Aktuálně: 4 805 inzerátů176 236 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

O všem a o ničem :)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 08.04.2024, 09:48:53 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.04.2024, 09:41:30

Vy jste Liberecko ne? Slyšela jsem, že tam je to s počtem vetů nejhorší v rámci celé ČR…nebo se pletu? A při tom se divím, Liberec je docela fajn bohaté město…

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.04.2024, 09:57:35 xxx.xxx.198.226

Nejhorší je Ústecko a směr Karlovy Vary, tam je to fakt krize. U nás ještě celkem jde, v Lbc je klinika, kde je několik koňských vetů, objíždějí terénně. A po vsích je tu dost takových těch vetů, co umějí “od všeho trochu”, takoví ti klasičtí vesničtí obvoďáci.

Na endo dýchacích ale potřebuji tak jako tak někoho s vybavením, které nemá každý, takže stejně jede vetka 50-100 km.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 08.04.2024, 10:04:58 xxx.xxx.27.179

Aha. Já zaznamenala minulý rok nebo kdy kolektivní dopis Ústeckého a Libereckého kraje na MZe, že vetů do terénu je málo, ale nějak jsem z toho pochopila, že Ústecko je na tom líp.

Nevím. Každopádně držím palec, ať se to vyřeší brzo.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.04.2024, 10:10:51 xxx.xxx.198.226

No, bližší okolí Liberce je na tom dobře, řekla bych. Ale to vzdálenější (on ten Lbc kraj je celkem rozlehlý), hlavně směrem na to Ústecko, tam je to podstatně horší…

Saga
Saga (338 příspěvků) 08.04.2024, 10:14:36 xxx.xxx.167.183

Tvl, Buggyro, četla jsem to jedním dechem, já jsem se málem zhroutila u PC, zatímco Vy jste to zvládla v reálu. Borka, fakt👍! Já na Vás o víkendu vzpomínala, protože jsem taky měla nějak zakódováno, že má dorazit ta vetka, že už to nějak rozseknete a ono prd. Ach jo. Nemohlo se taky na jeho problému podepsat to horké počasí? Cobka funěla jak sentinel a kapal z ní pot, i když jen stála a čuměla👎, je tak napůl přelínaná, tže to letní počásko jí solidně zatopilo.

Ale hlavně! Vypadá to, že moribundus už ze mě definitvně vyskočil! Asi k tomu taky přispělo to teplo, hodně jsem se slunila☀️a asi to pomohlo! A tak v rámci mé rekonvalescence a nutnosti už uvláčet to zatracený políčko, abychom taky mohli pomalu něco zasít, že…šla minihorska do akce! Ale to byla jízda! Dostala Váš postroj (ještě jednou za něj moc děkuji), jsem to na ní seštelovala, přivedla na políčko, zapřáhla brány, řekla JDI…a čekala co se stane😄! No, kvíkla, podívala se za sebe, cože jako to😄, vzepjala se a zabrala! Napřed ty brány nemohla zmoct, ale pak se do toho obula, pochopila systém a jela jak motorová myš😄! Normálně nám spadly brady úplně všem! Jako něco jiného je, když potahá můj metráček a já jí stejně cestou ulevuju, a nebo když provozuje drobné zemědělské práce a šetří tak lidské síly! Nejprve jsme chodily jen zleva doprava, když jsme dojely na konec políčka, brány jsme přendavaly ručně, pak už jsem s ní jela na kolo, protože se do toho tak obula, že byl problém jí na konci pole zastavit. Moc šikovná kobylka a udělala za malou chvilku spoustu práce!

efe
efe (1086 příspěvků) 08.04.2024, 10:53:59 xxx.xxx.199.5

Jinak morgáně včera odšlapalo 8 km s dvěma klusovými úseky. A já nevím, jestli jí nepřetěžuju 😀 chápejte, po letech s kripl kobylou mám v sobě šíleně zakořeněnou schýzu, tý se asi nikdy nezbavim… Já prostě nevim, kolik může pracovat takovej mladej zdravej kůň… Ale si řikam, že kdyby něco, tak mi to asi dá vědět. Přišla lehce opocená na plecích a pod podbřišákem, bylo fakt vedro a ještě není vylínaná. Tak asi dobrý.

To jen takovej povzdech.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 08.04.2024, 11:04:02 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 08.04.2024, 10:53:59

Ono taky záleží, kolik mu je, jaké má sedlo a jakou máte váhu….a jak dlouho chodí pod sedlem. Není to jen o fyzické stránce, můžete i "přepálit mozek vjemy a různými povely, kterých je na vyjížďce až až".

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.04.2024, 11:32:56 xxx.xxx.198.226

Sago, pecka, vaše mini je úžasná, ono to tahání v postroji na skijöring není nic pohodlného, když je nějaká váha v tom, tak snad pak nebyla v ramenou bolavá 🙂

My zrovna v pátek taky se zrůdičkama bránovali výběh (v chomoutech), v zimě jsme do parkurového výběhu, kde dáváme překážky na našich závůdkách, naváželi plošně hnůj s rozmetáním (rozumějte přivezli jsme kolečko hnoje, vyklopili, vidlema rozházeli do plochy) a potřebovali jsme udělat teď prostor prorůstající trávě. Tráva má ještě měsíc na růst, vypadá to dobře, že to fakt všechno prorostlo a neudělala se nikde souvislá klouzavá vrstva, která by v parkuru měla dělat potíže. Stejně budu plánovat kurzy tak, aby se na té pohnojené ploše pokud možno nedělaly obraty… Takže je to zbránované a vytahané seno navrch, doufám, že bude pěkně foukat, aby se toho co nejvíc odfoukalo 😀 A tak týden před závody zhodnotíme, zda tam toho nezůstalo moc, že bychom to shrabali, aby to vypadalo slušně. Poníci byli úplně v pohodě, máti měla nervy, aby se něco nestalo, že ty brány za nimi jsou o zlomnohu, no odchodili profesionálně, jak jinak, jsou dokonalí. Foto máme, dodám, až se tím prohrabu. Zapřáhla jsem jen dvě malé brány z Tera Vari, ale mám celkem tři a příště přidám i tu třetí, ať se tam netočíme jak čamrdy 🙂 

No a pak holt děti jely ven na druhých dvou koních, protože poníci měli “po práci”. V pátek ještě nebylo takové šílené vedro u nás, takže počasí bych jako problém neviděla. On se bílej na té vyjdě nějak extra nezadýchával, před tím incidentem dvě louky cválal a na konci se normálně v pohodě pásl, pokračovali jsme až když se vyfuněl, byl v cajku. To je fakt to, že mu přeskočí něco v hlavě a vynerví se sám do nepříčetna… Minulý týden jsem ho s dítětem nechala přehopsat pár bidel do 50 cm (vždycky 2-3 skoky a pak vykrokovat), a byl úplně bez problému, no a pak jsme po něm chtěli, aby přešel krokem po houpačce, a on se před ní kroutil a bál se na ni, a tak se z toho vytočil, že tam sebou taky málem šlehnul, a to v podstatě stál. Ví bůh, co mu to je. Strčíte mu hlavu do kýble s nenamočenýma otrubama nebo strčí hlavu do přesušeného sena a pak cválá na pastvinu, nezakašle, ale chcete po něm, aby ustoupil na boxe, a on vás zrovna hned na první dobrou nepochopí, a najednou lapá po dechu jak sentinel… Bílej fakt vypadá v pohodě, tak si z toho zpětně nedělám hlavu, ale při vyjížďce ve mně byla malá duše. Mohla bych do něj nacpat nějaký immunoregen. (Za svý…)

V neděli v největším parnu jsem jela za kamarádkou, B byl celý natěšený (teda ne, když viděl sedlo, že ano, ale pak když jsme vylezli na louky…), tak jsem ho nechala cválat, co mu hrdlo ráčí, a vyvezl mě ty dva km po loukách na kopec asi za pět minut i s pasením, a to já jsem v tom vedru celkem chcípala a on se předtím půl dne pařil na sluníčku bez stínu. No tak je evidentně v dobré kondici. O víkendu první závodky, tak na mě můžete zase myslet (nervy v kýblu už teď, no, ještě máme dost času okulhat…).

Ze mě snad moribundus také úspěšně skoro vyskočil, ještě občas zachrchlám, ale cítím se zdráva 🙂

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 08.04.2024, 11:36:52 xxx.xxx.198.226
efe:

Jinak morgáně včera odšlapalo 8 km s dvěma klusovými úseky. A já nevím, jestli jí nepřetěžuju 😀 chápejte, po letech s kripl kobylou mám v sobě šíleně zakořeněnou schýzu, tý se asi nikdy nezbavim… Já prostě nevim, kolik může pracovat takovej mladej zdravej kůň… Ale si řikam, že kdyby něco, tak mi to asi dá vědět. Přišla lehce opocená na plecích a pod podbřišákem, bylo fakt vedro a ještě není vylínaná. Tak asi dobrý.

To jen takovej povzdech.


Upe v pohodě, to, co vy ujdete nenatrénovaná při procházce, musí ujít nenatrénovaný kůň s kopytem v nose. A vy na ni lezete, není to, že byste na ni z ničeho nic hupsla po měsíci nicnedělání. Tak jestli chodí párkrát týdně na třičtvrtě hodiny na jízdárnu pod sedlo nebo na ten okruh těch 8 km na ruce, a teď to šla pod sedlem, tak je to prd.

efe
efe (1086 příspěvků) 08.04.2024, 12:02:18 xxx.xxx.199.5

Ona chodí ven do lesa na špagátu od jednoho roku věku, takže těch vjemů je hodně, ale nic, co by neznala. No a prostě celkově se projevuje spokojeně, klusové pasáže jí vyloženě baví, takže to asi zas jen moc hrotim ve svojí hlavě. 

Ale díky holky za uklidnění.

Saga
Saga (338 příspěvků) 08.04.2024, 12:08:22 xxx.xxx.167.183

Efe, taky bych se toho nebála, i když z principu Vás chápu, neb taky řeším každý kobylí prdnutí, divný funění nebo hekání, protože přesun ze starého artrotického důchodce s Cushingem, dušností a třemi křížky na krku na zdravou remontu…to je prostě hard core. Člověku chvíli trvá než si to v mozku přenastaví. Ale pracujete hodně podobně jako já, taky jste s ní chodila hodně na ruce, terén pro ní není neznámá, jen Vás nese, místo toho, aby Vám šla v patách. To je jediný rozdíl a pokud nevykazuje nějaký diskomfort, neřešila bych. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 08.04.2024, 12:10:03 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 08.04.2024, 12:02:18

Já to myslela jinak. Prostředí lesa je OK, ale pokud na koně sednete, začnete používat soubor pomůcek….a i když se snažíte mladému koni zjednodušovat a nic po něm nechtít, tak je toho stejně kolikrát víc, než na jízdárně - kromě pomůcek otěží, holení a váhy to máme ještě nějakou expozici terénu, jiný povrch atp. Kůň tohle všechno vnímá pod sedlem jinak než na špacíru na vodítku - vnímá prostředí jako takové, dále jiný povrch než na jízdárně se zátěží na hřbetě + Vaše pomůcky.  Čili soustředí se na krajinu, rovnováhu s jezdcem ve složitějším terénu a na Vaše povely. A to mu může zavařit mladému koni mozek, když se toto přetáhne, je toho fakt najednou hodně. Proto to píšu. A některé extrémy to pak řeší snahou zbavit se jezdce.

Ale od toho musí být soudnost jezdce, který zná stupeň výcviku svého koně, aby odhadl míru 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 08.04.2024, 12:11:09 xxx.xxx.226.6

S dovolením zase nakukuju. Ale to můžu, ne když jsem o víkendu zajiš´tovala odchyt poncle, co se rozhodla, že za ohradou, je to zelenější? 😀 

Sago

šla minihorska do akce!

děkuji, já si to zase představila a po tom zážitku co psala Buggyra mi toho bylo zapotřebí.

Buggyro

krom toho, že držím palce, ať přijde vetka co nejdřív , tak taky smekám, protože tohle je fakt zážitek .

Obrázek
efe
efe (1086 příspěvků) 08.04.2024, 12:46:19 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 08.04.2024, 12:10:03

Souhlas a proto je pro mě hlavní určující veličinou to, jak se morgáně tváří. Protože když jí se něco nelíbí, neváhá mi to sdělit ;) 

Saga
Saga (338 příspěvků) 08.04.2024, 13:27:57 xxx.xxx.167.183

Buggyro, já myslím, že byla v pohodě, protože se po akci tvářila děsně namyšleně😄. Fakt jsem si zase v praxi ověřila, jak důležité pro ty koně je, když se cítí být potřební, to pak vydají všecko! Bohužel foto nemám, neb to byl takový fofr, že se to nějak nestihlo, ale uvidíme, jak na tom bude máma s tím setím, možná bychom to cvičně projely ještě jednou, to políčko si to zaslouží a mini se aspoň předvede ve své důležitosti, a tak mě třeba někdo cvakne. Uvidíme. Cobka ta to zase nesla velice těžce, že si jí na boxe nikdo nevšímá, vypotila tam ze sebe hektolitry potu a vysmradila celou maštal😄Proč já jsem si koupila tak extrémně potivý zvíře?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.