Aktuálně: 5 014 inzerátů173 862 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 31.05.2013, 13:13:25 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, mám na vás dotaz. Je nějaká spolehlivá metoda, jak poznat toto onemocnění? Vždy je na vypadlém peří krev? Konkrétně u kakariků, jak poznat, že jen přepeřují nebo že je to nemoc? Ptám se z důvodu koupě.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 02.05.2013, 13:07:41 xxx.xxx.106.152
Petro, chováte venku nebo v uzavřených prostorách? Pokud samička začne snášet vejce mezi mladé, doporučuje se mláďata dát ven z budky, aby se o ně mohl starat samec a samice měla klid na vejcích. Pokud bude mít i vejce i mladé, mohla by mladé začít škubat, nebo je přestat krmit - i takové případy jsou. Další varianta je, vejce jí z budky s mladými odstraňovat a vyhazovat. Ale to nevím, na kolik pomůže. Budku bych určitě odstranila, pokud nechcete další snůšky. Ano, samička bude snášet na dno klece, ale z těchto vajíček mladé mít nebudete, můžete je časem vyhodit. Jedna věc je snášení vajec, při kterém je důležité, aby samička měla zvýšený přísun vápníku a druhá věc je sezení v budce a krmení mláďat, které samičku vysiluje psychicky i fyzicky.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 02.05.2013, 12:56:35 xxx.xxx.106.152
Paní Němcová, chce to určitě čas. Jak je ptáček zhruba starý to víte, nebo jen ten rok? Podle toho, co píšete, tak to na vás asi spíše jen zkouší. Pokud žere piškot sám a když se otočíte, tak žrát přestane, tak ho prostě nechte. z mých zkušeností jsou papoušci hodně inteligentní tvorové a pokud na vás píská a čeká, až mu zvednete spadnuté jablko, zkuste si ho chvíli nevším. Časem by vám mohla jeho výchova přerůst přes hlavu a místo kamaráda a mazla, by z něj mohl vyrůst malý despota. Napáječku s kapátkem určitě nekupujte, ta je vhodná pro hlodavce. Pro papoušky se vyrábí jiné napáječky, s takovým jakoby malým "korýtkem", kde se zdržuje voda.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 02.05.2013, 12:42:35 xxx.xxx.106.152
Tak když se spolu páří, tak to snad pár bude ne ? ;-) Lucko, některé samice jsou prostě takové. Už jsem se s tím setkala i u svých kakariki. Asi s tím nic nenaděláte. Je to v povaze každého jedince.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 02.05.2013, 12:34:44 xxx.xxx.106.152
Jde o to, že ne pro každý druh papoušků je rošt vhodný. Např. mít rošt, pokud chovám kakariky, to považuji za týrání zvířat !! A že jsem už pár takových chudáků viděla. S tím trháním novin to také není druh od druhu, ale jedinec od jedince. Musím se smát, kolik je tady lidí, kteří se bojí říct svůj názor veřejně a radši se nepřihlásí k profilu :-) :-)
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 18.01.2013, 11:47:54 xxx.xxx.106.152
Kláro, tak to jsem klidná, do Prahy by ten náš nedoletěl. Navíc mi psala paní, co ho má teď, že je v pořádku, ale zatím jí moc neobrůstá :-) Nejde tak ani o teplotní rozdíl (i když z části asi ano), ale spíše o suchý vzduch v místnosti. Také jak píše 100.108, hodně se na nich podepisuje i stres (tedy změna místa, atd) Při měření na něho nemusíte chytat, stačí přiložit pravítko co nejblíže místu, kde sedí a tak nějak +/- to od oka odhadnout.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 18.01.2013, 11:43:16 xxx.xxx.106.152
Děkuji za inspiraci s mřížkou. Již jsme mu jednu pod bidýlko dali a vypadá to, že mu to opravdu prospělo. Ve dne je více aktivní, hned ráno nás zdraví a poskakuje. Je vidět, že ho noční padání vyčerpávalo a nemohl se pořádně vyspat. Myslím si, že to epilepsie nebude. Opravdu se mu to děje jen když tvrdě spí. Je to už náš dědeček a možná má nějaké problémy se svěračem na nožičce. Kdesi na netu jsem četla, že snad momáhá vyšší přísun vápníku a magnézia.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 10.01.2013, 15:37:53 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, potřebovala bych poradit s problémem našeho samce kakariki. Je již dost starý, podle nohou, ale kolik přesně, to nevíme, nemáme ho od malička. Cca tak 3 měsíce jsme si všimli, že v noci padá z bidla. Většinou je to tak 3x za noc. Na dno klece jsme mu dali podestýlku, aby nepadal na tvrdé. Po dopadu vždy chvíli sedí na zemi, pak vyšplhá zpátky na bidýlko a znovu usne. Žádná změna chování u něho nenastala. Stále je dost čilý, žere za 3 :-) Ve dne z bidla nepadá. Zkoušela jsem najít problém na netu, ale většinou když je někde toto téma otevřené, odpovědí tam moc není. K veterináři s ním nepůjdeme, nemáme v okolí žádného, který by se specializoval na ptáky. Zajímají mne zkušenosti od vás chovatelů. Věřím, že to není zas tak ojedinělý případ. Děkuji
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 10.01.2013, 15:22:15 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, můžu se prosím zeptat, odkud jste? Přesně tak vypadal náš, než jsme se vzdali chovu a prodali ho jedné paní. Snad jí neuletěl, to by mne velmi mrzelo :-( Často si vyčítám, že jsme si ho i přes všechny nesnáze nenechali. Pelichání jako takové není u kakariků způsobené zas až tak moc stravou, ale hlavně suchým vzduchem v místosti. Proto ten náš vypadal také takto zoufale, protože jsme ho měli ve voliéře v paneláku. Kakarici chovaní venku mají přeci jen lepší vzdušné podmínky, proto pelichání není tak tragické. Misku s vodou na koupání by měl mít denně k dispozici. Zkuste ho i často rosit. Drn by mohl pomoct, ale ten náš ho nechtěl Jo a podle fotky a jeho velikosti vzhledem ke zvonečku bych to tipla na sameček :-) Zkuste ho změřit od hlavičky ke konci ocasních pírek. Samec by měl mít okolo cca 28 cm.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 10.01.2013, 15:07:10 xxx.xxx.106.152
Samičku odebírat nemusíte, ale pokud si samec vybere jen jednu, tak druhá bude na ocet a může to hůře snášet. Teoreticky, pokud jedna bude sedět na vajíčkách, samec se může věnovat té druhé. Šance tady je, uvidíte sama.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 03.01.2013, 14:25:13 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, tím, že peří neškube samice, jste si 100% jistí? Jak často jste s ptáky v kontaktu, kolik minut/hodin denně? Pokud by to byl PBFD virus, asi by 5 měsíců nevydržel. Ale zkušenost s tím naštěstí nemám. Určitě zkuste změnu vitamínů.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 07.12.2012, 15:24:37 xxx.xxx.106.152
Jak často se na ně díváte? Nemůže to být jen náhoda, že zrovna, když jste u voliéry andulky nelétají? Zkoušela jste je chytit a pustit v ruce pár cm nad zemí?
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 22.11.2012, 08:56:06 xxx.xxx.106.152
Ještě bych doporučila kakariki čč nebo žč. Cena cca 300 - 500 Kč ale prodávají se i za míň. Ti mohou být v zimě také venku.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 16.11.2012, 13:39:46 xxx.xxx.106.152
Něco podobného jsem měla také v chovu, naštěstí jsem samici brzy od mladých oddělila a staral se otec. Samice vyloženě číhala a vždy v nestřeženém okamžiku škubala mladé na zádech, skoro až do krve, když už tam neměli peří. Tuto samici v chovu již nemám. Bohužel nevím, jak škubání zabránit. Někde radí, dávat více vápníku, sépiovou kost nastrouhat do zrní, atd. Nejsem si ale jistá, do jaké míry to pomůže. Jestli to není povahou samice. Pokud máte možnost, zkustě příště můj postup - samici oddělit od mladých, jakmile se jim začne tvořit peří a předat jejich výchovu otci, popř. dát samici tak rok pauzu, třeba se vzpamatuje do dalšího hnízdění.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 16.11.2012, 13:25:48 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, předpokládám, že jste s papouškem byli na veterině, když měl nasazená antibiotika. Nejsem si úplně jistá, jestli propadlý hrudník nějak souvisí s poruchou štítné žlázy. Každopádně podávání jódu by mělo stav ihned zlepšit. Což u vás nevypadá. Dávali jste trus na rozbor, jestli nemá červy? Jí váš papoušek bez problémů, nepije více, než je běžné? Je někdo nemocný z vaší rodiny, kdo by mohl přenést nemoc na papouška, popř. papoušek na něho? Takto od pasu nejde bohužel diagnosu určit. Mohlo by jít jak o selhání jater (hypervitaminoza A), také o psitakózu (onemocnění způsobené chlamydiemi, které je přenosné na člověka), nebo o běžné nachlazení. Doporučila bych držet papouška stále v teple a vlhku a určitě bych doporučila návštěvu i u jiného veterináře.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 13.11.2012, 12:50:03 xxx.xxx.106.152
Opravdu krásný článek, zajímalo by mě, jestli pan Jozef Gosza ještě žije a stále se věnuje chovu ;-) Ještě k tomu odbytu ... Kdybych je odchovávala ve voliérce venku nebo někde v domě, tak to neřeším, kolik prodám hned a kolik později. Doma v kuchyni to bylo o něco náročnější. I když klec máme celkem velkou, pro pět dospělých ptáků dostačující nebyla. Místo na další klece s mladými nemáme. Škoda, třeba jednou, až budeme mít štěstí na vlastní domeček, určitě bych chtěla zkusit voliéru :-)
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 12.11.2012, 10:24:31 xxx.xxx.106.152
Klub by se dal zatím zřídit i na facebooku, jako stránky pro chovatele papoušků kakariki. Popř. na nějaké jiné sociální síti. S vytvořením internetových stránek by to bylo horší.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 12.11.2012, 10:21:31 xxx.xxx.106.152
To není špatný nápad, akorát do Čerčan to mám celkem z ruky ;-) Je pravda, že s chovem stejně už končím. Chtěli jsme to zkusit, jestli se nám povede něco odchovat i doma v bytě, nakonec jsme měli 4 krásná mláďátka a poslední dvě nás opustí o víkendu. Do dalšího chovu se asi pouštět nebudu, protože nejdou příliš na odbyt, na burzy jezdit nechci a je mi líto je dávat kdoví komu, věnovala jsem jim hodně času a nedokážu je brát jako kusy.
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 09.11.2012, 12:02:56 xxx.xxx.106.152
Voliérka je hezká, akorát zem bych více přizpůsobila kakarikům, jsou zvyklí hrabat, takže nasypat třeba nějakou dřevěnou drť (ne hobliny) smíchanou s pískem. Samička může přepeřovat, proto jí chybí sem tam peří. Ztráta peří začíná vždy na hlavě, kolem ušních otvorů a pokračuje dál. U mě ale samička pelichala jedině kvůli stresu, jinak byla vždy nádherná. Buď je problém v tom hrabání, popř. koupání (i když předpokládám, že se vaši koupou v té hnědé misce, co mají na zemi) nebo ji může škubat i samec od andulky.