Aktuálně: 4 675 inzerátů177 297 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů
Verun
Verun (743 příspěvků) 25.07.2023, 21:10:30 xxx.xxx.220.12
DarcysBay:

Mustang Trace pomohl i našemu IC s hřívou, narostla za rok krásná a hustá. Potřebovali jsme zlepšit stav kopyt a hříva byla bonus. Po roce, až kopyta úplně odrostly, jsme vysadily. Hříva opět trochu prořídla, ale pořád je dobrá. Jen to strouhání bylo potřeba častěji, to bylo teda neúnosné😆


A dávala jste  přímo pro IC, což je bez biotinu? nebo normální?

Verun
Verun (743 příspěvků) 25.07.2023, 17:36:48 xxx.xxx.220.12
JanaJanaJanaJana:

Někdo Vám poradí minerální směs Mustang Trace - na kopyta i na hřívu. Je to fajn, jen se pořád traduje, že je to full spektrum minerálka - není, na to bacha.

No a my jsme přidávali obyčejný biotin a svoji funkci to taky splnilo dobře. 


A víte proč není? protože není potřeba ty vynechané minerály stále dotovat, já třeba dlouho hledala minerálku bez Ca, kterého je v minerálkách hodně procent a když k tomu krmíte řepné řízky, vojtěšku něco bude v seně a v ostatním krmení je toho vápníku už dost…

Verun
Verun (743 příspěvků) 09.07.2023, 09:30:48 xxx.xxx.220.12
hmn:

známí mají KK, normálně udržované, normálně živené, postelové, ale to když podrbu, tak pak si vydrhnout ruce, jak je to mastné a špinavé. Tohle celoživotně od HW a PHP neznám, a ti koupel neznali/nezná. Ta srst je prostě zcela jinde.


🙄 nebaví mě hledat, co to je za plemena , nebylo by možné to rovnou psát? normální hovorový název plemene…

Verun
Verun (743 příspěvků) 08.07.2023, 20:06:34 xxx.xxx.220.12

A koupe se kvůli srsti nebo že by to potřebovala kůže? 

Já když vidím psí “místo”- pelech  po týdnu, co jsem ho převlekla do čistého prostěradla, je to fakt kekel. A to se pes zdá být čistý, to ho beru vlhčenýma ubrouskama, když mám pocit, že se nadmíru válela venku  v prachu….

ad plemeno: nebožka erdela měla srst co do ní vše zalezlo, kamarádka s flatkou šla z vycházky s čistým psem já se šmurýnou

Verun
Verun (743 příspěvků) 08.07.2023, 19:54:10 xxx.xxx.220.12
Horsana:

Ale zase nemladnem, no…a vážim o 20 kg viac, než keď mi bolo medzi 20-40 rokov 😔

Ak by bolo dobytie hradu naplánované na koniec prázdnin, tak to sú ešte 2 mesiace zvyšovania tréningovej vzdialenosti a to už si kobyla povie, či je to pre ňu ok.

Korektúry naplánovať tak, aby kobyla nešla čerstvo po nich.

Dosť dobré je vedieť, či kôň pod sedlom kadí a či je ochotný sa aj vyčúrať.

Je nutné sledovať predpoveď počasia a vyraziť veľmi skoro, vytipovať si miesta, kde sa dá prečkať búrka.

Cestu je dopredu ideálne si prejsť, hoci aj autom, alebo pozrieť fotky cez freemap- už sa nám stalo, že sme mali na ceste ťažbu, polom, alebo most, ktorý na mape bol proste most, ale v reále stará vysušená drevená konštrukcia, alebo úzky kovový mostík. Niektoré veci naživo fakt vyzerajú úúúúplne inak, než na mape.

Problémy môže robiť hmyz- repelent aj do fľaštičky.

A úplne ideálne aj octanovú masť, alebo Fenistil, proste, masť na poštípanie hmyzom.

Kôň sa môže odrieť/zapariť aj od cajkov, s ktorými je pri tých cca 10 km v pohode, takže niečo na ošetrenie kože- ideálne Dermazulen, alebo poťah na podbrušník so sebou. Odreniny/zapareniny hrozia aj jazdcovi.

Ja som veľmi rada nosila so sebou dlhé vodítko, čo malo dve karabíny, už sa mi totiž stalo, že dilinovi sa kobyla vyšklbla, aby si pošúchala oko o nohu, prišliapla si oťaže a potrhala ich.

Aj lícnicu si takto kôň odtrhol- dá sa kôň dokerovať domov aj na nánosníku! Ja by som ohlávku brala, na cestu a nejaký drôtik, povrázok, ideálne KPZ 🙂

Ak pôjdu na prestávke cajky dolu- tak kefu a očistiť zaschnutý pot. Úplne úplne.

Napájanie- všetky naše kone boli naučené piť z fľašky, takže odpadal problém s nosením kýblov; 35 km a potenie- no, toho by som sa bála, ale ak sa Sára napije z nejakého vodného toku po ceste, tak ok, veď liezť do neho nemusí.

Deň pred túrou kobylu lepšie hydratovať, aj ráno, ale bacha, aby nešla s plným močákom, zvlášť ak nečúra po ceste.

Ak kôň piť nechce, dá sa väčšinou niekde po ceste uchmatnúť, alebo kúpiť pár jabĺk, dyňa, v krčme vám zalejú horúcou vodou rezky, mash sa dá urobiť aj so studenou vodou.

Šťavnatá tráva je samozrejme fajn, ale človek by nemal strácať veľa času, lebo už sa bude skôr stmievať koncom leta (jazdili sme bežne po tme, ale nie každý to má rád), po tme sa ľahšie zablúdi- kobyly nás doniesli domov vždy, ale zase nie každý kôň to dokáže.

35 km v sedle je pre netrénovaného peklo, samozrejme záleží aj od sedla a koňa, občas ma proste bolela prdel tak, že som radšej išla pešo. 

Počas cesty nezabúdať vybrať nohy zo strmeňov, zacvičiť s nimi, nemať ich stále v tej klasickej jazdeckej polohe, znovu som pri diskomforte šla pešo, veľmi to pomáha.

Veľmi sa prihováram sa schádzanie kopcov, hlavne tých strmých vedľa koňa, aj vychádzanie strmákov, kôň to fakt ocení.

Občas sa stávalo, že 1-2 jablká koňa dosť vzpružili, Flóra už keď bola staršia bola taká, proste jej cukor po ceste robil dobre.

Ak máte, vezmite si so sobou nejaký equipalazone, alebo ak zoženiete, tak aj Novasul 40 ml (2x20 ml)- ten aj pri podaní do huby veľmi dobre zaúčinkuje pri kolike, alebo aj inej bolesti.

Základná lekárnička (mno, ja nosím lekárničku do nukleárnej katastrofy…).

Opaľovací krém, dezinfekcia.

Pre človeka vodu, veľa, veľa vody a samozrejme jedlo, mne cukor pri námahe šialené klesá a veľmi často sa mi stáva, že kvôli hypoglykémii mávam divné stavy, ktoré odoznejú, keď sa najem. Ale diabetik toto asi vie. Niekde by som sa asi označila, že som diabetik.

Magnézko si dať už keď sa budem na hrade otáčať, že sa idem vracať, kŕč do stehna/ lýtka je vec, ktorej sa ja osobne bojím najviac. Magnézko podať aj koňovi, po výkone.

Keď sa doplazí človek do stajne, musí počítať s tým, že sa ešte musí postarať o koňa - dobre napojiť, ponúknuť krmivo a v ňom trochu soli, mash naviac k večeri, osprchovať ho, osušiť, skontrolovať hnáty, chrbát, hubu, oči, podkovy, všetko. Ak by bolo ochladenie, bez deky by som koňa nenechala na noc  po výkone! A naprala by som do koňa Mg, MSM, alebo aj ten equipalazon.

A ešte si isto spomeniem na niečo 😀

Vždy je  potrebné očakávať neočakávané.


A pak jste se po měsíci vrátila…😄

Verun
Verun (743 příspěvků) 08.07.2023, 19:38:12 xxx.xxx.220.12
Horsana:

Jj, ono to znie strašidelne a poznám frízy, ktoré dožili aj cez 20 rokov (ok, jedného), ale tá zase zamorila pásomnicami všetky pastviny, kam prišla…aj kvôli nim trpela ROKY intermitentnou hnačkou….

A áno, poznám tri frízy,  ktoré sú zatiaľ zdravé. Zatiaľ. 

Tri…


🤔hmmm, a je možné že když mám mojí  kobylu s frízkou na výběhu, má proto  tu stálou kajdu, já odčervovala moxidectinem zbytek stáje fenbendazolem…objednává ustajovatel, já si objednala sama, kajdu má ještě jedna kobyla….já zkouším vše možné, tedˇ   jsme na “uhlí”…

Verun
Verun (743 příspěvků) 08.07.2023, 09:25:06 xxx.xxx.220.12

To je podle mě šílené…ale jestli to chcete, zjistěte si, kdy vám jede poslední bus z místa ustájení a kdy budete doma, v zimě ro bývá už po tmě.  Chápu, že třeba po Praze, než se vymotáte z města, to trvá tu hoďku a půl a nemusí to být ani tak daleko…. vy jste mladá a ještě ohebná, nic pro vás není problém, my “babči ” už jsme pohodlné a vidím to jinak .

Takže já mám do stáje do deseti minut autem, půl hoďka na kole, třičtvrtě hoďky pěšky.

Verun
Verun (743 příspěvků) 06.07.2023, 22:35:53 xxx.xxx.220.12

Psa koupu, tak nějak se sám neudržuje, nezmokne durch, křovím se neprodírá, pořádně vydrbat kožich ve sprcháči z línajících chlupů jí baví, a ještě víc fén (ne že bych jí fénovala, ale chodí se nastavovat, když se fénuju já, tak jí taky musím na sucho pofoukat teplým ) …, v létě se koupe skoro denně v rybníce, potoce, kdekoliv…když už se koupat nelze, tak jednou cca měsíčně jde do toho  sprcháče. Je hladkostrstá suchá hned, chápu když pes schne dva dny, že se do toho někomu nechce…jasně že jsou koupači a nekoupači, to je jako do postele a nikdy do postele…

Verun
Verun (743 příspěvků) 06.07.2023, 22:04:21 xxx.xxx.220.12
jbb:

Asi budu hnusný, ale co je to za pitomou otázku? Vy odskáčete sama bez koně L parkur, například? Takovéhle holšišky jsme měli kdysi ve stáji… když mučily koně na prašné jízdárně, tak to bylo cajk, ale když já vyrazil na 15-20 km po okolních lesích a polích, to jsem byl super tyran. 

35km na trénovaném koni je zcela OK. Na nějakou lékárničku a powerbanky bych se fakt vykašlal, vždyť je to půldenní výlet…


Pitomá ani ne 🙂, a holšiška mi lichotí🥰, kéž by, ……ale Lenacia spadá do váhové kategorie cca 100kg plus mínus, kobyla je 19 letá, jak je na tom fyzicky tady nikdo netuší, ale slavné to nebývalo-bez horní linie , je to jen na  jejím rozhodunutí, zda to pro  kobylu bude taky její vysněný výlet.

Půjčit si jiného koně by mohla…

Verun
Verun (743 příspěvků) 30.06.2023, 11:05:18 xxx.xxx.220.12
Anonymní:

Dneska mrknu na ten Laboklin, v pondělí to pošlu. Všem děkuju za zkušenosti... Navíc jsem zjistila, že na genetiku jsem úplně blbá 😆


Graying/šedivění

kouknetě jak "odebrat vzorek"...🙂

Verun
Verun (743 příspěvků) 28.06.2023, 12:32:30 xxx.xxx.220.12
Buggyra:

Potomky neznám, znám se jen s Arocem :-)

Ale v aktuálním tématu Vybělování má tazatelka jednoho potomka.


MYslím, že téma vybělování je i této zadavatelky. /podle toho cobíka?/

Verun
Verun (743 příspěvků) 28.06.2023, 12:28:37 xxx.xxx.220.12
Arbora:

No, tak toto tú "hnedú" definitívne vylučuje, pretože kôň z odkazu má oboch rodičov bielych. Buďto ho zapisoval nejaký odborník, ktorý nerozozná vybelujúceho koňa, alebo sa stal zázrak, ktorý nie je možný. Prípadne ten gaštan znamená grošovaný, nie je hnedý. 

 

 


i dva bílí rodiče mohou mít hnědého potomka(heterozygotnost a když  každý rodič dá jednu alelu,   dá každý tu recesivní , bílá se nekoná) , to že se narodil hřebec Aroca hnědý a má hnědé potomky a pak je bílý je v pořádku, tu barvu tam má, jen jí bílá přikryla...

z fotky zadavatelky nelze nic vyluštit, to světlé je sluníčko nebo to probělávání, stačí vytrhnout hřívu a poslat do labokinu a bude mít hned jasno do měsíce , cca do 2 tisíc,? 

geneticky-katalog-2023.pdf (laboklin.info)