Aktuálně: 4 849 inzerátů175 214 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů
evcusik
evcusik (99 příspěvků) 10.07.2023, 16:00:20 xxx.xxx.60.159
efe:

Myslím, že startovací pozice je ok. Kobyla je naložitelná během cca 10 minut, ale musím být s ní vevnitř, tzn. že potřebuju vždy někoho k ruce, kdo by jí zavřel. Minule při odjezdu na závody mi kolegyně při ranním naložení práskla rampou tak, až kobyla chudák nadskočila leknutím a odpoledne se samozřejmě o to hůř nakládala, ale naložila. 


doplnila jsem edit. Pro mě byla nutnost nakládat sama - protože se mi všichni báli cválající kobyly vzad😀 Eliminace spěchačů a blbých manipulací je při učení klíčová. A radši pokud jsem nasraná z praáce apod, radši ani toto netrénovat 😀 

Je to o tom koni před to sebevědomí a klid, že ho nic nesežere a vlastně může fungovat stejně jako na holé zemi.

A PS: jsme kousek od sebe, můžeme na to kouknout osobně 🙂

Trenujte, že pokyn na couvačku může od vás přijít i v půlce nakládání .

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 10.07.2023, 15:52:50 xxx.xxx.60.159
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 10.07.2023, 15:42:25

JJ trénovat - pokud už mi kůň tancuje při šahání na štrajcpán, tak prostě dám ruku pryč z něj a drbu zadek. Dřív nebo později kůň zjistí, že situace má progres když je v klidu (stojí).

Stejně tak, sitauce mám přizvednutý štrajcpán a už na mě doraží prdel, hned zasouvám aby “narazil” do šjtracpánu + požádám o krok vpředu, protože stejně s naraženým zadkem se blbě manipuluje se štrajcpánem. a čekám, drbkám, “slovně vysvětluju co chci” = berlička pro mě, abych zůstala v klidu 😀

A samozřejmě je to i o zkušenostech člověka - může se stát, že vznikne nějaká zbrklost, ale už to bylo oproti předchozím cvičením velký posun = tak určitě to beru jako + a chválím. Strašně moc záleží jaká je startovní pozice.

Mě kobyla při začátcích vycválavala ven ať při nakládce, tak vykládce. Takže jakýkoliv posun ke klidu bych chválen. A buď to během 30 min zvládla udělat hezky a mohlo se končit dřív a nebo jsme 30 min cvičili, zakončili tento vycvik jednoduchou prkotinou s přepravníkem a hotovo domů. Jakmile kobča pochopila, že vždycky přijede domů - ten úbytek stresu ze stěhování velmi pomohl k progresu cestování. Zimní treninky na to byly fajn - oživili štábní kultůru přes zimu a dodali klid, “vždy dojedu domů dnes nebo zítra” 😀

Avšak cizí osobou je do teď nenaložitelná. Pokud trošku do koně a jeho reakcí nevidí, umí si člověka pořádně namazat na chleba 😀

edit: jsem debil, blbě jsem si to přečetla. Tak ještě jednou 😀 Naložím, kůň stojí, nejdřív chci 5 vteřin a požádám o couvání ven (a tam si třeba nabaštit trávy jako odměny). V případě úspěchu prodlužuju dobu. Pokud je potíž, tak zůstávám u stejné doby a jakmile “neutorizovaně” kůň začíná couvat, dostává tušírkou ´tukanec vpřed. Ono to příjde 😀 (určitě naučit na zemi, že pokyn tušírkou může přijít zepředu od hlavy i od zadu, když je člověk u zadku a furt to znamená “krok vpřed”. No a na šjtrapcán začínám šahat, až mám plnou důveru v koně, že mi stojí v přívěsu bez šjtracpánu na požadovanou dobu. (Hádám že asi 30-40 vteřin stání stačí na akt zavření š.)  

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 10.07.2023, 15:26:40 xxx.xxx.60.159

Stojím u zadního štrajcpánu, vyšlu koně dovnitř. Mám delší vodítko, tušírku v ruce. Koně jsou naučení na ťukání na plec pro pokyn vpřed, na prsa vzad + ústní pokyn a pokyn stůj. Jakmile je kůň v ideální pozici a klidně stojí, zavírám zadní štrajcpán + pojistku, jdu ke koni, přepojím vodítko na přepravníkové vazáky. Vylezu předním výlezem, jdu dozadu zavřít rampu. 

A u vykládání naopak, otevřu si rampu. Přepojím si vodítko z vazáků, jdu od hlavy k zadku, povolím pojistku šjtracpánu. Štrajcpán otevírám pouze tehdy pokud je kůň v klidu a není netrpělivý. Kdyžtak si počkám, drbu ho, hladím a uklidnuju a jsem připravená použít pokyn vpřed (tušírka na plec), pokud má chuť rychle vystartovat ven dozadu. Otevřu štrajcpán, 5vteřin kůň ještě stojí v klidu a na hlasový pokyn couvání couve (popř. tah za ocas jako potvrzení že to myslím opravdu vážně) - tušírka je dlouhá, takže můžu upozornit koně, aby “nespadl”  při slezání na rampě i na druhé straně, než kde jsem. Hotovo. *

Rutina dělá profíky, takže 1x týdne nakládat objet kolem komína a za 2 měsíce máte profíka jak víno. Nefofrovat při nakládání, když naložím, klidně se chvíli pohodově vykecávat u přívěsu. Nefofrovat při vykládce - nechat klidně stát koně 10 min po dojezdu domů/cíle v hengru - někdě je to i nutnost (závody, než se postaví ohrádky apod). 

Nejsem zastánce kyblíkování - nakládka/vykládka je prostě nadstavba manipulace s koněm, při čištění nebo sedlání taky koně neuklidňuju kýblem. Při manipulaci s koněm si pouze potřebuju vyřešit komunikační signály, abysme si navzájem rozuměli, byli k sobě bezpeční a tím tedy ani nebyly v nervu. 

Zároveň, kdo neuvede, neumanipuluje koně ani na holé zemi, tak nejde očekávat žádné zázraky u bubáka jménem přívěs, který se hýbe, rachtá, je malý a tmavý.

*mám 1,5 koňák a malou arabku, kterou by mohlo napadnout se otočit čelem vzad a zaseknout se - proto vše řeším uvnitř. 2 koňáky jsou užší, tam nápady s otočkou moc nemůžou vznikat, takže je to trošku jednodušší při vysílání 🙂

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 03.07.2023, 15:51:28 xxx.xxx.0.1
Quash:

Celkovou úpravu jaká by se nejlépe hodila k vám za nejlepší peníz neporadím, současné trendy neznám, ty panely bych brala taky jako nejlepší řešení. My jsme je v době kdy se stavělo nesehnali a tak jsme šli cestou, která pro nás byla před deseti lety dostupná. Jsme na jílu, vybagrovala se 25cm hluboká vana, na dně je geotextilie, nad tím štěrk, spodní vrstva hrubší, na povrchu jemnější a do toho jsou usazené plastové rohože. Okolo obrubníček. Foto je dnešní, jezdí se po tom traktorem, nehýbe se to ani nepropadá. Jen ten beton. obrubník se po těch letech láme, jak přes něho najíždí traktor.Koní jsme ale na ploše tolik neměli, max. bylo 9 a  z toho ještě byli čtyři malí poníci.

Obrázek

Děkuju za informace. Vnímám to podobně 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 03.07.2023, 09:21:52 xxx.xxx.38.241

Poraďte jakou cestou zpevnění se vydat u základní výběhu / zimoviště.

- 15 koní

- 4 skruže na seno + ohrádka pro 2 balíky

- jílovitá půda, cca 1/2 výběhu je sušší, třetina je mokřad. Zdánlivě je to rovina, ale lehce se zvažuje.

- seno se zaváží traktorem 

- při tolika koní není zcela zabezpečeno odklízení hovňajsů, zatím řešeno bránami na jaře apod péčí

 - kamenolom v okruhu 5 km

- výrobci rohoží jsou v dojezdné vzdálenosti

Hledám hranici,  kolik je potřeba do to nasypat materiálu nebo počty rohoží, aby to mělo smysl a nebyl to jen plivanec do moře (resp drahý plivanec do moře). Mám nějakou představu, ráda bych zjistila jestli moje představa je mimo či nikoliv. Stačí nástřely co do minimální zabezpečení.

Děkuji

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 27.06.2023, 13:22:40 xxx.xxx.39.126

Píšete že tatínek i prarodiče jsou bilý - takže to je jistojistě bělouš. U vás heterozygot Gg - vyběluje, ale krapet pomaleji než kdyby byl homozygot GG (oba rodiče bílý).

 

https://equichannel.cz/clanky/genetika-zbarveni-koni/mate-radi-bilou  - ať neopisuju a nedávám dohromady již napsané a vyzkoumané - tady je to krapet do hloubky.

 

Moje kobuška taky Gg začla právě  ve 2 letech vyměnovat z krásné hnědé do bílé  :)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 19.06.2023, 18:40:58 xxx.xxx.0.1

Kde se sejri na koně stran vybavení, tak se sejít i v jiných ohledech - je to opravdu vhodná stáj, na to jak se naučit jak jezdit i pecovat o koně, když sejri na nejzákladnější věci.

 

Bolavý kůň v životě jezdce nevezme hezky na záda a tudíž klus bude převážně nepohodlný a hůře useditelny. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 19.06.2023, 10:56:54 xxx.xxx.12.179

Velmi, velmi záleží na koni. Kór pro začátky. Pokud nebude pomalé tempo koně, tak to je jak hlavou proti zdi.

Je fajn 3 kroky vysedět, 10 lehký klus, a postupne si přidávat vysezeneho klusu a jednoho dne se z toho stane celé kolečko. Pokud máte možnost lonzovani, klidně zacnete tu, abyste si zažila pohyb bez nutnosti řízení koně.

Nemít očekávání, že je to přes noc. není, mozek a svaly se tomu potřebují naučit ;)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 01.06.2023, 10:23:42 xxx.xxx.33.196
Celoročně reformin plus - jako jedny z mála nemusím tyto vitamíny do koní tlačit bez znechucení ;) Poník v tučnějším období dostává jen z ruky, jinak míchám do kyblíčku. Arabka má taky reformin + Suprachor + konopné + olej. V kůrách dávám samotný vit E. Ve výbězích jsou minerální sole.
evcusik
evcusik (99 příspěvků) 28.05.2023, 18:11:29 xxx.xxx.53.103
Buggyra:

Kallisto: Jestli "vypadnout hned", tak se jim to zadařilo.

Evcusik: já jsem jezdila pod trenéry leta a každý rok se mi zadaří alespoň párkrát se dostat pod něčí zkušenější oko. Teď jak budou dva měsíce pauzy, snad bych mohla zajet za naší klubovou trenérkou, jednou dvakrát. To by už mohla mít volněji i moje sousedka, co by na ty tréninky jezdila se svým koníkem se mnou...  Ale když on mi ten trenér vždycky na tom tréninku řekne "takhle dobrý, na tu úroveň, co jezdíte, je to v pořádku" a připomínky k zlepšení nemá... Holt by to chtělo s někým spolupracovat dlouhodoběji, a ideálně si toho člověka tahat sem domů, abych k tomu nemusela platit nájem haly a stavět a uklízet se s parkurem... Doma to můžu postavit předem a pak to nechat stát... No, jak vidno, výmluv si umím najít mnoho a mnoho :-D


Tak to chápu :) ...já jsem natrefila na boží paní, velmi nadšená do procesu. Sic to dávkuje, ale jakmile vidí že už jsem se něco naučila a je to tzv. pod kůží, hned mě "buzeruje" za další věc co se dá vylepšit :D  a hlavně poradí - občas ty arabci mají jinačí procesy, než teplokrevnici. A občas mě kobca fakt dostává na dřeň, že najednou prostě nevim - jen vím, že je něco blbě, ale cestu nápravy sama nevim.  A pak taková radost, když najednou koník šlape na jemných pomůckách jak z partesu.

A určitě se podepisuju, že je to jiná liga když trenér přijede oproti tomu někam jezdit (jezdím na halu jen při nesjízdné jízdárně). 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 26.05.2023, 13:33:29 xxx.xxx.59.143

Musím říct, že jsem dlouho byla bez trenéra...na co žejo, když lítám jen po lese (sama nebo v závodě) a kůň poslouchá. Ale musím říct, že jsem sama na sebe nakrkla, že jsem do trenéra nešla dřív. Pár zbuzerovani a kůň šlape ještě líp - na myšlenku, na milimetr přesně, na deko tlaku až sama žasnu, že to takový velký zvíře umí :D 

 

A hlavně jsem přestastna za moji trenérku, umí dobře vysvětlovat, umí pochopit že arab nebude mít stejné psychické reakce a nesení jako Hannover - takže tomu umí přizpůsobit vedení lekce. Protože s německým přístupem trénování si maximálně koupím místenku na let vzduchem :D 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 26.05.2023, 10:26:23 xxx.xxx.59.143
Vzhledem k tomu, že už nenapíšu ani řádek na IF (jsem blokovaná?!) , tak mě to trošku nakoplo a urychlilo se zaregistrovat sem ;)