Aktuálně: 5 002 inzerátů173 734 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů
Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 25.04.2024, 11:49:30 xxx.xxx.213.168

kočku, která chodí ven, bych asi odčervovala pravidelně. “Chodí ven” myslím to, kdy si každý den courá domů a ven dle potřeby (a chytá myšky), ne to, že ji jednou za týden vezmu na kšírách na zahradu. Pokud mám kočku pouze/hlavně doma, nosila bych vzorky třeba 1x za půl roku na koprologii, což ostatně dělám i teď, jen ten půlrok trochu flákám…minulý rok jsme byli někdy na podzim a letos jsem ještě s bobkama nebyla 😀…

Já teda měla za to, že parazity úplně běžně z kupovaného masa kočka chytit nemůže. A my tedy, co jsme kočkám zkoušeli maso dávat, jsme kupovali vždycky u řezníka, případně takové ty vaničky se srdíčky, atd. To, že to u nás nikdo nežere, už je jiný příběh 😀.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 22.04.2024, 15:38:27 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 22.04.2024, 14:55:44

Napsala jste to hezky. Já chápu, že chce někdo zvíře primárně venku. Ale vždycky je mi úplně úzko, když tam vyhodí toho malého tvorečka hned první den co si ho přinesou a nechají ho tam plakat. Naštěstí si většina lidí v mojí sociální bublině informace zjišťuje a nechovají se ke zvířeti jako k doplňku na zahradu. Piřizují si zvíře zodpovědně, jako kamaráda a člena rodiny. Potom se mi vždycky ale tají dech, když se setkám s touto mentalitou, že zvíře patří ven a doma být nesmí a nikoho nezajímá, že to je malé zvířecí mláďátko.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 22.04.2024, 14:10:13 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ivy z 22.04.2024, 09:59:41

To ne, ale váš dotaz je položen dost nešťastně. Nevím, kolik je dětem let, ale úplně sami se určitě starat nebudou. Nezapomeňte, že kotě potřebuje veterinární péči, venkovní pravidelně odčervovat, očkovat, ve vhodném věku nechat vykastrovat (! nutnost u obou pohlaví). Může se stát ledasco a výdaje za veterináře můžou být docela vysoké. Kvalitní strava taky není úplně zanedbatelná. 

Dále je dobré počítat s tím, že i venkovní kočce je nutné udělat venku nějaké zázemí, na zimu zateplenou boudičku, kam se může schovat a nedejbože, když onemocní, nemůžete ji nechat jen tak venku. Ono i podávat pravidelně léky v případě potřeby není úplně sranda i u čistě domácích koček, natož u venkovní. Kočky s delší srstí potřebují zase pravidelně česat.

Dále nemáte nikde jistotu že koťátko bude mazlivé a každá kočka je vyzbrojena zuby a ostrými drápky, aby dala najevo svou nelibost, pokud to druhá strana nerespektujea nečte signály. Je nutné děti poučit jak s kočkou správně zacházet. Není to hračka.

Ideální je, když máte kočku jak doma tak venku. Kočky jsou velmi čistotné, mají rády teplo a rády tráví čas se svými lidmi. Z vašeho dotazu to vypadá, že kočku berete jako špinavý přenašeč nemocí a parazitů, co nesmí přes práh domu.

Můžete mít později kočku spíše venku, ale rozhodně to nefunguje tak, že si pořídíte malé koťátko, které vezmete od mámy a sourozenců a necháte ho samotné na dvorku 🙂. Stejně ho budete muset mít třeba měsíc doma, aby si na vás zvyknulo a postupně s ním chodit ven a nechávat ho tam čímdál déle. Jinak o kotě během pár dnů nejspíš přijdete. Kočka je prostě další člen rodiny, za kterého máte odpovědnost. Jestli ji nechcete, kočku si nepořizujte. Není to vůči tomu zvířeti fér. Pokud pořizujete zvíře kvůli dětem, je i tak nutné počítat s tím, že se o něj z velké části budete muset starat vy/rodiče. 

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 19.04.2024, 12:25:36 xxx.xxx.213.168

Zkoušel jste někdo kozlíkové spreje pro kočky? Na pelíšky, škrabadla, atd ?

My zkoušeli šantový, ale moc účinek to nemělo, kočky si to tam šly očuchat a zase odešly. Hračky je baví víc, protože do toho můžou kousat a hrát si s tím.

Já občas koupím nějakou smradlavou hračku plněnou kozlíkem, kočky se v tom válí, okusují to a hodí se do klidu, tak by mě zajímalo, jestli bude mít nějaký účinek i ten rozprašovač, jelikož ten není 100% kozlík, ale myslím jen nějakých 10% ? A taky jestli tyto spreje také smrdí jak bolavá noha 😀…kozlíkové hračky dostávají kočky většinou na balkoně (chudáci sousedi), protože já ani přítel to zavřené doma úplně nedáváme 😀. Hlavně v bytě nikde nezavíráme dveře, takže to je cítit všude.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 18.04.2024, 08:01:56 xxx.xxx.213.118

Já osobně třeba budu zvykat štěně na manipulaci kolem tlamy a čištění. Strašně mě mrzí, že jsem to u svých koček zanedbala a nenaučila jsem je to. Kocour má zuby v pohodě (je mu 5 let), ale ragdoll kočka (8 let) už byla 2x na čištění u veta a asi půjdeme brzo znovu. Snažím se ji to pomalinku učit, ale ona manipulaci kolem pusy nesnáší…no snad to nějak doženeme. U kocoura jde zvykání na cokoliv lépe, je hodně na dobrůtky. Kočku jídlo zase moc nezajímá, takže se to blbě trénuje…ale zvykla jsem ji na inhalátor, tak snad se podaří i tohle. Ačkoliv inhalátor byl pro ni ze začátku mnohem příjemnější, než “hrabání” kolem zubů.

V tomhle mi docela otevřela oči přednáška na metkonferenci o zubech od MVDr. Jany Radošovské (Elza radí - má například i instagramový účet, kam přidává vzdělávací obsah). Přiznám se, že mě dřív nenapadlo zvířatům čistit zuby 😔…

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 17.04.2024, 13:48:14 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 17.04.2024, 13:30:08

No, já ještě nemám psa a vodítka mám doma…ehm…tři 😀 

Jako první jsem kupovala hexabiothane stopovačku, protože je přece nejlepší! Jenže mi přišla stopka, co váží víc, než bude vážit štěně 😀…takže možná pro dospěláka časem, nebo to prodám, jelikož to kolie možná potřebovat nebude. Takže jsem kupovala další 10m stopku pro malé pejsky, která je lehounká.

No a z účasti na Metkonferenci jsem měla slevu na vodítka, tak jsem si objednala super přepínací vodítko, jenže na štěně se taky nehodí, pro odrostlejšího psa bude super. Tak uvidím, co dostaneme od chovatelky a jestli to bude nějaké 1,5m vodítko, tak si koupím ještě delší štěňátkovské…

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 17.04.2024, 12:04:42 xxx.xxx.213.118

Díky všem za rady a postřehy. Koupím asi ten od ManMatu, co sem dávala Megi a prostě vyzkouším jak a s čím se nám bude líp pracovat a fungovat. Velikostně by měl být ok. Raději budu mít doma zbytečně o obojek navíc, než abych hned druhý den lítala se štěnětem po všech čertech a sháněla normální obojek, protože by polostahovák třeba nevyhovoval. Máte tu rozdílné zkušenosti, já nemám zkušenosti žádné 😀, tak raději budu mít doma nachystané obé.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 16.04.2024, 08:50:44 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Anet10 z 16.04.2024, 08:40:38

Proč? No právě aby se mi kólie nevyvlékla z toho obojku. Asi mi postroj přijde bezpečnější pro malýho prcka. Ale říkám to jako člověk, co bude mít prvního psa. 

Já právě vůbec nevím, jestli správně utažený a vhodný obojek bude u kolie problém. No to asi prostě uvidíme, až bude psík doma. Ale byla jsem poučena historkou, jak štěně na normálním obojku běhalo mezi autama, protože se ze všeho vyvléklo.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 16.04.2024, 08:11:39 xxx.xxx.213.168

Dobré ráno vespolek!

Příští měsíc si jedeme pro štěňátko a dostaneme od chovatelky polostahovací obojek s tím, že kolie s úzkou hlavou se z normálního obojku vyvleče. Já teda s obojky nemám zkušenost, původně jsem chtěla koupit normální. Polostahovák ve mě evokuje něco nepříjemného, ale nikdy jsem ho nepoužívala, tak vlastně nevím. Přijde vám v pohodě mít polostahovací obojek pro malé štěňátko?

Pojedeme koupit i postroj, až bude štěňátko doma, ale chci aby si zvykalo i na ten obojek.

A ještě druhá věc. Chovatelka krmí pouze granulemi - spíše střední třída. Je v tomto případě něco, co bych mohla štěňátku dávat ze začátku do plnících hraček? Kong a další, nebo je třeba počkat, až bude trochu starší? Ať už nějaké mletiny, nebo štěněcí paštiky, jogurt a podobně…Vím, že je to dost individuální jedinci, jestli se z toho po…, nebo ne, ale jestli je nějaké obecné pravidlo. 

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 15.04.2024, 08:21:01 xxx.xxx.213.168

Tak nám konečně dorazily všechny části na kočičí stěnu. Kočky spokojený. Akorát se oba předhání, kdo bude spát v té kulaté rozetě nahoře u okna. Hamaka je zatím prý smrtelně nebezpečná, tak jsem zvědavá jestli tam někdo někdy bude odpočívat 😁…

Ve zdi to drží fest. Ty odpočívadla a stupínky z RajenPets udrží i mě.

Obrázek Obrázek Obrázek
Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 10.04.2024, 14:03:49 xxx.xxx.213.118

Než jsme nechali naše kočky týden “samotné” pouze s tím, že kamarád chodil každý den čistit záchůdek, sypat krmení a měnit vodu, tak jsme čas od času odjeli třeba jen na víkend. Nikdy s tím žádný problém nebyl. Na kamaráda jsou ale zvyklí, dřív byl náš spolubydlící.

Pokud v sobotu dopoledne odjedeme a v neděli po obědě/odpoledne přijedeme, tak kamarád nechodí.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 09.04.2024, 13:45:10 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 09.04.2024, 13:32:43

Hezky to vysvětlují i v knize “Ten nej život pro vašeho psa” Která teda obalem vypadá skoro jako pro děti, ale zdání klame. Pořídila jsem si ji na popud nějakého pejskárium podcastu a ve webinářích o štěňatech ji doporučovala Eliška Šuhaj a je super.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 09.04.2024, 12:06:42 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 09.04.2024, 11:59:53

Protože běžný majitel psa se nevzdělává a chce výsledky ideálně ihned a bez práce.

Klece, EO, halti ohlávky a další by měly být pořizované pouze, pokud člověk opravdu ví co a jak, nebo pokud má po ruce trenéra, se kterým řeší problém. I ten pitomej fixační náhubek, co se všude prodává a člověk by řekl, že už je snad veřejnost poučena (ne, není) může psa zabít…a stále vidím psy s fixákem v MHD nebo po městě…a když to těm lidem řeknete, ještě vám vynadají ať se staráte o sebe. Já to třeba odmítala v chovatelských potřebách prodávat jako náhubek a všem jsem jak idiot vysvětlovala, že to je pouze pro ošetření kousavých psů u veterináře a že je to nebezpečné (ale ostatní kolegové s tím neměli vůbec problém). Ono vám to stejně lidi odkývou, myslí si něco o kravách a používají si to jak chtějí, protože jejich kamarádka to přece používá do MHD.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 09.04.2024, 11:58:11 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 09.04.2024, 11:24:53

No tyhle klece jsou peklo. Když jsem byla chvíli v chovatelských potřebách, prodávali jsme snad jen tyhle a krom toho, že to je křivé kolikrát se o to zraní i člověk, tak je to nestabilní a ten pes se z toho dostane, když bude chtít a ještě si možná ublíží. Přijde mi, že drží jen na dobrý slovo. A to se vsadím, že si tyhle hrůzy kupuje nejvíc lidí.

Plus mi teda přijde blbý tam mít pro chlupatýho psa takovou podložku. Když mu bude horko, nemůže si lehnout mimo. Neřeknu, kdyby ta klec byla větší a na půlce měl něco měkkého a na druhé nic. A koukám, že tam nemá ani vodu. Ale tak nevím, jestli je tam zavřenej 8 hodin, nebo jen při úklidu třeba. 

A ono celkově rady na této skupině jsou pecka. Půlka by vše řešila klecí bez jakéhokoliv vysvětlení a druhá půlka pořízením druhého psa 😀.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 09.04.2024, 11:08:40 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 09.04.2024, 10:49:57

Spíš ji to nenapadlo, když si toho do té doby nevšímala 😀.
Vysavač máte prostě furt v docku u zásuvky. PSko bylo na polici pod TV…

Což mi připomnělo, že na PS skupině jsem viděla, jak někdo zavřel do klece ten playstation před dítětem a psem 😀 taky dobrý řešení.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 09.04.2024, 09:10:53 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 08.04.2024, 14:14:42

Sice je to spoustu komentářů daleko, ale:
Necháváte kartony a polínka i bez dozoru na zabavení u štěněte?

Případně jaké dřevo (je to jedno?). V bytě úplně polínka nemáme, ale můžu si nechat něco donést od známých 😀…Koupila jsem akorát klacek z kávového dřeva, že by neměl mít třísky, ale přijde mi dost tvrdý.

Co vlastně v té ohrádce můžu všechno nechat, když budeme cvičit samotu? Jakože..šikovný štěně může asi během půl hodiny udělat paseku z čehokoliv…já se bojím toho, že to bude žrát. Kvůli tomu si asi pořídím i kameru.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 08.04.2024, 15:18:01 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 08.04.2024, 15:12:12

Tak to je jasný, to je stejný jako s učením samoty a dalších věcí, že jo. Chceme to hned nastavit tak, jak by to mělo ideálně vypadat i do budoucna ale zase pořád s ohledem na štěně (a vlastně i všechny zůčastněné) a dopracovat se k tomu cíli postupně. 

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 08.04.2024, 15:00:57 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 08.04.2024, 14:55:48

Tak asi záleží, jestli bude pejsek v noci plakat. Já zas mám od ostatních většinový názor, že je lepší první noc, dvě se štěníkem spát, aby mu nebylo smutno a lépe si zvykl a potom postupně v noci odcházet. Nikdo mi neříkal, že by měl problém s odbouráváním. Spíš měli problém s tím, že když ho nechali hned samotného tak bylo první noc neklidné a šli si k němu lehnout, jinak by se nevyspal nikdo.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 08.04.2024, 14:44:31 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 08.04.2024, 13:51:23

My právě taky budeme ohrádku pořizovat. Mám doma dvě kočky a nemůžu mít 24hodin 100% pozornost, v ohrádce s ním budu spát prvních pár dní na zemi a nechci riskovat, že se kočka rozhodne v 1 ráno, že chce projít kolem a zmlátit štěňátko (nebo mě 😀). Jako přeháním, ALE chci předejít i těmto imaginárním situacím. Zavřít dveře do místnosti nemůžu (teda můžu, ale přijde mi to vůči kočkám nefér a další obrovská změna). Bydlíme v bytě a kočky by celou noc řvaly u dveří, jsou zvyklé na volný průchod a spí s námi v posteli, která je u stropu kvůli prostoru, takže jejich bezpečné místo kam se pes nedostane (pokud se nenaučí chodit po žebříku 😀).
Ale klec pořizovat nechci, to mi přijde už moc, ohrádka, která bude mít obvod nějakých až 6m mi přijde naprosto ok a bude používaná pro prcka a kočky v období zvykání a zajištění klidu a bezpečí obou stran.

Přemýšlím že pořídím i branku mezi futra. Pro kočky je totiž to, že do té místnosti vidí a není tam zavřeno dostačující. 

Edit: a vlastně chráněný kontakt při mezidruhovém seznamování mi přijde naprosto zásadní. Můžou se hezky v bezpečí pozorovat a nehrozí, že když půjdu na záchod tak štěně bude prohánět kočky nebo naopak. A taky je to pro můj klid. Když to nebudeme potřebovat bude to super, ale když ano a neměli bychom to doma, tak problém.