ohaři, ale jde to napříč plemeny i kříženci a na vině jsou jejich majitelé. Ať už nezájmem o své psy, kteří jsou nevybití, absencí jejich zajištění na zahradách (z bytu pes sám neuteče) a především absolutní lhostejností k tomu, co pes venku dělá. Normální majitel svého psa zná a dobře ví, že napadá jiné psy, nesnáší děti, vadí mu staří lidé (mám sám takového psa) a tudíž ví, že tomu musí předejít. Pořád platí jedno. Pes na vodítku, na pevném vodítku, ne prádelní šňůře nebo nějaké té moderní gumě pro líné majitele, nikoho nepokouše, pokud si pro to dotyčný (člověk, pes, jiné zvíře) nepřijde sám. Když mu dám košík, tak tuplem. Jak snadné milý Watsone. A nemusíme špinit plemena, která měla jasně dané, že na člověka útočit v rámci ringu nesměla nebo naopak dělat svatoušky s těch, co vodí slepce. Mezi všemi se najdou bílé vrány, ale i ty můžou žít spokojeně, jen nesmí být majitel imbecil. A na to žádný papír, povolení ani zákaz nezaručí. 

10 hlasů
Pandinus
Pandinus (137 příspěvků) 16.02.2024, 09:36:18 xxx.xxx.161.10
Stop fight:

Lidi nedivejte se na to očima majitele psa ale očima těch objetí. Starší paní bránila svého malého pejska vlastním tělem, marně. A co se stane? Maximálně padne pokuta a jede se dál dokud nebude napadeno dítě nebo senior. Přece je všem jasný co je bojové plemeno. Pro začátek by stačilo vybrat 5 nejhorších a začít s nimi. Kdo je poridi musí je neprodleně nahlásit naŽP nebo veterinu. Zaplatí poplatek a bude evidován, kdykoliv pak může být zkontrolovan jestli je o psa řádně postaráno. Možná by u těch plemen měl výt vyžadován i výcvik. Tohle není sranda. Útoky přibývají.


Vidíte, mě před 20lety napadl samojed (dle vás nebojový pes) pětiměsíční štěně pitbulteriera. Kdybych měl na vodítku jezevčíka, co jsme měli předtím, tak jsem štěně nesl domu v krabici. Děkoval jsem tehdy tomu, co mám na konci vodítka a že se to umí bránit, protože samojed byl dospělý pes, proti mému byl jak hora a já jsem pod ním svého vůbec neviděl. Tehdy jsem se třásl jak osika a připadalo mi to jako věčnost. Přitom celá ta rvačka trvala snad minutu, možná i půl… Vím tedy moc dobře, jak se cítí majitel napadeného  psa a za roky chovu to mám x-krát z první ruky. Akorát že to je opačně. Mé dle vás bojové psy napadají psi všemožných ras a já se musím chovat zodpovědněji než jejich vlastní majitelé, kteří brousí i o desítky metrů dál s mobilem v ruce a v reálu  nejsou schopní si psa ani odvolat, natož připnout na vodítko (kam taky, když pes nemá obojek že??)

Žádný nesmysl jako je evidence psů (mimochodem tu mají veteriny už teď), hlášení kamkoliv a placení nějakých poplatků z chovu dle vás nebezpečného plemene nezabrání tomu, aby vám takový pes neublížil. Výcvik jabysmet. Nemluvě o tom, že až se budete procházet po vsi a vypálí na vás pes velikosti dobrmana, jehož příslušnost nepatří žádnému plemeni už 5 generací, nebude vám nic platné, že ti nebezpeční už jsou dávno zakázaní a tak se vám nemá co stát. 

5 hlasů
balu
balu (1533 příspěvků) 16.02.2024, 09:38:20 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 16.02.2024, 09:17:21

Nevím, co si představujete vy, ale v Libosvárech jsou psi v ohradě s ovcemi nebo jaky. Tam je střeží.  Ostatně to sama píšete. Samozřejmě, že tady nemáme takové prostory jako na Balkáně, aby byli psi volně v krajině jen u stád. 

Jak to dělali naši předci, když ještě na našem území žili vlci a chovalo se - podle mě - více ovcí, než dnes? Asijští pastevci se tu nevyskytovali, takže tu ochranu před vlky zastali psi na našem území běžní - od slovenského čuvače  přes různé křížence po psy typu chodský pes…

S absolutní ochranou vlků nesouhlasím, stejně jako s absolutní ochranou bobrů. Jakmile se takovou ochranou naruší rovnováha, nikdy to nepřináší nic dobrého. Jsem pro redukci stavů obou druhů zvířat, protože se jen v klidu množí a způsobují čím dál větší škody.

4 hlasy
megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 16.02.2024, 09:42:33 xxx.xxx.124.6

Předci byli ovčáci, pastevci, byli to lidé u těch zvířat… protože nechodili na dvanáctky do montoven.

0 hlasů
balu
balu (1533 příspěvků) 16.02.2024, 09:49:09 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 16.02.2024, 09:42:33

Neříkejte, že někdo, kdo dnes chodí na dvanáctky do montovny, má stáda ovcí tak rozsáhlá, že je není schopen zabezpečit. To jako chodí do práce a o ovce se nestará, nechá je na pastvě ve dne v noci bez kontroly, bez dozoru? To asi sotva. A pokud ano, tak zrovna v tomto případě by byl pastevecký pes, tedy ne jeden, na místě. A pokud má pár ovcí, tak proč je na noc nemůže zahnat do ovčína, zavřít a tím ochránit před vlky? Moc práce po té dvanáctce? Ale na dvou židlích se sedět nedá…

1 hlas
megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 16.02.2024, 09:51:03 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.02.2024, 09:25:26

Rotvík nebyl pastevec, nýbrž skoták. Honák. Cattle, herding. Jako leopard. Opravdu nechcete, aby se leopardi a podobní proháněli po pastvinách v ČR.

1 hlas
balu
balu (1533 příspěvků) 16.02.2024, 10:01:29 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 16.02.2024, 09:56:25

Vím, že ta diskuze existuje. Pročítat ji nebudu, problematika se mě netýká. Zde jsem reagovala jen na výkřik o zákazu pasteveckých plemen. To, že je to s ochranou vlků špatně - podle mého názoru - píšu v jednom z předchozích komentářů. 

0 hlasů
Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 16.02.2024, 10:09:05 xxx.xxx.189.104
mastnacek:

Takze kdyz vasi psi nekoho napadnou at uz cloveka nebo psa, tak jim v tom nejste schopna zabranit?! Pastevecky plemena bych zrusil mezi prvnima.


Ale no tak…nepleťme si pojmy. Není rovnítko mezi tím, když vlastním psa, který je schopen a hlavně ochoten mě účinně bránit a tím,  že takový pes na potkání zakusuje  lidi a psy. Moji psi, včetně těch největších radikálů, se umí/uměli pohybovat v civilizaci…v civilizaci se pohybují zásadně na vodítku a pokud je to u konkrétního psa potřeba, tak samozřejmě i s košem. Na nikoho neútočí a tudíž není potřeba jim v tom zabránit resp. tohle je ošéfováno výchovou a zabezpečením psa právě tím vodítkem a případně náhubkem a tím, že jako majitel takového psa jsem ve střehu a případného jorkšíra, který zaútočí zdvihnu do náruče, aby nedošel k úhoně, ono i s tím kovovým košem lze nadělat pěknou paseku a to i když pastevec jenom ..nebo vlastně jakýkoliv velký pes… hodí hlavou ve stylu “neotravuj”…pokud míjíme lidi, psy…tak jdou spořádaně u nohy. No ale kdyby někdo fyzicky zaútočil na mě, tak je mi opravdu srdečně jedno, že to od psa schytá…dotyčný by se mě taky nejdřív nezeptal “paní, jak jste na tom s fyzičkou?? Dokážete se účinně proti mně bránit, aby byly síly na obou stranách vyrovnané??” Ale je to jen hypotéza, naštěstí se mi to za víc jak 30 let, co psy mám, nestalo a myslím, že ani nestane.

Zakážeme pastevce…a už je to tady…proč?? Pastevec je plémě tak specifické, že není alternativa, alespoň mě žádná nenapadá. A neříkám, že i mezi majiteli pastevců nemůže být nějaký debul, i když to povětšinou asi nebude, že by s takovým psem někdo machroval, ale spíš, že má špatně zabezpečený pozemek a pes mu zdrhne, jako samozřejmě nemělo by se stávat…ale…kolikrát je v médiích, že někoho napadl pastevec?? Myslím, že v celkovém množství útoků psů to bude opravdu zanedbatelné procento.

Ono “výhoda” pasteveckých psů je, že jsou to velcí a chlupatí psi, takže to není pes do paneláku a vzhledem k tomu jakou mají pověst ohledně ovladatelnosti, poslušnosti, tak i na hlídání volí lidé často raději “normálního” psa.  Ono kolik pastevců tak třeba potkáte na procházce po městě, po městských parcích…když teda nepočítám mláďata v rámci nějaké socializace…no tak hodně málo…mě s pyrenejkou ju, poněvadž se bojím divokých prasátek a po setmění už do přírody nelozím..no tak se producíruju v parku…a světe div se,  nikoho neohrožujeme, nikoho nestrašíme, na nikoho neútočíme…

Ale jasně…povolená plemena pouze pudl, bišonek a spol

2 hlasy
megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 16.02.2024, 10:10:21 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 16.02.2024, 10:01:29

tam máte odpověď poslední příspěvek, ale nečtěte, no, budeme to plevelit tady

0 hlasů
Stop fight (neregistrovaný) 16.02.2024, 10:11:45 xxx.xxx.183.144
Pandinus:

Vidíte, mě před 20lety napadl samojed (dle vás nebojový pes) pětiměsíční štěně pitbulteriera. Kdybych měl na vodítku jezevčíka, co jsme měli předtím, tak jsem štěně nesl domu v krabici. Děkoval jsem tehdy tomu, co mám na konci vodítka a že se to umí bránit, protože samojed byl dospělý pes, proti mému byl jak hora a já jsem pod ním svého vůbec neviděl. Tehdy jsem se třásl jak osika a připadalo mi to jako věčnost. Přitom celá ta rvačka trvala snad minutu, možná i půl… Vím tedy moc dobře, jak se cítí majitel napadeného  psa a za roky chovu to mám x-krát z první ruky. Akorát že to je opačně. Mé dle vás bojové psy napadají psi všemožných ras a já se musím chovat zodpovědněji než jejich vlastní majitelé, kteří brousí i o desítky metrů dál s mobilem v ruce a v reálu  nejsou schopní si psa ani odvolat, natož připnout na vodítko (kam taky, když pes nemá obojek že??)

Žádný nesmysl jako je evidence psů (mimochodem tu mají veteriny už teď), hlášení kamkoliv a placení nějakých poplatků z chovu dle vás nebezpečného plemene nezabrání tomu, aby vám takový pes neublížil. Výcvik jabysmet. Nemluvě o tom, že až se budete procházet po vsi a vypálí na vás pes velikosti dobrmana, jehož příslušnost nepatří žádnému plemeni už 5 generací, nebude vám nic platné, že ti nebezpeční už jsou dávno zakázaní a tak se vám nemá co stát. 


Pokud myslíte že to je tak, že výchova nepomůže, poplatek ani evidence, pak musí být stanovená plemena zakázáno chovat. Ano pořád dotazy jaká plemena to mají být, že i jezevčík muže být agresivní. To jo ale tak na začátek by stačilo vyzkoušet to na 5 nejčastěji chovaných a to je Americký pitbulteriér, Americký bulldog, Cane Corso, Rotvajler a Americký Staffordšírský teriér. Možná ještě Akita. Zajímavy je že ty největší bestie jsou Amerického šlechtění. Amíci bojovy plemena chtějí, tak ať si je tam nechají.

0 hlasů
Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 16.02.2024, 10:21:22 xxx.xxx.11.197
Stop fight:

Pokud myslíte že to je tak, že výchova nepomůže, poplatek ani evidence, pak musí být stanovená plemena zakázáno chovat. Ano pořád dotazy jaká plemena to mají být, že i jezevčík muže být agresivní. To jo ale tak na začátek by stačilo vyzkoušet to na 5 nejčastěji chovaných a to je Americký pitbulteriér, Americký bulldog, Cane Corso, Rotvajler a Americký Staffordšírský teriér. Možná ještě Akita. Zajímavy je že ty největší bestie jsou Amerického šlechtění. Amíci bojovy plemena chtějí, tak ať si je tam nechají.


A kdo to bude kontrolovat, kdo na to bude dohlížet? Tolik věcí je zakázanejch a stejně to lidi dělají.

4 hlasy
balu
balu (1533 příspěvků) 16.02.2024, 10:27:50 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 16.02.2024, 10:10:21

Nahlédla jsem tam už kdysi a nemám chuť ani sílu to pročítat. Vždycky budou dva tábory. 

1 hlas
Pandinus
Pandinus (137 příspěvků) 16.02.2024, 10:28:41 xxx.xxx.161.10
Stop fight:

Pokud myslíte že to je tak, že výchova nepomůže, poplatek ani evidence, pak musí být stanovená plemena zakázáno chovat. Ano pořád dotazy jaká plemena to mají být, že i jezevčík muže být agresivní. To jo ale tak na začátek by stačilo vyzkoušet to na 5 nejčastěji chovaných a to je Americký pitbulteriér, Americký bulldog, Cane Corso, Rotvajler a Americký Staffordšírský teriér. Možná ještě Akita. Zajímavy je že ty největší bestie jsou Amerického šlechtění. Amíci bojovy plemena chtějí, tak ať si je tam nechají.


Nejsem si jistý, jestli čtete celé příspěvky nebo jen části, případně jim nerozumíte. Americký buldok se v ČR téměř nechová a APBT v původním znění je tu na vyhynutí. Ti jsou naprosto mimo mísu. MMj APBT jediné plemeno na světě s historií selekce proti agresivitě k lidem, což nemá žádné dnes uznávané společenské plemeno. Cane corso stran početnosti za zenitem, rotvajlerů je taky daleko méně než bývalo. Akit je u nás také málo, ať už původní nebo myslíte tu výstavní americkou verzi. Ale chápu, že by vám tam chyběly, když různí neználci považují toto plemeno za japonského zápasíka. Počty uváděných plemen rozhodně nepatří mezi masově rozšířená plemena a mnohá z nich u nás ani nikdy nebyla s útoky spojována.

Že se v tom moc nevyznáte poukazuje už fakt, že plemena vámi považovaná za agresivní pochází z amerického šlechtění a světe div se, ona mají vesměs původ v Evropě, do Ameriky se dostali až sekundárně. Jestli považujete za bojová plemena ty moderní napodobeniny kdysi arénových psů, jako jsou american bully všemožných verzí (každý pes jiná ves), liondogy a podobný směsky, ti s nimi nemají společného nic, než jen předky a vzdáleně jejich kapotu. Poměrně dobře připomínají ty směsky, co se tu nabízí pod názvem AST. Tudíž s uváděním příslušnosti problémových psů ke konkrétním plemenům bych byl víc než opatrný, protože kříženec staforda s ridgebackem nebo ovčákem, není ani jedno plemeno a chtít po něm standardní chování v rámci jednoho či druhého je mimo mísu. 

5 hlasů
balu
balu (1533 příspěvků) 16.02.2024, 10:46:51 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.02.2024, 10:42:12

Mně to stránku nalezlo (teď jsem zkusila) a zjistila jsem, že tam megi zkopírovala část mého příspěvku odtud, z této diskuze. 

Megi proč?? Když diskutujeme zde? 

Kdybych chtěla diskutovat tam, tak už dávno diskutuji.

2 hlasy
hmn
hmn (1023 příspěvků) 16.02.2024, 10:49:41 xxx.xxx.3.42

“Papíry na psy nic nevyřeší, dokazuje to praxe z řady jiných odvětví, řidičákem počínaje, zbrojním pasem konče. Žádné papíry nikomu ještě život nezachránily a ani nepředejdou problému”

naopak, to je jediné inteligentní opatření
z více důvodů

0 hlasů
Pandinus
Pandinus (137 příspěvků) 16.02.2024, 10:52:17 xxx.xxx.161.10
hmn:

“Papíry na psy nic nevyřeší, dokazuje to praxe z řady jiných odvětví, řidičákem počínaje, zbrojním pasem konče. Žádné papíry nikomu ještě život nezachránily a ani nepředejdou problému”

naopak, to je jediné inteligentní opatření
z více důvodů


Aha, takže nedávná tragedie v Praze se tedy nestala, protože majitel měl zbroják a byl legálním držitelem? 

1 hlas
Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 16.02.2024, 10:53:03 xxx.xxx.198.226

Mně to stránku nalezlo (teď jsem zkusila) a zjistila jsem, že tam megi zkopírovala část mého příspěvku odtud, z této diskuze.

jo tak, to mě nenapadlo, já myslela, že je tam nějaká převratná informace k tématu… 

1 hlas
Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 16.02.2024, 10:56:18 xxx.xxx.90.103
megi-the-pes:

Jasně že tady každý majitel ovcí, krav a koní nemůže mít pastevce. Kam by se jako vešli? Už ohrada je problém, natož všude nastrkat psy. 
Tady nejsme v Rumunsku.
ČSOP je neziskovka, stěhuje zvířata, jeho práce je na sociálních sítích, stáda má tenhle projekt pro kamery na západě, je tam asi 1,5 vlka… ať mi to jde předvést sem, to se asi hodně nasmějeme.

Si představte, že by ke každé krávě dali rotviče nebo leoparda, na každou zahradu na vsi argentýnu, búrského buldoka. 

Jsou dvě možnosti.
a) začnou padat pořádné tresty
b) regulace

A ne, kříženec se z toho nedostane, všude je to tak, že pokud je podobný plemeni… jde.


Tak ještě štěstí že Nora se úspěšně maskuje za leonbergera. 

5 hlasů

Toto téma je uzamčené.