Aktuálně: 4 577 inzerátů178 228 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 10.12.2023, 18:31:24 xxx.xxx.37.217

My nakonec se šarplanincem koupili Nonstop line 5.0, sedí velmi dobře a ani v tahu trochu našikmo se nepřetáčí. Výhoda hustého volného límce je, že tam ještě mám prostor na mohutnění. Tak uvidím, zda z něj nevyroste, ale vzhledem k věku už nepředpokládám 

Obrázek Obrázek
Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 10.12.2023, 17:49:27 xxx.xxx.37.217

Asi před rokem jsem na iF měla stejný dotaz. Několik lidí radilo Dyson, tak jsme ho s trochou obav pořídili. Nějaký z těch novějších výkonnějších. A byla to skvělá volba! Máme 4 velké chlupaté psy, kočku, paničku co je téměř denně u krav nebo u koní a máme hodně koberců - všechno ten Dyson zvládá perfektně! 👍

Za mě fakt hodně dobrý! Jen se musí snad každý týden profouknout filtr, aby to dobře sálo. Ale u nás má opravdu extrémní záběr.

Jo a na nejvyšší výkon má vcelku krátkou výdrž, ale i tak zvládnu našich 80m2 obytné plochy na ten max výkon a stihnu to komplet.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 27.11.2023, 00:34:05 xxx.xxx.37.217
Odpověď na příspěvek uživatele Jana H. z 26.11.2023, 21:10:59

To není jen v Polsku, tenhle fenomén byl sledovaný i jinde. Konkrétně jde o to, že když dostatečně dlouho existuje dostatečně velká a pestrá populace psů, po několika (počet si bohužel nevybavuju) generacích se fenotyp ustálí na středně velkých žlutých psech se stojatýma ušima a podobným tvarem ocasu, váhově nejčastěji 15-20 kg.  Ano, jsou odolní. Ano, jsou nenároční. Ano, jsou velmi dobře sociální. ALE ne, nikdo neví, kolik to stálo mrtvých štěňat, nezabřezlých či úplně vyčerpaných fen, štěňat uhynulých na psinku a střevní infekce, psů uhynulých na spoustu jiných zdravotních problémů. Ne, ani fenomén žlutých psů není zadarmo.


Ad přešlechtěnost a nemocnost plemen. Jistě, některá plemena si opravdu nesou velkou zdravotní zátěž (fr.buldočci,..), nicméně je velká spousta plemen zdravých. “Problém” voříšků není to, že by nebyli nemocní. Ale to, že se nedají škatulkovat. Protože jen ofiko FCI plemena mají 300 škatulek, každé plemeno svojí. A voříšci? JEDINOU škatulku, kde jsou všichni psi a všechny nemoci. A z toho se závěr jaksi udělat nedá, že.. 🤷‍♀️

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 27.11.2023, 00:20:24 xxx.xxx.37.217

“Jaké výhody má tedy pes s PP?“

Odpovím pouze na tuto otázku, ostatní je a jistě ještě bude rozebíráno ostatními:

1. vím, kdo jsou rodiče, prarodiče a často i předci 5 i více generací zpět.

2. Znám aspoň nějaké zdravotní výsledky předků 

3. Je šance dohledat sourozence a blízké příbuzné

4. Mám dobrou šanci vybrat jedince vhodného k tomu pracovnímu/sportovnímu směru, kterému se chci věnovat 

5. Mám šanci lepšího výběru rodičovského páru k odchovu kvalitních potomků


Určitě toho je mnohem víc, ale už mi mozek moc neslouží 😄 Každopádně ani já nic nemám proti čistokrevným vořechům, ale tvořitelé “čistokrevných bez PP” mají moje velké nesympatie, a to úplně všichni.

Těším se na další odpovědi 

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 26.11.2023, 18:26:29 xxx.xxx.37.217

Ach ach, to je mi moc líto. Upřímnou soustrast 🖤

Každopádně obrovský dík za objektivní popis všeho okolo L., zrovna dnes jsme se o ní bavili. Ty informace jsou VELMI cenné ❤️

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 18.11.2023, 10:19:53 xxx.xxx.43.178

Když jsem měla Kiru “otrávenou” uhynulými štěňaty, s gastritidou a jako bonus rozřezanou po kastraci, pomohlo ji velmi pomaličku rozkrmit vajíčkem. Poprvé při svých 27kg nesnědla ani celý, bylo to strašný období. Ale vajíčko bylo jedno z mála věcí, co zvládla.

Ad doplňky: na E.faecium nedám dopustit, u nás to jí všichni - psi, kůň i my. Dostupná verze je např. Canvit Probio. A velmi dobře na uklidnění rozbouřeného trávení působí i Dromy Gastro. Se slinivku naštěstí zkušenosti nemáme ovšem.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 24.10.2023, 13:20:38 xxx.xxx.47.101
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 24.10.2023, 13:10:42

Jak jako nejsou? Jako že mléčný je jen P2 a dál?

Já jsem upřímně dost zmatená, řeším to prvně. Prostě je tam na každé straně zub navíc a nezdá se mi jako mléčný, kvůli velikosti i barvě.

BŠO má povinné kompletní nůžkový zkus viz. předchozí obrázek, chybějící i nadpočetné zuby jsou vyřazující, takže se to dost sleduje. Vyskytne se, ale spíš tedy chybějící 1-2 zuby

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 24.10.2023, 12:51:39 xxx.xxx.47.101
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 24.10.2023, 12:30:00

Ano, přezubuje (spíš končí) a na horní čelisti má na každé straně jeden navíc. Ještě mám tedy maličkou naději, že je mléčný, ale nemyslím si to.

Je to ten na obrázku zakroužkovaný, prostě je tam 2x. A prý je zdvojení zubů často právě u tohoto 🤷‍♀️

Obrázek
Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 24.10.2023, 11:20:27 xxx.xxx.47.101

Chjo, já teď čerstvě vstřebávám zklamání. Po pouhých 2 měsících, co s námi žije, už vím, že i kdyby malá bílá byla sebelepší, tak chovná nebude - má nadpočetné 2 zuby. 
Vzhledem k tomu, že první fena na jaře přišla o štěňata a je vykastrovaná, tak jsem měla velké naděje v nové importované holčičce. A už v jejich 5 měsících vím, že to nepůjde. 
Jo, není to o zdraví, o nějakých potížích. Vůbec není jisté, že by jinak kvality k chovu měla. Ale takhle brzy je to velké zklamání. 

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 17.10.2023, 16:49:25 xxx.xxx.47.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.10.2023, 13:45:49

Ano, ale z trochu jiného důvodu: nadbytek bílkovin má logicky nadbytek dusíkatých metabolitů. A když je jich moc, například amoniaku a posléze močoviny, není to dobrý a odnesou to třeba právě ty velmi citlivé velmi prokrvené lamely v kopytě. Navíc nadbytek bílkovin může sloužit ke glukoneogenezi = syntéze sacharidů. Těch, se kterými jsme jaksi nepočítali. 

Obecně zdravý dospělý kůň v běžné zátěži (míru zátěže zadavatelka nezmiňuje myslím) cílené krmení bílkovinami nepotřebuje, koně si je velmi dobře obstarají z pastvy a slušného sena. Tady opravdu méně znamená více.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 16.10.2023, 20:05:16 xxx.xxx.47.101

Máte živinový rozbor sena? Jako většinového krmiva minimálně na 5měsíců? Pokud ne, vycházet vám nic nemůže. Fakt ne. Leda velmi šťastnou náhodou.

Obsah živin v seně a celkově stravitelnost sena se může propastně lišit rok od roku, seč od seče a dokonce i z luk vzálených od sebe pouhé 2km a sekaných najednou. NEMŮŽETE VYCHÁZET Z TABULKOVÝCH HODNOT. Věřte mi, rozborů jsem viděla za svoji kariéru desítky..

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 09.10.2023, 19:35:14 xxx.xxx.42.60

Připojuji se - prosím o doporučení na postroj VHODNÝ na lehké tahání. Na medvěda 😀 Piškůtek dneska dostal nejlepší hodnocení všech rentgenů,tak může paničce pomáhat v terénech..  ❤️

Obrázek
Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 09.10.2023, 19:25:20 xxx.xxx.42.60

Možná si vzpomínáte, že jsem v předjaří dávala na iFaunu dotaz na nárazové nadměrné slintání naší ohařky. A slíbila jsem případně dodat informace.

Pro připomenutí: Fena, 7 let, jednou za čas (odstup i měsíce) najednou začala slintat, 20-30min, naslintala louži…a byl klid. V hubě nic, žrádlo stejné jako ostatní, prostě jsem nenašla spojitost.

V květnu jsme zjistili, že má tasemnici. Nějak jsem si o nich chtěla načíst víc a někde jsem se dočetla, že napadení tasemnicí může u psů způsobit nadměrné slinění, zhoršení zraku (i to jsme pozorovali, dle vetky oči v pořádku) a zhoršení artrotických potíží (má artrózu kolene, také na jaře byla horší).

Proběhlo opakované důkladné odčervení… a potíže jsou pryč. Fakt. Neslintala už ani jednou, oči lepší, artróza taky (ale to může mít vliv letní počasí).

Toliko naše zkušenost.

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 28.09.2023, 16:53:53 xxx.xxx.41.110
Odpověď na příspěvek uživatele Quash z 28.09.2023, 15:39:19

Fakt jí koně mají ve střevech?? Já doteď měla za to, že žijí v hlíně a když je obohacená zvířecími výkaly, tak se jim tam ohromně líbí a proto ten vysoký výskyt. Takže i koňská kobliha je vážně nebezpečná?? 😱

Ad ta hlína - nepletu si to s antraxem?

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 28.09.2023, 14:35:31 xxx.xxx.41.110

Ze života: 

moje dobrá kamarádka, uznávaná chovatelka a perfekcionistka s ohledem na zdraví a kvalitu života svých psů. Velký odmítač preventivních kastrací. V průběhu 6 let vykastrované 3 seniorky, protože pyometra. Feny cca 23kg v 10?, 11 a 13letech. Teď má 9? letou a vážně zvažuje kastraci preventivní.

K úvaze: je to rozhodování opodstatněné či ne?

Lenocka
Lenocka (125 příspěvků) 28.09.2023, 14:27:11 xxx.xxx.41.110

Používám CBD kapky pro fenu s artrózou kolene. Ne nonstop, pouze v případě, že okolnosti nepřály (např. počasí) a fena hlásí, že noha au. Dávám cca 5 kapek do žrádla max týden, do té doby příznaky téměř vždy odezní.