Aktuálně: 4 694 inzerátů177 080 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 05.10.2023, 20:23:16 xxx.xxx.26.184

K ovčákovi v Bílém domě. Myslím si, že to musí být pro štěně, mladého psa se silným hlídacím pudem strašně těžké potlačovat něco, co jde přímo proti pudu. A nehlídat “svůj” dům a rodinu proti cizím vetřelcům (ochrance, úředníkům). Když ti vetřelci chodí i bez dozoru páníčka psím domovem.

Vůbec si neumím představit vychovávat v takovém prostředí mýho ratlíka. Je to od prvního dne obránce. A dalo mi dost času přesvědčit to malé mrně, když se ke konci zimy vyrojili na zahrady sousedé dosud zalezlí v barácích, že i ti sousedé tam patří. A že nejde je vyhánět z jejich vlastních zahrad pryč 😇 Že vesnice není jen ratlíka, má a chlupaté pirani a člověčí kamarádky. Kdyby se mi někdo toulal po bytě, tak taky budou problémy.

Do prostředí jako je Bílý dům bych brala jen vychovaného psa, který už ví, kdy hlídat a kdy ne. Nebo štěně méně hlídacího plemena než je německý ovčák.

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 27.09.2023, 10:59:14 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 27.09.2023, 09:57:03

Kastrace maximálně po druhém hárání významně snižuje riziko nádoru mléčné žlázy. To není blbost, to je statisticky dokázaná skutečnost.

Druhá stránka je vyspělost. Maličká fenka bude hárat po druhé zřejmě v roce života, to určitě nejde brát jako fyzickou ani psychickou dospělost.

Kupovala jsem Bonnie s tím, že jsem byla rozhodnutá, že na podzim po prvních narozeninách vykastruju. Nádor mléčné žlázy je velmi častý. A fenka rodičů na něj zemřela. Když už jsem holku měla, začala jsem o tom něco číst. Řídit se názory mnoha českých veterinářů se v tomto nedá. Bohužel zamrzli na tom, že kastrace přináší jen samé výhody. Maximálně zazní informace o riziku inkontinence.

 A od kastrace v roce jsem odstoupila. Ještě nejsem pro kastraci stoprocentně rozhodnutá a na rozhodnutí mám další rok. Pokud budu kastrovat, tak nejdřív po druhém roce. 

Těch nevýhod je hodně, je to obrovský zásah do organismu. Některým nevýhodám se dá předejít kastrací v dospělosti. Riziko nádoru mléčné žlázy snížím jen o trochu. Riziko pyometry odstraním, pokud k zánětu dělohy nedojde dříve (znám dvouletou s pyometrou). Navýší se riziko osteosarkomů, snížené imunity atd. Vůbec to není lehké rozhodování. Vzhledem k tomu, že s mnoha nádory (včetně mléčné žlázy) se dá nějakou dobu žít,  ale s pyometrou ne, stále mi připadá kastrovat jako lehce lepší než nekastrovat. Potíže se mohou objevit v době, kdy zdravotní stav stářím už neumožní operaci. A ani odstranění zánětlivé dělohy nezaručuje, že hnisavý zánět neskončí smrtí. 

Proč to všechno píšu… Nedejte na to, že kastrace je super. Není. Má svoje výhody i nevýhody, o kterých čeští veterináři obvykle nemluví. Nebo ani neví. Chce to zvážit. A nechte si na to prosím ještě aspoň rok.

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 23.09.2023, 22:11:31 xxx.xxx.73.4

1 a 2. Na druhý břeh jsme přešli přes lávku Na Pilce.

A pokračovali částečně po turistické trase. Zčásti mimo, abychom se co nejvíce vyhnuli asfaltu.

3. Vzhledem ke stavu vody jsme šli i nádrží.

4. Pohled na hráz z druhé strany. 

5. Letos asi poslední zmrzlina kilometr před cílem. Na oběd doporučuju trampskou hospůdku Pod Drnem v Hoješíně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 23.09.2023, 22:02:32 xxx.xxx.73.4

Dál jsme pokračovali po modré turistické přes Ústupky. Kůrovec se zde vyřádil. V nejužším místě přehrady je tak málo vody, že z šířky přehrady zbyl jen původní tok Chrudimky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 23.09.2023, 21:56:03 xxx.xxx.73.4

Dnešní výlet okolo vodní nádrže Seč.

1. Hráz, výška 42 metrů. Nad tunelem jsou zbytky zdiva zříceniny hradu Vildštejn.

2 a 3. Zřícenina hradu Oheb.  Název je odvozený od jednoho starého jména Chrudimky - Ohebka. Jak je na mapě vidět, Chrudimka v tomto místě prudce mění směr toku. Ohýbá se téměř zpět.

4. Pod Ohebem je ostrov.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 22.09.2023, 22:16:48 xxx.xxx.14.86
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 22.09.2023, 21:54:18

Posílám Vám pro rozptýlení jedno plazící video. A držím kocourovi pěsti.

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 22.09.2023, 22:13:23 xxx.xxx.14.86
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 22.09.2023, 21:55:03

Můj odhad váhy je u psů pofiderní. Hlavně, když mají hodně chlupů, tak bych klidně tipovala o 10 kilo víc. Pšeničňák chodil s námi do psí školičky a párkrát byl i na “dospělém” cvičáku. Fenka byla v 9 měsících fakt velká. Asi nečetla tabulky. I když mně teď připadají velcí všichni psi 😀

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 22.09.2023, 19:31:38 xxx.xxx.14.86
Doron:

Buggyro, moc děkuju ! Půjčila jsem si ve stáji a zkouším. Zatím to moc nefachá, možná jsem toho dala málo…


Nebojte se dát víc. Až kdyby Váš pes začal řehtat, bude to známka předávkování 🙂

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 20.09.2023, 21:36:21 xxx.xxx.71.128
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 20.09.2023, 21:27:57

Před (hodně) lety jsem se v Praze asi dvakrát účastnila hobby orientačního závodu na horských kolech, který pořádali kamarádi. Vedlo to okrajovými části města, lesoparky,  lesy, loukami. Moc mě překvapilo, kolik tam je přírody a zeleně. Nečekala jsem to.

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 20.09.2023, 20:39:25 xxx.xxx.71.128

Dnes jsme daly zase nový kousek Chrudimky. Jen pár stovek metrů. Až po Práčovskou přehradu (nádrž Křižanovice II), zatím jsme se na ni koukaly jen shora.

Před několika týdny jsem dostala nápad, který chci příští rok realizovat. Projít s Bonnie Chrudimku od pramene do Slatiňan. A pak ústí do Labe v Pardubicích. Mezi Slatiňany a Pardubicemi to není zajímavé.

Ne vše najednou. Ani za sebou navazující úseky. Prostě pár výletů o víkendech. Už máme prošlých podél Chrudimky cca 8, 9 km. Většinu opakovaně. Tak zbývá něco přes 70 km, když vynecháme tu nezáživnou část. A ne vše půjde projít po břehu, někde se budeme muset odklonit, tak se to prodlouží.

Na fotkách Práčovská přehrada. V sobotu snad vyjde plán obejít největší přehradu na  Chrudimce, Sečskou. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 17.09.2023, 13:08:51 xxx.xxx.71.128

Dnes je Bonnie 1 rok. Zrovna na mě na Facebooku vyskočila diskuze s dotazem, jaké dorty majitelé pro pejsky chystají. Asi jsem divná, nedělám dorty,  nekupuju na narozeniny další hračku, beru to jako jiný den. Ráno cvičák, pak procházka částečně na novém místě s piraňou, holky se vyřádily. Dnes byly fakt čertice. Je tu někdo, kdo narozeniny taky “nebere”?

Zkusila jsem na cvičáku udělat fotku z odložení v kruhu, bylo tam dneska přes 10 psů, ani nevím kolik. Nevyšlo to. Tak aspoň s několika psy. Je to hodně zkreslené, psi leželi k sobě blíž. Zleva malý knírač, staford, trpasličí pinč (Bonnie), rotvajler a kousek australskýho ovčáka. Zbytek ovčáci, ti převládají,  český strakatý pes, ridgeback. A piraňa. Už se na fotku nevešli. Je to vtipné, malá piraňa a ještě menší Ratloraptor mezi vesměs velkými psy. 

Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 14.09.2023, 09:39:47 xxx.xxx.161.25
Zrzavci:

Mám a fur nyc, máte někde chybu v metodice

Obrázek

To je v těch stupních Celsia. Espiro psala 17,6 °C, na obrázku máte 17 °C.

sutrik
sutrik (327 příspěvků) 10.09.2023, 21:32:01 xxx.xxx.90.17

Dneska jsme to s Bonnie vzaly opět do údolí Chrudimky. Dosud nám odolávala neznačená trasa na levém břehu. Dnes byla pokořena. A k večeru jsme jely na první lekci agility pro začátečníky. 

To bílé na druhé fotce je kamenná lavina, viz i třetí fotka.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sutrik
sutrik (327 příspěvků) 09.09.2023, 17:01:28 xxx.xxx.77.88
Fikovnice:

Ratloraptor je ten můj plížící se oblíbenec?😄


Ano 🙂 Ratloraptor plížení moc rád. Bonnie s tím začala už v 5,5 měsících. Asi si nepřečetla, že to pro štěňata není zdravý pohyb. Během dalších dvou měsíců to dotáhla na plazení i až na několik metrů. Jde, jde a najednou sebou plácne a začne se s mohutným vrtěním ocasu plazit.