Aktuálně: 4 700 inzerátů177 145 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů
tom4
tom4 (55 příspěvků) 29.01.2024, 14:11:08 xxx.xxx.89.132

Včelám jsem po vzoru jednoho známého politika vyslal jasný signál, že česno se staví na pravé straně při pohledu na úl čelně , ne jak se jim líbí. Toto doufám bude stačit .Ke sklípku-mám pokusně jedny včely v úle, kde je takový sklípek pro ozdravné pobyty ve vyšší koncentraci CO2 . Zatím nemám relevantní informace, včely přežívají stejně, jako jiné. Vzhledem k tomu, že já ve svých úlech ne a ne najít VD, resp. jen občas a pár kousků, neumím posoudit efekt tohoto sklípku. Chtělo by to zkoušet na více stanovištích a více úlech.

tom4
tom4 (55 příspěvků) 27.01.2024, 10:57:50 xxx.xxx.89.132

A nemusel by se v úlu, aby mohl klesat , ochladit ? Mě spíše připadá, že tam výměna vzduchu je úplně minimální.Včera jsem je kontroloval a jsou moc pěkné

tom4
tom4 (55 příspěvků) 25.01.2024, 18:44:30 xxx.xxx.89.132

Díky oběma pánům za souhrnné informace o jednotlivých rámkových mírách. Kompletní přehled známých  / i méně známých / mírách na jednom místě .

tom4
tom4 (55 příspěvků) 23.01.2024, 13:43:11 xxx.xxx.89.132

Dovolím si zde malou poznámku. Nemám stébník, ale pokusy s horním česnem dělám. První pokus byl oddělek , pomalu rostoucí na 6-ti rámkových , styrodurových úlcích. Do zimy to šlo v sestavě, jaká je vidět na fotografii, prostě “komín”. Včely se samy postupně přestaly zajímat o spodní česno, tedy to s česnovým uzávěrem a lehko si vykousaly ve styroduru česno podle svého. Jak vidíte, pak opustily i to spodní a používaly jen to nejvyšší, spodní před zimou uzavřely.Na jaře byly v horních dvou nástavcích. Včely vyzimovaly krásně, upozorňuji, že nemají žádné zasíťované dno, jen je bylo na jaře  nutné přeložit do normálního úlu, rostly před očima. Česno mají úplně nahoře , pod víkem a jde to i tak. Jen podotýkám, že v tomto případě jsou strážkyně česna nahoře…

Obrázek
tom4
tom4 (55 příspěvků) 23.01.2024, 13:32:33 xxx.xxx.89.132

Ten kolega, který na popud Toma50 měřil teploty v úle jsem já. Zkoušíme spoustu věcí a toto byla jedna z nich. Je pravda, že byl omyl měřit teploty v medníku, ovšem podezřele se , co se týče teploty, shodujeme s MUDr.Marxem, což skoro vylučuje chybu měření. Podle mého jde o jednoznačnou snahu včel o ozdravný proces. Nedělají to všechna včelstva, stejně jako nedělají v červenci plodovou pauzu. Je to zvláštní, ale některá včelstva udělají v červenci cca 14 dnů plodovou pauzu, kdy v úle není jediné vajíčko. Poté pokračují v plodování, jakoby nic. Je to úmyslné ? Podle mého ano, ačkoli v této době by se včelstva měla nejvíc věnovat výchově zimní generace. 

tom4
tom4 (55 příspěvků) 22.01.2024, 20:24:03 xxx.xxx.89.132

Já tedy nikdy plod nenatíral, nebylo potřeba, ale sami vidíme, jak je to s “léčivými ” přípravky z distribuce Dolu. V dobré víře použiješ a následky mohou být fatální. Ach jo..

tom4
tom4 (55 příspěvků) 22.01.2024, 18:32:27 xxx.xxx.89.132

Mimochodem, podle mého je celá taškařice kolem měli k ničemu. Než dorazí výsledky a následně léčivo, je nemožné natírat plod, protože je zkrátka pozdě a Svaz funguje tak, jak funguje. Mnohem přínosnější by bylo plošné vyšetření na Mor včelího plodu. To, kolik máme ve včelách VD víme všichni , to, že VD není tím podstatným problémem , to už také lidi vidí, takže za mě jen výnosný obchod.Spousta práce k ničemu

tom4
tom4 (55 příspěvků) 22.01.2024, 18:28:19 xxx.xxx.89.132

Já kromě jiného chovám i papoušky. Krmivo pro ně kupuji ve 2,5 kg igelitových sáčcích. Po rozstřižení přesně pasují na úl a kouzlo je v tom, že se tím použijí jaksi dvakrát. Když doslouží, putují do kontajneru na plast, jak tu píše Tom50.Každý máme nějakou fintu či vychytávku😉

tom4
tom4 (55 příspěvků) 22.01.2024, 18:20:25 xxx.xxx.89.132

Uvedu jen informace, co si pamatuji na téma včely a houby. Bylo prokázáno, že včely a houby žijí ve vzájemné symbioze. Pokud měly v doletu podhoubí nejen dřevokazných, ale i kulturních hub, navštěvovaly toto místo a zdá se, že části podhoubí přenášely do úlu a používaly jej jako zdroj pastvy.P. Goro snad bude tak laskav a uvede studii, která se tímto zabývala. Na YT byla ještě nedávno celá přednáška, ovšem dnes již není dostupná.Je mnoho věcí, které o včelách ještě nevíme. Sucho v úle je podle mého jeden z našich velkých omylů

tom4
tom4 (55 příspěvků) 12.01.2024, 17:44:40 xxx.xxx.89.132

Za mého dětství, tj. někdy tak 1971-76 jsme jezdili na víkendy na pronajatou hájenku v Brdech. Aby někdo neměl velké oči, nebyla tam elektřina a pro vodu se chodilo asi 1 km do studánky. Bylo tam krásně. Samota uprostřed lesů. Měli jsme k dispozici jednu místnost, druhá byla pro dělnice v lese . Tam chodily ženy, většinou ženy v domácnosti, které si šly přivydělat nějakou korunu sázením a pletím sazeniček stromků na pasekách. Práce úmorná, dřina. Do té druhé místnosti si občas přišly udělat na kamnech kafe a posvačit, nebo se schovat před náhlým deštěm.Dům stojí dodnes, pustý. V restituci jej dostali Coloredo-Mansfeld

tom4
tom4 (55 příspěvků) 11.01.2024, 18:40:49 xxx.xxx.89.132

Já mám takovou teorii- pokud včely ve snůšce nosí kontaminovaný pyl z řepky a ukládají si jej jako zásoby do plodiště, je vše dočasně ok, je k dispozici i jiná potrava. Ovšem v zimě, když se chomáč dostane ke kontaminovaným zásobám, má k dispozici jen toto a jedy udělají své. Nevysvětlitelné úhyny v zimě…

tom4
tom4 (55 příspěvků) 09.01.2024, 13:38:48 xxx.xxx.89.132

Já měl blbý nápad, že zhodnotím přebytek včelího vosku výrobou svíček a prodejem.Napíšu rovnou-nikdy více.Koupíte si formy, knoty, nerez nádobu, na tavení, dá se použít i varné sklo-konvička. Uděláte třeba 200 ks svíček, doma všechno od vosku a spláčete nad výdělkem. Ceny drtí konkurence vším možným pančovaného a nekvalitního vosku, který na svíčky se dá použít a cena, kterou Vám prodejce nabídne je hluboko pod cenou výroby a cenou vlastního vosku. Holt, za Kč 1,- nikdo svíčku prodávat nebude, že jo ? Takže 200 svíček skončilo bohulibějším účelem, než prodat za špatně, tak raději rozdat, donést do kostela, známým. Příště, pokud svíčky, jedině pro sebe a pro známé.

tom4
tom4 (55 příspěvků) 28.12.2023, 13:05:21 xxx.xxx.89.132

Nedávno jsem si přivezl z odúmrtě dva úly. Staré Univerzály, plodiště 39x24, zateplené snad pilinami v dvojité stěně, medník dřevěný, nezateplený. Plodiště je na jaře k neunešení, jak piliny natáhnou vlhkost.Ale- úly mají nizoučký podmet, cca 15 mma na dnešní poměry miniaturní česno-cca 15x40 mm. No, uvidíme, myslel jsem si. Včely v tom jdou samy, i když mají jen plodiště a nástavek, nerojí se ! Kdybych to nezažil, neuvěřím. A pak že na úlu nezáleží

tom4
tom4 (55 příspěvků) 28.12.2023, 09:52:11 xxx.xxx.89.132

Dobrý den, včelařím po vzoru Toma50 a musím říct, že jeho metoda je vycizelována do nejmenších detailů a stále ji vylepšuje. Jen namátkou, nahoře v diskuzích zaznělo, že podmet vysoký 18 mm je nesmysl-poslechněte si na YT video od p. Sedláčka, reportáž z nějaké výstavy-snad Francie. Říká tam, že na západ od nás se prosazuje nizoučký podmet. Tím neříkám, že vysoký je špatně, jen ten nízký je zkrátka lepší

O vysoké podmetu můžeme diskutovat jinde. Stejně tak o velikosti česna atd., atd

Podle mého je Tom50 včelař par excellence