Aktuálně: 4 833 inzerátů175 361 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů
Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 20.12.2023, 09:06:40 xxx.xxx.25.20
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.12.2023, 08:14:27

To za prvé a hlavně…kočka se po vykoupání ihned celá olíže, takže mi to přijde opravdu k ničemu. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 15.12.2023, 15:03:04 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele eena z 15.12.2023, 07:53:47

Strašně moc děkuji za takové příspěvky v diskuzích…to je přesně důvod, proč sem ráda chodím. Člověk se dozví spoustu užitečných informací vycházejících z vašich zkušeností a donutí to člověka přemýšlet nad věcmi, které by ho třeba nenapadly.

Já na svoje štěňátko ještě stále čekám, ale už teď musím říct, že mi tyhle diskuze přináší docela hodně...ať už skvělých informací, tipů nebo věcí, nad kterými se zamyslet  🙂.

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 13.12.2023, 12:33:57 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 13.12.2023, 11:48:48

Tak zrovna policejní a vojenské psovody vnímám jako osoby znalé a oprávněné se nějak angažovat v tréninku psů. 

Já na obranách nikdy nebyla, ani to není sport kterému bych se chtěla v budoucnu se psem věnovat. Netušila jsem, že figuranty dělají pouze/hlavně(?) vojenští psovodi a policisté. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 13.12.2023, 11:43:30 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 13.12.2023, 09:59:22

Já taky nepíšu o zákazu obran, ale o tom, že trenér psů, ať už cvičí, nebo necvičí obrany by měl mít nějaký papír k tomu, že je oprávněn k tomu trénovat psy a že prokázal nějaké znalosti a schopnosti k tomu, aby ten “papír” získal. Nejsem pro zákaz obran, jsem pro to, aby u nás nemohl trénovat psy každý, komu to zrovna přijde jako dobrý nápad, protože k tomu vůbec nic ofiko nepotřebuje. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 12.12.2023, 14:29:29 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.12.2023, 14:05:41

Tak samozřejmě, já na obranách nikdy nebyla, ale četla jsem pár příběhů na FB o tom, že se někdo setkal s tím, že na obranách psa schválně přetáčeli, nebo ho švihali bičíkem. Mohlo to být vymyšlené a nemuselo. Nemám tušení o jaké obrany se jednalo. Na FB většinou vše zůstává anonymní. Klidně si to mohl dělat někdo na zahradě a nazvat to tréninkem obran, co já vím. 

Pořád to nemění nic na tom, že se nějakej Pepa z horní dolní může ráno probudit s tím, že si přivydělá něčím takovým, protože k tomu vlastně oficiálně nic nepořebuje.

Doteď existují “cvičáky” kde se používají fyzické tresty a averzivní pomůcky, případně rady, že vytahat štěně na ostnáči je super metoda. Pochybuju, že by si tyhle příběhy tolik lidí jen tak cucalo z prstů. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 12.12.2023, 09:56:08 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 12.12.2023, 08:48:42

Toto by dle mého mělo být nejen u obran, ale obecně u jakéhokoliv oficiálního výcviku psů. Každej se může ráno probudit a říct si: “Tak a odedneška chci být trenér a budu trénovat psy”…a to je dle mého špatně. 

Hodně “trenérů” stále používá zastaralé a averzivní metody, nijak se nevzdělávají a nadělají na těch psech kolikrát víc škody, než užitku. Potom tu určitě bude i druhý extrém, kdy někdo cvičí pozitivku, aniž by jí pořádně rozuměl.

Neznalý člověk si pořídí štěně a jde na nejbližší cvičák a nenapadne ho, že z toho taky může být dost průser. Je to přece trenér psů, tak mu věří…

Co jsem četla, tak v zahraničí (nevím kde přesně) musí trenéři psů splnit za rok nějaký sebevzdělávací počet bodů, aby si udrželi licenci a mohli dále trénovat psy a jejich lidi. Plus musí prokázat nějakou odbornost, aby licenci vůbec získali. 

Možná je to zase až moc přísné, ale nějaká střední cesta by u nás asi nebyla na škodu. Psychologa taky nemůže dělat každý, sportovního trenéra (oficiálně) taky ne (musí splnit nějakou zkoušku). Spousta trenérů v ČR se vzdělává i v zahraničí a absolvují trenérské programy a konference, pro ně by to nebyl problém.

Přijde mi dost špatný, že například trénovat obrany, nebo řešit problémové chování psů může takřka kdokoliv. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 05.12.2023, 14:55:01 xxx.xxx.213.168
Anonymní:

Dívejte, nebuďte oškliví, ALE, psa máme rádi, koupili jsme si ho na dvorek jako vesnického voříška. Proto se ptám prvně tady jestli to má vůbec smysl a kolik by také léčba stála, rozhodně tisíce za léčbu nedáme ale to vůbec nic nemění na tom,že bysme psal neměli rádi,každý má ale ty hranice někde jinde,snad mě chápete.


To je přece jedno, kam jste si ho koupili a jestli to je voříšek, ne? Opravdu nechápu. Neposkytnout veterinární péči zvířeti je týrání. 

Je to živá bytost a potřebuje péči. Minimálně byste ho měli vzít na veterinu aby vám alespoň řekli CO mu je. Potom byste teprve mohli řešit jaká léčba a kolik by stála.  

To ho jako jen tak necháte trápit? 
Pokud si osvojím zvíře, beru za něj zodpovědnost a mám povinnost se o něj řádně starat. 
Pokud nemám peníze na veterinu, nepořizuji si zvíře. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 01.12.2023, 09:49:17 xxx.xxx.213.168

My to vyřešili oboustrannou lepící páskou. Byla tam asi 14 dnů a byl klid. Občas tam po příchodu z práce byly nalepené chlupy, protože to někdo zkoušel, jestli to asi lepí i když doma nejsme 😀 …

Doteď nám na linku neskáčou, ale pravda, my nemáme linku u okna a naše kočky by nežraly ani prvotřídní šunku, to bych tam musela nechat rozházené granule nebo pamslky, aby to vůbec někomu stálo za námahu 😀 …

Naše kočky tam vlastně chodily jen ze zvědavosti. Kočka chodila spát do mísy na ovoce, když byla prázdná… 😀

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 29.11.2023, 09:28:06 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Ronny z 29.11.2023, 07:45:35

a šikanovat zvířata a podporovat jejich utrpení je v pořádku ?

Jen proto, že si nějaká nanynka myslí, že zvíře, co nemůže skoro dýchat je roztomilé? Nebo že kočka, která má špatně vyvinuté chrupavky,  je super? 
Spousta plemen, která chovem trpí by se  opravdu chovat neměla! Anebo by měli mít chovatelé snahu tyhle defekty eliminovat(a ne podporovat) a udělat z plemene normálně fungující zvířata, to by potom nikdo nic nezakazoval…
 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 27.11.2023, 15:23:15 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 15:08:01

Počkat, klub nařizuje chovatelům jakého si můžou vybrat krycího psa? Já myslela, že toto je práce chovatelů, ne klubu. Vím, že můžou spojení z nějakého důvodu zamítnout, ale myslela jsem si, že to je z nějakého vážného důvodu, ne proto, že by preferoval klub jiné spojení… ?
Může mi někdo prosím osvětlit jak to je? Liší se to klub od klubu, nebo by se toto vůbec dít nemělo? 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 27.11.2023, 10:30:21 xxx.xxx.213.168

Co si pamatuju, tak mi tenkrát spolubydlící říkala, že kočky odpuzuje sezamový olej - potřely jsme s tím tedy kabely. Kočky se k nim ani nepřiblízily, ale taky na to ten olej nemusel mít vliv.

Napadají mě i nějaké citrusy - naše kočky, jakmile cítí citrus, nebo cibuli, tak se pakujou do vhodné vzdálenosti. Ale nevím, co to udělá s kabelem 😀 …

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 27.11.2023, 10:24:07 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 09:54:27

Třeba proti tomuhle bez PP odchovu nemám já osobně problém. Jenže upřímně, tento bez PP chov je výjimka. Kdo z těch lidí, co nabízí na bazoši psy ala “čistokrevný bez PP” ty testy dělá? Skoro nikdo. Navíc předpokládám, že ten vrh udělali až když měli zájemce, takže nebudou štěňata nabízet přes bazoš? Ale to jen hádám.

K tématu (je rozdíl typický vesnický vořech - útulek, nehoda, a plánované množení psů bez PP za účelem zisku s naprostou ignorací genetiky, povah, zdraví,..):


Proti voříškům nemá nikdo nic, nikdo netvrdí, že by byli méněcenní nebo neměli právo na život. Problém je to, že těchto voříšků jsou plný útulky a pokud to není roztomilé štěně, nebo fakt hezký pes, tak jsou tito psi bez zájemců. Za další psů tu máme fakt hodně.

Za mě hlavní výhody psa s PP:


1. zdravotní testy - u některých plemen naprostá nutnost a koupit si takového psa bez testů je hazard a velmi velká pravděpodobnost, že bude mít do budoucna probémy. Proč ušetřit “pár korun” a jít problémům naproti? Samozřejmě onemocnět může pes i s PP po vyšetřených rodičích, ale ta pravděpodobnost je neporovnatelně nižší.

2. dohledatelnost předků, jejich zdraví, délky dožití, sportovních výkonů, povahy

3. neanonymita chovatele - pokud je registrovaný chovatel spíše množka, většinou to praskne. Můžete si dohledat “recenze” na chovatelskou stanici, najít si majitele odchovů a zeptat se jich. U psů bez PP nevíte nic.

4. nějaká garance povahy a plemenných predispozic - pokud chci určité plemeno za nějakým účelem, nejspíš chci aby jako dané plemeno vypadalo a i se tak chovalo. Vím jak zhruba bude pes velký, jaké má předpoklady do budoucna - samozřejmě to není robot, stále je to živá bytost s vlastní osobností, ale “genetiku si na chleba nenamažeš”, jak se tak říká…zhruba vím, co mi vyroste. Zatímco hodně štěněcích voříšků jsou taková kinder vajíčka.

5. dobrý welfare matky a štěňat, nepodporuji utrpení psů množitelů, vím, že mají štěňata dobrý start do života, že fena nebyla ve stresu a v nevhodných podmínkách, kdy všechny tyto věci se můžou podepsat na budoucí povaze a osobnosti psa. Štěňata jsou řádně naočkována a mají správnou péči.

6. podpora chovatele pro prvomajitele štěňátek - tady záleží od jakého chovatele si štěně bereme, ale každý máme možnost si před pořízením udělat průzkum, říct si, co od chovatele i budoucího psa čekáme. Většina štěňat už má potom i nějaké základy - nošení obojku, vhodná počáteční socializace před odběrem, atd…štěně je vhodně připraveno pro odchod do nového domova.

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 24.11.2023, 14:04:14 xxx.xxx.213.168

Já pozoruji, že mnohem častěji zvrací smotky chlupů kočka, která se mnohem častěji myje a zároveň pojídá kočičí trávu.

Mám ještě kocoura, ten vyzvrací smotek chlupů tak…nevím, plácnu - 1x za půl roku a možná i to přeháním. Opravdu za tu dobu, co ho máme (cca 5 let) zvracel chlupy minimálně. 

Ale kocour se skoro vůbec neumývá, takže těch chlupů moc nesežere, o kočičí trávu nejeví vůbec zájem a dostává občas pastu na bezoáry. 

Obě mé kočky mají delší srst (mainská mývalí a ragdoll), oba pravidelně češu, kocoura musím i občas vykoupat (kvůli jeho osobní (ne)hygieně).

Řekla bych, že je to hodně individuální. Nic nezkazíte, když budete podávat nějakou maltozovou pastu, nebo nabídnete kočičí trávu, když o to bude mít vaše kočka zájem. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 22.11.2023, 15:35:49 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.11.2023, 15:25:28

myslím, že lesnizinka má problém s tím, že jí kočky skoro nic nežerou, to se potom blbě podstrkávají jiné věci.

K věci, my fontánku měli, ale byla plastová a po cca 3 letech jsem ji vyhodila, protože vodní kámen ten plast docela zničil, už mi přišla taková fuj…každopádně kočky z toho pily. Myslím, že můžete při objednání z eshopu produkt do 14 dnů bez udání důvodu vrátit (nesmí být ale poškozen).

Koukala jsem na i jiné materiály, než plast, ale tam byly ty ceny už úplně jinde. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 21.11.2023, 12:00:37 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 21.11.2023, 11:46:39

My máme s MCO a nekvalitní srstí asi podobný problém 😀 
Jak jsem psala, nedookážu si představit ho nevyfénovat. Navíc se mu srst mastí, dělají se mu lupy, dredy a čistí si tak maximálně packy a zadek…jestli se  olízne někde jinde, tak většinou výjimečně a ještě omylem 😀…máme doporučeno koupání cca 1x měsíčně. 

Naštěstí mu fén ani voda nevadí. Máme speciální šampon i kondicioner. 

Jestli si budu příště ještě brát MCO kotě (miluju jejich povahu), tak na srst linie se zaměřím - to mě při výběru upřímně vůůůůbec nenapadlo.

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 20.11.2023, 14:33:54 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 20.11.2023, 12:43:19

Já třeba musím kocoura vyfénovat. Sám tomu olizování/sušení moc nedá a za další má velmi hustou srst. Navíc mu je úplně fuk, že je mokrý a jde si někam lehnout a spát. Určo záleží na kočce. Ale třeba u té mainské mývalí si nedokážu představit ji pořádně nevysušit. 

Když jsme ho naposledy koupali bez vyfénování (v létě), tak byl po několika hodinách stále trochu mokrý (hlavně na břiše) i když jsme ho pořádně sušili ručníkem. 

Orientovala bych se dle kočky a její srsti.

Pro zadavatele: doporučuju u koček s delší srstí místo okolo zadku (EDIT: klidně i na zadních nohou) zastřihávat (pokud není výstavní). Obzvlášť, pokud na"nehody" trpí. Nijak tím kočce neublížíte. Opláchnout kočku v případě nehody ve sprše je taky úplně ok, jen ne všechny to dobře snáší…

Vlhčené ubrousky bych koupila jen ty vyloženě pro zvířata a i tak se v případě většího znečištění nejspíš nevyhnete koupeli. 

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 15.11.2023, 18:26:26 xxx.xxx.110.133
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 15.11.2023, 17:15:38

Teď myslíte co učit od kotěte? Jíst pamlsky?

Ono asi záleží i jaké. Třeba dentální by u nás nikdo nejedl tak jako tak. Hnusácký dreames by sežrali oba i s pytlíkem 😅…normálně to nekupuji ale jednou nám je přivezla návštěva. V malým množství to asi neuškodí.

Jsou asi tak dva druhy “přijatelných”pamlsků, co mi jedí oba, jinak ohrnují čumáčky.

Jedny jsou mrazem sušená rybí masíčka od cosmy, druhý jsou (specificky) nějaký hvězdičky od brit care…

Ještě mi jedli oba od fitminu sušenou kachnu, ale Willy neumí jist, jednou se mu to nalepilo na patro a od té doby je nechtěl 😅…

Ale jinak jo…odměňovat kočku pamlskama o který nemá zájem je o ničem. Toto lze aplikovat pouze s mlskama, který má ta kočka ráda.

Ještě k tý trávě. Willy o trávu taky zájem nemá. Koupila jsem tedy maltózovou pastu na bezoáry. No sám mi ji nesežere, takže buď ji dám na granule a posypu to fortiflorou, nebo dostane alespoň jednou týdně do tlamky, tak to sní.

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 15.11.2023, 15:09:24 xxx.xxx.213.168

Samozřejmě…a nejen kočky. Na principu pozitivní motivace se učí všechny zvířata =  dělají to, co se jim vyplatí, opakují chování, které jim přináší něco, co chtějí.

Kočku lze naučit spoustu věcí, i běžné “psí” povely. Já zase kocoura pomocí klikru a odměn naučila nechat se česat/manipulaci (dřív nemyslitelné). 

Asi záleží, co chcete naučit (to je vždy jednodušší, než odnaučovat již zaběhnuté chování), nebo odnaučit. 

A musíte počítat s tím, že kočka rozhodně není tak dychtivá vyhovět majiteli, jako některá plemena psů, která byla šlechtěná pro spolupráci s člověkem. 
Vyžaduje to docela hodně trpělivosti ze strany majitele.

Tenurri
Tenurri (322 příspěvků) 14.11.2023, 12:35:53 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 14.11.2023, 12:16:05

nedá se ten hrnec do něčeho dát? větší lavor? Nebo několik podložek/ručníků pod to? 

Já mám doma pod jednou miskou v koupelně (tam máme dlaždice) hadr a pod druhou miskou velký tác, takže všechno rozlité kolem je v tom tácu a ne na podlaze. Nebo mít přes den ty hrnce ve vaně/sprchovém koutě?

Je to teda OT, ale Willy si právě často máčí v miskách packy, nebo tam háže hračky, takže dát něco pod ty nádoby na vodu byla nutnost.