Aktuálně: 4 686 inzerátů177 006 diskuzních příspěvků17 791 uživatelů

Včelař Tom50

goro
goro (193 příspěvků) 03.12.2023, 09:31:35 xxx.xxx.43.129

Petra to že si niekde počula o tom že zaviečkovaný plod vyhrieva či sála teplo je možné, sa to traduje …nie je však  pravda… samozrejme ak je veľa zaviečkovaných plodových plástov vedľa seba v plodisku, to sa “prehrieva” pretože veľa včiel musí vykurovať a ohrievať ho .. včely plod ohrievajú po zaviečkovaní dvoma spôsobmi…. V prvom prípade sa včela pritisne na viečko zaplodovanej bunky a chvením hrudných svalov zvýši jeho teplotu na teplotu okolo 35 °C. Druhý spôsob je optimálnejší, včela ktorá vyhrieva plodisko vojde do prázdnej bunky, ktorá je medzi zaviečkovanými bunkami a zvýši chvením hrudných svalov (s odpojením krídel) svoju teplotu na hodnoty cez 40 °C. Od včely sa ohrejú larvy dookola a dokonca aj na druhej strane plástu. Ohriate larvy potom odovzdajú teplo susediacim a tak jedna včela dokáže zvýšiť teplotu v niekoľkých desiatkach buniek!… ty ešte nemáš posledné číslo Dymáka ? 🙂… práve tam to popisujem… trubec  neohrieva úľ ani jedným z týchto spôsobov ale tým že sa zdržuje v uličkách okolo plodu kde sú mladušky, ktoré ho kŕmia (ako vieme je lenivý a nakoniec dostať niečo do pusy je pohodlnejšie a mladušky krmičky robia s medu a peľu super sesterské mliečko 🙂), vlastne trubec "nechtiac"upcháva tie uličky aby teplo z okolia plodu neunikalo, keď už ho tie “kuřičky” vyrobili… plodový chumáč v úli totiž nie je ako rojový hrozen včiel visiaci na halúzke…je to systém s plástami kde včely vlastne len upchávajú uličky… ale to si sa vlastne nepýtala tak sorry… teda trubec neohrieva úľ ale pomáha  udržať teplotu v úli svojou prítomnosťou na plástoch a medzi plástami a tým uvoľní časť robotníc na iné práce…nemusia to robiť oni…

goro
goro (193 příspěvků) 03.12.2023, 10:31:06 xxx.xxx.43.129
drvodelkafialova:

Ty to maj dobře vymyšlený pacholci 😜. Já to ještě pořádně nedočetla, vždycky mě někdo odvolá😊, ale polepším se.


..teda aby nedošlo k nedorozumeniu… o trubcoch  sa nedočítaš… ti “pacholci” nestoja za to aby som o nich písal.. 🙂 … ale fakt, nie sú celkom v úle zbytoční, nielen o tom ohrievaní ale celkovo, včelstvo bez trubcov je smutné, s trubcami plné chuti do života… …proste pôsobia ako kohút na dvorku so sliepkami… a nakoniec čo si budeme zakrývať…vy ženy máte nás chlapov za bandu lenivcov ale bez nás by to bola nuda… 😉

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 03.12.2023, 15:07:33 xxx.xxx.216.41
goro:

Nepoužívam metodiku Toma a je mi úplne jedno kto ako včely chová…Ak máš naozaj uprimný záujem poznať niektoré polopravdy v jeho príspevku, môžem zopár vypichnút   aby prípadne neboli začiatočníci uuvedení do pochybností…

1. tragický omyl jménem LBV - LBV je jedna z praxou overených protirojových metodík…Tom LBV nikdy neskúšal ja som ju aplikoval 3 roky..

2. Včelstvo v předjaří obsedá nějaké plásty, jejich spodní okraje a hlavně rohy, kor když jsou včelami neobsednuté, zplesniví. - na jar môžu byť niektoré okrajové plásty čiastočne poplesnieť , deje sa to ak je včelstvo slabé, aj je dno plné, malé česno a podobne…plesnivé plásty nie sú u skúseného včelára však bežné.. 

3. Podmet musí být vysoký 18 mm a česno v době největšího otevření v sezoně musí mít cca 70-75 cm2. Nic víc!!!!!!!!!! - tisíce včelárov roky úspešne chovajú včely v úloch s vyšším podmetom  ( aj ja 😉)

4. Trubčí plod má svůj metabolizmus a tudíž vlastně i vyrábí teplo,…otvorený aj viečkovaný trúdi plod nevyrába teplo,včely ho musia vyhrievať

5.  Na včelách se VD vyvíjí až když nemá plod trubčí a nebo je ve včelstvu už tak přemnožený, že trubčina samičkám VD nestačí …práve na robotníčom plode a na včelách sa klieštik začína rozmnožovať už v únoru i celý březen, až niekdy v dubnu sa klieštik dostane k prvému trúdiemu plodu… teda celé týždne hlavne v robotníčom plode..

Dalo by sa pokračovať ale u mnohých tvrdení sám Tom píše že si svoje tvrdenia potrebuje overiť… držme mu palce. ..

Btw 

Za “ptákovinu” by sa dalo  považovať tvrdenie že očká na úľoch boli vynajdené nna príkaz politruka aby sme mohli bojovať s imperialistami…😕


Dík za příspěvek, ale nechtěl jsme to napsat od vás. Jde mi o to, že když tu někdo s něčím nesouhlasí, aby byl konkrétní s čím nesouhlasí a zároveň napsal jak je to správně.  Aby nezůstalo u pouhého konstatování, ale následovalo i vysvětlení…

goro
goro (193 příspěvků) 03.12.2023, 19:51:30 xxx.xxx.43.129

Petro OK…

Nikomu nemôžeš  nadiktovať čo má písať…

Tom písal čo považoval za správne,anonym píše čo považuje za správne …nakoniec aj ty to tak robíš..😉 

agru (neregistrovaný) 21.12.2023, 21:12:43 xxx:xxx.4ac2:616d

Dobrý den,

 pokud vím tak pan Tom úspěšně chová více jak padesát včelstev. Před rokem na začátku října jsem u něj byl kvůli nákupu včelstev (má dvě stanoviště je to vidět i v registru). Prohlídka včelnic byla super celkem 53 včelstev umístěno v různé kombinaci plodiště 30, 24, krmné komory a takzvané tlumiče 15 a 11. Z diskuse vyplývá spousta odchovaných včelstev bez úhynů tak jak bylo dříve k přečtení na Ifauně.  Bohužel jsem propásl dobu nákupu oddělku a  na podzim už oddělky nejsou. Jsou pouze včelstva a cena je stejná jako na jaře tak jsem nic nekoupil , protože já  narozdíl od pana Toma strach ze zimních úhynů mám.  

Ano kupoval jsem až na jaře a velké překvapení opravdu neměl jediný úhyn. Chci přejít na úl Blaník a Tomovu metodiku.

A ano pokud by podával na fórech informace bez politických předsudků, mnozí z nás by tam našli spoustu přínosného a možná by jsme měli úhynů méně. 

Pokud by někdo měl technické výkresy úlu Blaník pošlete mi je prosím na agru@seznam.cz

tom4
tom4 (55 příspěvků) 28.12.2023, 09:52:11 xxx.xxx.89.132

Dobrý den, včelařím po vzoru Toma50 a musím říct, že jeho metoda je vycizelována do nejmenších detailů a stále ji vylepšuje. Jen namátkou, nahoře v diskuzích zaznělo, že podmet vysoký 18 mm je nesmysl-poslechněte si na YT video od p. Sedláčka, reportáž z nějaké výstavy-snad Francie. Říká tam, že na západ od nás se prosazuje nizoučký podmet. Tím neříkám, že vysoký je špatně, jen ten nízký je zkrátka lepší

O vysoké podmetu můžeme diskutovat jinde. Stejně tak o velikosti česna atd., atd

Podle mého je Tom50 včelař par excellence

Kopas (neregistrovaný) 28.12.2023, 09:56:27 xxx:xxx.:d3bc

Ten se prosazuje i v Číně pokud vím, teda tam kde mají A. melifera. Má to své důvody. 👍

Kopas (neregistrovaný) 28.12.2023, 09:59:50 xxx:xxx.:d3bc
goro:

Petra to že si niekde počula o tom že zaviečkovaný plod vyhrieva či sála teplo je možné, sa to traduje …nie je však  pravda… samozrejme ak je veľa zaviečkovaných plodových plástov vedľa seba v plodisku, to sa “prehrieva” pretože veľa včiel musí vykurovať a ohrievať ho .. včely plod ohrievajú po zaviečkovaní dvoma spôsobmi…. V prvom prípade sa včela pritisne na viečko zaplodovanej bunky a chvením hrudných svalov zvýši jeho teplotu na teplotu okolo 35 °C. Druhý spôsob je optimálnejší, včela ktorá vyhrieva plodisko vojde do prázdnej bunky, ktorá je medzi zaviečkovanými bunkami a zvýši chvením hrudných svalov (s odpojením krídel) svoju teplotu na hodnoty cez 40 °C. Od včely sa ohrejú larvy dookola a dokonca aj na druhej strane plástu. Ohriate larvy potom odovzdajú teplo susediacim a tak jedna včela dokáže zvýšiť teplotu v niekoľkých desiatkach buniek!… ty ešte nemáš posledné číslo Dymáka ? 🙂… práve tam to popisujem… trubec  neohrieva úľ ani jedným z týchto spôsobov ale tým že sa zdržuje v uličkách okolo plodu kde sú mladušky, ktoré ho kŕmia (ako vieme je lenivý a nakoniec dostať niečo do pusy je pohodlnejšie a mladušky krmičky robia s medu a peľu super sesterské mliečko 🙂), vlastne trubec "nechtiac"upcháva tie uličky aby teplo z okolia plodu neunikalo, keď už ho tie “kuřičky” vyrobili… plodový chumáč v úli totiž nie je ako rojový hrozen včiel visiaci na halúzke…je to systém s plástami kde včely vlastne len upchávajú uličky… ale to si sa vlastne nepýtala tak sorry… teda trubec neohrieva úľ ale pomáha  udržať teplotu v úli svojou prítomnosťou na plástoch a medzi plástami a tým uvoľní časť robotníc na iné práce…nemusia to robiť oni…


Od včely sa ohrejú larvy dookola a dokonca aj na druhej strane plástu. Ohriate larvy potom odovzdajú teplo susediacim a tak jedna včela dokáže zvýšiť teplotu v niekoľkých desiatkach buniek!… ty ešte nemáš posledné číslo Dymáka ? 🙂… práve tam to popisujem… trubec neohrieva úľ ani jedným z týchto spôsobov ale tým že sa zdržuje v uličkách okolo plodu kde sú mladušky, ktoré ho kŕmia (ako vieme je lenivý a nakoniec dostať niečo do pusy je pohodlnejšie a mladušky krmičky robia s medu a peľu super sesterské mliečko 🙂 

Dymáka držím.

Pavol.N (neregistrovaný) 28.12.2023, 10:13:26 xxx:xxx.fe10:82db
goro:

Nepoužívam metodiku Toma a je mi úplne jedno kto ako včely chová…Ak máš naozaj uprimný záujem poznať niektoré polopravdy v jeho príspevku, môžem zopár vypichnút   aby prípadne neboli začiatočníci uuvedení do pochybností…

1. tragický omyl jménem LBV - LBV je jedna z praxou overených protirojových metodík…Tom LBV nikdy neskúšal ja som ju aplikoval 3 roky..

2. Včelstvo v předjaří obsedá nějaké plásty, jejich spodní okraje a hlavně rohy, kor když jsou včelami neobsednuté, zplesniví. - na jar môžu byť niektoré okrajové plásty čiastočne poplesnieť , deje sa to ak je včelstvo slabé, aj je dno plné, malé česno a podobne…plesnivé plásty nie sú u skúseného včelára však bežné.. 

3. Podmet musí být vysoký 18 mm a česno v době největšího otevření v sezoně musí mít cca 70-75 cm2. Nic víc!!!!!!!!!! - tisíce včelárov roky úspešne chovajú včely v úloch s vyšším podmetom  ( aj ja 😉)

4. Trubčí plod má svůj metabolizmus a tudíž vlastně i vyrábí teplo,…otvorený aj viečkovaný trúdi plod nevyrába teplo,včely ho musia vyhrievať

5.  Na včelách se VD vyvíjí až když nemá plod trubčí a nebo je ve včelstvu už tak přemnožený, že trubčina samičkám VD nestačí …práve na robotníčom plode a na včelách sa klieštik začína rozmnožovať už v únoru i celý březen, až niekdy v dubnu sa klieštik dostane k prvému trúdiemu plodu… teda celé týždne hlavne v robotníčom plode..

Dalo by sa pokračovať ale u mnohých tvrdení sám Tom píše že si svoje tvrdenia potrebuje overiť… držme mu palce. ..

Btw 

Za “ptákovinu” by sa dalo  považovať tvrdenie že očká na úľoch boli vynajdené nna príkaz politruka aby sme mohli bojovať s imperialistami…😕


Podmet je místo mezi spodní laťkou rámečku a dnem úlu. Dříve byla tato výška asi 1 cm. 

Dnes je jeho výška někdy až 15 cm. 

Nevýhodou vysokého podmetu je stavba divočiny 

(přirozená stavba plástů, většinou napříč spodních latěk rámečků), která ztěžuje práci včelaře.

Anonymní (neregistrovaný) 28.12.2023, 10:16:28 xxx:xxx.fe11:6bc7

Dříve byl podmet 1cm a novinkou je vysoký až 15cm a není to dobře.

tom4
tom4 (55 příspěvků) 28.12.2023, 13:05:21 xxx.xxx.89.132

Nedávno jsem si přivezl z odúmrtě dva úly. Staré Univerzály, plodiště 39x24, zateplené snad pilinami v dvojité stěně, medník dřevěný, nezateplený. Plodiště je na jaře k neunešení, jak piliny natáhnou vlhkost.Ale- úly mají nizoučký podmet, cca 15 mma na dnešní poměry miniaturní česno-cca 15x40 mm. No, uvidíme, myslel jsem si. Včely v tom jdou samy, i když mají jen plodiště a nástavek, nerojí se ! Kdybych to nezažil, neuvěřím. A pak že na úlu nezáleží

goro
goro (193 příspěvků) 28.12.2023, 18:35:51 xxx.xxx.46.153

 Tom4,

 rád sa zúčastním akejkoľvek diskusie o podmete, česne a pod. 

urob vlákno máš čo ponúknuť zo svojich skúseností….

 ….ale nalejme si čistého vína aj tu…

TOM50 napísal:

Podmet musí být vysoký 18 mm …

ja som to okomentoval:

- tisíce včelárov roky úspešne chovajú včely v úloch s vyšším podmetom ( aj ja 😉)

nikdy by som si nedovolil napísať podmet že "18 mm je nezmysel"

trvanie na tom že podmet musí být vysoký 18 mm  je nie nezmysel ale polopravda….

nezmysel je ako píše Pavol podmet vysoký 15 cm!

Anonymní (neregistrovaný) 28.12.2023, 19:23:25 xxx.xxx.9.13

To je to matení pojmů. Podmet neni vysoké dno a obráceně. Podmet je prostor mezi plásty a stavebni zábranou u vysokého dna. Podotýkám že nejsem zastancem vysokých den, ale nizkych. Uz proto, že nemusim řešit bordel od včel, ktery si u nízkého dna uklidí včely samy.

Tom50
Tom50 (429 příspěvků) 29.12.2023, 00:38:03 xxx.xxx.139.252

Dovolte mi uvést nepravdy na pravou míru. 

Podmet 18 mm.

Podmet je prostor od spodní hrany SL rámků ke dnu, nesmysly jako je stavební zábrana nejsou v dobrém úle vůbec, svět to nezná (doporučuji podívat se jak to má vychvalovaný Langstroth). Vše píšu pro řekněme pokročilé, obeznámené s prazákladní odbornou terminologií a znalostí základních pojmů. Kdo toto nezná, musí se dovzdělat v oboru jestli chce rozumět mým článkům. Chápu přitom, jak některé dráždí slovo či pojem, že něco musí. Nemusí nikdo nic, ale pak asi nebude rozumět všemu, co píšu. Takto je ode mě míněno každé “tvrzení”. Polopatě. Každý může, když chce, šlápnout do vody. Ovšem potom nemůže chtít suchou nohu ani botu. Když tedy napíšu, pane Goro, že podmet musí být 18 mm, není to, že bych já omezoval něčí svobodu a byl tak troufalý to tvrdit a tak zlý pošlapávat nezadatelná práva jedince a nebo se rouhat Dolu a “odborným štúdiím”. Jen tvrdím, že podmet 18 mm je přesně na milimetr u včely medonosné Kraňské ta vzdálenost v uvedené části úlu, kdy včely nic nestaví na SL (Spodní Loučky) rámků. Je to maximální možná, přípustná výška.

Nižší podmet než 18 mm by byl možná výhodný pro včely, ne však pro včelařskou praxi. Musíme sbírat zimní měl. Při nízkém podmetu reálně hrozí, že mrtvolky napadané na podložku, shrnou při vytahování podložky mrtvolky, ale i s mělí, tedy že měl nezůstane na podložce a není s podložkou vytažená. Protože tam často v tu dobu (konec ledna) bývá vlhko, měl se smatlá dohromady s mrtvolkami a je nutné to vše prosívat. A taky vymetat a tím enormně (a zbytečně) vyrušit včelstvo. Proto by bylo dobré mít nejvyšší možný podmet, aby se vrstva mrtvolek nezasekla o SL rámků a dobře vedených vč není nikdy mrtvolek tolik, aby se nahromadily až mezi rámky. 

Ale já nechci mít zimní vysoké dno a letní nízké 18 mm a tak používám celoročně dno, které nikomu nenutím a chytřejší to ocení. Nebudu se přecitlivělým mamánkům neustále omlouvat, že jsem nějak včelařsky vzdělán a že mám obrovskou praxi a málo co jsem nevyzkoušel. Kdo chceš úspěšně včelařit, nauč se to jako já a až to zvládneš, pak to rozvíjej dál. Pro mě je rozdíl složité dno za tisíc korun (které navíc neprospívá včelám) a nebo  samo domo zhotovitelné za dvě hodiny z odpadu.

No a proč mít tedy jen 18 mm? No jak podotýkám výš - kvůli jednoduchosti konstrukce a tudíž láci dna, výhodnosti pro včely a lepší práci včelaře.

Mnozí si, jak tady čtu, stěžují na to, že do včel pletu politiku a světonázor. Měl jsem za to, že každý hledá co nejlepší, nejlevnější a co nejméně pracné způsoby včelaření. A tak když napíšu slovo MUSÍ je tím míněno, že když chce vyjmenované a další pozitivní podmínky a ne, že mu něco nařizuji. Trochu pokory přátelé prosím. Ovšem ano, někdo to rád horké a chce si liberálně = svobodně dělat věci po svém. OK, pak ale nemůže chtít mít moje výsledky. 

Roky jsem nechápal na VF a pak na IF jak to může někdo nechápat a proto to jasně a polopatě píšu tady a teď.

Navíc jsem snad ve všech pracích předeslal, že nic netvrdím, že jsou to moje DOMNĚNKY, velmi často ověřené “pouze” letitou praxí v mých podmínkách (400 mnm) a že nejsem Dol a nikdo mě za zkoumání nehonoruje. Dávám tedy zadarmo co umím. Kdo chceš ber, kdo nechceš nerej, neohrnuj rypák a nech být těm, kdo zájem naučit se to, co umím já, mají. Tak snadné to je.

I já se můžu mýlit a mýlil jsem se mockrát. Jenže vždy jsem to poctivě přiznal, hlavně abych varoval ostatní aby zvěděli kudy cesta nevede. Přesněji jak to nešlo mě.

Ovšem nejsem na světě první den abych nevěděl, že Gorové a anonymové budou vždycky a všude. 

A úplně na závěr ocituju první větu pana Gora: 

Nepoužívam metodiku Toma a je mi úplne jedno kto ako včely chová…

No a v tom je ten rozdíl, mě jedno není když někdo ztratí radost ze včelaření kvůli neúspěchu, kterému se mohl vyhnout a taky se snažím aby každý zvěděl, jak to nejspíš nepůjde a bude to stát jen peníze a spoustu zbytečné práce. Ano, Gorův přístup k lidem je “normální” můj jiný a tvrdím, že lepší, morálnější, lidštější, ohleduplnější. 

goro
goro (193 příspěvků) 29.12.2023, 19:20:13 xxx.xxx.46.153
Anonymní:

To je to matení pojmů. Podmet neni vysoké dno a obráceně. Podmet je prostor mezi plásty a stavebni zábranou u vysokého dna. Podotýkám že nejsem zastancem vysokých den, ale nizkych. Uz proto, že nemusim řešit bordel od včel, ktery si u nízkého dna uklidí včely samy.


ano priateľu, ak niekto vloží do vysokého dna stavebnú zábranu podmetom sa stane priestor medzi latkami stavebnej zábrany a spodnými latkami (SL) plástov v spodnom nadstavku… ak tam nie je stavebná zábrana je podmetom celý priestor od SL po dno… niekto má potom podmet 1-2 cm, iný 6cm a dozvedel som sa tu že býva aj 10-15 cm.. (nebudem komentovať používanie stavebnej zábrany, lebo ju nepoužívam…)

k čomu má slúžiť vyšší podmet resp. vyššie dno?…obecne je podmet priestor, kde lietavky odovzdávajú mladuškám prinesený nektár, podmet je priestor kde sa lietavky uložia na noc aby nekomplikovali pomery v plodisku, podmet je priestor, ktorý má umožniť včelám utesniť medzery medzi rámikmi s plodom  odspodu a udržať tak teplotu okolo plodu a umožniť plodovať v plodisku až k SL… nevýhodou vyššieho podmetu na druhej strane je riziko stavby voskových miniplástov najčastejšie trúdich/trubčích… obyčajne sa to stáva ak včelár neposkytne včelám dostatočný priestor v úli, neumožní im realizovať stavebný pud vkladaním medzistien či neumožní im chovať trúdov na stavebnom rámiku v plodisku…. samotná trúdia stavba pod plodiskom síce môže komplikovať včelárovi prácu ale výhoda trúdieho/trubčieho plodu pod plodiskom je skôr pozitívom z pohľadu klieštika (už to kolega Tom viackrát vysvetľoval)

existuje možnosť aj pri nízkom podmete úspešne včeláriť (kolega Tom to popisoval), vtedy sa pod plodisko vkladá nízky nadstavok, ktorý preberá všetky funkcie vysokého podmetu,  lietavky tam odovzdávajú  nektár, môžu tam lietavky nocovať bez toho aby vytvárali brady na letáči, včely môžu utesniť plodisko odspodu a matka môže klásť až po SL a netreba zabudnúť že je v podloženom nadstavku i trubčina a trubčí plod…

tým nechcem napísať, že bez vysokého podmetu či bez podloženého nadstavku (Tom - TL) to nefunguje,… tisíce včelárov tak chovajú včely… možno sa viac trápia, lietavky robia na večer brady na letáči, plod nie je možno až po SL, matka sa potom tlačí s plodovaním dohora, včelár sa bez materskej mriežke nezaobíde, často musí vykladať plodové plásty do medníka (ktoré by mimochodom nemali byť používané na med ☹️) atď…

Tom50
Tom50 (429 příspěvků) 02.01.2024, 23:28:45 xxx.xxx.139.252

Druhý palec je pane Goro ode mě.

Celý život se učím a nebo se o to snažím. Právě jste mi vysvětlil něco, co jsem si neuměl sám uvědomit, co píšete v tomto odstavci:

tým nechcem napísať, že bez vysokého podmetu či bez podloženého nadstavku (Tom - TL) to nefunguje,… tisíce včelárov tak chovajú včely… možno sa viac trápia, lietavky robia na večer brady na letáči, plod nie je možno až po SL, matka sa potom tlačí s plodovaním dohora, včelár sa bez materskej mriežke nezaobíde, často musí vykladať plodové plásty do medníka (ktoré by mimochodom nemali byť používané na med ☹️) atď…

Vypíchnu tu pro mě novou informaci o tom, že není potřeba mřížka, když má vč k dispozici celý NN (15) pod plodištěm. Tak toto jsem nevěděl a nedošlo mi to, nedošlo takto jasně a stručně řečené. Díky.

A k vysvětlování. Zjistil jsem u svého nejlepšího kamaráda, jedno z Blaníkářů, že za ty roky až letos pochopil jeden zdánlivý detail. Založím o tom vlákno i když jsem to už vysvětloval dříve. Ukazuje se, že je skutečně pravda, že opakování je matka moudrosti.

goro
goro (193 příspěvků) 03.01.2024, 18:29:23 xxx.xxx.46.153

Tome ďakujem za palec…

... viac ma však potešilo, že ste si prečítali môj príspevok o podmete iného rozmeru ako používate a nezačali ste ma poučovať aká má byť správna výška podmetu ale ste našli v príspevku niečo. čo vás zaujalo…

myslím si že tento váš prístup si aj ja osvojím a budem používať…

 teda prečítam si váš každý príspevok, ale na to čo nebude podľa mojich predstáv jednoducho nebudemzbytočne reagovať… mohlo by to našu komunikáciu voči VF či IF posunúť do roviny, ktorá bude prijateľnejšia pre nás ale aj pre ostatných záujemcov o včelárenie … a o tých hlavne ide, nie o nás dvoch…

poz.

vzťah TL a mriežky nemám zo “štúdií”  ale z vlastnej praxe… skúšam chovať včely aj na 4/3 LG, teda výška plástu v plodisku cez dva nízke ⅔ nadstavky… keď som nemal TL pod plodiskom tak matka často vybehla klásť do stredových plástov prvého NN, včely si tam nanosili peľ, chovali tam plod a musel som použiť mriežku…

Tom50
Tom50 (429 příspěvků) 04.01.2024, 20:48:19 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 03.01.2024, 18:29:23

OK. Možná dělám neustále a už roky tu chybu, že se domnívám, že všichni chtějí med bez výkalů včelího plodu, že chtějí med chutný, který každý kdo ho ochutná, už “košilkový”, který pálí v krku a škrábe nechce. Že všichni chtějí mít živé včely a nikdy ani jediný úhyn a že všichni touží mít ve včelstvech neuvěřitelné minimum roztočů. Asi lidi strašně vytáčí když je upozorním, že tím, jak to dělají, způsobují včelám, o kterých tvrdí jak je milují,  dávno přežitými metodami a špatným vybavením sérii nikdy nekončících stresů, které pak včely “vyřeší” úhynem. No ano, nemůžu to dokázat. Ale řídím se těmi svými, nevědeckými domněnkami a mám výsedky. A současně vědci nezkoumají co je potřeba.

Taky je asi chyba nutit lidem takovou technologii, která neumožňuje vytáčet do medu zbytky zimního cukrového krmení. 

Jsem kreativec a kdybych musel mít jen jednu míru a jednu metodiku a opakoval bych jí otrocky 50 let, nevydržel bych to a už bych dávno nevčelařil a nechal to těm, kdo to tak chtějí. Místo vděku, uznání a nebo aspoň držení huboúst, že něco zkouším za své a že to netajím jako úspěšné know-how, osočování, napadání, snaha dokázat jak jsem hloupý a nevědecký.

Budu se snažit, ale jistě to znáte o starém psu a nových kouskách. Čte se mi těžko když považujete argumentaci za poučování.

Staré infantilní rčení je, že proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě. Ano, proč se nepohádat co je podmet, navymýšlet vysoký podmet (světový československý unikát) a pak řešit rošty ve funkci stavební zábrany. Když sdělím, že už před 100 lety a asi dřív lidi přišli na to, že jako všude jinde funguje vřelí mezera, tak dole pod SL rámků funguje stejně mezera přesně 18 mm? Ta je dost vysoká aby se dala vytahovat podložka a neshrnula se mrtvolkami měl, ale je tak nízká, že tam včely nikdy nestaví. Co je, proboha špatného lidem sdělit stejně důležitou zákonitost, jako je včelí mezera? Někdy si připadám, že…

A tak dále, a tak dál…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.