Aktuálně: 4 319 inzerátů190 585 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
sutrik
sutrik (374 příspěvků) 17.09.2023, 13:08:51 xxx.xxx.71.128

Dnes je Bonnie 1 rok. Zrovna na mě na Facebooku vyskočila diskuze s dotazem, jaké dorty majitelé pro pejsky chystají. Asi jsem divná, nedělám dorty,  nekupuju na narozeniny další hračku, beru to jako jiný den. Ráno cvičák, pak procházka částečně na novém místě s piraňou, holky se vyřádily. Dnes byly fakt čertice. Je tu někdo, kdo narozeniny taky “nebere”?

Zkusila jsem na cvičáku udělat fotku z odložení v kruhu, bylo tam dneska přes 10 psů, ani nevím kolik. Nevyšlo to. Tak aspoň s několika psy. Je to hodně zkreslené, psi leželi k sobě blíž. Zleva malý knírač, staford, trpasličí pinč (Bonnie), rotvajler a kousek australskýho ovčáka. Zbytek ovčáci, ti převládají,  český strakatý pes, ridgeback. A piraňa. Už se na fotku nevešli. Je to vtipné, malá piraňa a ještě menší Ratloraptor mezi vesměs velkými psy. 

Obrázek
sutrik
sutrik (374 příspěvků) 14.09.2023, 09:39:47 xxx.xxx.161.25
Zrzavci:

Mám a fur nyc, máte někde chybu v metodice

Obrázek

To je v těch stupních Celsia. Espiro psala 17,6 °C, na obrázku máte 17 °C.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 10.09.2023, 21:32:01 xxx.xxx.90.17

Dneska jsme to s Bonnie vzaly opět do údolí Chrudimky. Dosud nám odolávala neznačená trasa na levém břehu. Dnes byla pokořena. A k večeru jsme jely na první lekci agility pro začátečníky. 

To bílé na druhé fotce je kamenná lavina, viz i třetí fotka.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (374 příspěvků) 09.09.2023, 17:01:28 xxx.xxx.77.88
Fikovnice:

Ratloraptor je ten můj plížící se oblíbenec?😄


Ano 🙂 Ratloraptor plížení moc rád. Bonnie s tím začala už v 5,5 měsících. Asi si nepřečetla, že to pro štěňata není zdravý pohyb. Během dalších dvou měsíců to dotáhla na plazení i až na několik metrů. Jde, jde a najednou sebou plácne a začne se s mohutným vrtěním ocasu plazit.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 09.09.2023, 16:51:18 xxx.xxx.77.88

Byly jsme s kamarádkou a psími puberťačkami na dovolené “vedle” ve Žďárských vrších. Tři měsíce věku navíc oproti první dovolené byly u holek znát.        Chovaly se rozumněji. A piraňa v noci už neštěkala. Zato Ratloraptor měl tendenci v druhé půlce nocí chodit vítat kamarádku, kdykoli se v posteli otočila. 

Povel lehni a zůstaň měl vypadat jinak než u fotky u sochy 🙂 Další fotky jsou z výletu na Devět skal a z Velkého Dářka. Na skalky leze malá sama.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (374 příspěvků) 04.09.2023, 09:12:52 xxx.xxx.70.86

Paní je méně pohyblivá. Jak by zvládala venčit při změnách počasí, které jsou často spojené s větší bolestivostí? Když bude venku mokro, kluzko, bláto, sníh, led a bude mít větší potíže se stabilitou? Zvládne se k pejskovi pravidelně shýbat, vzít ho jako štěně do náruče přes případné venkovní schody? Bude mu venku stačit tempem, pokud nepůjde o venčení jen na zahradě? Zvládne k němu rychle dojít, když bude štěně žrát nebo trhat něco, co nemá? Uklízet doma hromádky a loužičky bez vyčerpání a hrozby pádu? Neohrozí běhající štěně její stabilitu? Nebo naopak nehrozí zašlápnutí štěněte kvůli horší stabilitě a snížené rychlosti reakce? Jaká je vyhlídka zhoršení zdravotního stavu během několika dalších let? 

Ať si paní odpoví. A pokud si není jistá, ať zkusí pravidelně chodit několik týdnů po sobě ven za každého počasí, jaký to bude mít na ni vliv.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 03.09.2023, 11:22:14 xxx.xxx.70.86

Včera jsme se zúčastnily Dogtrekkingových hrátek v Českém ráji. Bonnie neudělala trpasličím pinčům ostudu. I když jí je 11,5 měsíců, zvládly jsme 17 km za 3,5 hodiny a pinčí fousek k tomu. Ratloraptor mě hodně překvapil. Čekala jsem v nejlepším o hodinu více na trati, furt čichání a zastavování. Ale má závodní srdce. Startovalo se intervalově. Minutu po startu jsme šly do prvního kopce. Když viděla psy před sebou, natáhla vodítko a zabrala. I když jsme šly už samy, neměla velké tendence očichávat vše jako jindy na krátkém vodítku, ale šla dopředu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (374 příspěvků) 25.08.2023, 18:21:31 xxx.xxx.161.25

Když budu hnidopich…

Papíráci se vyvinuli z bezpapírových. Museli splňovat X generací a Y jedinců jednotného vzhledu a povahy, aby bylo uznáno plemeno. A někteří bezpapíráci “najednou” dostali papíry. Ti psi se ale papírem nezměnili. Když někdo bude pokračovat v chovu bezpapírových jedinců, z kterých se vyvinuli PP,  dále a bez křížení s dalšími rasami, bude to stále stejné plemeno. Bez křížení se tam nemůžou dostat jiné geny, než díky kterým bylo plemeno oficiálně uznáno.

Druhá věc je, že plemeno se stále vyvíjí. Věřím, že to u některých může být i důvod, proč nepodporovat PP a z PP chovu přejít jako vyjádření nesouhlasu na bezpapírový chov původního rázu (němečtí ovčáci a zmršené nohy, záda, extrémně krátkolebá plemena…). Nebude to případ většiny chovatelů bezpapíráků, ale i tací nepochybně jsou.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 24.08.2023, 12:18:38 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 24.08.2023, 11:40:05

To já taky. Nejen potkany, ale i myši. 

Většinou malá reaguje na odvolání od srnky, maximálně se rozběhne tak 3 metry (a to musí srnka vyskočit hned u nás). I některé srnky projevují sebevražedné sklony. Jedna srnka na malou málem seskočila z vyvýšeného křoví, naštěstí Bonnie reflexně uhnula, tak srnka doskočila asi 10 cm před ní. 

Se zajíci je to horší, ti jsou schopni vynořit se také dva metry před námi na cestě, ale zastavit se, pak běžet k nám, od nás, dokola…  I když i u zajíců se  už poslední dobou několikrát stalo, že se Ratloraptor nerozeběhl, jen se na mě podíval.

Ale u myší, přiznám se, jsem bez šance. Jak přeběhne myš přes cestu před psem, má to obvykle spočítané. I když je to hned u mě, nestihnu zareagovat, i pokud jde Bonnie zrovna na vodítku.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 24.08.2023, 11:09:48 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 24.08.2023, 10:25:40

Boonie jsem viděla chytit první myš asi v šesti měsících. A to si myslím, že už dříve nějaké hlodavce zabila. Jen se to nestalo metr ode mě, tak jsem při odebírání z huby nevěděla, zda našla živou nebo krátce mrtvou myš. Je to otázka vteřin, někdy ani myš nestačí písknout.

Potkana nepotkala (hezká slovní hříčka). Vzhledem k její “velikosti a obr hmotnosti" pod 4 kg jsem ráda. Určitě by zkusila ulovit, ale potkan by se bránil. To už chce víc zkušeností, síly, určitě nic pro malé štěně.

Kamarádčina kříženka s raslíkem taky zabíjí hlodavce od štěněte.

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 24.08.2023, 10:22:30 xxx.xxx.161.25

Pinčové a knírači byli vyšlechtěni k lovu potkanů, myší. Spousta teriérů… 

Tahle plemena bývají samostatnější, při lovu hlodavců pracovali bez člověka. Nebudou obvykle poslouchat na 100 % jako ovčáci a další pracovní plemena. Taky se lovecký pud neprojevuje jen u hlodavců, ale je třeba učit, že se neloví srnky, zajíci, ptáci… Mají rozvinutý i hlídací pud (lovili potkany a hlídali statky), hlavně u pinčů a kníračů s tím bývá často spojená uštěkanost.

Můžete koupit plemeno vyšlechtěné na lov hlodavců a bude Vám na to dlabat…

sutrik
sutrik (374 příspěvků) 18.08.2023, 08:58:03 xxx.xxx.161.25

Beru od Falca konzervy dlouhodobě, pro kočky už pár let před koupí štěněte. Nevnímám zhoršení kvality.  

Mražené maso od Falca neznám. Chystám se kupovat až v době, kdy vyřeším pořízení nové ledničky, a to zatím oddaluju a oddaluju. (Mrazák se mi do bytu nevejde, ani malý. Tak zatím maso kupuju v malém množství jen pro lidskou spotřebu a na dva dny.) 

PS: výrobna je o pár vesnic dál, už se štěndou v dosahu běžné délky procházek. Tak bych při zhoršení kvality došla na místo osobně 🙂