Aktuálně: 4 853 inzerátů175 260 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů
Arosek
Arosek (264 příspěvků) 29.01.2024, 12:18:55 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 29.01.2024, 12:07:37

Ten posledni je prave Prim 😀
Ten vymete kazdou louzi, hezky od cumacku na obe strany, pres zadicka, komplet celej. Miluju ho 😀

Ale zas teda ma uzasnou srst. Fakt staci bud skocit do rybnika a hned je cistej (nastesti se potapi), nebo proste uschne a opada. Netreba ani kartacovat 🙂

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 29.01.2024, 11:55:19 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 29.01.2024, 10:39:44

Cirilka uz bohuzel neni. Ale byla to uzasna osobnost, hodne se naucila od Borky, mela uzasny smysl a cit pro smecku. Prirozene dominnatni fena, stacil pohled a bylo ticho. 
Jen jsme se spolu dost “praly” - ja mela predstavu jak ma neco vypadat, ona taky a kdyz se nase predstavy nepotkaly, zalezelo v jake vzdalenosti ode mne byla. Lehce si zhodnotila kdy poslechnout musi a kdy to nedobehnu 😀 Byla to neskutecne sebevedoma frajerka, se zlou na ni nemelo smysl, clovek musel byt chytrejsi nez ona. A vzdycky to vyslo jen jednou a podruhe uz ten trik znala a “mamo vymysli si neco jinyho” 😀 Ale do prace byla jak das, strasnej dric …

Alenko Prim je prcek. Miru ma, ma moc hezkou stavbu tela, jen je proti mejm prvnim klukum trochu “bonsaj” 😀 Ale on tatinek taky neni cahoun. A povahu ma uzasnou, na praci jsem asi lepsiho psa jeste nemela - maka jak sroubek, ale zaroven u toho premysli a nejde bezhlave tam, kde to nema smysl. Coz je proti jeho matce a sestre dost posun 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 29.01.2024, 09:30:41 xxx.xxx.130.20

Jsem u GR uz skoro … let (cenzura, jsem prehistoricka vykopavka).

Standart je jen jeden. Pokud se bavime o psich klucich, tak ma byt v rozmezi vysky 56-61 cm. Uz jen to udela hodne na pohled, rozdil mezi psem 61 cm a 57 cm je fakt videt. 

Celkove to ma byt pes lehce obdelnikoveho ramce, symetricky, vyvazeny, s laskavym vyrazem a vyrovananym pohybem. Hlava ma byt dobre stavena, siroka lebka bez hrubych rysu, cenich siroky, hluboky, dobre vyvinuty. Delka nosni casti je priblizne rovna delce lebecni casti. Nos cerny, oci tmave hnede s tmavymi vicky, dobre posazene do stran. Usi stredne velke, zavesene ve vysce oci, mely by dosahovat spickou ke koutku tlamy. Krk suchy a svalnaty. Trup vyvazeny, dobre svazany, prostorny a hluboky hrudnik, dlouha dobre klenuta zebra, rovna zada, predni nohy rovne, lopatka stejne dlouha jako rameno, pevne lokty. Silna bedra, zadni nohy silne, dobre uhlena kolena, rovna hlezna. Srst hladka nebo mirne zvlnena, s dobrou podsadou. Na ocase a nohach vytvari praporce. Barva od svetle zlate po tmave zlatou, nepripustna je mahagonova, bila by mela tvorit max. flicek na predhrudi.

Toliko standart. V ramci toho se sejde mnoho ruznych typu - jeden je lehci v kostre, jeden je vyssi, jeden delsi, jeden ma hustsi srst, jeden sirsi hlavu … jeden se povede vic, druhy min. Jako u lidi. 

Jen pro predstavu posilam fotky mych vobludek v prubehu let. Posilam jen ty moje s PP, 1997 - soucasnost.

Prvni je Aros, v te dobe 6 let a 43 kg, 61 cm v kohoutku. Ani gram tuku, uzasne elegantni pohyb.
Druhy Drake, focen 1,5 roku (ted 12). V te dobe 38 kg, 60 cm. Tez ani gram tuku, pohyb je pro me dulezity u vsech.
Treti Prim, focen v 1,5 roce. 33 kg, 57 cm v kohoutku. 

Pak jsou holky. Za jmenem vek kdy byla fotka porizena - Borka 13 let, Zaja 11 let, Ciri 2 roky, Eris 3 roky, Ferida 1,5 roku. 

Obecne treba srst u GR je delsi s pribyvajicim vekem. Ja osobne typuju ze je to tim, ze jak min litaj, min to odrbou v krovi 😀
 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.01.2024, 12:23:26 xxx.xxx.130.20
hmn:

tak jsem se prohrabala historií a dohrabala k léku Semintra :

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/veterinary/EPAR/semintra


Diky diky diky, Semintra to byla!

Jasny F ve slove, ne 😀 Ja jsem fakt uz marna a ta moje pamet jeste vic.

Jak tak koukam, tak Semintra je pro kocky. Takze uz jsem se v pameti dopatrala jak jsem k tomu jmenu prisla - kdyz jsem v zari resila nasi seniorni kocku, ktera tez vypadala ze ji odchazeji ledviny. Nastesti ne. 

Na druhou stranu tam sice pisou ze technicky funguje i u jinych savcu, ale zas kdyz psice ma leky na snizeni tlaku, tak to je asi vlastne to same, jen v jine forme. 

Ale i tak dekuji za osvezeni pameti, jdu koupit Ginko. A Amin Avast. A zbytek jeste projdu 🙂

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.01.2024, 10:51:40 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 25.01.2024, 10:39:14

Nene, Pronefru znam, tu si pamatuju. Prave proto si ani nejsem jista tim Fkem v nazvu, mozna mi tam skace podvedome … asi jako kdyz jsme babice kdysi rikala ze si nemuzu vzpomenout na nazev te kytky, jak zacina na R. A nakonec to byl Narcis 😀 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.01.2024, 10:19:00 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 25.01.2024, 09:38:37

Jj, ja ji jidelnicek postavila v ramci toho, ze cuba nemuze drubezi. 

Spis me zajimaji doplnky a leky, co je kde noveho. O Amin Avastu jsem treba zatim neslysela. To je prave ono, ze co bylo kdysy je dneska uz davno prekonane a lepsi a novejsi a clovek rychle ztrati prehled, kdyz to nepotrebuje. 

Lek na tlak si ted nevybavim nazev, zkusim se optat a kdyztak napisu.

Me nekdo taky rikal nejakou vec, lek nebo doplnek, ze je super a skvele podporuje ledviny. Ale je to pul roku zpatky v nahodnem rozhovoru, takze jednim uchem tam… a ted si nevzpomenu ani na nazev, ani na jmeno cloveka, ktery mi to rikal ☹️
Vylozene neco co podporuje ledviny a jejich cinnost. Jednoslovny nazev a tusim bylo na zacatku nebo nekde ve slove pismeno F … ale za to ruku do ohne nedam 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.01.2024, 09:30:59 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 25.01.2024, 09:13:59

Penize netusim, me se ale Apoquel taky uplne nelibi. Zkusim navrhnout.  Na Energy a Joalis juknu.

Stourace jsem tehda jela s Mirkem, prave me prekvapuje ze nekdo hovezi doporucuje, jinej ne. Me Libuska taky rikala ze tucne veprove a hovezi ano, protoze pry plati logika “co je tuk to neni bilkovina” coz mi dava smysl 😀 

Prave resim co je v trendech a studiich noveho. Jak to nema clovek doma a neresi to, tak z toho vypadne raz dva. 

Ideal by bylo stahnout hodnoty na normal - zvire potrebuje operaci pately a v tomhle stavu do toho nikdo rozumnej jit nechce. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.01.2024, 08:58:06 xxx.xxx.130.20

Ahoj vsem.

Uz je to dlouho co jsem mela doma ledvinare, tak jdu pro radu. Kamaradky fena, 9 let, ted se z krve zjistila ledvinova nedostatecnost. Urea 22, Krea 198.

Chteji zustat u barfu. Coz za me v pohode. Smutny je, ze zvire ma alergii na kure a krutu. 

Jasne - zustava kralik, ryby, jehne, vepr a hovezi v omezene mire, drstky, kefir, vejce, ovoce, zelenina a samozrejme prilohy. Vyradila zverinu, vnitrnosti.

Uz ma Pronefru. A brusinky. A lososak. A leky na snizeni tlaku. A bohuzel dlouhodobe Apoquel (uz sedm let).

A otazka zni - je neco noveho? Kam veterinarni veda za ta leta pokrocila? Znam Ipakitin a vyse zminovanou Pronefru, ale verim ze od dob Mirecka nejaka chytra hlava vymyslela neco noveho.  🙂

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 24.01.2024, 12:12:29 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 24.01.2024, 11:47:04

Je mi strasne lito vaseho psa, pac vim jakou paseku hlavne v psychice to nadela. A vlastne je mi lito i toho utociciho psa. 

Jestli majitelka jeci “cos to ZASE udelal”, tak pro ni nemam slovo slusne a pes si myslim ze neskonci dobre. Bud se ho zbavi buh vi jak a kam, nebo zavrou natrvalo nekam do kotce, nebo ho nekdo umlati az ZASE nekoho napadne. Ach jo, opet to odnese zvire, protoze nekdo je bezmozek a nechape, ze pes neni kabelka, ktera se mi v pondeli hodi k outfitu a do pristiho tydne to hodim do skrine, pac nosim neco jinyho.

Smutno je mi na dvou frontach. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 24.01.2024, 11:16:57 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 24.01.2024, 09:37:49

No, ja uz taky ne.

A jsem rada ze i muj drahy, ktery zacinal jako kockar a pes byl “nutne zlo” uz taky zepsul. Zepsil. Proste je psi a sedm je pry malo 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 24.01.2024, 11:11:46 xxx.xxx.130.20

Ono je to tezke …

Jak kdysi rekl jeden moudry clovek - psa si muze poridit kazdy kdo ma do pr.. ele diru, bez jakekoliv kontroly. A v dusledku to odnesou jen ti psy, majitelum se malokdy co stane.

Pravdu mel. 

Je mi jedno jestli mi po psech vyjede pitak, doga, NO, jezevcik, nebo vztekla civava. Stve me vsechno. Asi umim pochopit situaci kdy nekdo blbe zavre vratka, nebo mu pes prerve voditko, nebo neco necekaneho. Ale pokud to je jeden pes a deje se to opakovane, je na vine majitel a basta. A ano, bylo by krasne, kdyby slo psa proste odebrat a dotycnemu naparit pokutu a zakaz vlastneni zvirat. Nebo ho protahnout nejakym kurzem. Nebo neco. Cokoliv. 

I kdyz je pravda, ze od te doby co nas pocet vzrostl nad obvyklou mez se nam vsichni vyhybaji. I naruzivi a proflakli agresori. Tak nejak nechtej nabehnout do ocividne fungujici smecky, kdyz by teoreticky mohli dostat do kozichu ze sedmi smeru. Ma to sve vyhody 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 24.01.2024, 09:16:26 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 24.01.2024, 09:10:08

A ted hezky za majitelem dotycneho osa a at kouka solit deb..il jeden!

Ono jak jim to projde, tak se nic nezmeni. Proc by si psa zajistovali, jemu se nic nestalo, je nic neboli, nic nemusej platit, zadny nervy nemaj. Tak jim pekne sebrat ten pocit.

Resili jsme kdysy davno podobne - fena NO, pan idi.ot na entou, kolikrat jeste psa postval. No, nez jsem do toho cilene strcila ruku, cuba se hezky zahryzla a uz s evolali cajti. Napadeni psem resej az kdyz je pokousany clovek … a tady navic jaksi bylo prosle ockovani na vzteklinu, takze krom pokuty v tom panicek zahucel jeste na veterine. A byl klid, plot se opravil. Najednou to slo. 

Drzim pesti na brzke a nekomplikovane uzdraveni a pevne nervy pri srazce s blbeckem. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.01.2024, 13:07:45 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele buldok z 23.01.2024, 12:59:05

Hele ja se vratim zpet k tematu.

Pokud mate moznost domacich kraliku, vzala bych psisko na eliminacku na nich. Pac i domaci kralik krmenej granclema je porad lepsi, nez kureci konzerva od Falca, pac to kure je povetsinou z velkochovu a travicku nevidelo ani nakreslenou. A i to velkochovany kure na tomu bude porad jeste lip, nez nejakej kus kdo vi jakyho proteinu nacpanej do lisu a upecenej na maximum ;)

Jinak me tada napada ze kure byva nejcastejsim alergenem a ve vasem popisu mi prijde, ze kure nebo jeho soucastky mate vic jak pulku krmny davky. Ale to jen tak odhaduju …

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.01.2024, 12:45:42 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 10.10.2023, 15:43:29

Z osobni zkusenosti bych rekla , ze vazne neucinkuje proti vsem kmenum. Ono i logicky mi to vychazi, ze je to jak lidska chripka a ta taky mrcha mutuje.

X let zpet jsme si to dotahli z vystavy. Ockovani vsichni co ockovani byt mohli. Asi nejakej divnokmen. Zacla Cirda, v te dobe skoro 10 let, ockovana - mirny prubeh. Pak Drake, petilety, ockovany - skoncil se zapalem plic a dva mesice atb. Era, dvouleta, ockovana - stredni prubeh. Gwen, dvanactileta, neockovana - mirny prubeh. A Zaja, skorem 15 let, neockovana, na Prednisonu vic jak rok a pul a ani nekejchla.

Tak asi nejaka psi verze spanelsky chripky, pac to sejmulo ty zdravy a nemocnejm se to vyhlo. 

Ale jinak obecne nam vakcina spis pomaha. Bud nechytnem vubec, nebo mame mirnejsi a rychlejsi prubeh. Ockujem myslim klasiku.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.01.2024, 12:36:10 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Repta-A-Repta z 23.01.2024, 12:27:10

… Navíc každý živý tvor, byť stejného druhu, využije ze stejného krmení různé množství energie, živin apod. …

Joo, tohle je vecne tema u nas doma. 

Ja snim svickovou s dvanacti knedlicky, jako zakusek pul nohavu strudlu a drzim si svou vahu uz od stredni skoly, i s dvema detma.

Muj drahy se podiva na fotku sucheho rohliku a ma dve kila navic. 

Prej nespravedlivost. Ale ja si nestezuju 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.01.2024, 10:35:50 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele buldok z 23.01.2024, 10:20:46

Tak to souhlasim. Svet neni cernobily. 

Napriklad - kamaradka par mesicu zpet resila vracene stene. Pry vyrazka na brise, cuba se muze udrbat, hypograncle nezabiraj, maso nezabira, nic nezabira, majitele na prasky, pes na odstrel.

Stacilo vysadit milion a jeden doplnek a dat jen to maso. Bez priloh, bez “manga” … Do dvou dnu bylo po vyrazce i po drbani. V tomhle pripade nejvic skody nadelal lososovy olej. Dalsi doplnky “nutne” pro blaho psa mu k tomu zdatne sekundovali.

Mene je nekdy vice. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.01.2024, 08:58:33 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.01.2024, 07:10:59

Jak uz je psano vejs … neni to vydobytek moderni doby, moderni je na tom jen ta zkratka.

Krmim masem pres deset let. Pozitiva jednoznacne prevazuji nad negativy. Srst ukazkova, kondice spickova, odpad minimalni, vyleceno nekolik dlouhodobych neduhu. Na mase jsem mela a mam i stenata, seniory, aktivne pracujici jedince, dietare (ledviny, jatra), kardiaky, psy s citlivym zazivanim, psy tyrane, … vsichni prospivaji skvele. 

Jako jedinou modni vlnu vnimam asi snahu nekterych lidi cpat do misky kde co. Ja zeleninu resim drstkama a v lete “co si kdo nasbira”, v zime mi obcas ukradnou jablko kdyz ho jim ja, nebo mrkev kdyz ji davam morcatum. Ale nejak nevidim duvod spat psum do misky mango a podobny 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 20.01.2024, 20:33:54 xxx:xxx.deb7:cb4d
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 15:01:39

Jj, tak to bylo mysleno. Ne hanlive, ale nezne. 

Me proste chlapecci prijdou proti holcickam jednodussi v mysleni, jako ze nepremejslej o triceti vecech naraz, nevymejslej, jsou primocarejsi a citelnejsi, proste na nich vidim co maji v planu a muzu reagovat. A oni kdyz jim ten plan nevyjde (tedy ja jim ho zatrhnu), tak proste akceptujou a jdou.

Zato holky myslej na tech tricet veci naraz (i kdyz u Meruny je to tricet variaci na tema jak se dostat ke zradlu) a fungujou na principu “vyhod je dverma, vratej se oknem”. Daleko lip maskujou svoje umysly, takze kdyz se je naucim cist, ony to zjistej a zacnou to maskovat … ja nejak nevim jak presne to popsat, ale zkusim na prikladu … jdeme ven, Primitiv se zarazi, postavi, vysponuje - a  ja vim ze je tam NECO (pes, clovek, srna, …), pisknu, privolam, vyreseno. Holky zjistily ze kdyz se zarazia  cuci, ja tusim a volam. Tak se nezarazi a necuci, jen tak jako hnou uchem … tak jsme se naucila hlidat hnuti uchem a ty cuzy prestaly hybat uchem a jen mrknou … a tak porad dokola. Udrzuji me v permanentni dusevni pohotovosti 😀

Nebo je od neceho odvelim (typicky neco ekl co by stalo za sezrani ci vyvaleni) - poslu je dopredu, kluci poslusne sklapnou a jdou. A holky udelaji par kroku a jak zjistej ze polevila pozornost, zkusej me nenapadne obejit a vratit se k hnusu zpatky. To by kluky proste nenapadlo.

Proto rikam - chlapcci jsou moji noumickove noumickovati. Ale miluju je vsechny, bez ohledu na podvesek mezinozkovy ci nikoliv.