Kakadu šalamounský

Cacatua ducorpsii

Výskyt: Východní část Šalomounova souostroví
Velikost: 31 cm
Hmotnost: 300-400 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Semena, ořechy, bobule, ovoce, květy...
Cena: 15 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     27631 zobrazení     1 komentář

Vzhled

Samec je bílý, uzdičku má bílou bez růžového zbarvení jako u C. sanguinea, peří hlavy, lící a někdy i prsou u kořene lososově růžové, spodní strana letek a ocasu žlutavá, nahé okruží oka modré, vespod stejně široké, zobák šedobílý, duhovka tmavě hnědá, běhák šedý.

Samice tohoto druhu kakadu je zbarvena stejně jako samec ale duhovku má červenohnědou.

Rozšíření

Kakadu šalamounský obývá východní část Šalomounova souostroví od Bougainville po Malaita. V nížinách své domoviny je kakadu šalamounský běžným druhem. Na ostrově Guadalcanal je hojným druhem spodního pásma lesů, na ostrově Bougainville byl pozorován v lesních oblastech a kolem vesnických zahrad do nadmořské výšky 1700 metrů. Kakadu šalamounský je hlučný a nápadný pták, kterého obvykle spatříme v párech nebo menších hejnech. Tento pták je dosti ostražitý a při vyrušení odlétá za hlasitého křiku. Jeho třepetavý let je kombinací prudkého mávání křídel s klouzavým letem.

Potrava

Kakadu šalamounský se ve volné přírodě živí semeny, ořechy, ovocem, bobulemi, květy, pupeny listů, hmyzem a jeho larvami. Způsobují i značné škody ve vesnických zahradách, kde požírají plody papáje a dokonce ze země vyhrabávají sladké brambory.

Kakadu šalamounskýNázvy ve světě

Latinsky: Cacatua ducorpsii, Anglicky: Ducorps' Cockatoo, Dánsky: Salomonkakadu, Finsky: salomoninkakadu, Francouzsky: Cacatoès de Ducorps, Holandsky: Ducorps' Kaketoe, Italsky: Cacatua di Ducorps, Japonsky: soromonoumu, Japonsky 2: ソロモンオウム, Norsky: Salomonkakadu, Německy: Salomonenkakadu, Polsky: kakadu mala, Rusky: Соломонский какаду, Slovensky: kakadu šalamúnsky, Čínsky: 杜氏凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa de las Salomón, Švédsky: Ducorps kakadua

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.07.2015, 08:07
Mohli by ste uviesť aj v ktorom roku dospieva Kakadu šalamúnsky?