Aktuálně: 5 030 inzerátů173 648 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů
zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 21.04.2024, 14:48:16 xxx.xxx.234.234

A toto sú naši drobci, boli traja, vyliahli sa 16.3.2024 🐣. 

O 3 dni boli už len dvaja - vďaka zásahu kvočky, ktorá na kuriatka začala útočiť. Tak sme ju od kuriat odstránili a máme kuchynský odchov kuriat - maznáčikov, ktoré si myslia, že kvočka som ja a manžel. Ak nás nevidia, vystrašene pípajú. Inak len džavocú. Majú svoju krabicu, latku a môžu prejsť ešte aj na jednu stoličku bez operadla. Rešpektujú to. 

Chvíľu bolo teplo, mohli ísť aj na dvor pod kryt, tam sa im páčilo a obišli sme sa aj bez vystrašeného pípania. No ale už zase je zima, teraz ich dávam max.  na 10 minút na slniečko. Aj teraz mi 5-týždňoví krpci sedia na nohe a kontrolujú, čo píšem. 

Mám nádej, že to budú aspoň sliepočky. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.04.2024, 20:07:31 xxx.xxx.180.68

Jarda, 🙂 veď ja Vám naozaj netúžim zasahovať do chovateľstva. Navyše, páčilo sa mi, čo zverejňujete o Vašom chove…a asi nie ste ani chovateľská nula. 

Napísala som, na základe vlastnej skúsenosti, ako to u mňa s podobným kuriatkom pokračovalo. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.04.2024, 19:42:55 xxx.xxx.180.68

To, že môžem preskočiť K2 a riešiť to pridávaním pšenice je pre mňa veľmi zaujímavá informácia, vďaka za ňu.  

Čítala som kdesi, že K2 je potrebná preto, že má menej výživných látok ako K1 a ak prejde kura na K2, buduje sa dlhšia tráviaca sústava a následne sliepka  potom dokáže lepšie spracovať krmivo. Čiže si vystačí zrejme s menším množstvom krmiva, čo je vo veľkochovoch výhoda. Dostanú vypočítané množstvo krmiva a stačí im to. 

Spýtam sa: Niektoré moje staršie sliepky ale majú sklon k tučneniu. A keďže majú prístup ku krmivu zväčša po celý deň a vedia ho navyše využiť veľmi intenzívne (keďže boli kŕmené v mladosti K2), môže  aj to prispievať k tučneniu?

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.04.2024, 19:29:00 xxx.xxx.180.68

Aj ja som mala pred dvoma rokmi kohútika amroxky, spočiatku to ľahké kuriatko bez väčších problémov zvládalo aj s krivými nôžkami, no ako rástlo, postihnutie sa zhoršovalo a váha tela rástla, kohút trpel,  museli sme ho zabiť - to nebol život. 

Žiaľ, vtedy som ešte nevedela, že nohy sa dajú hneď po vyliahnutí aj podlepiť a niekedy to pomôže. 

Obrázek
zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.04.2024, 19:05:49 xxx.xxx.180.68

Tiež som mala medzi kuriatkami podobné kura - už 2-krát. Ako sa ukázalo, bola to pomerne krátkodobá “hlúposť” a vrodená zvedavosť, skúmavosť kuraťa, ktoré ďobalo ostatných súrodencov - zväčša do oka. Tie bolestivo pípali, ale nič sa im nestalo.  V prvom prípade to asi do týždňa prešlo, v druhom to trvalo ešte kratšie. A ani v jednom prípade sliepka, ktorá z nich narástla, nebola a nie je agresívna. Jedna z nich bola bielefeldka a to sú u mňa všetky pomerne pokojné sliepky. Aj keď postavenie v hierarchii kŕdľa si bežnými ďobancami udržujú. 

A áno, voči mne agresívne nie sú.  To len jeden kohút, ktorý ako kura agresívne nebolo, boli sme kamaráti. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.04.2024, 13:34:18 xxx.xxx.180.68

Pre mňa - laika - je terminus technikus “snáškový cyklus” novinka.  Som rada, že sme na tento odborný termín narazili. Niektoré prečítané informácie pre mňa dostávajú iný význam.

Ešte snáď môžem doplniť, čo som prečítala:

"Snáškový cyklus

První snáškový cyklus začíná pohlavní dospělostí a končí pelicháním. Můžeme ho rozdělit hned do několika fází:

  • 1. fáze. intenzita snášky se zvyšuje na 80 až 90 %, nosnice roste a zvyšuje se i hmotnost vajec;
  • 2. fáze. intenzita snášky se postupně snižuje, růst nosnic je ukončen, zvyšuje se podíl tuku v těle, hmotnost vajec se zvyšuje;
  • 3. fáze. intenzita snášky klesá rychleji, zvyšuje se podíl tuku v těle nosnice, na konci třetí fáze začínají nosnice pelichat.

V průběhu snáškového cyklu se vyskytuje různá i biologická kvalita vajec. Zatímco první snesená vejce jsou menší, na konci cyklu se mohou vyskytnout podlouhlá dvoužloutková vejce. Ve vejci se může vyskytnout cizí tělísko, např. krevní sraženina. Slepice, které pravidelně snášejí abnormální vejce, z chovu raději vyřaďtě, je to způsobeno trvalými změnami jejich vnitřních orgánů."

Čítam to tak, že aj v rámci 1 znáškového cyklu nie každý deň zvykne sliepka zniesť vajce. A je to v poriadku. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 08.04.2024, 13:30:59 xxx.xxx.129.213

Vďaka, aj ja som zvykla dávať do zeme po zamrznutých, ale tento rok je všetko popredu. Moje vlastné sadenice budem asi pestovať ďalej v kelímkoch, lebo to sú rôzne overené špeciálne druhy. Ale možno pre zaujímavosť kúpim niekoľko kusov paradajok na trhu a tie obetujem na pokus. 

Horšie je, že u nás už asi 3 roky poškodzuje paradajky nový druh hmyzu - bzdochy. Bzdochy sme mávali, ale paradajky neničili. Toto je iný druh ako som poznala, cicia rajčiny. A kde zapichne, tam sa minimálne zníži kvalita, alebo začne hniť. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 28.03.2024, 11:52:19 xxx.xxx.245.144

Chovám aj čistokrvné plemená, aj hybridy. Napr. na začiatok som čistokrvné mala 5 bielefeldiek,  tie krásne znášali. Dnes sú už trojročné, až tak dobre neznášajú ako spočiatku, ale som spokojná.

Hybrid je mixnutá sliepka. 

Hybrid môže byť šľachtený na znášanie vajec či iný účel, alebo to môže byť mix plemien a mix takýchto mixnutých sliepok. Mala som jedny aj druhé, spočiatku znášali všetky k mojej plnej spokojnosti.  Ale životaschopnejšie boli tie nešľachtené - a tie znášajú uspokojivo doteraz. Tie šľachtené  z Gyronu (mala som 3) už nežijú, nedožili sa 3 rokov. 

V súčasnosti mám aj minuloročné čistokrvné sliepky s kombinovanou úžitkovosťou. Rôznych druhov. Sú mladé a samozrejme znášajú dobre. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 26.03.2024, 08:03:10 xxx.xxx.245.144
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 22.03.2024, 13:31:38

Vážení kolegovia chovatelia, milí partneri a milí záujemcovia! 

O veľtrhu domácich zvierat v Monore kolovali rôzne fámy, preto by som vás rád informoval o nasledujúcom. Zrušenie jarmoku v marci 2024 bolo spôsobené množstvom vnútornej vody a nie tým, že by nebolo povolenie na organizáciu. Už sme požiadali o povolenia na aprílový jarmok a objednali sme služby potrebné na organizáciu jarmoku (polícia, záchranná služba, bezpečnostná služba). Vnútorné odvodnenie trhoviska prebieha od polovice februára. Z areálu sa zatiaľ odčerpalo viac ako 300 metrov kubických vody a práce budú pokračovať aj v najbližších dňoch. Neustále pracujeme na prípravách veľtrhu naplánovaného na 14. apríla 2024. Po našom dopyte oblasť navštívili aj kolegovia zo Správy vôd stredného Dunaja, aby nám pomohli s prácou. Vybagrovalo sa aj koryto vodnej priekopy nachádzajúce sa na území združenia, aby nahromadená voda mohla kanálom č.24 ľahšie opustiť priestor. Dúfame, že značné množstvo zrážok nám nesťaží prácu a môžeme sa stretnúť 14. apríla na MGKSZ Pet Fair v Monore! 

Budapešť, 18.03.2024

László Heincz prezident

Text bol preložený automaticky, zdroj https://mgksz.hu/kozlemeny-a-borzerol.html

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 14.03.2024, 13:49:52 xxx.xxx.119.127

“Přijde mi to tak ponižující.”  Aj mne.  Tu Doron presne “udrela klinec po hlavičke”. 

A ponižovať  či zraňovať nechceme. Nik z nás. Naším cieľom je veci meniť k lepšiemu. Lenže s poníženým človekom už ani spolupracovať nejde. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 12.03.2024, 19:49:49 xxx.xxx.119.127
Odpověď na příspěvek uživatele DADU z 12.03.2024, 18:38:20

a potom sa už konečne počasie upraví

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 12.03.2024, 16:58:05 xxx.xxx.119.127

Tiež si myslím, že znevažovanie kohokoľvek je úplne zbytočné, zdá sa však, že niektorí aj tu majú názor iný (no a na seba sú možno tiež citliví).

Ale dcére povedzte, že  ak niekto nejakú odpoveď napíše,  dá sa z toho vyčítať o ňom ako autorovi textu mnoho -  či je autor odpovede človek láskavý, ústretový, alebo práve naopak…nech si z reakcií veľa nerobí a nech ostane zvedavou nadšenou chovateľkou, ktorá sa bude ďalej učiť a ktorá hľadá odpovede aj samostatne - a aj navzdory možnosti, že odpovede nebudú vždy láskavé.  Svet sa nezrúti, ak niekto o sebe bude chcieť prezradiť, že nie je ochotný odpovedať tak, aby hlavne pomohol. 

Nech sa jej darí. 

zvedavec
zvedavec (229 příspěvků) 11.03.2024, 12:59:23 xxx.xxx.119.127

Začnem tým, že osobnú skúsenosť nemám.

“Rozlíšenie pohlavia 

Vzhľadom na malý rozdiel v medzi samcom a samicou, nie je určenie pohlavia na prvý pohľad jednoduché, avšak skúsení chovatelia ako aj posudzovatelia vedia pohlavie bezpečne rozoznať. Dá sa to troma spôsobmi. 

Prvý spôsob: ak chytíme perličku do ruky (napr. pri obrúčkovaní alebo pri inej príležitosti, ako je kontrola) a túto pustíme z ruky, tak samica sa v okamihu uteká skryť. Samec sa v okamihu pozerá po sokovi, otáča hlavou a zastavuje sa. Rozdielne sú aj hlasové prejavy. 

Druhý spôsob je podľa pohlavných znakov, ktoré sú sústredené na oblasť hlavy a krku. Samec má prilbu väčšiu, guľatejšiu, samica ju má špicatejšiu, okolie nosných dierok je podstatne vyvýšené u samca, laloky má samec kosoštvorcového tvaru, vnútornou stranou vyvrátené tak, že sú nesené kolmo na os hlavy. Perlička ma laloky malé nesené súbežne s osou hlavy. Samec má medzi lalokmi vyvinutú kožnú riasu (lalôčik), samica má lalôčik podstatne menší alebo jej úplne chýba. Operenie kože na krku samice siaha vyššie ako u samca. Dospelá samica je na pohľad väčšia ako samec. 

Treťou metódou je kloakálna metóda, podobná ako pri husiach. Keď vyvrátime kloaku u samčeka zbadáme malý pohlavný výrastok, u samičky dve ružové kožné riasy. Uvedenými metódami sa dá presne určiť pohlavie perličiek.

http://casopischovatel.sk/clanok/perlicka_domaca-305