Aktuálně: 5 019 inzerátů173 588 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů
evcusik
evcusik (99 příspěvků) 26.02.2024, 14:24:00 xxx.xxx.91.101
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 24.02.2024, 13:24:33

Už jsme měli osobně vet a sklíčko z prďky - > roupy. Už mají po kůře panacuru a my jdeme drbat příbytky. Prej nejlépe spálit a postavit znovu 😀

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 17:42:49 xxx.xxx.87.47

Ještě dotaz - jak s dezinfekci stáje, existuje vyloženě něco silného na červy - roupy. Doposvad jsme vapnily. Tak jestli enkoupit něco “lepšího”. Byl nám doporučen Stalosan - nevíte neznáte?

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 15:45:52 xxx.xxx.87.47
Verun:

Na škrkavku může evcusik odebrat trus (vyloženě na vajíčka škrkavek) 

ještě jsem chtěla napsat, měl koník kašel nebo nudle? škrkavka migruje přes plíce…


Hovnajsy si udělají výlet - o tom žádná, jen ať s epotrvdi co tam ještě je

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 15:43:30 xxx.xxx.87.47
Horsana:

Zdravím, v poslednej dobe som zahltená fotkami parazitov, roupi vedú a ja si myslím, že na foto sú oni, no chýba mierka, aké boli cca veľké? 

Ak ste aj mali škrkavky, alebo roupi, pomôže fenbendazol v dávke 10 mg/kg- bacha, tu sa robí prepočet, Panacur je ciachovaný na dávku 7,5 mg. Kúra 5 dní, potom ja ortodoxne dávam Equest Pramox a kontrola a očista okolia ritnej oblasti. Dávala som bežne aj Noromectin do rekta na ten šiesty deň. 

Teraz proste z koní lezie všetko, väčšinou ale už po cielenom odčervení, no mechanicky sa čistia boxy, dezinfikujú, atď. S pastvou roupi väčšinou zmiznú a objavia sa zase až v jesennom prechodnom období.

Akurát ropi koňovi až tak nevadia, skôr ale osídlia slabšieho jedince, zvláštne je, že sú to veľmi často kone s ortopedickými problémami. Žiaden si nikdy chvost neškrabal, to sa tak tradovalo od dôb, kedy sa odčervovali injekčným ivermektínom ,plevami a cesnakom.

Mimochodom, podávali sa proti roupom cesnakové klyzmy do rekta.

V tom odčervovaní sa urobilo strašne veľa chýb, ľudia, a žiaľ ani veti tomu nerozumejú a pasty sa aplikovali úplne živelne, nezmyselne, poddávkovávali sa, atď.


Ti vyfocení zblízka měli 3,5cm. Další už byly spíše menší. 

Moc moc děkuji ;) vážím si pomoci. 

Jinak odpovídám na kašel - ano je zde kůň který má kašel, který nic moc neodpovídá na léčbu a během pár dní se právě na to konto bude dělat endoskopie. V podezření však je jiný kůň, že vytrousil červy. 

Panacur piksla objednaná, tak se půjde ihned do boje🙈 a jarní úklid prostor holt musí přijít teď 🙈

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 12:21:56 xxx.xxx.87.47

Doufám, že brzy Horsana příjde - druhý (osobní) vet říká též roupy. Takže fakt fajn, že člověk neví, na jakou stranu se přiklonit 😀

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.02.2024, 16:19:32 xxx.xxx.87.47
kometa:

Teda, já nejsem extra odborník, ale nejsou to spíš roupi než škrkavky? Podle velikosti. Protože s těmi se blbě bojuje. Zkuste oslovit Horsanu, ta má v tomhle ohledu bohaté zkušenosti.


Fotky byly zaslané vetovi. Já osobní zkušenost nemám. Podle fotek z google (po zadání latinského názvu) se víc přikláním k roupum - skrz tvar, barvu těla. 

Ale nikdo se nedrbe, ani poníci skrz hustou srst a teplé počasí. Na prdelky jsme koukali hned - tam nic.

Edit: před 2 lety tu byl na samostatném výběhu (nyní součást pastviny) kůň, u kterého byl potvrzeny roupy - taky se významně nedrbal, neprojevoval diskomfort. 

Svoje koně mám 4 a 10 let, ani u jednoho jsem za ta léta neřešila červí nákazu. Průběžné se dělala kopro flotací a dle vet nebylo třeba odčervovat.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.02.2024, 15:47:39 xxx.xxx.87.47

Zdarec,

už i na mě došlo a poprvé za svou koňskou kariéru jsem objevila (dle vet) škrkavku. A já nějak neumím pochopit jakto, resp proč zrovna teď, když nepozoruji nějakou významnou změnu - ve zdraví, ve stádě, … Jedná se o stádečko 4 dospělých jedinců, pravidelně odčervovaných (dle schémat dvorního veta). 

V minulosti bylo na pastvině hříbě(1,5r), ktere si dovezlo skrkavky od chovatele, který moc neodčervoval. Na konto nálezu se odčervovalo cíleně a intenzivně. Od srpna jsem přijela jen já se dvěma koňmi, do té doby pravidelně odčervovaných dle vetky a před odjezdem extra. Na konci září nás 1,5roček opustil. Žádné marodění jsem doteď s nimi neřešila (imunita) - nenapadá mě proč, zrovna teď - resp co jsem asi ještě neodhalila. Ode dneška nachazíme již ve třetím bobanu minimálně 3-5 červů. Pastvina se uklízí téměř každý den (max t3 dny) - takže jo, myslím, že zkoumáme téměř každý boban. Přehled máme. 

Budete mít odpověď na otázku? Jaké jsou vlastně nyní nejnovější poznatky ohledně odčervení při takovém “zamoření” koně i pastviny. Našla jsem články staré 10 let - např na equichannelu. Dá se spolehnout? Necchi mít koně i pastviny zamořené ☹️

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.02.2024, 15:37:16 xxx.xxx.87.47
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.02.2024, 12:51:45

U lidských samic teda v průběhu  😀 a boost nastane v posledních týdnech těhotenství. Opakovaná osobní zkušenost 😀

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 06.02.2024, 17:02:23 xxx.xxx.86.84
Horsana:

A rozložený kopytný kĺb ste už videli? ☹️

Obrázek

Dodnes jsem netušila, že něco takového může být možné -  bez nějakého hrubšího zásahu člověkem.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 29.01.2024, 16:01:28 xxx.xxx.90.184
efe:

Pokud má kůň příznaky (jinak byste se asi neptala?) a vzhledem k MG Doc Joe Chexovi v pedigree, bych ho otestovala. Anebo může rovnou nastavit management, jakoby pozitivní byl. U jedničky to není taková věda.


Kůň jen na jedničku pozitivní - šlo mi o další “kostlivce” ve skříni.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 29.01.2024, 09:53:34 xxx.xxx.5.220
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 29.01.2024, 08:00:54

O mého koně nejde - jde o sousedku. Zajímali mě právě ty souvislosti. (A já si osobně nedělám velké nároky ,že byla při chovu a koupi mladého koně se úplně přemýšlelo na zadní kolečka)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 29.01.2024, 07:27:21 xxx.xxx.90.184

Hezký den, 

Googlila jsem jak divá, ale nic moc jsem “oficiálního” nenašla. Ráda bych našla, jak je na tom zdravotně hřebec Jimmy Lee Wu Wei. K tomu jsem dohledala na FB, jakési možné riziko PSSM1. K jeho otci (MG Doc Joe Chex) už jsem se dopátrala, že nějak pozitivní je (ale už ne dohledala heterozygot/homozygot)

Jak to u PH hrebců je, mají povinné panel testy, dají se dohledat? Nebo kniha informace sbírá, ale veřejně info není známé?

Děkuju za radu ;)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 18.01.2024, 22:38:37 xxx.xxx.90.184

A hlavně jde o tak nízké ceny očkování v rámci roku (1* ročně se očkuje základ). Že jen debil neockuje, aby ušetřil.

Ale jo, už jsem se tím potkala a kupovala poníka bez očkování. Spadla mi docela huba. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 01.01.2024, 06:20:02 xxx.xxx.210.59
Anonymní:

Dobrý silvestrovský večer. U nás ve stáji máme zase kobylu mršku kousavou, nedávno pokousala ošetřovatelku a to dost nepříjemně, dá se s takovými koni něco vůbec dělat?


Ano, držet koně ve vhodných podmínkách a vychovat.