Aktuálně: 4 853 inzerátů175 263 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů
zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 19.01.2024, 10:51:29 xxx.xxx.112.238

""Máme aktuálne potvrdený výskyt vtáčej chrípky u voľne žijúceho vtáctva, predovšetkým u kačíc a labutí, preto je dôležité chrániť domácu hydinu pred priamym a nepriamym kontaktom s voľne žijúcim vtáctvom. Zatiaľ máme na Slovensku vtáčiu chrípku pod kontrolou na rozdiel od susedných krajín napríklad v Maďarsku či Poľsku, kde sa utrácajú desaťtisíce kusov domácej hydiny. Nateraz nie je dôvod na paniku," uviedol hlavný veterinárny lekár Jozef Bireš."

https://www.facebook.com/richardtakac2018/posts/pfbid022Pn7xNKfmnJ1zihyDNmgxFpxeDDtFDNzVh1z7kBiFuJNFvuxbJVaMhDeVx4N6rtPl

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 18.01.2024, 18:03:24 xxx.xxx.112.238

Tak jednoznačne by som to netvrdila, čo sa týka týchto situácií, sú aj úplne odlišné názory: 

“ Riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) Imrich Šuba síce súhlasí s pozitívnou úlohou vlkov v prírode, ale… „Vlci pomáhajú pri znižovaní početnosti aj iných druhov raticovej zveri, ale úloha ktorá im je pripisovaná, napríklad pri riešení situácie s africkým morom ošípaných, či znižovaníe regionálne vysokých stavov jelenej či danielej zveri, sa absolútne nepotvrdilo. Šírenie moru spomalil až vysoký lov diviačej zveri poľovníkmi a ďalšie opatrenia,“ uviedol Šuba. Dodal, že na poslednom stretnutí pri určovaní kvóty lovu vlka dravého sa čísla poľovníkov zhodli s číslami výskumu R. Rigga a ich počet môže byť do tisíc kusov. „Tri roky sa vlk neloví, tieto stavy logicky narastajú, môžeme to vidieť podobne ako pri medveďovi. Zintenzívnili sa návštevy intravilánu, zvýšili sa škody na hospodárskych zvieratách, na poľovnej zveri, potvrdzuje sa to, čo predpovedali poľovníci – že vlk stratí rešpekt pred človek a plachosť. Potvrdzuje to spomínaný incident roztrhania psov, napadnutia jelenice v areáli nemocnice v Brezne, či vlk so stratou plachosti v meste Vysoké Tatry a ďalšie desiatky prípadov z miest, kde vlka dokáže na mobil už natočiť ktokoľvek. Areál výskytu vlka, tak ako aj u medveďa sa jednoznačne zvyšuje,“ tvrdí Šuba. Dodal, že kvôli tomu aj v susedných Čechách pristúpili vzhľadom na vysoké škody na zvieratách, k lovu tejto vlkov. „Podobne, ako pri medveďovi, jedným z opatrení na elimináciu súčasného stavu, je aj prísne kontrolovaný a na vedeckej báze stanovený regulačný lov,“ uzavrel Šuba.”

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/676874-v-keckovciach-utocili-na-psov-vlci-ludia-sa-boja-chodit-do-lesa-chovatelom-sposobuju-velke-skody-volaju-po-zasahu/

 alebo 

“Vlci sa tu objavujú sporadicky, ale skôr v blízkosti salašov na okraji mesta, v minulosti párkrát strhli ovce na miestnych farmách,” povedal pre zregionu.sk poľovník Martin s tým, že v minulosti v okolí bol viackrát problém aj s medveďmi, ktoré na farmách zabili barana a ovce. “Vysoká zver už nemá kam ustúpiť, drží sa už doslova v záhradách pri domoch, keďže predátorov je veľa a kvóty na reguláciu boli zrušené,” doplnil. 

https://banskabystrica.zoznam.sk/video-varovanie-vlky-zabijali-pri-domoch-v-meste-dalsie-medvede-behaju-v-centre-rekreacneho-regionu/

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 18.01.2024, 07:56:06 xxx.xxx.112.238

“zvědavec nezabije ani svoje přebytečné kohouty” - celkom sedí, snažím sa ich životy uchrániť, napr. prebytok predať, ale už som zabila aj osobne a aj dala zabiť prebytočné kohúty, keď som bola nútená chrániť vlastný druh - a vlastne aj tých kohútov a ich sliepky- 8 kohútov na 8 sliepok na jednom dvore je určite trápenie kohútov, sliepok a aj ľudí. 

Samozrejme, ak je medveďov, diviakov (behali už aj na električkovej trati v Bratislave), a vlkov tak veľa, že chcú obsadiť aj teritórium človeka a ohrozujú ho priamo či nepriamo (napr. zabíjaním zvierat z jeho statku či dvora), tak dokonca aj tie divé zvieratá musia mať život ťažký. Nemajú dosť potravy. 

Minule som cestou domov hľadela na obrovské stáda danielov  - na poliach na Záhorí hneď vedľa Bratislavy. To neboli jeden-dva kusy. To boli stovky kusov. Na poliach, kde sa poľnohospodári snažia čosi vypestovať. To som v minulosti nikdy nevidela. Mimochodom, tieto zvieratá sú na Slovensku vlastne dovezený zjavne premnožený “invázny” druh. 

“Danielia zver na Slovensku sa až do roku 1945 chovala vo zverniciach a v zámockých parkoch. Do voľnej prírody sa dostala v priebehu vojnových udalostí. V roku 1956 bola početnosť populácie danielov iba 627 jedincov. Tieto jedince sa nachádzali na niekoľkých lokalitách.” zdroj https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Listopad---2011/Danielia-zver-na-Slovensku

Zjavne to bez regulácie nefunguje. Ešte doplním: ale to nie je nenávisť k zvieraciemu druhu. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 17.01.2024, 23:09:17 xxx.xxx.112.238

“pro zvedavec - myšlenka obce pro lidi a ostatní pro zvířata je hodně mimo realitu. Dnes je drtivá většina české krajiny pro lidi. Pole není divočina a les též ne. Všechno je to produkční prostor. Pro přírodu jsme nechali jen pár procent území ČR. A k té vzteklině - poslední diagnostika vztekliny byla v roce 2002, od té doby se u nás vzteklina nevyskytla. Pro děti je nebezpečnější sousedovic pes, než liška probíhající vesnicí😉”

Myšlienka obce pre ľudí je mimo realitu naozaj  aj na Slovensku, lebo realita je taká, že zver je premnožená a ľudí mnohokrát fyzicky ohrozuje - v dedinách, napr. aj medvede. Môj názor je taký, že tento stav správny nie je. Kedysi sa stav zveri reguloval a hoci nie som zástancom zabíjania, keď to nutné nie je, považujem za dôležité prioritne chrániť vlastný druh, teda človeka. Medveď a iné dravce tiež chránia vlastný druh. 

A čo sa týka rozlohy lesov (a teda aj divej prírody) na Slovensku  - upozorňujem napr. na takýto nadpis článku"14. jan 2021 o 12:19 Slovenské lesy tvoria 41 percent územia a z roka na rok ich rozloha rastie Posledných 30 rokov výmera lesov rastie. Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/22573279/slovenske-lesy-tvoria-41-percent-uzemia-a-z-roka-na-rok-rozloha-rastie.html

Ešte k tej vztekline - čakala som túto námietku - ale ona sa predsa len z času na čas objaví a hlavne môže objaviť. Hlavne medzi divými zvieratami.  Ak nie, tak prečo by sme povinne očkovali psov a mačky proti nej? 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 17.01.2024, 22:57:53 xxx.xxx.112.238

možno si celkom nerozumieme, každý z nás píše o niečom inom a spejeme k nedorozumeniu

na volno - čo to tu znamená? podľa mňa sliepky, ktoré chová drvodelkafialova behali nie voľne po dedine, ale v ohradenej záhrade, či po dvore - reagujem na úvodný príspevok a v úvodnom príspevku píše “Pouštím je odpoledne asi ve tři hodiny proběhnout po zahradě” - ďalej špecifikuje, že perie bolo v krytom prístrešku - takže mi z toho vyplýva, že ich po tretej pustila z krytého prístrešku “navoľno”

Tak neviem, možno v 50-tych rokoch, keď som sa narodila, sliepky behali po niektorých dedinách, ale naše sliepky behali len po dvore, to mi ani nenapadlo, že by ich drvodelkafialova púšťala na ulicu

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 17.01.2024, 18:49:11 xxx.xxx.112.238
list:

Já Vám rozumím a naprosto s Vámi souhlasím. 

Ale nelze souhlasit s chovatelem, který napíše, že nechce svá zvířata omezovat a chce jim dopřát “svobodu”. Protože pokud chce chovat drůbež stylem á la 50. léta 20. století, tak prostě narazí a musí počítat s citelnými ztrátami. Pro tu lišku je kurník výhra v loterii a ani dvoumetrový plot ji nezastaví. 

Prostě a jednoduše, svůj chov si vedu dle svých představ, včetně zabezpečení zvířat před predátory. 


ale tento chovateľ napísal aj to, že “Souhlasím se zabezpečením a mám ho, slepice se byly jen na chvíli proběhnout, k útoku došlo ve dne, ne v noci.”

Nemožno súhlasiť ani s ideou, že líška má behať po dedine a loviť počas bieleho dňa. Sama som bola očitým svedkom, keď okolo obeda predo mnou pomedzi deti prebehla z dediny líška. Jasné, že nešla domov zo školského vyučovania.  Vlastne ani pre tie deti, či dospelých nie je stret s potenciálne besnou líškou vrchol bezpečia a slobody. Alebo zastrešíme aj deti? 

Myslím, že máme sa snažiť o rovnováhu. Dedina má patriť ľuďom a hydina, ktorú ľudia chovajú nemá trpieť v obmedzenom zastrešenom a aj finančne náročnejšom zajatí, ak sú aj iné možnosti, len preto, aby líška mala nekonečnú slobodu.  Aj hydina je živá bytosť so svojimi potrebami, nielen líška. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 11.01.2024, 16:01:31 xxx.xxx.109.198

toto mám stiahnuté ešte z predchádzajúcej diskusnej skupiny - tam, kde nie je elektrika, pomôže aj sviečka, aby voda nezamrzla

Obrázek
zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 09.01.2024, 10:12:32 xxx.xxx.149.239

alebo počkať na kvočku… mňa tiež zarazilo, ako možno s istotou plánovať liahnutie pod kvočkou, i keď - mám odskúšanú kvočku, ktorá každoročne začne prvý raz kvokať v polovici až koncom apríla (dubna), s istou pravdepodobnosťou viem predpokladať, že to bude tak aj tento rok - na obrázku je ona.  Lenže tento rok práve teraz v mrazoch preperuje - ktovie, či jej neskoré preperovanie nespôsobí nejaký posun - teda istotu nemám žiadnu

Obrázek
zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 26.12.2023, 16:28:21 xxx.xxx.220.119

😉 Len teraz nie som si istá, ten obrázok s Lasicom o hlúposti bol k odpovedi pripnutý v súvislosti s otázkou, alebo s odpoveďou? 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 21.12.2023, 09:31:14 xxx.xxx.138.158
Odpověď na příspěvek uživatele MiraT z 21.12.2023, 07:11:11

Zdravím Vás, zaujímalo by ma, ako drtíte kosti? A aké kosti?  Ďakujem.