Aktuálně: 4 586 inzerátů178 035 diskuzních příspěvků17 801 uživatelů
Arosek
Arosek (266 příspěvků) 23.01.2024, 08:58:33 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.01.2024, 07:10:59

Jak uz je psano vejs … neni to vydobytek moderni doby, moderni je na tom jen ta zkratka.

Krmim masem pres deset let. Pozitiva jednoznacne prevazuji nad negativy. Srst ukazkova, kondice spickova, odpad minimalni, vyleceno nekolik dlouhodobych neduhu. Na mase jsem mela a mam i stenata, seniory, aktivne pracujici jedince, dietare (ledviny, jatra), kardiaky, psy s citlivym zazivanim, psy tyrane, … vsichni prospivaji skvele. 

Jako jedinou modni vlnu vnimam asi snahu nekterych lidi cpat do misky kde co. Ja zeleninu resim drstkama a v lete “co si kdo nasbira”, v zime mi obcas ukradnou jablko kdyz ho jim ja, nebo mrkev kdyz ji davam morcatum. Ale nejak nevidim duvod spat psum do misky mango a podobny 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 20.01.2024, 20:33:54 xxx:xxx.deb7:cb4d
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 15:01:39

Jj, tak to bylo mysleno. Ne hanlive, ale nezne. 

Me proste chlapecci prijdou proti holcickam jednodussi v mysleni, jako ze nepremejslej o triceti vecech naraz, nevymejslej, jsou primocarejsi a citelnejsi, proste na nich vidim co maji v planu a muzu reagovat. A oni kdyz jim ten plan nevyjde (tedy ja jim ho zatrhnu), tak proste akceptujou a jdou.

Zato holky myslej na tech tricet veci naraz (i kdyz u Meruny je to tricet variaci na tema jak se dostat ke zradlu) a fungujou na principu “vyhod je dverma, vratej se oknem”. Daleko lip maskujou svoje umysly, takze kdyz se je naucim cist, ony to zjistej a zacnou to maskovat … ja nejak nevim jak presne to popsat, ale zkusim na prikladu … jdeme ven, Primitiv se zarazi, postavi, vysponuje - a  ja vim ze je tam NECO (pes, clovek, srna, …), pisknu, privolam, vyreseno. Holky zjistily ze kdyz se zarazia  cuci, ja tusim a volam. Tak se nezarazi a necuci, jen tak jako hnou uchem … tak jsme se naucila hlidat hnuti uchem a ty cuzy prestaly hybat uchem a jen mrknou … a tak porad dokola. Udrzuji me v permanentni dusevni pohotovosti 😀

Nebo je od neceho odvelim (typicky neco ekl co by stalo za sezrani ci vyvaleni) - poslu je dopredu, kluci poslusne sklapnou a jdou. A holky udelaji par kroku a jak zjistej ze polevila pozornost, zkusej me nenapadne obejit a vratit se k hnusu zpatky. To by kluky proste nenapadlo.

Proto rikam - chlapcci jsou moji noumickove noumickovati. Ale miluju je vsechny, bez ohledu na podvesek mezinozkovy ci nikoliv.

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 19.01.2024, 14:31:53 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 13:58:13

Noo blbsi … jako jo, ale taky jak na co. Ono kdyz jde o to zjistit kde je ta vonava holka a jak se k ni dostat, tak to terba Arous byl tak strasne vynalezavej, ze Edison je proti nemu bridil. 

Ale pravda - je to kus od kusu a obecne jsou chlapecci takovy trsku telatka s jednim vyvinutym skillem na neco. 
Aros = nouma co ojede zemekouli
Dudun = nouma co ma enormne vyvinute hlidani vztahu ve smecce.
Prim = nouma s uzasnymi loveckymi dovednostmi.
Skvarek = nouma co zkousi ojet zemekouli (takovej flekatej Aros bonsaj)
Otik = kapitola sama o sobe. Nouma na druhou 😀

Holcicky jsou takove komplexnejsi, maji tech skillu vic naraz. Myslim ze je to jako u lidi - proste zensky zvladaj multitasking bez ohledu na zivocisny druh.  A protoze se umej zabyvat vic vecma naraz a je na nich pece o potomstvo a tak vubec vsechno, tak proste resej vic veci, maji vyvinutejsi mozek asi nebo co  a vic zjistujou co a jak a proc … no a tim padem vic vymejslej a premejslej a jsou vic na zabiti kdyz vymejslej blbiny ve chvili, kdy by kluk proste bez premysleni udelal, co se po nem zada 🙂

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 19.01.2024, 09:33:47 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 18.01.2024, 14:29:21

U nas tohle byla Borka a nasledne to prevzala Cirilka. Ted Ferida, ale ta je hodne pod vlivem sve matky, nicmene ve srovani tech dvou je ona ta dominantnejsi a sebevedomejsi. Merunka je proti ni spis Matka Tereza 😀

Ja mam porad pred ocima situaci - sli jsme nekde ve Stromovce, dva mladi psi kluci si tam pomerovali "desvorce". Takove to ritualni poskakovani, vrceni, teckovani, hrabani, ocasy az za uchem … proste dva machyrici. Okolo asi pet dalsich psu a uz tam hezky houstla atmosfera. A Cirda, prosty nahodny kolemjdouci, zmenila mirne smer kterym jsme sli se smeckou, dosla k tem dvema a PODIVALA se na ne. Nic vic nebylo potreba. Chlapci zchladli jak politi vodou a Cirda se zas v klidu napojila k nam a pokracovali jsme dal jako by se nechumelilo. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 18.01.2024, 13:29:25 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 18.01.2024, 12:54:21

Za me?

Prirozene dominantni zvire vi. Je sebevedome, nema potrebu si nic dokazovat tim, ze vysira sve okoli. Ma to v hlave srovnane. Nevyvolava zbytecne konflitky, naopak je svou pritomnosti resi. Malokdy se musi uchylit k nejakemu nasili, vetsinou staci jen naznak a to i mene chapavym jedincum. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 18.01.2024, 12:44:55 xxx.xxx.130.20

Tri nejdominantnejsi jedinci v nasi smecce ever  a vsechno to byly (jsou) feny. 

Bych kazdemu kdo rika ze pes je dominantni rada pujcila nasi Borku nebo Cirdu, ale bohuzel uz nejsou. Tak leda Johanu 😀

Vtipny ale je, ze vetsina lidi ma naprosto mylnou a zkreslenou predstavu, co ze to ta dominance vlastne je … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 12.01.2024, 13:35:44 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 11.01.2024, 19:02:38

Presne proto jezdim uz leta do Brna.

Teda nejen proto …

Ono kdyz odesel Arosek, tak jedine zvireci krematorium bylo v Brne. Jine ne. Kafilerka vubec nepripadala v uvahu.
My tehda bydleli na sidlisti v Praze, takze moznost nekde ho zakopat nebyla. Zahrada by se mozna nejaka nasla, ale rozhodne ne takova, ktera by zustala v mem vlastnictvi az do me smrti … a nejak mi byla proti srsti predstava, ze si nekde pohrbim psa, pak to nekdo proda a na jeho hrobecku si novy majitel postavi treba kulnu nebo bazen. 

Takze Aja svistel do Brna. Tam je za me skvely ze prijedu v objednany den a hodinu, juknu jak zvire strkaj do pece (vim ze je to ono moje zvire a je tam samo), pockam dve az tri hodinky a vezu domu popelnicku. Navic muj autista ve me rika, ze kdyz vsichni pujdou jednim kominem, potkaj se tam nahore snaz. Jen teda nevim jestli mi projde, abych tim stejnym kominem sla jednou i ja 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 10.01.2024, 20:32:28 xxx:xxx.3aa2:22ee
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 09.01.2024, 18:38:11

Ja mam ve smlouve povinnost udelat po roce veku psa rtg taky. Vysvetlim jim co a proc po nich chci a vsichni to nastesti akceptuji. Taky o ceny rtg a posouzeni u ofiko posuzovatele maji snizenou kupni cenu psa a i to maji ve smlouve. 

I tuhle podminku mam pod smluvni pokutou. Muj pravnik mi tehda rekl, ze to je vlastne asi jediny zpusob jak si neco trochu pojistit, aby bylo vymahatelne. Pokud je pokuta v rozumne vysi a onen bod ktereho se to tyka neni nijak nesmyslny, tak by to melo u soudu projit. Tak v to doufam … 

Teda spis doufam ze ty smluvni pokuty proste potizisty odradi uz v zarodku. 

A jinak k pripadu - zatim zadne nove info nemam. Az budu neco vedet, dam vedet. Snad to dopadne dobre.

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 04.01.2024, 11:51:47 xxx.xxx.130.20

Jako ze nekdo opravdu dokaze popsat vsechny myslitelne situace a reakce psa na nejaky podnet a predat toto uplnemu laikovi po dratech? 

Pokud ano, je to kynologicky buh!

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 04.01.2024, 11:49:34 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 04.01.2024, 11:18:10

Ach jo … koukam ze asi fakt jo, jedine to tocit na vraceni psa panu B pro nezaplaceni dohodnute castky a pak odkup od pana B v ramci predkupniho prava … no, snad to pujde. 

Kde je pes vi jen pan B. Tam zatim netusim jak pokrocilo jednani a zda uz adresu a kontakt sdelil nebo ne. 
Pak mame jeste kontakt na majitele feny, kteoru pes kryl. Takze i on by mel vedet kde pes je, pac bud ho ma primo on doma, nebo za nim nekam jel/s nekym jednal o kryti. 
Vim nic. Kuva malo ☹️

Presne proto ja ve smlouve mam podminky zasmluvnene pokutou a to pomerne tucnou. Ono to hodne lidi odradi uz pri koupi. Overeno praxi, kdy mi pani slibovala hory doly jak bude pes bydlet s nima div ne v posteli a kdysi precetla ze pes nesmi byt trvale umisten v kotci nebo na zahrade a ze je tam smluvni pokuta, rovnou mi rekla ze to nepodepise, apc od zacatku lhala, pes by byl v kotci a ona by mi doporucila si s klasickou smlouvou akorat tak vytrit … Jo, i taci jsou zajemci o stene ☹️

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 04.01.2024, 10:46:00 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 04.01.2024, 10:30:26

Pokud vemu v potaz clanek ktery sem  hodil/a Repta, tak mi to taky tak vychazi - ze smlouva mezi B a C je neplatna. Coz by bylo super. 

Problem je v tom, ze pes je fyzicky u pana C a my zatim nevime, kde to je ☹️

Smluvni pokuta ve smlouve stanovena neni.  
Smlouva mezi B a C je pouze ustni (alespon takovy mam dojem z vypraveni)

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 04.01.2024, 08:58:19 xxx.xxx.130.20

Zkusim odpovedet vsem, snad nezapomenu na nikoho …

Zaprve ano: 
Chovatelka A
Prvni majitel B
Druhy majitel C

A ma smlouvu s B, v ni je predkupni pravo a dalsi ujednani. 
B prodal psa C bez informovani A.
C nezaplatil B smluvenou cenu. 
A chce psa zpet, pac C na nem mnozi a (kupodivu) A se to nelibi.

Impact - ja se bojim spis jine veci … ze i kdyz nakonec treba dojde k soudu, nez se cokoliv vyresi, bude pes diky soudnim lhutam davno pod drnem ☹️

Sarah - dekuju za info, juknu jeste do poradny CMKU.

Repta-A-Repta - ano, smlouva mezi chovatelkou a prvnim majitelem samozrejme existuje. Pes je cipovany, s PP, tusim ma i tetovani (ale tady si jista stopro nejsem). Kdyz se chovatelka dozvedela o kryti mimo FCI, kontaktovala prvniho majitele. Myslela ze to byl on se svym psem kdo kryl. Ale ten ji prave rekl ze psa prodal vlastne buh vi komu a ze ten mu jeste ani nezaplatil … Kazdopadne tak nebo tak, pes je oznacen.
Za odkaz moc dekuju, jdu to nastudovat.  

Bodlinka - ano, to je cesta a za me nejjednodussi. Jenze to by musel prvni majitel (tedy B), nikoli chovatelka (tedy A). A je otazka zda bude vule, on je pry pan takovy … prostsi … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 03.01.2024, 14:39:10 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 03.01.2024, 13:25:09

Diky vsem za napady. V podstate jsem si myslela to same - ze dohoda o prodeji psa novemu majiteli nemuze byt platna, kdyz tim prvni majitel porusil smlouvu mezi nim a chovatelkou. Jenze presne … novy majitel psa ztopi a chovatelka se s nim muze soudit treba do aleluja ☹️ 

No, bude to bohuzel beh na dlouhou trat s nejistym vysledkem ☹️ Ja doufam ze dotycny by mohl slyset na penize a nabidku odkupu, na druhou stranu je otazka, kolik si tak asi vydela krytim, jestli si chlapec spocita, co se mu vyplati vic … ach jo ☹️

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 03.01.2024, 12:38:11 xxx.xxx.130.20

Ahoj vsem.

Rada bych znala Vas nazor na dany problem - ja svuj mam, ale treba nekoho napadne neco chytreho …

Chovatelka prodala stene, standartni PP FCI. Pes narozen 5/2022. Ve smlouve ma samozrejme uvedene predkupni pravo a bod, ve kterem upozornuje ze pokud pes bude kryt, musi byt radne uchovnen pod FCI. 

Pan ktery si psa koupil ho v 4/2023 prodal dal, aniz by chovatelce dal vedet. Novy majitel mu (dle jeho sdeleni) stale jeste nezaplatil smluvenou kupni cenu. Resp. zaplatil jen malou cast.

Chovatelka ted nahodou zjistila, ze pes byl pouzit ke kryti mimo FCI. Snazi se z puvodniho majitele vymamit kontakt na noveho majitele a resi co dal … 

Samozrejme nesouhlasi s tim, ze je pes buh vi kde, ze kryje buh vi jake feny v buh vi  jakych podminkach. Rada by psa ziskala zpet. 

Lze to tocit na poruseni smlouvy? Zkusit vymamit z noveho majitele psa, odkoupit ho? Nebo ma puvodni majitel odstoupit do smlouvy (vzhledem k nezaplaceni smluvene kupni ceny)? Nebo nekdo nejaky jiny napad? Prakticke zkusenosti? 

PS: jedna se o moje vnouce, takze mi jeho osud samozrejme neni lhostejny. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 22.12.2023, 15:05:50 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.12.2023, 13:33:47

Potom, co se vcera v noci Meruna vloupala do sprchace a sezrala 3 kg masa na rano, tak ano - zachvaty pazravosti je naprosto presny nazev 😀 Ale moje chyba - vim to, mame bezne na sprchaci zamecek a ja ho tam zapomnela dat, no. Tak cuza vyuzila prilezitost. 

Tak ono OCD je potreba zoperovat, jinak psovi zdevastujes rameni kloub. Tomu rozumim ze jde pes pod kudlu. Ale cemu nerozumim je, ze se pak na nem klidne chova. Stejne tak na loktech … 

Je to proste o nastaveni chovatele, protoze zadnym podminkam to (bohuzel) neodporuje. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 22.12.2023, 12:36:55 xxx.xxx.130.20

Alenko dik …

Ehm - ten clanek na tom veterinarnim webu bych opravdu vazne nebrala, uz jen pro fakt, ze sice madam autorka spravne varuje pred DKK a DLK, ale pak misto aby zminila i treti do svate trojice (tedy OCD), tak radeji strasi nejakymi neurcitymi zachvaty nebo separacni uzkosti … 

Puvodne jsem chtela napsat No comment, ale to osvetu nevyrobi. Tak tedy:

Epidermolysis bullosa  - pohybuju se v chovu GR od roku 1997 a s klidnym svedomim tvrdim, ze v CR neznam pripad, kde by se tohle onemocneni vyskytlo. Jasne, mohou to chovatele tutlat, ale vzhledem k tomu jak maly rybnicek to chovatelstvi je, by to stejne nekde nekdo prokecnul. 
To ze se da neco testovat neznamena, ze na to ono plemeno trpi. Je to jen fakt, ze nekdo nasel spravny gen a vymyslel na to test … a ted zkousi, jestli mu za to nekdo zaplati. Je to asi stejne, jako ze ma smysl testovat u labiku barvy srsti, ale u goldenu to ten smysl jaksi postrada 🙂
Imho vzhledem k tomu jak zrovna EB probiha, bych se jako “koncovy uzivatel” (tedy novy majitel stenete) zrovna tohohle fakt nebala 🙂

Hypotyreoza - tedy snizena cinnost stitne zlazy. Da se pomerne lehce odhalit testy a velka cast chovatelu pred krytim testuje. Osobne jsem mela jednoho psa s touhle diagnozou, diagnostikovano ve 12 letech a pravdepodobne byl pricinnou snizeni funkce proste vek psa. Pak znam (jak uz jsem psala vejs) jedno dalsi zvire, ale to je tak vsechno. Nemam samozrejme nejak zvlast presne statistiky vyskytu hypotyreozy napric plemeny, ale trochu se obavam ze to autorka clanku taky ne 😀 Takze opet - uplne bych se toho nebala, nebo pripadne vybirala stene po testovanych rodicich. 


DKK, DLK - jak uz jsme psala - tady mi trochu chybi OCD ktere mi ted prijde ze je na vzestupu. Opet ale - slusny chovatel testuje (prave i nadstandartni OCD) a spojuje dohromady jen zdrava zvirata. Ani to samozrejme neni zaruka, uz jen proto ze velkou cast vyskytu DKK nebo DLK dokaze zapricinit novy majitel svou nevhodnou peci o rostouci stene. Nicmene ale vyskyt u plemene GR lze popsat jako velmi vyrazny asi jedine tehdy, pokud ke srovnani pribereme treba kavalira, kde se DKK defakto nevyskytuje. Ve srovnani s podobne velkymi plemeny bych rekla, ze goldeni jsou na tom jeste vcelku hodne dobre. 


Lymfom - cetla jsem studie kde tvrdi, ze retrieveri mohou byt zatizeny vyssim vyskytem lymfomu. Znam jednoho goldena ktery ho ma. A jednoho krepelaka, ktery uz na to zemrel.  Moje veterinarka to prirovnala k vyhre ve sportce. Podle statistik je v CR rocne zachyceno cca 27 pripadu Lymfomu na 100 000 psu bez ohledu na plemenou prislusnost. Proste si nekdo vytahne Cerneho Petra ☹️


Separacni uzkost - vydavat tohle za onemocneni zatezujici plemeno muze veterinar? Fakt? 
Separacka je o vychove. S genama nebo plemenem nema fakt co do cineni. 


Potravni alergie, atopie, alergie na blesi kousnuti - viz muj prispevek nahore. Asi se par jedincu vyskytne a vyskytlo, ale co ja znam, tak vetsine se optravni alergie sorvnala po prechodu na BARF. Takze treba pes, ktery nesnesl kureci granule ted vesele chrousta kureci kridla a je mu blaze. Mozna to ani tak neni alergie na konkretni potraviny, jako spis alergie na nejaky pridatny slozky v granulich. Nevim. Kazdopadne vim, ze v porovnani s jinymi plemeny (viz. vejs zmineni bulterieri nebo krepelaci) je na tom golden fakt jako megadobre 🙂


PRA - zajiste tim pani doktorka mysli komplet soubor, tedy PRA 1, PRA 2 a PRCD. Pak tedy jeste zapomnela zminit, ze na tyhle nemoci prave geneticky test nejen existuje a ma smysl ho delat, ale odkonce i to, ze vetsina chovatelu je dela ;)


Dilatacni kardiomyopatie - myslim ze opravdu, ale opravdu jsou plemena, ktera na srdecni potize trpi nekolikanasobne vic nez prave GR. Napriklad KKCHS. Proto se u kavaliru srdce povinne testuje do chovu (v jednom klubu), zatimco u GR ne. Osobne neznam zadneho GR ktery by dilataci trpel. Znam par senioru, kteri ve stari meli “ojete tesneni na pumpicce” tedy nedomykavost chlopne, ale ze by goldeni hromadne umirali v mladem veku na srdce, to fakt nehrozi 🙂


Zachvaty - ehm … jake zachvaty ma autorka na mysli? Epilepticke? Znala jsme jednoho GR s epi a jednu labradorku s epi. Oba kompenzovani, dozili se vysokeho veku. Epi objevena u obou po sedmem roce veku. Duvod neznamy, pravdepodobne vrozena. Sourozenci bez. Na pocet jedincu mi to neprijde jako velke zatizeni plemene. 
Priznavam ze jedine zachvaty ktere u GR pozoruji ja, jsou zachvaty pazravosti a zachvaty bezhlaveho litani po louce. Trpi na to predevsim moje linie po Merune (tedy Meruna a jeji deticky Fretka a Primitiv). Ale i Dudlik byl schopen v mladsim veku litat po louce jak rogalo a krast jidlo z kuchynske linky, tak to asi fakt bude plemenem 😀

PS: vse zminene se tyka chovu s PP. U bez PP nelze vetsinou bud prokazat prislusnost k plemeni, nebo sice lze, ale jsou to jedinci, kteri prevazne kvuli zdravotnim neduhum do oficielniho chovu neprosli. Tam pak muze vznikat ono “zatizeni plemene”, protoze logicky kdyz kryju zvire nemocne, mam nasobne vyssi sanci, ze potomci budou nemocni tez. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 22.12.2023, 07:57:33 xxx.xxx.130.20

Jak pise Sarah:

Ichtyoza - ekvivalent jsou lupy u cloveka. Psa to neomezuje v zivote. Dva pozitivni jedinci ktere znam ja jsou krmeni kvalitni stravou se nemoc ani nijak nemanifestuje. Treti mel lupy, ale zaroven snizenou cinnost stitne zlazy - po kompenzaci lupy vymizely.

Hotspoty - vlastne zaparena kuze po koupani a blbem prosuseni. Trpi na to nekteri jedinci, bez ohledu na plemeno. Spis zalezi na chlupatosti, vodomilnosti a imunite daneho jedince. Napriklad z mych psu co jsem kdy mela a mam, miva obcas hotspoty jedna fena, ale vetsinou je to tim, ze ji jeden pecovatel proste hotspot vylize svou nadmernou peci. 

Alergie - co vim, tak obcas ze u goldenu vyskytne potravinova alergie, vetsinou manifesotvana spis zazivacimi problemy nez koznimi. Na kozni za me trpi daleko vic treba bulici nebo prekvapive krepelaci. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 20.12.2023, 20:40:58 xxx:xxx.fa99:1347
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 20.12.2023, 16:12:34

Myslím, že spousta lidí si neuvědomuje, jaký je rozdíl mezi “normálním” psem a nějakým psím speciálem.

A to je presne ten duvod, proc jsem mela, mam a vzdycky mit budu goldiky. Ok, Mirecek byl labuna, ale to se nepocita 🙂

Vzdycky kdyz se ke mne dostal nejaky “problemovy”, mela jsme pocit ze to je to nejhorsi co me muze v tomhle plemeni potkat. Zacla to Borka ktera vrazdila vsechny psy na potkani, pak Zaja ktera byla psycho proste z podstaty veci, silena Meruna a jeji nemene silene deticky Fretka a Primitiv, Happynka ktera mela tak silnou obsedantni poruchu, ze to bylo fakt na masli … vsechno jsme zvladli, vsechno me nekam posunulo. 

A pak prisel Otik a myslim, ze uz i tu Akitu bych asi zvladla 😀

Ale proste ja chci sve sice obcas komplikovane, ale porad jeste vlastne normalni a resitelne a pro bezne souziti v domacnosti snesitelneretrievery a ne nejakeho speciala 🙂