Aktuálně: 4 849 inzerátů175 207 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů
evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.12.2023, 20:45:00 xxx.xxx.85.206

Pamatujte že jste to teď právě vy, kdo dává (tvoří) koňovi základy a vzpomínky na první práci. Pokud přijme že ježdění doma i venku je pohoda a strasaky se řeší v klidu, jste na cestě mít fajn parťáka. V opačném případně utuzujete problémové chování koně a čím dřív si potíže uvědomíte a budete je akčně řešit se zkušeným člověkem tím lépe.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.12.2023, 20:42:56 xxx.xxx.85.206
Bula123jda:

Ahoj 

Chci se optat, kdy ste poprvé šli s vašimi koníky do terénu na procházku sami. Má kobylka si už myslím zvykla na nové prostředí i na mě a zatím s ní chodím jen na jízdárnu a jak jde někdo na procházku na koni, tak jdu s ním. V terénu je celkem v pohodě ale ne 100%-ní. Lepší poslouchá a reaguje na provazové ohlávce a z toho plyne má další otázka: Mám s ní zkusit jít na ohlávce nebo s udidlem?? Udidlo má měkké a nechci používat tvrdší, protože kobylka je dost citlivá na nose a na hubě. Za odpovedi děkuji.


Pokud si na takové otázky neumíte odpovědět sama - což bych u vlastníka mladého koně viděla radši, tak se ptejte trenéra. Pokud nemáte trenéra hledejte.

Do terénu chodím prve s koňským kámošem a jen ze země. Pak bez kámoše se země. Pak s koňským kámošem ze sedla a teprv že sedla sama na konec. K náročnější příčce přistupují tehdy, kdy mám pocit, že kůň jedná klidně a víceméně rozvážně. Pokud ten pocit nemám, tak dlouho se udržuju v daném režimu (mit kone-pruvodce, být na zemi). 

Pokud se necítím s koněm spolehlivě ani na jízdárně, nepomýšlím si na terén.  

Ze země používám provazovou ohlávku i uzdečku (kůň by měl znát pomůcky za mě obojího), že sedla jen stihlo. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 05.12.2023, 18:56:06 xxx.xxx.90.23
Anonymní:

Moc děkuji,  ale je to anglicky tomu moc nehovím, nejde z toho udělat výtah do pár vět? Dík.


Zkopírujte do google překladače🙂 pár 3 kliky a hotovo

Jinak tuším že u mraženého semena je šance 40-50%, podle okolnosti (především načasování). Prakticky bez kliniky úplně neobejdete, resp v Čechách neznám věta, který by tak často a ochotně jezdil domu ;)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 28.11.2023, 20:38:38 xxx.xxx.93.89

Kůň víc “trpí” když na něj leje, fouká, mokrý sníh - prostě zalizava zima. Naopak v suché zimě (ikdyz teploměr bude ukazovat nízké teploty kole -10) bude spokojenější, bude mu lépe.

Takže bych si primárně ujasnila proč vlastně chci dekovat. Protože nacpat na nedekovaneho koně až v -10 deku je cipovina.

Pokud kůň jeví diskomfort, dekuju na celou zimu - deku volím podle koně, strčím ruku a cítím, jestli je pod dekou teplo, zima nebo spoceno. Takže mám pro jednoho 4 deky gramáže od 0g do 300g.  Pokud holim kvůli tréninku, tak trošku víc. V ostatních případech bych nedekovala. (Popř může vzniknout situace že kůň se hodí marod, asi nemám srdce koně nechat bez deky i na dále po nemoci, když je v rekonvalescenci a má ty zásoby trošku nahnutý) 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 09.11.2023, 08:18:38 xxx.xxx.8.145
Odpověď na příspěvek uživatele Gaza z 09.11.2023, 07:22:06

Záleží na příčině. Většinou je zatím špatné zacházení, at nějaké agresivní chování, tak i péče začátečníka, který jen prostě neví jak s koněm manipulovat, jak mu vhodně stanovit hranice a že vůbec je potřeba stanovit hranice. Pokud se následně dostane kůň k znalým lidem, je náprava určitě možná, záleží i na charakteru koně - jak rychle a jak dobře. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 08.11.2023, 20:46:26 xxx.xxx.93.46
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 08.11.2023, 19:29:02

V novém ustájení máme tosiplasty - rochnim si já i kobyla. V prostorech chodníčků je její preference jasná 😀 nebude si mazat kopýtko 😀 

Dejte vědět, zajímá mě jak se tváří lomový prach v průběhu počasí ;) (bude přes to jezdit technika?)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 08.11.2023, 08:43:44 xxx.xxx.93.46
Buggyra:

No a jakým materiálem se to teda má zavézt? Štěrkem, perkem, lomovým prachem, pískem… Docela by mě zajímalo, jak to bude vypadat po zimě - nechcete se tam pak dojít juknout, jak to dopadlo? 😀


Nenapíšu jak to dopadlo - nic se ani nezavezlo. Už teď je tam prima srajda a to máme celkem hezky podzim.  Celkově péče o areál jde o 10 k 5 znatelný jen pár měsíců po odchodu. Takže já si nemůžu víc než gratulovat, že jsem utekla minutu po dvanácté. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 08.11.2023, 08:10:52 xxx.xxx.93.46

Tak si vyliju kýbl (💩) na hlavu a přiznám se že o vyšetření EPG čtu tady poprvé, to už mi dává mnohem větší smysl vyšetřovat a dělat si reálnější obrázek o pastvinách/koních.

To si rozhodně zavedeme do stájového managmentu 🤗

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 23.10.2023, 17:58:49 xxx.xxx.88.88
kometa:

U hříbat bych taky neriskovala. 

Ale u dospělých zdravých koní mi to přijde zbytečné. Pravda, kamarádka sbírá bobky ve výbězích pravidelně a nemá koně pohromadě. Takže riziko reinfekce je minimální.


Máte ideální situaci, můžete si dovolit to trošku rozvolnit 🙂 

My si to skrz sporťáka a mladocha ve stádě netroufnem. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 23.10.2023, 06:48:05 xxx.xxx.84.250
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 22.10.2023, 15:23:09

Vážím si své veterinářky a sdílím její názor, ze na koprosku se můžu spolehnout,když se tam něco najde a můžu cíleně odčervit. Ale v případně negativní koprosky se neumím uchlácholit, že je vše cajk a nemám odčervit. 

U hříbat bych se už vůbec nespoléhala jen na koprosku a odcervovala na slepo. Škrkavky nejednou umí překvapit o špuntů.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.10.2023, 14:51:28 xxx.xxx.84.250

Odčerovací plány řešíme s vetem. Na koprologie vyloženě nespolíháme - odebíráme, máme to jako kontrolu, ale i tak naslepo odčervujeme.

Kromě odčervení, je vhodné i řešit managment bobanů  = úklid.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.10.2023, 20:56:46 xxx.xxx.80.180
Anonymní:

Takhle, 

Vychází mi to na:

Vojtěška - 700g, oves 500g

Řízky 800g, sladový květ 800g


Zkusila jste si to v praxi hodit do kýble? Po zalitý vodou, to bude plný (až překypující) 20l kýbl. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 08.10.2023, 20:37:29 xxx.xxx.80.180

Nonstop je blbost mít koně na boxe (výjimka je zdravotní stav). Chápu kvůli tréninku, co 12/12 box/padock? Pro koně co je zvyklý pracovat je to schůdná cesta. 

Nebo část týdne chcete trávit v jiném ustájení? I tak bych se snažila vyjednat padock. Budete mít 2 své koně, kteří se znají, to by ve většině ustájek neměl být problém. 

V opačném případě, když zavřete kone na 24h na box 4 dny, tak si myslím, že budete mít k práci spíš nasraného, naspeedovaného, nervozního koně a z práce uděláte prdlačku.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 03.10.2023, 09:24:40 xxx.xxx.37.44

Nejlepší cesta jak prznit chov - zamyslete se, proč se tak řeší původy koní - jen proto aby si na tom někdo honil ego, jaký není odborník? Ne, většinou proto, že chcete “vyrobit” dobrého, zdravého, do sportu nebo jiného využití šikovného koně a tedy snažíte se mít 2 dobré, zdravé, charakterově korektní jedince co předají dobré vlastnosti. A většinou se hledají ty dvojice pro jejích zdraví, výkonnost, charakter (nejlepe současně) a vzdálenost hřebce je až podružná.

V ideálním světe vznikne lehčí koník, celkově souměrný hezký. No co když se to ale nakombinuje špatně - velká hlava, velké tělo, malé nohy?  Nebo vypadne hříbě v typu norika, ale trošku horkokrevnější hlavou z plňase a tvrdostí norika?

Tyto dvě plemena nemohou být víc vzdálenější a máte sakra vysokou šanci že se to někdě naskládá blbě - ono se to totiž umí naskládat blbě, i když se snažíte hledat dobrou dvojici - ale ty šance jsou o mnoho nižší než u vašeho případu.

Vemte domů reproveta a vše zkonzultujte s tím - určitě vám k tomu všemu dopoví o zdravotní rizika ať k porodu nebo k hříběti co z takové kombinace očekávat. 

A já v koutku duše doufám, že je to pouhý troll.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 28.09.2023, 09:40:02 xxx.xxx.37.44
Verun:

Dneska máme internet, jak poznamenala Buggyra, nemusíme očumovat na trénincích, i když  i to je stále platná a dobrá pomůcka pro výcvik jezdce, který pak minimálně zkouší to co slyšel a viděl a snaží se to napodobit. 

Správná reakce je přece, že se koník pohne dopředu, kdo by to byl řekl😂, určitě se dozví z nějakého videa, že v ten moment má pomůcka přestat působit, aby byl kůň odměněn …já bych ty děti zase tak nepodceňovala, any nemají takové obavy a  předsudky, co by se vše mělo a nemělo a pak jim to i jezdí lépe, než poučenému  ve všech směrech. 


Jojo a přesto si myslím že dospělým i dětským  jezdcům je vždy ku prospěchu trenér/zkušená osoba na zemi v reálném čase, znala dvojice co by oběma za rady nejlépe prospělo.

Rovněž nezkušeným koním přeji zkušené průvodce výcvikem. Je rozdíl v základech i investovaném času na výsledku.

Knihy a videa jsou fajn, ale daný člověk musí mít koňské základy, aby si i z těch knih něco vzal. a upřímně dnešní děti jsou mnohem méně pohyblivé, již oslabený HSS - mnohem méně už se dá důvěřovat tělům dětí, kterým to “jde samo”.

a taky - dnešní i čeští koňsti influenceri propagují i věci, co se tváří jako strašně super a dobře provedené = člověk koukne na video, fotku a děsí se, na jak rozpadlým koni to prezentuje. Kdyby to byla momentka,…ale přímo edukativni video…trenér je trenér.A kdo říká že ne, ještě nenatrefil na pana trenéra, co umí učit.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.09.2023, 18:58:45 xxx.xxx.38.220
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 22.09.2023, 18:18:35

Když s má koule to zveřejnit na veřejnosti (donio), může čekat komentování rozporuplných faktů, které mohou být v různých škálách hodnoceny. Proč by na komentování (souzeni) nemělo být právo - jen to ukazuje morální kompas jedince.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.09.2023, 18:14:35 xxx.xxx.160.254
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 22.09.2023, 15:12:54

Jsem netušila že když trošku hodí některá auta pod cenou, že nebude mít razdva na kliniku. Naivka krapet, nebo fakt věří že jí to všichni sežerou i s navijákem?!

Všem ne, čočku i s párkem dostala už na fb “máme koně doma” 😀

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 22.09.2023, 18:12:59 xxx.xxx.38.220
Verun:

Tak jste si zase chytli jednu čarodějnici, nic o nikom sice nevíte, ale hon se povedl, že. 

Co když jste spíše uškodili? než zamezili nějakému podvodu. ? ví to někdo na 100% jaká slečna/paní je a co má za lubem. Jen domněnky a psaný text, kdo co vyšťáral na internetu.

Nikoho se v tomto případě nezastávám, ale  není to spíš někdy tak trochu závist než hrdinství? 

O přímé ohrožení  života nebo týrání se nejedná,tak co kdyby raději každý zametal svůj práh. 


Jojo, našli jsme si čarodějnici, kterou stavíme na hranici…

Ať si z toho zadavatelka sbírky vezme co chce, ale drobné morální zrcadlo zde není na škodu. Napadaji mě slova Augustina - zlo je absencí dobra.  Ale neříkám, že vy v tom vidíte jiné aspekty.

sbírky považuji za vhodný zdroj - kdy se život několikrát podělal od základů a není kde opravdu brát; učastníci nezavinenych nehod nebo pacienti náročných chronických či genetických chorob, kterým není dostupná vhodná péče (=neuplati ZP), konakum kterým se opravdu převrátil xkrat život vzhůru nohama, navzdory velkému úsilí, důsledky živelných pohrom….ale opravdu ne, mladá holka, kterma má evidentně velké zázemí (nejen z fb ustřižků) a hází to do emocionální roviny, zachraňte mi hříbě.

Každý kdo chová koně zdpovědně  nebo se rozhodl pro reprodukci, musí mít (a nebo musí cítit, že existuje) hranici, co je morálně, finančně nebo energeticky schopny zajistit. A to zde není. Vlastně je to výsměch všem slušným, šikovným a zodpovědným chovatelům.

Takže buď mě berte za krávu a nebo ne, ale já tomuhle morálně nefandim. Napadá mě dost cest jak to vyřešit mez emocionálního blití (nebo možná i vychcankovstvi ad bazos-ale zde uznávám že je to moje čistá spekulace)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 21.09.2023, 21:09:02 xxx.xxx.38.220
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.09.2023, 18:38:15

Důvěryhodnost byla od saméjo začátku dost nízká (viz můj příspěvek alá morální kompas), ale když vidím k tomu ještě bazoš a Facebook. Spíš se mi otvírá nůž za vychcanost dítěte.