Aktuálně: 4 319 inzerátů190 583 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 04.07.2024, 09:16:06 xxx.xxx.213.118

Nejsem žádný odborník, ale teda sama bych se zachovala tak, jako Puma. Pokud jsem byla u několika veterinářů a konzultovala s nimi stav, a všichni mi potvrdili, že je postup v pořádku a rána se hojí, tak bych rozhodně poslouchala veterináře (obzvlášť, pokud k nim mám důvěru), než nějaké random lidi z internetové diskuze. 

Jasně, třeba bych se zeptala, jestli by tento jinde doporučovaný postup nemohl být přínosem, ale dál bych se řídila pokyny veterináře. 

Já tady vůbec nechápu ten hejt. Majitelka Hachiho dělá, co může (ptala se několika veterinářů, kteří psa viděli osobně), pes má veterinární péči - možná s jiným postupem, než byste volili ostatní, ale znamená to, že je to špatně? Však se rána hojí…neřekla bych, kdyby mu tady hnila noha a nic se s tím nedělalo…některé reakce mi přijdou fakt přehnané.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 02.07.2024, 10:22:16 xxx.xxx.213.118

A teda ještě k těm kočkám. Kamarádka tohle podstoupila, sepsala o sobě román, vyfotila, kde bude kocour bydlet, vyfotila svoje zvířata…řešila to asi měsíc. Nakonec jí kocoura dali…a teda na to, jak kolem toho dělali kovbojku, tak se při kontrole u veterináře zjistilo, že má kocour úplně v háji zuby (a už delší dobu) a že ho to muselo bolet, takže ve výsledku se nakonec dostala za veškerá vyšetření, odstranění zubů, léčení zánětu a já nevím čeho všeho na částku snad kolem 20k…

jestli to potom s nimi dál nějak řešila, to už nevím. Teda vím jen, že jim o tom psala, ale jestli jí to nějak kompenzovali netuším.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 02.07.2024, 10:13:25 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 02.07.2024, 09:55:47

Já pár takových spolků sleduji i z dob dřívějších na fb…některé jejich požadavky mi přijdou už opravdu za hranou - takově věci po mě nechtěl ani chovatel.

Velmi často tyto stejné spolky píší, jak ty chudáky psy nikdo nechce a jak dlouho už jsou bez trvalého domova…no asi se na jednu stranu nedivím. Navíc mi přijde, že spousta normálních lidí u nich ani neprojde. To samé teda kolikrát i u kočičích spolků. 

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 01.07.2024, 12:33:58 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 01.07.2024, 09:46:27

Jen na školky pro štěňátka pozor. U nás v okolí, co jsem se bavila s trenérkou, jsou spíš “vypustíme štěňátka na hromadu, ať si hrají” a  že to úplně nedoporučuje. Takže hledat jen takové, kde je ten kontakt řízen a veden trenérem a že hromadná hra štěňátek není hlavní náplň společné lekce.

Ideálně se domluvit a přijít se podívat na nějakou lekci i první bez pejska, ať máte představu.

A jen dodám, že původ psa je opravdu důležitý. Povahy rodičů se dědí, stejně tak má velký vliv na štěňata i to, jestli jeho matka žije v diskomfortu/stresu a nevhodných podmínkách. Proto rozhodně nedoporučuji kupovat plemeno bez PP na inzerát z bazoše - nikdy nevíte jestli to není nějaká množírna a taky doporučuju hodně pátrat a ptát se mezi chovateli. Vhodné prostředí, péče chovatele v prvních týdnech a skvělé povahy rodičů psa vám dají úplně neuvěřitelně dobrý start. Naše štěně bylo zvyklé na běžné ruchy v domácnosti, manipulaci (stříhání drápků, koukání na zuby, do uší, na packy, atd…) i na to, že s ním člověk není 24/7, už byl částečně naučený i na venčení venku…jako když to vezmu kolem a kolem, měli jsme to díky chovatelce skoro bez práce, což je pro prvomajitele fakt super 🙂…

Samozřejmě i tak jsou povahy štěňat individuální, ale ta socializace už u chovatele dělá hodně.

EDIT: jen aby bylo jasno, mluvím o pořízení štěněte. Vzít si potom už odrostlejšího psa třeba z útulku je zase trochu jiné.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 01.07.2024, 07:57:36 xxx.xxx.213.168

1. Trénink je rozhovor,  Neznám druhé takové zvíře, jako je pes - František Šusta (má jich víc, ae tyhle mi přišly na začátek nejlepší)

2. Konejšivé signály - Turid Rugaas (takový základ psí řeči, o několik levlů vejš je potom kniha PSI - signály a emoce)

3. Lidé a psi - střet kultur - Jean Donaldson

4. Neštěkej na svého psa - Tomáš Nushart (taková malá knížečka, kde jsou hlavně vysvětleny nějaké základy a vyvrací různé mýty, plus k tomu má na webu i krátká videa s ukázkou jak některé věci naučit)
EDIT: tento kanál má i podcasty, taky doporučuju (yt nebo jejich web: psichologiecz - ne není tam chyba, je to od slova “pes” 😀) 

Prakticky skoro s každou knížkou z nakladatelství PLOT jsem byla spokojená - mají tam přímo sekci kynologie a chovatelství 🙂

Dále mám hodně ráda podcast “Pejskárium” - tam najdete strašně moc témat od pořízení štěněte, psí pubertu až  po portréty plemen…je to zdarma až na bonusové části -  ty jsou jen na hero hero

a ještě k youtube, tam občas sleduju videa od “Se psy podle Veroniky”, nebo starší videa od psí škola Koira…a potom sleduji hodně trenérů na instagramu, kvůli čemuž ten ig mám hlavně (a ke zveřejňování fotek svých zvířat, že jo 😀)

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 28.06.2024, 13:08:16 xxx.xxx.213.118

Já po tom, co jsem slyšela přednášku o péči o psí chrup (letošní MET od MVDr. Radošovské), kde byly i ukázky zanedbané péče a jak se tam kdy co tvoří a poslechu podcastu se psím stomatologem, zvykám na manipulaci v tlamě a mám v plánu čistit zuby ideálně denně, nebo obden…takže asi jediná spolehlivá prevence je zuby čistit pravidelně jako u lidí a ideálně enzymatickou pastou. 

Prý už do 24 hodin se vytvoří zubní plak který začne mineralizovat, proto to pravidelné čištění.

Mám problém u kočky, tam ale naštěstí kelpa pomáhá (ale taky už byla 2x na čištění v narkoze, teď to jen udržujeme v jakémsi přijatelném stavu, ale kvůli mojí nedůslednosti a nepravidelnosti nejspíš bude muset za nějaký čas na čištění znovu - teď už to doma nedoženu …).

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 28.06.2024, 11:55:02 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 28.06.2024, 11:42:51

Dokonce se z Afriky tamní pejsci stále sem tam dováží a používají se do chovu 🙂

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 28.06.2024, 09:32:56 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 28.06.2024, 09:11:57

a pak tu jsou lidi, co nemají energii ani ráno, ani večer 😀 …jakmile venku padne tma, tak jen zívám a spala bych, což ale neznamená, že by mě ráno budilo světlo. Úplně v pohodě jsem byla bez psa schopná spát o víkendu do 9:00 (a šla jsem spát v 10 večer). 

V zimních měsících je ze mě věčně unavený zombie 😄. Potřebuji k fungování přirozené světlo a ideálně i sem tam sluníčko 😀…

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 28.06.2024, 08:16:21 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele Trickyvoo z 27.06.2024, 23:03:36

My dneska jedeme po práci na chatu, tam by měl být stín, ale hned za chatou je potůček, takže očekávám hejna hladových komárů 😢.

Plus se bude grilovat, takže sebekontrola pro pejska level milion! Ale minule už zvládl i opékání špekáčků 😀…on je pes, co by sežral i kelímek hořčice a řekl by si o nášup.

Mimochodem…teď jak jsou ty horka, tak si všímám, že jak se normálně pes ochlazuje vyplazeným jazykem, tak Jack to neumí. On jen otvírá tlamku, nebo zívá, neví co s tím a tváří se nešťastně (vypadá jako by se zasekl a zapomněl jak zavřít mordičku 😀)…to se pes tak nějak časem sám naučí? 😀

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 27.06.2024, 13:20:39 xxx.xxx.213.118

Ono v různých článcích se dočtete různé věci. Například v Americe převládá názor, že krmení přirozenou (průmyslově nezpracovanou) stravou je životu nebezpečné, stejně jako krmení grain free granulemi a masově se tam doporučují veterinárně schválené značky jako royal canin, lams, purina, atd. - což se u nás zase považuje za špatné krmivo mimo speciální diety. Jinde se zase dočtete, že všechny granule jsou špatně a naopak máte krmit přirozeně (syrové maso, vnitřnosti, kosti,..). 

Já bych krmila tím, na čem mi pes viditelně prospívá po všech stránkách (ať už barf, granule s přijatelným složením, nebo kombinace) a jednou za čas nechala psa preventivně vyšetřit u veterináře (myslím, že se dělají rozbory, jestli má pes vše v pořádku a nic mu nechybí). Asi bych úplně neměnila stravu, na kterou je pes zvyklý na základě nějakých článků na internetu.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 27.06.2024, 12:35:21 xxx.xxx.213.168

Já teda nad basenjim přemýšlela po rozhovoru v podcastu s jejich chovatelkou. Nakonec to ale padlo na tom, že dvě kočky už mám, nepotřebuju třetí 😀 (nadsázka). A že bych chtěla nějakého psa, kterého tak nějak vrozeně zajímá i názor svých lidí. Plus tam bylo několik dalších faktorů (třeba to, že mám kočky 😀).

Každopádně je basenji fakt zajímavej pes. Někdo tady na fóru má myslím 2 basenjíky.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 27.06.2024, 08:24:07 xxx.xxx.213.168

Jack se snaží sežrat jakejkoliv hmyz…dávám pozor na včely, vosy, čmeláky…včera objevil mravence.

Jinak venčení teď nic moc. Přes den je vedro, takže chodíme rychlo venčit a v pracovní pauze se projdem po parku, tam je alespoň stín. A večer zase trpím já, protože si ze mě dělají hmyzáci švédský stůl (a taky ne že by bylo o moc líp, jen nepraží sluníčko).
Jsme z toho horka všichni otrávení 😀 - a to bude i hůř.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 26.06.2024, 14:10:38 xxx.xxx.213.118

Wow…tak vstávání ve 3 ráno je pro mě nereálný a ještě ke všemu očistec. Chodím spát po 22:00 a vstávám v týdnu v 6:00 a kolikrát si přijdu nevyspaná (a to je mi 30 😀)…

Jednu dobu jsem dělala v kavárně, kam jsem musela vstávat kolem 4:00 ráno a to mi bylo do oběda neskutečně špatně každý den. Vydržela jsem to měsíc.
Tohle fakt obdivuju.
Fakt jsem byla vděčná, že naše štěně vydrželo celou noc a nejdřív co jsme ze začátku vstávali bylo někdy kolem 4:40 - 5:00 ráno a to jsem si šla hned po vyvenčení ještě lehnout. O víkendu s ním jdu kolem 6:30 a pak většinou ještě na hoďku zalezu do postele 😀…

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 24.06.2024, 15:29:55 xxx.xxx.213.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.06.2024, 08:16:28

Klíma se mi strašně líbí 🙂…má moc krásnou barvu a oči

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 24.06.2024, 13:54:44 xxx.xxx.213.168

Včera měl Jack 13 týdnů. 
Dnes jedeme konečně na třetí očkování, které měl dostat už ve středu, ale nedostal, protože měl trochu průjem. Dostali jsme odčervovák (což slupne z ruky jako pamlsek) a na 3 dny probiotika a druhý den hned ráno zase kadil cihličky 😅. Tak dnes to snad už konečně vyjde. 
Ve středu měl 8 kilo…jsem si říkala, že se už po schodech trošku pronáší.

Zatím má pořád jen jednu kulku, tak uvidíme dneska. S veterinou naštěstí problém nemá, jsou tam prý super mazlící tety co rozdávají ňaminky, tak snad mu to vydrží.

Jinak roste jako z vody. Zítra večer máme první lekci s trenerkou. V pátek měl nečekané “rande” s další kraťandou, tak si hezky hráli, než začal být po chvíli jak utrženej ze řetězu. Bylo horko tak jsme šli raději domů. Procházky zatim moc nepřeháníme. Nejdýl jsme venku tak hodinu a půl s tím, že dost zastavujeme a nikam nechvátáme. Rád si sedne a kouká na holuby (u nás se jich zdržuje dost).

Potřebujeme koupit novej postroj, jeho první mu je už těsný, tak jsem psala paní z MushGo co by doporučila, abychom to za měsíc zase neměnili. V prodejnách tu je docela tragickej výběr, navíc jak má úzký krk a široký hrudník, tak mu nic moc nesedí. Obojek používáme, ale když jdeme na nové místo, nebo za psím kámošem, mám raději postroj (netroufnu si ho Ve městě odepnout z vodítka mimo oplocenou plochu). 

Zjistili jsme, že je dost nejistý z buldočků a mopslíků. Jak zachrčí, utíká se schovat (naštěstí se utíká schovat zamnou a ne někam do pryč). Jinak by si chtěl s každým hrát, tak pracujeme i na tom, že se za cizíma pejskama bez dovolení neběhá.

Je hodně kontaktní. Jakmile si sednu na zem, už ho mám na klíně 😁.

Obrázek
Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 24.06.2024, 09:05:32 xxx.xxx.213.168

1) Lyarra ještě u chovatelky (nevím už přesně věk, ale je to první fotka co mám) a Lyarra tento měsíc (v květnu jí bylo 8 let)

2) Willy u chovatelky (cca 2-3 měsíce ? My si ho brali až po pátém měsíci) a Willy v sobotu po jarní/letní údržbě 😀 (pořádné česání, koupel, odstranění dredů a fénování), kdy se šel slunit na balkon (v říjnu bude mít 6 let)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 19.06.2024, 11:23:38 xxx.xxx.213.118

A pak se divíme, že chovky prodávají na mazlíky svá koťata kastrovaná. Neschvaluju to…ale pokud někdo pouští kočku bez dozoru ven, nebo ji má primárně venku, je kastrace nutnost (což toto lidé chovateli stejně zamlčí, protože ve smlouvě je většinou psáno, že bez dozoru kočka ven nesmí). Kočka může zabřeznout i velmi mladá.

Jak je to s útulky vůbec? Dají vám nevykastrované kotě? O soukromých depozitech teď nemluvím, ti vám nedají většinou ani kočku “na ven”.

Tenurri
Tenurri (455 příspěvků) 17.06.2024, 12:09:38 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 17.06.2024, 11:57:46

Souhlasím. Ono totiž většina trenérů a návodů mluví o tréninku, jenže já mám v hlavě guláš z toho, že pes se učí pořád, ne zrovna jenom tehdy, když jdeme trénovat slušnochůzi na vodítku. A dávat si na to pozor opravdu ve 100% případů kdy vyjdeme ven pro mě bylo opravdu hodně, hodně náročný. Takže jsem si nakonec řekla, že dost a nějak nám to začalo fungovat přirozeně. Hlavně na začátku jsem nechtěla, aby měl pejsek s vodítkem a obojkem nějakou výrazně negativní asociaci.

K trenérce jdeme poprvé příští týden, tak věřím, že nám spoustu věcí začne dávat větší smysl, nebo nám ukáže co a jak třeba jinak. 

Ale jo, já mám opravdu bezproblémové štěňátko a jediní, kdo něco případně koní, jsme já a přítel 😀. 

Třeba jsem si na začátku dávala i hodně pozor abych postupovala pomalu a pozitivně při stříhání drápků. Nakonec jsem zjistila, že to má úplně u zadele a můžu mu chytat na packy a stříhat si, co chci. Ale na stříhání drápků je zvykala už chovatelka od mala.