Aktuálně: 4 825 inzerátů175 269 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů
zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 19.12.2023, 17:13:04 xxx.xxx.138.158

ten recept, žiaľ,  nemám

ale mám jeden úžasný na domácu Becherovku z iFauny (tuším od Komety alebo od Buggyry a možno sa mýlim), nie je ani pracný - vyskúšala som na minulé Vianoce a mala veľký úspech: 

1 l kalvadosu nebo slivovice (ja som dala aj rum)

4 lžíce sypaného čaju STOMARAN

5 hřebíčku

6 cm skořice

7 -8 lžic cukru

24 hodin vylouhovat, zcedit, zředit asi 0,5 l převařené a zchladlé vody.

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 13.12.2023, 10:58:18 xxx.xxx.125.71

“A prejavilo sa ego niekoho kto si potrebuje dokazovat svoju dôležitost - odporučam navšítit odbornú pomoc, tu sa nebavíme len o šumavankach pane Miroslave :”

“Tak či onak až Vám pečeň vychladne - prečítajte si to znovu - Vášmu egu to len pomôže aj ludom okolo Vás 🙂 … Veľa zdaru a zdravia prajem 🙂 … Urážky si nechajte pre svoje okolie prípadne slepice 🙂 …”

lkv: Nejak tak, ako napísala Buggyra a tých zavádzajúcich nepresností tam bolo viac

Vážne nevnímate urážky napr. z týchto Vašich  vlastných slov?  A tie reči o údajnom prebujnenom egu iných - proste stačilo priznať, že ten strojový preklad bol nanič, pretože bol (zasmiať sa, a nič by sa nedialo), a to by bola Vaša vizitka svedčiaca o tom, že Vaše ego nie je prebujnené. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 11.12.2023, 07:21:32 xxx.xxx.125.71

“Farebné určenie pohlavia kurčiat Legbar je však možné len preto, že kurčatá majú dvojitú dávku pohlavne viazaného génu (genotyp B/B”)"

 - rozumiem tomu správne, že  pre čistokrvné zvieratá uvedených druhov platí - kurčatá samcov majú 2 ks (teda  majú dvojitú sadu) chromozómov B (ktorý spôsobuje, že sa pri raste peria striedajú biele a farebné pásy), a preto už ako kuriatka vyzerajú odlišne od kurčiat sliepok, ktoré majú len jediný chromozóm B? 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 07.12.2023, 17:22:50 xxx.xxx.125.71

“Ono stačí, když nebudete bydlet ve svém, ale např. u rodičů nebo partnerových rodičů, kteří prohlásí, že jim klíčící pšenice smrdí. A máte po ptákách. 🙂”

tak áno, chápem, toto argument v zmysle “nedá sa” - je

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 07.12.2023, 13:07:55 xxx.xxx.125.71

“K tomu nakličování, nemyslím si, že někdo nemá možnost naklíčit zrní.”

Tiež si myslím, že možnosť nakličovať pšenicu má každý, kto ju kúpi/prípadne vypestuje. Jedine, že by nemal peniaze… ale kvalitné krmivo pre sliepky nikdy nie je zadarmo. 

Večer zoberiem trochu pšenice, premyjem ju (cca 5 minút, kým vyplavím nečistoty), zalejem vodou a nechám stáť cez noc. Ráno pšenicu popreplakujem vodou, vodu zlejem, zakryjem a môže klíčiť (2 minúty). Aspoň raz ešte prepláknem (2 minúty), do ďalšieho rána môže klíčiť. Prepláknem a zlejem (2 minúty), polovicu skŕmim, (polovicu podávam ďalší deň a chystám si do zásoby ďalšiu várku). Takže aj časovo nenáročné. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 02.12.2023, 16:41:38 xxx.xxx.125.71

Osobne by som kuriatkam na jeseň, na zimu i na veľmi skorú jar vyhla.  Ale keď ho už máte a iného nemáte, páči sa Vám, odskúšajte ho, uvidíte. 

Inak, nikde ste nenapísali, aké ste kuriatkam/kohútovi vytvorili podmienky. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 28.11.2023, 19:29:53 xxx.xxx.125.71
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.11.2023, 07:58:15

😍 Súhlasím s Vami, že v správaní sliepok je veľa pudových prvkov, a dokonca aj snaha skryť sa pred dravcom určite patrí k pudovému správaniu sa (keďže už aj úplne malé kuriatka majú snahu podbehnúť pod kríky a nezdržiavať sa mimo krytia zhora). 

 To aj človek koná veľmi veľakrát pudovo a pomáha mu práve toto prežiť a zachovať si zdravie. Nie všetko analyzujeme rozumom (napr. pudovo zavrieme oči, ak sa k očiam niečo rýchlo priblíži). Ale príčinu to má. Chránime si oči pred poranením.  

Otázka vlastne je,  aký druh pudu nútil moju sliepku ohadzovať si chrbát trávou či slamou.  

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 26.11.2023, 12:34:48 xxx.xxx.125.71

Neviem, čo to má znamenať,  aká je jej motivácia, len si domýšľam - ale mala som bielefeldku, ktorá mala ako ročná takmer celý chrbát bez peria, tak obľúbená bola u kohúta. Ona si zjavne na tom hniezde kúsky sena alebo slamy kládla na svoj vlastný chrbát, nie okolo seba. Preto mi napadlo, že sa asi maskuje, aby ju dravec v čase, keď je sústredená na znášanie, neobjavil. ( Ale videla som to aj u iných sliepok, ktoré chrbát holý nemali. )

Sliepky majú vyvinutý dosť silný pud skrývania sa. Najradšej  sa počas celého dňa zdržiavajú pod stromami a kríkmi a kohút neustále sliedi po oblohe a ak niečo letí, už aj oznamuje kŕdľu možné nebezpečenstvo.  Keď sliepka sedí na tom hniezde, už ani len ten kohút nebýva nablízku. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 25.11.2023, 20:07:37 xxx.xxx.125.71

Aj ja som si to u niektorých sliepok všimla. Vždy som to videla len vtedy, keď bola sliepka na hniezde (možno som ale nevidela všetky prípady). 

Premýšľala som, či sa chce lepšie zamaskovať?

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 23.11.2023, 14:09:29 xxx.xxx.125.71

Naozaj nie všetci veterinári sú schopní diagnostikovať hydinu. Skúsenosť. Nezaoberajú sa tým - vyjadrenie veterinára. (A špecializáciu aj celkom chápem. Ľudský lekár musí naštudovať len človeka, dokonca sa často ešte špecializuje; veterinár musí ovsiahnuť oveľa viac🙂)

Málokomu sa oplatí naštudovať si hydinu, keď väčšina prípadov sú psy a mačky, možno sa k nim niektorým dostane viac králikov, škrečkov či aj hadov ako hydiny. A ani nemajú k  dispozícii pre hydinu lieky, či očkovacie látky… nanajvýš môžu v istých prípadoch objednať. V množstvách, ktoré nemusia, ale môžu byť príliš drahé, ak má niekto domáci chov hydiny. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 19.11.2023, 09:08:33 xxx.xxx.166.170

mala som podsadenú kvočku a z nich sa vyliahli len 2 životaschopné kuriatka (mix, otec bol schindeljaar, matka bola v jednom prípade fúzatá čierna sliepka, v druhom prípade pšeničná maranska), 

a k nim som prikúpila v liahni vyliahnuté sexované kuriatka - zmes plemien (2 maransky medenokrké, aj 1 pšeničnú, 2 oravky rodofarebné, 1 plymutku bielu, 2 astralky, 2 sasexky porcelánové) 

a teraz vidím, že tie sliepočky majú povahu asi aj dosť závislú od plemena. Tie maransky medenokrké sú super! O australkách sa píše, že sa dajú skrotiť ("Někteří jedinci, zpravidla slepice, neobyčejně zkrotnou a stávají se tak domácími mazlíčky.") - tak mala som aj minulý rok, aj tento, ale súoveľa plachejšie ako maransky  - neviem, či máte rovnaké skúsenosti aj vy

najviac plachá je sliepočka, ktorá znáša zelené vajíčka, čierna chocholatá, ktorá sa vyliahla z vajca pšeničnej maransky a otec bol schindeljaar - už ako kura bola ako “na kľúčik”, behala v krabici oveľa rýchlejšie, ako ostatné čistokrvné kuratá, ako pubertiak bola nesmierne bojazlivá, chytiť som ju dokázala len v noci a ako znášajúca sliepka je teraz zase iná, už sa odváži prísť ku mne opatrne aj do vzdialenosti možno pol metra 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 19.11.2023, 08:43:45 xxx.xxx.166.170
Odpověď na příspěvek uživatele lkv z 18.11.2023, 23:00:39

naozaj som si tiež všimla, že už od liahnutia sa dajú aj u sliepok povahovo odlíšiť kuriatka

a asi aj tu platí, že aj okolnosti vplývajú napr. na ich postavenie v kŕdli - zjavne tie skôr dospelé majú zväčša výhodu

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 19.11.2023, 08:39:55 xxx.xxx.166.170
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 18.11.2023, 19:05:14

ha - hanbím sa - teraz vidím, že som svoj príspevok trochu chaoticky napísala - 

akonáhle som po roku chytila rýľ, sliepka pribehla a vedela, že asi sa dostane k dážďovkám, to mala byť pointa

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 18.11.2023, 19:05:14 xxx.xxx.166.170

O sliepkach sa hovorí, že majú “slepačí mozog” teda nič moc.  Čo si o tom myslíte? 

Mňa občas tieto zvieratá prekvapia. Napr. svojou pamäťou a tým, že si niektoré veci vedia celkom logicky poskladať.

Napr. vedia si zapamätať, že na figovníku rastú plody, ktoré im chutia. Náš kohút ma prekvapil po prvom roku, keď som sa po dlhej zime na jar vybrala smerom ku figovníku, utekal aj so svojimi sliepkami za mnou a pozeral hore a aj na mňa, v nádeji, že dostane toto ovocie. Zjavne si pamätal - a to dosť dlho. 

Dnes ma prekvapila taká naša drobná biela sliepočka. Sliepky boli po roku pustené v záhrade - tak ako minulý rok na jeseň, keď okolo mňa poskakovali, keď som rýľovala a vrhali sa k rýľu, aby si uchmatli dážďovky a iné slepačie dobroty zo skyprenej zeme. Zase sa to opakovalo, čo s figovníkom. Len čo som chytila do ruky (keďže boli v záhrade - po roku), táto sliepočka už aj tancovala mojich nohách a pri rýli, ona si zjavne  pamätala situáciu spred roka. A dúfala, že sa jej ujdú pochúťky. 

No a aj uvažovať vedia. Možno inak, ako my, ale ako sa dostať k hroznu, ktoré bolo nedostupné, na to vedeli vymyslieť celkom dobré metódy. 

Teraz vidím aj to, že rôzne plemená sliepok sa správajú rôzne. Hoci som sa k nim správala rovnako a snažila som sa ich čo najviac skrotiť. Mám zmes plemien. Niektoré sliepky sú plaché a u tých sa tá inteligencia až tak neprejavuje.  Ale napr. maransky čierne medenokrká, tie ma veľmi prekvapili - sú to také výmyselníčky, milé inteligentné drzane, a všetko, čo chcú, nakoniec dosiahnu. Sú dve a správajú sa podobne. Mám aj pšeničnú, ale tá je síce výmyselníčka, ale plachejšia. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 15.11.2023, 13:09:34 xxx.xxx.166.170
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.11.2023, 07:21:46

zo skúsenosti - ak kvočka naozaj sedí, tak sedí

ja som neželané kvočky z hniezda zhadzovala a bez zaváhania a za každú cenu sa na hniezdo vracali

horšie je to s tým, že nie vždy chce sedieť na mieste, ktoré som vybrala ja a nie ona

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 14.11.2023, 16:53:15 xxx.xxx.166.170
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 28.10.2023, 08:58:25

Môj kohút mal minulú zimu nemiznúcu chrastu na hrebeni, bola som s ním aj u veterinára, ten mi dal Maxitrol - očnú masť, ale vôbec to nepomohlo. Tá chrasta bola na oboch stranách hrebeňa a raz bola väčšia, raz menšia (na obrázku je už menšia), ako sa oteplilo, chrasta sa pomaly zahojila. Trvalo to od nejakého novembra do jari. Keď nad tým premýšľam, favus to asi nebol (alebo áno?) - a keď nie - čo to teda bolo? 

Obrázek