Aktuálně: 4 944 inzerátů174 407 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Štěně kouše a dělá loužičky

assil
assil (1502 příspěvků) 16.04.2024, 09:13:39 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 16.04.2024, 08:50:44

Ono špicové s tou hustou srstí na krku mívají stejný problém, řeší se to tak, že se štěněti dá obojek i postroj a o obojeho vodítko. Pak ho můžete vést za obojek a jistit vodítkem na postroji. A příště třeba naopak. Pak jsou ti psi zvyklí jak na obojek, tak na postroj a jak vyroste a přestane jančit, lze už používat jen jedno.

hmn
hmn (1028 příspěvků) 16.04.2024, 09:15:00 xxx.xxx.59.65

proč postroj? 
protože 1. neohrožuje krk a za 2. štěně se z něj nevyvlékne

je to samozřejmě o štěněti

dva psi - štěňata - na obojku bez problému

Moja vyfasovala postroj ve 3. měsíci, protože její panické útěkové stavy se na obojku řešit nedaly - jednak se z obojku vyvlíkla, a než se vyvlíkla, tak ten tlak obojku jí maximálně stres ještě zvyšoval

za mě - dobrý postroj + obojek

bambule
bambule (415 příspěvků) 16.04.2024, 09:15:56 xxx.xxx.72.10
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 16.04.2024, 08:58:11

V klidu, srst doroste. Kamarádka má taky ruskou boloňku, nechala psa zarůst, chovatelka ji ho upravila a připravila na výstavu. Dokonce psa předvedla v kruhu, pes je teď uchovněný a pro běžný provoz ho kamarádka normálně nechává stříhat. Zkuste se domluvit s chovatelkou a uvidíte. 

Doron
Doron (1795 příspěvků) 16.04.2024, 09:54:01 xxx.xxx.162.126

Měla jsem na Frama polostahovák, byl super, ale už z něj vyrostl. Když se dobře vybere, pes se na něm určitě neškrtí.

Má tu výhodu, že leží volně na srti a neničí ji.

Pevně utažený široký obojek ( jako nosí chrti) by posloužil stejně, ale není tak pohodlný a srst pod ním trpí, stejně jako pod postrojem.

Já bych dala na chovatelku.

Co se týče jídla, otázka pro jaké krmení se v budoucnu  rozhodnete. Já bych ji postupně spíš převedla na syrové, protože kolie mívají sklon k tloustnutí a když bude na granulích, má je hned v sobě, kdežto třeba čtvrtku syrového kuřete si aspoň trochu užije 🙂 a nenačí se tak hltat. Taky je to lacinější.

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 16.04.2024, 10:25:06 xxx.xxx.113.123

Já si polostahovák nemůžu vynachválit. V případě nouze (díkybohu jen dvakrát) jsem na něm jako 48kg vážící holka ukočírovala dva rozvášněné rtw celkem o 85 kilech. Ne nebylo to běžně třeba ale pro mne to byla skvělá pojistka. Pro zdejší moralisty případně. Jen dík tomu neskončil oprásklej kokr vejpůl a myslivec bez ksichtu😁 (kokr najížděl psum na zadky a myslivec byl na mne agresivní)

Což ale neni případ štěnda. To je jasný.

Věřila bych chovatelce. Má s tím víc zkušeností jak leckteří tady.

efe
efe (1059 příspěvků) 16.04.2024, 10:36:48 xxx.xxx.199.5

A to je dlouhosrstá kolie, že řešíte riziko vyvléknutí z obojku? U kraťandy si to totiž, při správném utažení, neumím představit 🤫

Sarah01
Sarah01 (1534 příspěvků) 16.04.2024, 10:43:14 xxx.xxx.11.197

Já teda polostahovák nedoporučuju, protože mám zkušenost a teď čtu, že i jiní vejš, že šikovnej pes se z něho snadno vyvleče ve chvíli, kdy to nejmíň potřebujete.

megi-the-pes
megi-the-pes (2215 příspěvků) 16.04.2024, 10:53:53 xxx.xxx.124.255

Mám blbou zkušenost s tímto… ono se to nenápadně stahuje (na bejkovi, jako je těně meginek), až je to stažené kolem krku… 

Pro těně je výhodný třeba nastavitelný ManMat, tam to nastavení fakt drží a nemusím za měsíc kupovat nový obojek. 

To jen tak… někdy se kupuje a kupuje… zbytečně…

balu
balu (1545 příspěvků) 16.04.2024, 10:56:42 xxx.xxx.152.98

Radši polostahovák, než utažený nestahovací obojek. Protože v případě úzké hlavy bude muset být ten nestahovák na krku utažen opravdu hodně natěsno. Při správně zvolené velikosti polostahováku ho pes nemá pořád tak těsně na krku, a když zabere a polostahovák se stáhne, nemůže se vyvléct. Opakuji, při správně zvolené velikosti, nastavení té nestahovací části. 

Daja
Daja (414 příspěvků) 16.04.2024, 16:26:56 xxx.xxx.237.225
Kilian:

….tak to pak už je se zuby jedno ne, pokud nebude problém s funkčnosti..


Já vím, ale co když se mi jednou bude chtít na výstavu, abych Chuliho předvedla. Uchovnit nechci, kryt taky ne, ale ta jedná výstava mě láká a jak psali holky, nechám dorůst srst a musím vědět, že zuby jsou OK a vystavím. Já ráda vystavovala👌.

Sardullah
Sardullah (976 příspěvků) 16.04.2024, 16:37:10 xxx.xxx.221.216

No k těm štěňatům a obojkům. Jako na rovinu, za normální situace se štěndo z obojku … tedy pokud není moc volný… určitě nevyvlíkne. Nebezpečí hrozí, když se začne … jak to nazvat.. vzpírat, couvat, opravdu se snažit vyvlíknout. Tam potom hrozí, že se mu obojek může zadařit  přetáhnout přes hlavu… a tady si troufám říct, že vzhledem k tomu, že mám doma Houdiniho, co se vyvlékání z obojků týče a jsem člověk, který na tohoto psa používal i polostahováky, tak si troufám říct, že snad i nějakou zkušenost mám. 
Takže ano, polostahovák lze nastavit tak… alespoň ty, co používám já… že ani při úplném zatažení to pejska nepřiškrtí, defakto se jen stane z volnějšího obojku obojek utaženější. Malá Gina postupně vyzkoušela více obojků a pokud mám polostahovák nastaven tak, že se zatáhne “ pouze” do polohy “správně” utaženého obojku, tak v tom nevidím rozdíl mezi polostahovákem a normálním, správně zaplým obojkem. Z mého pohledu, ten větší efekt, který můžu u polostahováku oproti normálnímu obojku dosáhnout je, že právě při snaze se z obojku cíleně vyvléct dojde opravdu k lehkému přiškrcení tzn. že se polostahovák bude v tu chvíli utaženější než dobře utažený normální obojek.

Jako nebudu tady hanit polostahováky, neboť jsem je sama používala, jen prostě takový postřeh z používání a ve srovnání s normálním obojkem.

Další věc je ta úzká hlava u kolie a tady tedy použiju srovnání mého afgána jako štěndo jakožto úzko-dlouho čumákového plemene a medvědoudních štěňat. Z mého pohledu se obojek daleko lépe zapne právě chrtímu štěněti neboť není odmalička ten óbr chlupatec jako v dospělosti, kůže na krku není nějak volná … nařasená a navíc ten krk je … alespoň opticky delší a tudíž i ten oboječek může být širší. No a pak tady máme malé medvídě, které už jako štěndo je chlupatec, takže už to klade větší důraz na správné utažení obojku, neboť ty chlupy přeci jen vytvoří určitou vůli a navíc některá štěňata do té své kůže úplně nedorostla nebo už z meritu věci a generace šlechtění mají na krku kůži volnější a tam vidím tedy větší riziko vyvléknutí z obojku… prostě si “přetáhne kůži přes hlavu” i s tím obojkem.

Takže právě u takových štěňat je to riziko z mého pohledu větší a větší by měl být důraz na vhodný správně dotažený obojek. Teda to by mělo být u každého psa, ale přijde mi, že jen u toho medvíděte se mi stalo, že jsem si myslela, že obojek màm na fest možná víc než je nutné a štěndo si hodí hlavou, udělá takový půlkroužek a obojek je dole. Někdy mi to přišlo pocitově jako když si vyrazíte na koni a po nějaké době v pohybu dotahuju podbřišník a ten jste taky ve stáji, než jste vyrazili, pořádně utáhli.

A pak teda ještě jedna věc a tu jsem teda zaznamenala zatím jen u současného berňuchy… abslutně mu nevyhovuje obojek, který se přetahuje přes hlavu… jako nasadit žádný velký problém, ale to sundavání, i když mu to samozřejmě z hlavy nervu a sundavám opatrně, tak to na něm vidím, že to pro něj není tak komfortní a tak používáme zapínací.

Upřímně obojky ve velikosti na štěndo nestojí žádnou raketu, obzvlášť když to stovnáme s celkovými náklady na štěndo a ruku na srdce.. kdo má doma jeden obojek… já ve štěněcí velikosti asi 6 kousků, některé jsem snad ani nepoužívala… tak prostě koupím ten i onen a vyzkouším, co bude lépe vyhovovat.

Jasně asi bych se tady pokusila řídit zkušenostmi a doporučeními od chovatelky, když nemám osobní zkušenost, jen je nutno si uvědomit, že z špatně naštelovaného polostahováku se štěndo může taky vyvlíknout, pokud bude k tomu špatná konstalace hvězd.

Já většinu štěňat mám zkraje na postroji.

Edit… chci vodit psa na obojku a mít jistotu, že se mi nevyvlékne… tak takhle chodí Gina .. má postroj i obojek, vodítko má na obojku a obojek je zároveň připevněn k oku na postroji, takže kdyby cokoliv, tak sice obojek je dole, ale pořád zůstává připnutý k postroji . Já už v případě Giny nehodlá riskovat, takže to jistí svařovaný řetěz a hodně kvalitní karabiny, ale u štěnda tu samou funkci může splnit nějaká přípojka k vodítku nebo něco takovýho.

Kilian
Kilian (966 příspěvků) 16.04.2024, 16:42:45 xxx:xxx.5435:ffa9
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 16.04.2024, 16:26:56

…..no vím, že výstavním psům se srst velmi opečovává a někdy stříháním úplně nedoroste anebo změní kvalitu….tak proto jsem to psala…

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 16.04.2024, 16:56:30 xxx:xxx.bb0b:4873

pes se umí (když chce) vyvléknout skoro ze všeho… Beta jednou opustila postroj (manmat guard) a vůbec jsem nepochopila, jak se jí to povedlo a jak rychle. A to bylo nadšením a ne strachem - jen jsem ji na můj vkus odepínala pomalu…

Nejdůležitější je, od počátku štěně učit, že bezpečí jsem já a nenechat ho zmítat strachy a snažit se od nebezpečí zdrhnout. Jasně - stát se může všechno, neštěstí se zabránit nedá nikdy… Ale pokud malé štěně nenechám hystericky couvat a vyvlíkat hlavu (to jde snadno skoro u všech plemen a u všech obojků a u úzkohlavců ještě líp), tak jednak neví, že to jde (neboť pokud zjistí, že se vyvlíknout může, nezapomene to…) a jednak mu nedávám důvod přejít do hysterie…  Takže při krizích doporučuji nespoléhat na obojky či kšíry, ale na vlastní ruce - netahat za obojek (tím snáze jde hlava prorvat ven), ale obejmout kolem hrudníčku a klidnit a pozorovat nebezpečí společně

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 17.04.2024, 12:04:42 xxx.xxx.213.118

Díky všem za rady a postřehy. Koupím asi ten od ManMatu, co sem dávala Megi a prostě vyzkouším jak a s čím se nám bude líp pracovat a fungovat. Velikostně by měl být ok. Raději budu mít doma zbytečně o obojek navíc, než abych hned druhý den lítala se štěnětem po všech čertech a sháněla normální obojek, protože by polostahovák třeba nevyhovoval. Máte tu rozdílné zkušenosti, já nemám zkušenosti žádné 😀, tak raději budu mít doma nachystané obé.

Sardullah
Sardullah (976 příspěvků) 17.04.2024, 13:30:08 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 17.04.2024, 12:04:42

Já mám doma obojků hafec… různé i značkové, i na objednávku nakonfigurované dle mého přání… a teď zmiňuji jen ty na dospělé psy…které jsem v dobré víře a momentální zatmění mysli koupila, jakože “ cože to říkaj v tý televizi, že nej je širokej obojek…” aby následně zjistila, že mi prostě nejvíc vyhovuje stahovák s velkými svařovanými oky… teda mimo berňuchy, tam jsem to zkoušela, ale pro něj je lepší zrovínka ten široký, zrovna teď mám připravenou krabici plnou obojků, že až budu mít cestu, tak to hodím do útulku… třeba se jim to hodí.

Chci říct, že nevím jak ostatní, ale kdo kdy nekoupil obojek, vodítko, které sice bylo super, ale člověk zjistí, že to není to pravé ořechové.

Tenurri
Tenurri (315 příspěvků) 17.04.2024, 13:48:14 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 17.04.2024, 13:30:08

No, já ještě nemám psa a vodítka mám doma…ehm…tři 😀 

Jako první jsem kupovala hexabiothane stopovačku, protože je přece nejlepší! Jenže mi přišla stopka, co váží víc, než bude vážit štěně 😀…takže možná pro dospěláka časem, nebo to prodám, jelikož to kolie možná potřebovat nebude. Takže jsem kupovala další 10m stopku pro malé pejsky, která je lehounká.

No a z účasti na Metkonferenci jsem měla slevu na vodítka, tak jsem si objednala super přepínací vodítko, jenže na štěně se taky nehodí, pro odrostlejšího psa bude super. Tak uvidím, co dostaneme od chovatelky a jestli to bude nějaké 1,5m vodítko, tak si koupím ještě delší štěňátkovské…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.