Aktuálně: 4 958 inzerátů174 150 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Zaujímavé videá o včelách

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 24.01.2024, 20:50:33 xxx.xxx.139.252

Na toto vlákno a video nikdo nereagoval. Považuju to za velkou chybu a škodu. Asi to video nikomu nic neřeklo. Já ho už na YT viděl před nějakým časem a nyní jsem zase fascinovaně zíral a hodně jsem se od soudruhů z USA naučil.

Já z videa pochopil mnoho a taky snad ve všem potvrdilo vše, co o včelách vím a co si o jejich životě myslím. No, úplně vše ne. Třeba já často tvrdím, že by se včely neusadily nikam, kde je víc otvorů - česen a video ukazuje, že tomu tak není! Tedy není tomu tak u včelys Italské v subtropech okolí města New Orleans. Ve videu říkají, že je 10.12. a že je teplota 10 nad nulou.

Za povšimnutí také stojí, v jakém hnusu konkrétní včelstvo žilo. Shnilou zdechlinu klidně zakomponovaly do svého příbytku (to musel být smrad jak z kafilerie), shnilé vnitřní stěny, na které by se změkčilý středoevropský estét štítil sáhnout holou rukou. Naprosto nesmyslná stavba a ještě nesmyslnější uzoučký prostor. A celé to nebylo svisle, ale šikmo,  dyť ti “divoký včely” sou úplně b.bý!!!

Nejhorší poloshnilý úl je hygienicky nezávadný proti příbytku včel, jaký si vybraly včely z videa. Uspořádání nejhloupějšího lidmi sestrojeného úlu je Hilton proti tak zvané přírodě. Ještě, že včely bodají  a tak se do nich aktivističtí fanatici typu Gréta ne.erou. Pak by totiž nepochybně zakazovali přírodu a určitě by se lepili ke stromům, ve kterých žijí DIVOCE včely. Divoké včely by se měly taky zakázat! A tudíž trestat včelaře, že zaneřáďují ulítlými roji přírodu a ty se potom usazují v nehygienických, zdechlinami zaneřáděných dutinách stromů (myslím, že ve videu říkají, že ten dub tam není původní). Prostě ve videu měli velký štěstí, že to není v Evropě!

A v neposlední řadě je Americký dřevorubec frajer a včelař je doslova fenomenální sympaťák. Tedy jeho úl, jak on říká (překladač) krabice, dno a víko, tak to je ve srovnání s Českem a Slovenskem ubohost nejvyššího řádu (jestli by se to nemělo udat ochráncům zvířat) a americké krmení “fondánem” je taky inovativní trhák, kam se tady hrabem na Americký progres. 

Doufám, že je moje ironie a nadsázka brána sportovně. A už vážně zakončím, že bych byl nadšený z dalších podobných videí o VČELE MEDONOSNÉ. A taky z komentářů o těch videích.

Verun
Verun (719 příspěvků) 24.01.2024, 23:49:23 xxx.xxx.220.12

Lze mít včely v  “medné krávě” třeba zrovna nějaký kmen a nijak jim do života nezasahovat? no možná si uloupnout plástvičku.😉 Prostě vlastní opylovače sadu. 

goro
goro (185 příspěvků) 25.01.2024, 10:41:04 xxx.xxx.46.153

Verun u nás je také porekadlo, “všetko ide, len malé deti sa musia učiť chodiť”…😉

čiže ano , lze mať včely v mední kráve, lze mať včely i v špalku… (to nezasahovanie do nich v dnešnej dobe negarantuje ten medík…ale opelovač, to jo..)

ja však odporúčam najpr skúsiť včely vnejakom úle, pochopiť ich spôsob života, naučiť sa ich ošetrovať a pracovať s nimo… potom "lze vše "

Obrázek Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 25.01.2024, 13:44:22 xxx:xxx.f24:15de

tak jsem na to koukla a jedno je jasný. Buď americký včely nemaj žihadla nebo mají američani hroší kůži. Ale řezat do včel motorovou pilou a bez obleku, tak rozhodně umřu.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 25.01.2024, 16:38:57 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 25.01.2024, 13:44:22

Kdybyste tlusťocha pozorně poslouchala (četla titulky) vimla byste si kolikrát řekl (“šit” překladač nepřekládá) a přesně jako můj otec sáhne za triko a včelu zahodí. Mému tátovi vadila žihadla jen uvnitř v nose. Nosil optické brýle a tak ho do oka trefila málokdy. Tehdy se nenosila trička, chodil do nejhorších sršní v rozhalené košili s krátkým rukávem. Nejraděj měl bílou s tenkým šedým proužkem. V tvídových pumpkách a tenkých khaki podkolenkách, pohled k popukání už tenkrát. Tak si ho pamatuju u včel když zamhouřím oči… Jinak se oblékal civilně a normálně, do včel se ale obřadně vždy vymódil.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 22.02.2024, 21:17:52 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 22.02.2024, 20:42:50

Tak konkrétně tady se stěží lze dozvědět něco dobrého. Jdu si to skouknout. Vždy je to pro mě od tohoto autora utrpení, překvapí mě to tentokrát?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 27.02.2024, 22:09:38 xxx.xxx.139.252

https://www.youtube.com/watch?v=NSxjjHZYO-A&t=1120s

Náhodně jsem narazil na tohoto mladého, hezkého a charismatického včelaře. Akorát většina toho, co vykládá je děs běs. Na konci jeho blábolení o 6,7 a 8 rámkových Adamcích, tak to mi lezly oči z důlků. 

Přesto všechno je dobré se podívat i na něco jiného. Taky docela žasnu, jak tak hezký člověk může nepochopit základní věci. No, jak je vidět může.

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 10:33:30 xxx.xxx.82.152
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 27.02.2024, 22:09:38

Podle komentaru pod videem si to lidi vycemene chvali a je rozdil v postupech mezi vcelari na Slovensku a u nas nejake rozdily tam jsou.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 28.02.2024, 12:07:17 xxx.xxx.139.252

No, na chválu a oblibu od “lidí” bych se moc nespoléhal. 

Dám jediný příklad. Všimněte si na jiných videích pana Märze jaké má dílo!!!! A ne jen medníkové.

Je pozoruhodné jak März připomíná ergonomii práce u včel, ale klidně propaguje pouze SS a dokonce pleckaté rámky. I on za pár let zjistí, že i jen držet v prstech rámek s nestejně širokou boční a horní loučkou unaví nejen ruku, ale celá záda a krční páteř tak, že výkon klesne na polovinu i méně. Já se třeba nechci vracet od včel jako po středověké tortuře. Naštěstí jsem si dal od starých říct na jedné straně a na druhé straně díky tomu, že přířezy za komančů věčně nebyly k sehnání, prodejna byla 60 km daleko v Praze v Křemencárně a žádný zásilkový obchod neexistoval, museli jsme si všichni dělat přířezy sami. To by sice u pleckatého nesmyslu taky šlo, ale dráž a jen s pomocí cirkulárky to vůbec nešlo. nevíme jaká přijde doba, moc optimista nejsem. Já si poradím, co nakupovači všeho? Taky si poradí?

Raketově vyletěla cena dříví, řekneme si co vyjde přířez za rok až fabriky sdělají laciný materiál. Já si ale dodneška dokážu nadělat přířezy z metrového paliva ze smrkových souší za pár Korun. Výhodou je, že ouška vydrží než uhnijí asi 2-3x déle. Nevýhodou větší štípavost. Té ale umí šikovný zabránit a tak je smrkový přířez vlastně lepší, je dokonce lehčí než lipový.

Mnozí neumí dohlédnout dál než na špičku svého nosu (není to výrok můj) a takovým nic z toho, co píšu, určeno není…

(Cena posledního balení z loňských zásob v krámě, kde nakupuju 50 ks nesbitých přířezů 39x24 byla bez pár Korun 900 - obchodník nevěděl za co budou přířezy letos.) 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 28.02.2024, 15:09:20 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 28.02.2024, 14:34:27

Hezká cena, ale víte jak dlouhá je horní loučka s oušky? Od doby, kdy výrobci nerespektují žádné normy a každý si dělá co chce, si já rámky, které si nemůžu změřit, nekoupím. Už se mi stalo, že jsem zkracoval několik set HL, protože byly o 3 mm delší než mají být a do mých přesných úlů se nevešly. 

Ale můj přípěvek byl o nesmyslnosti pleckatých rámků a o tom, že si je těžko někdo vyrobí sám. A taky je tu fakt o plných hubách ekologie, ale na blbé Hofmanny padne o hodně víc dřeva. Jasně, že u  stovky nebo tisícovky přířezů o nic nejde. Ale i kdyby polovina včelstev byla na blbých pleckách (nejspíš jich bude víc jak polovina), pak přes 300.000 včelstev potřebuje po nejméně 5 rámcích ročně, což je milion a půl rámků. Každý z rámků má dvě BL a tudíž jde v ČR asi o  3,000.000 slovy TŘI MILIONY zbytečně pleckatých přířezů ROČNĚ. A to už vydá mnoho kubíků navíc proti BL širokým jen 25 mm. Piliny a hoblovačky je odpad zvláštní, podléhající rozdílnému nakládání než odpady běžné. A to jen kvůli mezerníku, který se dá nahradit válečkem z ropy za pár halířů. Z ropy, kterou dovezeme od habakuků a HNED. A my plastové mezerníky nahrazujeme dřívím, které roste nejméně 80 let. Jasně, po nás potopa, chápu, ale nesdílím!

K tomu ergonomie a "nemoci z povolání", které se nemusí projevit každému a vždycky. Zhuntovaný lazar z plecek si léčení neplatí sám, platíme mu i my chytřejší. To kuřák, když už si vědomně ničí zdraví kouřením a taky mu přispíváme na léčení, ten ale aspoň platí z tabáku daně. Pleckař langstotista neplatí nic!

Mrzí mě, že svět v nejširších souvislostech - nevyjmenoval jsem všechny, vidím asi jenom já…

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 16.03.2024, 11:01:53 xxx.xxx.139.252

Když napíšu pod video tohoto pána komentář, neodpoví. Dávám jeho veřejné video sem a vyjádřím se tady.

Tak tady mi doslova lezou oči z důlků. Podle mého by se toto video - měl jsem sílu dokoukat jen do minuty 12:45 - mělo dávat na včelařských školách jako demonstrace toho, jak to vypadat 15 března u včel rozhodně nemá. A ne jen 15 března!

Většina mých vč (ne záložních matek) byla v lepší síle, měla více plodu s doslova nadbytkem zásob o měsíc dřív když jsem zužoval, tedy 14.2.

Jestli toto, co ukazuje pan März, tvrdí, že má dost zásob, tak já tvrdím, že je to týrání “zvířat” hladem. Pak ukazuje rámky, na které bych se já štítil i sahat jak jsou staré a hnusně černé. U mě jde na vyvářku o rok i dva mladší dílo. Představa, že z těchto rámků vytáčí med je pro mě dokonalý eklhaft. Za povšimnutí stojí i plesnivé rámky spodního patra.

Včelař si také nedělá hlavu s drcením včel folií na HL rámků a ty pozabíjené dřív a přilepené neodstraňuje.

Co ocenit můžu je klidnost včel, nerozbíhavá mírnost.  Tvrdí, že to jsou BF, nevidím jejich typickouá barevnost. Ale už jsem slyšel o nebarevných BF.

https://www.youtube.com/watch?v=sT_9b2Wm9hI

bohemia.gall (neregistrovaný) 16.03.2024, 12:09:52 xxx.xxx.28.18

Často se vedou nekonečné debaty, podněcovat na jaře nebo ne… v případě uvedeného videa a stavu zásob už neni o čem a je nutné neprodleně nakrmit. Takové zásoby považuji pro dobrý rozvoj absolutně za nedostatečné. Spoléhat na přínos v této době je hazard s vitalitou a při delším ochlazení jsou takové zásoby během par dnů pryč. 

goro
goro (185 příspěvků) 16.03.2024, 12:51:45 xxx.xxx.52.246
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 16.03.2024, 12:09:52

presne ako píšeš, to nie je o podnecovaní ale o záchrane včelstva…

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 16.03.2024, 21:00:04 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 16.03.2024, 12:51:45

Všimněte si ale kolegové, že pan kolega März je se stavem zásob spokojený, dá se říct že velmi. 

Není sám, v jednom videu před pár lety ukazuje Sadláček v tuto dobu ještě hladovější oddělky. Pan März aspoň není exhibicionista a nevčelaří nahý.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.