Aktuálně: 4 872 inzerátů174 823 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Velikost klece pro psa

keriton
keriton (478 příspěvků) 08.04.2024, 11:43:35 xxx.xxx.80.20
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 08.04.2024, 11:42:11

Chtěla jsem to popsat komplexně, jak probíhal / probíhá proces výuky. Protože říct, že klec je fuj, jen proto, že tam někdo dá psa zcela bez přípravy…. tak to může být fuj úplně cokoliv, co běžně se psema děláme.

orionka-2
orionka-2 (474 příspěvků) 08.04.2024, 11:54:04 xxx.xxx.64.54

Já bych každého, kdo vymyslí doma pro psa klec ( keriton nepočítám - věřím, že ta postupuje rozumně ), tak toho bych zavřela do klícky velikosti malé vany ( nebo rakve). Ať si to tam 8 hodin užije !

keriton
keriton (478 příspěvků) 08.04.2024, 12:00:40 xxx.xxx.80.20
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 08.04.2024, 11:54:04

Někdy mi přijde, že se šmahem odsoudí všichni, leda by tu každý podal podrobné hlášení, proč a jak postupuje, a pokud to místní osazenstvo schválí, pak se to teda dá s přihmouřením očka akceptovat. Jinak šup s nimi do jednoho pytle a je to týrání a tečka 🙂 

balu
balu (1555 příspěvků) 08.04.2024, 12:07:51 xxx.xxx.152.98

Ať jsou důvody psa v kleci jakékoliv - prostě tak brutální omezení možnosti pohybu je pro mě týrání. Kdo to schvaluje, tak se fakt zavřete do vany, jak píše orionka, nebo na WC jak jsem psala já a zavírejte se tam denně na několik hodin. Už jen když to čtete - je to v pořádku? Budete v pohodě? 

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 08.04.2024, 12:13:27 xxx.xxx.124.255

Já to chápu. V případě, že chytím psa z útulku a nemám chodbu, šatnu, predsín (aha, už mi nepíše ani háček, paráda, už nemusím pracovat), něco.
A pak jsou psi, co jsou vyděšení např., mají rádi schovat se do nory. 
Víc nic. Lenost. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.04.2024, 12:15:52 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 08.04.2024, 12:00:40

Milá keriton, bohužel lidí, kteří nad tím uvažují takto komplexně, je dle mého názoru méně. “Klecová” většina prostě koupí klec, jelikož jim to nějaká dobrá duše poradila, a psa tam prostě šoupaj. 

Mně neděsí realita klece, ale především ta velikost, jaká je prodávaná pro psa typu ovčák….o materiálech nemluvě.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 08.04.2024, 12:19:21 xxx.xxx.226.6

Nejsem klecař, jak je z mý prvotní reakce patrno - ale na druhou stranu, pokud je pes toho ražení, že je schopen si ublížit i v holoprostoru, tak neříkám, že bych nikdy! Nikdy!  - není to můj styl, ale pokud bych si vytáhla černýho petra v podobě psa útulkovýho, kde by klec byla dobrou pomůckou, tak bych po ní, po vyčerpání všeho možného, sáhla. 

Když je pes po operaci nohou a má mít totál klidový režim, tak to taky jinak zvládnout nejde. Pak je nácvik na klec - který ani já nedělám, velkou výhodou. 

keriton
keriton (478 příspěvků) 08.04.2024, 13:14:24 xxx.xxx.80.20
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 08.04.2024, 12:07:51

Klidně mě každý den na 7 hodin zavřete do nějakého malého prostoru, kam se mi vejde matrace a deka a sklenička s vodou. Stejně v tu dobu spím. 

Možná mi chvilku potrvá zvyknout si na pocit, že jsem zavřená a nemůžu odejít. Ale to ten pes stejně má a musí se naučit, ať je zavřený v kleci, v pokoji nebo v bytě.

Rovnou hlásím, že případný příští pes u mě bude učen pobytu v kleci od prvního dne, ať už půjde o malinké štěně nebo dospěláka.

Tenurri
Tenurri (316 příspěvků) 08.04.2024, 13:26:27 xxx.xxx.213.118

Možná budu mít úplně dementní dotaz, tak kdyžtak pardon. Ale nedá se místo klece použít ohrádka (ve které bude mít pes klidně tu svoji otevřenou klec na odpočinek jako pelíšek)?

Větší pes asi v pohodě přeskočí i tu metrovou ohrádku, ale pokud mám nějak normálně velkého psa a naučím ho, že (stejně jako v té kleci) se v ohrádce odpočívá a nechám mu tam jen bezpečné věci, nebude to skoro to samé akorát pro psa příjemnější, protože bude mít více prostoru, kde se může protáhnout a projít? Na druhou stranu asi psa, co zvládne v klidu odpočívat v ohrádce, můžu asi nechat i v tom pokoji, protože to nejspíš zvládne taky…

Já to teda myslela ve smyslu likvidace nežádoucích věcí. Kamarádce pes rozkousal playstation, robotickej vysavač a ovladač na chytrou domácnost vše v jeden den…asi nemá rád elektroniku 😀 . Já se poučila, takže při výběru nábytku do obýváku muselo být vše v uzavíratelném prostoru, kdyby náhodou náš pes byl taky na elektro.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 08.04.2024, 13:26:54 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 08.04.2024, 13:14:24

No to bych zase tak jednoznačně teda neviděla, že je to stejné - být zavřený v bytě, pokoji, kleci.

Jasně při návratu domů vidím, že ti tři celou dobu nespali. když můžou - nasáčkujou se na gauč a dělaj drbnu z okna, Taliprdnice proti všemu co jsem ji učila, naučila a už nedělala, tak v současnosti klidně zvizitýruje linku, vytáhnou si z koše na dřevo něco na žvejkání, zkontrolujou misky, který tam zůstanou po ranním krmení, mají-li k dispozici téměř celý prostor domu, jdou a lehnou si na svůj gauč v předsíni, dojdou se napít do rohu místnosti, kde mají misku s vodou…. Je to jiné, to zas buďme při zemi a objektivní, nic z toho v kleci provozovat nemohou. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 08.04.2024, 13:29:52 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 08.04.2024, 13:26:27

a naučím ho, že (stejně jako v té kleci) se v ohrádce odpočívá

Tenuri, naučím-li psa, že se v době mé nepřítomnosti, která je zcela běžná, odpočívá, nepotřebuju tu ohrádku vůbec, pokud to toho psa dokážete naučit, nepotřebujete to. Blbý je, když to z nějakého důvodu nejde. Teď nemyslím, ty poblbla v odkazu od běloušů, ale že třeba pes je z útulku a ť děláte co děláte, nejde to. 

Na druhou stranu asi psa, co zvládne v klidu odpočívat v ohrádce, můžu asi nechat i v tom pokoji, protože to nejspíš zvládne taky…

právě.

orionka-2
orionka-2 (474 příspěvků) 08.04.2024, 13:30:05 xxx.xxx.64.54
keriton:

Klidně mě každý den na 7 hodin zavřete do nějakého malého prostoru, kam se mi vejde matrace a deka a sklenička s vodou. Stejně v tu dobu spím. 

Možná mi chvilku potrvá zvyknout si na pocit, že jsem zavřená a nemůžu odejít. Ale to ten pes stejně má a musí se naučit, ať je zavřený v kleci, v pokoji nebo v bytě.

Rovnou hlásím, že případný příští pes u mě bude učen pobytu v kleci od prvního dne, ať už půjde o malinké štěně nebo dospěláka.


Vycházím z fotky ovčáka v prvním příspěvku. Takže pozor, neměla byste v té kleci vodu a nemohla byste se obrátit na druhý bok, nebo jen těžko. A z popisu, že někdo shání klec pro ovčáka, který 5 klecí zničil a dostal se z nich ven. Asi v nich nebyl v pohodě.

Ostatně hned v úvodu jsem napsala, že vás do té množiny trapitelů nepočítám. Snad by z toho mohlo vyplynout, že ani ostatní, kteří k tomu přistupují podobně zodpovědně jako vy.

Ještě dodám - představte si psa, který neničí z nudy, z přebytku energie, ale ze separační, nebo jiné, úzkosti. Prostě ze strachu. A oni ho zavřou do klece, ze které není úniku. To je jako arachnofobika zavřít do skříně s pavouky. Nebo klaustrofobika do výtahu……

Ještě dodám : je velký rozdíl v bytě, v pokoji, kleci. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.04.2024, 13:43:00 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 08.04.2024, 13:26:27

Řada nežádoucího chování zvířat vychází velmi často z nedostatků člověka v rámci chovu daného zvířete. Tato teorie se potvrzuje u koní, psů i koček. Málokdo si to ale uvědomuje, takže než aby začal revizí vlastního  chování, hned kupuje EO a klec. Ne, to je špatně. No a pak je štěně, které je prostě dítě. Má nějakou vývojou fázi, s ekterou s emusí nějak pracovat.

Štěně obecně kouše, dělá loužičky a žvejká věci. Dělají to hříbata, dělají to i lidská mimina. Gró je zajistit chov psa tak, abychom předcházeli problémům. Na příchod psa se lze připravit. Prvotně zajistit prostory tak, aby v době vaší nepřítomnosti nezničil hodnotné věci. Dále se mu věnovat tak, aby se unavil - ne jen fyzicky, ale především psychicky. Dále lze zanechat věci, které motivují ke žvejkání a jsou pro psy…atd. atd., už o tom vyšlo spousta mouder a já to tady velmi logicky jedním příspěvkem nepřeklenu.

EO a klec by měly být "pomůcky" používány jako poslední možnost a hlavně informovaně a soudně. Ne jako zkracovátko, že jsem neschopný psa vychovat. Pokud se rozhodnu psa někam zavírat, měl by mít dostatečné prostor na rozvalení se a plnohodnotné protáhnutí, ideálně proťápnutí - psi sice většinu dne, kdy není pán doma, prospí, ale většinou neleží na jednom místě, přecházejí po prostoru. Dále by se mělo jednat o pevný materiál, který pes nedokáže zdemolovat - třeba ta klec na fotce je bytelná, kvalitní, není nebezpečná….ale existují i tací jedinci, kteří si v zápalu toho dostat se ven dokáží poranit vehementním kousáním do šprušlí čumák a zuby. Navykat můžete, jak chcete, separačka je sviňa, ale to jsou extrémy.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (132 příspěvků) 08.04.2024, 13:51:23 xxx.xxx.95.109

Asi jsem tyran, ale barzojíci mají v obýváku ohrádku pro štěňata, kterou jsme začali používat třetí den, co jsme si je přivezli. Důvodem tehdy byla jejich hyperaktivita, létali vzduchem, všechny chtěli honit, vše sežrat…., problém byl, že byli sourozenci a ikdyž jsme se jim věnovali hooodně, stejně jeden vždycky začal něco vymýšlet a druhý to hned zrealizoval🙈. Jak jsme jim omezili akční rádius, vše se velmi rychle srovnalo.  Když jsme zhruba po půl roce ohrádku uklidili, tak kluci z toho byli tak vyvedení z míry, že ji mají zpět. Jen jsme dokoupili další díly, aby byla větší. Na výšku má 60cm, takže ji od prvopočátku snadno přeskočí, teď už ji dlouho  nezaviráme, ale musím říct, že pro kluky je to jejich nejoblíbenější pelech, jejich pocit bezpečí a doslova komfortní zóna. Když někam jedu a mám tam být déle, tak vezmu část ohrádky a kluci jsou spokojeni, když jsem to nedělala, tak byli velmi neklidní. 

Prostě, ohrádka, klec, EO a já nevím co ještě nejsou to špatný, jen nesmí být zneužity kvůli lenosti, blbosti, neschopnosti…. Můj názor, ikdyž se třeba nebude líbit.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.04.2024, 13:54:43 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 08.04.2024, 13:51:23

Jenže o tomhle tahle moje diskuze není. Tahle diskuze je o velikosti klece pro psa typu ovčák pobývajícího několik hodin sám doma.

Já bych do klece na obrázku dala max čivavu.

Doron
Doron (1834 příspěvků) 08.04.2024, 14:04:08 xxx.xxx.18.4

Oni zastánci klecí tvrdí, že ty malé jsou prostě lepší v tom, že tam pes musí v klidu ležet a nemá prostor na nějaké popocházení a tím pádem tedy odpočívá.

Jinak myslím, že to u u vyrovnaných a vychovaných psů ani není třeba nacvičovat , kdyby to  bylo třeba , věřím, že by to každý můj pes zvládnul .

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 08.04.2024, 14:14:42 xxx:xxx.35b3:fb7f

my to máme jednoduchý - klec, ve které by se pohodlně otočila, protáhla, rozvalila… doga, je rozměrově stejná, jako náš nejmenší pokoj… Od prvního dne učím štěňata být sama, od předprvního dne je domácnost upravena pro štěně (nepřístupné kabely, nasazené dveře do obýváku (normálně bydlí vysazené ve sklepě), žádný ubrus a nic, co by na sebe mohla strhnout… kartony jsou k dispozici, polínka snadno hryzatelná jsou k dispozici… a zatím všech pět dogat se naučilo báječně domácnost akceptovat a od pátého měsíce už mají celý dům k dispozici (i ty dveře už zase bydlí ve sklepě) a chovají se nedestruktivně a vzorně.

Všichni umí (někteří snadno, někteří to přežijí s nějakým malým diskomfortem) být na chvíli zavření v kuchyni či malém pokoji (třeba když se elektrikář hodně bál psů). Jinak jako tvoři smečkoví mají vstup všude. V cizím prostředí se někteří dali odložit zcela v pohodě, u některých to nešlo, neb sice neničili, ale nebyli rádi. A nechci, aby výlety a dovolené měli za trest. Uvidíme, co Yoda - zatím vypadá, že by se dal v cizím prostředí odložit bez připomínek. 

Nácvik na klec nedělám - koneckonců letecká přeprava u dogy nehrozí (stejná pravidla jsou na transport nosorožce… do tabulek leteckých společností pro přepravu psů se nevejde), v případě průšvihu zdravotního máme malou ložničku v přízemí, případně předsíň s výhledem do zahrady.  A po vnoučatech máme vrátka na schodiště - ta se dají nasadit kamkoli.

Tenurri
Tenurri (316 příspěvků) 08.04.2024, 14:44:31 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 08.04.2024, 13:51:23

My právě taky budeme ohrádku pořizovat. Mám doma dvě kočky a nemůžu mít 24hodin 100% pozornost, v ohrádce s ním budu spát prvních pár dní na zemi a nechci riskovat, že se kočka rozhodne v 1 ráno, že chce projít kolem a zmlátit štěňátko (nebo mě 😀). Jako přeháním, ALE chci předejít i těmto imaginárním situacím. Zavřít dveře do místnosti nemůžu (teda můžu, ale přijde mi to vůči kočkám nefér a další obrovská změna). Bydlíme v bytě a kočky by celou noc řvaly u dveří, jsou zvyklé na volný průchod a spí s námi v posteli, která je u stropu kvůli prostoru, takže jejich bezpečné místo kam se pes nedostane (pokud se nenaučí chodit po žebříku 😀).
Ale klec pořizovat nechci, to mi přijde už moc, ohrádka, která bude mít obvod nějakých až 6m mi přijde naprosto ok a bude používaná pro prcka a kočky v období zvykání a zajištění klidu a bezpečí obou stran.

Přemýšlím že pořídím i branku mezi futra. Pro kočky je totiž to, že do té místnosti vidí a není tam zavřeno dostačující. 

Edit: a vlastně chráněný kontakt při mezidruhovém seznamování mi přijde naprosto zásadní. Můžou se hezky v bezpečí pozorovat a nehrozí, že když půjdu na záchod tak štěně bude prohánět kočky nebo naopak. A taky je to pro můj klid. Když to nebudeme potřebovat bude to super, ale když ano a neměli bychom to doma, tak problém.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.04.2024, 14:55:48 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 08.04.2024, 14:44:31

Pokud neplánujete psa brát do postele i do budoucna, není moc rozumné ho již od začátku učit, že s ním někdo spí. Štěně k vám velmi rychle přilne, jelikož spát s někým je příjemné - a pak? Prostě to utnete a konec? To bude pro štěně daleko horší, než když ho na nové podmínky začnete učit hned od začátku.

Pes není miminko.

Tenurri
Tenurri (316 příspěvků) 08.04.2024, 15:00:57 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 08.04.2024, 14:55:48

Tak asi záleží, jestli bude pejsek v noci plakat. Já zas mám od ostatních většinový názor, že je lepší první noc, dvě se štěníkem spát, aby mu nebylo smutno a lépe si zvykl a potom postupně v noci odcházet. Nikdo mi neříkal, že by měl problém s odbouráváním. Spíš měli problém s tím, že když ho nechali hned samotného tak bylo první noc neklidné a šli si k němu lehnout, jinak by se nevyspal nikdo.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.