Aktuálně: 4 593 inzerátů178 064 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů
Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 18.07.2023, 15:21:44 xxx.xxx.235.72

německého ovčáka s PP koupíte kolem 15 tisíc po rodičích se zdravotními testy… to vám úspora na těch pět let krmení asi nevyjde.

problém je v tom, že ti lidi chtějí většinou “plemeno” - ne vořecha… a pokud chtějí plemeno, pak ano - já osobně zavrhuji chov bezpapíráků. Koneckonců i štěňat skoroovčáků jsou plné  útulky i dočasky…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 18.07.2023, 14:10:46 xxx.xxx.235.72

já vím, že hodně majitelů fenky - takové té jedinečné kámošky, si chce pořídit kopii. Pokračovatelku rodu. Náhradu…

Má to svá ale… Příroda je mrcha, genetika je složitá a u bezpapíráků a kříženců ještě složitější. Jasně že v desetiletí utvrzovaných třeba pracovních vlohách u čistokrevných linií se těch “kopií” podaří hodně, ale u kříženců kříženců??

Vím o pokusu “naklonovat” úžasnou osudovou fenečku… nedopadlo to nejlépe, vybraná fenečka (dcerka té dokonalé) byla nakonec úplně něco jiného. Dračice, ďáblice - majitelka si složitě zvykala a navíc trpěla i ta původní fenka… Navíc byl problém udat i některá další štěňata - vrh byl dost velký a hodně různorodý…

A když se tatík hledá přes inzerát - vlastně jsem pochopila, že může být skoro libovolný… tak to už vůbec nechápu. Finančně se to vyplatit nemůže a vyrůst z toho může i docela slušný průšvih… Víte, co budete dělat se třeba osmi hodně divokými štěňaty?? Když jim budou třeba dva měsíce… a zájemci se zrovna nepohrnou??

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 18.07.2023, 12:59:30 xxx.xxx.235.72

to se mi věřit nechce…

a nebo možná jsou tak rozumní, že když vidí, co je štěňat, kteří končí v útulcích nebo u lidí, kteří mít nemají psa ani plyšového… tak se do žádného krytí nehrnou.

Jasně že PP není papír, který zajistí dokonalého psa a dokonalé majitele… ale poměr v útulcích bezpapíráků a papíráků je statisticky významně jiný.

A poslední poznámka. Pes, který nekryl - TUŠÍ. Pes, který kryl - VÍ  . A tak hodně z těch, kteří mají třeba i uchovněného psa, ale kryl by jen jednou… do toho vůbec nejdou.

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 18.07.2023, 07:53:47 xxx.xxx.0.1

moc vám držím palce. A přiznám se, že mě maličko děsíte 😉… Už dlouho si říkáme, že až nebude fyzický fond na další dogu, bude pudl. A aby to nebyl takový šok - bude to královák…. Veliký, krásný, veselý POHODÁŘ 🐩  . Je to takový návrat ke kořenům - můj manžel s pudly (středními) vyrůstal, poslední Koletku (Colette) pamatuji i já. Samovycvičitelný zcela bezproblémový pes poslouchající na myšlenku… Já vím, klika na kus… Ale třeba i další velcí pudlajzové (bílý královák Toníček, dva černí králováci z okolí, dvoubarevná královačka, kterou potkáváme…) jsou či byli zcela bezproblémoví raraši.

Ale co - doufám, že tohle nás ještě dlouho nečeká, Yodislav je ještě mladík… a pak se uvidí. Doga? Pudl? Něco jiného? nic?

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 18.07.2023, 07:42:26 xxx.xxx.0.1

nejlepší je, hnízdo neničit - pokud to jen trochu jde - označit ho, ohradit ho… a nechat vosy bydlet (mimochodem v Německu od letoška nesmíte vosu ani zabít… neb je to užitečný tvor).

Ale chápu, že někdy to nejde. Taky jsem jednou hnízdo ničila (těsně u vchodových dveří dědy a babičky - děda byl alergik a trpěl stařeckou demencí, tam s nějakým preventivním opatřením to nešlo).

Díra v zemi lze zalít horkou vodou (pozdě večer, když jsou vosy doma), případně vystříkat speciálním sprejem…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 17.07.2023, 11:48:31 xxx.xxx.235.72

také s díky odmítnu - ale myslím, že právě na burzách, výstavách, soutěžích, závodech… se budou reklamní předměty hodit. Spíš pokud někdo z aktivních čtenářů ví, že se akcí pro chovatele a majitele všech možných opeřenců, chlupatců i nahatců bude účastnit a nevadilo by mu rozhodit pár samolepek… tak by se s vámi mohl dohodnout a přebrat si ty předměty, které řada z nás odmítá a tak je využít…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 17.07.2023, 11:42:08 xxx.xxx.235.72
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 17.07.2023, 11:15:47

ano - štěňatům se dělají genetické testy a určí se otec, kterého mají uvedeného v PP. Stejně se dnes řada zdravotních vad testuje “geneticky” - a tak to mají najednou hned zamlada. Zvyšuje se tak genetická základna plemene, když se použije více otců na vrh

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 16.07.2023, 16:55:49 xxx.xxx.235.72

když ho máte na vodítku, tak mu přeci nemůžete nechat prostor šťouchat do cizích lidí. Cest je více - třeba si posaďte psa dřív, než někoho míjíte, odměňte ho za klid… nebo přejděte na druhý chodník - a až když jde v klidu mimo dosah a lidi ho nezajímají, zkoušejte míjení s možností kontaktu…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 16.07.2023, 10:51:36 xxx.xxx.235.72
Odpověď na příspěvek uživatele sutrik z 16.07.2023, 10:47:52

my dnes byli v lese o chvilku později, než včera - až kolem půl sedmé. A krásně jsme cestou zpátky zmokli. Bouřilo ale v dálce a tak nám voda nevadila. Borůvek modro, pár hub, setkání s krásným srncem, dneska zcela vzorný pes… prostě krása. A hlavně déšť zahnal dusno a ochladilo se na báječných 19 stupňů.

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 15.07.2023, 19:57:09 xxx.xxx.235.72
Plaka:

Jaká je objemově produkce slin v tropech? 🙂


je to zvláštní. Yoda má oproti Nightovi mnohem mohutnější hlavu s výraznými pysky. A produkce slin je proti Nightovi výrazně menší. Yoda je snad nejmenší slintal ze všech našich dog. Dokonce do lesa ani hadr nenosím, stíhá to odmýt v potocích (zatím tečou v každém údolíčku)

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 15.07.2023, 18:50:27 xxx.xxx.235.72

tak nejprve ty nepsí - začíná vykvétat kruštík - letní orchidejka. Máme jich za humny “plantáže”. A potkali jsme i hnilák smrkový

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 14.07.2023, 20:40:15 xxx.xxx.235.72

nejbližší kontakt jsme měli mimo krmítko - v rohu zahrady byl velký jeřáb a na jeřabinách hodovaly kvíčaly. A já kousek od jeřábu sbírala prádlo. Najednou poplach, rána na zem a boj o život - tak dva metry od mých nohou. Chytla jsem Betku za obojek (aby to nechtěla jít řešit)… a jen jsme na sebe všechny tři zíraly. Kvíčala prohrála boj o život a ještě dost dlouho trvalo, než se paní krahujcová vydýchala (tělíčko se celé chvělo) a vznesla se i s těžkou kořistí. 

Poměrně často ale má smůlu i po úspěšném lovu. Sojky a straky ječí, poskakují kolem, ale do konfliktu nejdou… ale pokud se objeví šedivky, má draveček smůlu a je hladový.

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 14.07.2023, 15:27:09 xxx.xxx.235.72

u nás na zahradě už roky (hlavně v zimě u krmítka) loví paní krahujcová (že ne pan krahujec je dáno velikostí - ta naše uloví totiž i hrdličku). Jen jednou jsem ji viděla nelovit - seděla na naší střeše a probírala si peří. Jinak je to vždy poprask všech opeřenců, rychlý pohyb a pád dravečka s kořistí. Neruším ji - zraněný kos či hrdlička nebo kvíčala by asi stejně nepřežili a tak čekám, až je boj o život ukonce, draveček si odpočine a vydýchá náročný lov a pak si přenese kořist na vhodné místo ke konzumaci.

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 13.07.2023, 07:09:20 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.07.2023, 06:06:50

rhodeský ridgeback i catahoula nejsou lehce zvládnutelná plemena pro začátečníky. Zvláště leopard je často povahově labilní (alespoň ty, co jsem znala) a chtějí hodně specifický přístup a hodně pochopení… U obou těchto plemen se musí počítat i s jistou nesnášenlivostí k ostatním psům.

Žádný z těchto psů nevystačí s delšími procházkami - chtějí práci, zaměstnat hlavu, dlouhé výlety… I labrador je akční lovecký pes… 

A máte představu, jak vypadá labrador, když přijde z procházky v dešti? Nejlépe proložené bahenní lázní v každé kaluži, kterou potká?? Umíte si představit, jak a kde ho v paneláku budete sušit?  I to je třeba promyslet…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 12.07.2023, 13:11:59 xxx.xxx.235.72

poslední okamžiky bazénu pro vnoučátka… je to už dávno, Night byl kachna a kachnil se tak dlouho, až ho ve švech prorazil… tady na fotce již jen zbytky vody.

Ale Night byl extrémní vodomil a vodní šílenec… Tady jako pětiměsíční štěnítko

Obrázek
Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 12.07.2023, 06:47:41 xxx.xxx.235.72

pes je zvíře smečkové. Samota mu prostě vadí. Když nemůže mít smečku psí, naváže se na smečku lidskou. Spokojení pak bývají všichni. Ne - nemusí každý pes spát v posteli. Klidně může spát i venku (ale musí na to mít věk, srst a kondici. A povahu). Ale i pro venkovní psy je kontakt se smečkou (tedy tou lidskou) hrozně důležitý. Budete s ním na zahrádce? Dlouho? I když bude třeba sychravý listopad, nebo mrazivý únor… Budete se mu každý den věnovat - aby byl vychovaný, poslušný… budete si každý den hrát (aby byl spokojený, měl vás rád), budete chodit každý den ven (aby byl socializovaný a mohl se potkat i s jinými pejsky)…. To vše je třeba zvážit. 

Je to závazek na spoustu let - den za dnem a nedá se vynechat. Je třeba mít zajištěnou péči po dobu dovolených (a nebo plánovat dovolenou se psem - a zase - pokud bude jen zahradní a boudový, dá se s ním jet třeba do apartmánu???, bude zvládat čistotu??), i po dobu nemoci paničky… Pes je obrovská radost, ale i starost a hlavně zodpovědnost. Za tvora, kterého si k sobě připoutáme…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 11.07.2023, 08:20:47 xxx.xxx.0.1

ale štěňata z množíren se přeci neprodávají ve stodolách, chlívech, sklepech… prodávají se buď na parkovištích (k nám je dlouhá objížďka, rozbitá cesta, zrovna odjíždíme a dáme si sraz na benzínové pumpě, ať to nemáte tak daleko…) a nebo v hezkém bytě, kde je jen to právě prodávané štěně… Psí mamina tam nebývá (už má štěňat plné zuby, štěně by plakalo, kdyby vidělo maminku a odjíždělo… ) . A ke kotcům či klecím vás nepustí, i kdyby se množírna nacházela ve stejném místě, jako byt. A schovají to za hygienu chovu, abyste tam náhodou na botách nezanesli nákazu…

nepodceňujte množitele - oni to umí… A i když to náhodou neumí, tak spousta lidí si toho zuboženého drobečka stejně odveze (vždyť ho musí zachránit) a nevidí to, že díky jejich penězům pojede tento styl chovu dál. Protože dokud bude poptávka…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 10.07.2023, 21:39:27 xxx.xxx.235.72

nejmenšího králičího do boudy?? Myslím, že třeba interšampion Mireček by měl jiný názor…

Opravdu ven možná tak ten špic (ven velikostně asi od střeďáka nahoru, pomík by asi nebyl v boudě nejlepší nápad), je to zdravé, odolné, veselé, hlídací… a hlídání zahrady je jejich přirozenost. Ale i tak chtějí procházky, a hlavně přítomnost lidí…

Xerxova
Xerxova (802 příspěvků) 10.07.2023, 13:07:41 xxx.xxx.235.72
Naali:

My už konečně venčíme doma. Máme týden na to se hodit do klidu než přijede návštěva na dovolenou 🙂

Xerxova: Pobavily mě finské kuželky. Já tu hru poznala až tady. Tady v tom pořádají turnaje celé vesnice 🙂


bylo to fajn - vyblbli jsme se všichni - chce to trochu fyzické šikovnosti, trošku strategie, umět sčítat a odečítat… pohodová zábava pro celou rodinu bez ohledu na věk (nejmladší hráč měl osm a zvládal). Na vejšce jsme v čase dávno minulém hrávali gorodky (a psali si to do hodnocení aktivity studijních skupin 😄)- a je vidět, že jsou ty hry příbuzné