Aktuálně: 4 702 inzerátů176 612 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů
Arbora
Arbora (307 příspěvků) 02.12.2023, 08:50:07 xxx.xxx.181.140
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 30.11.2023, 19:36:41

Díky, Plaka, myslela som, že máte nejaký “priamy” kontakt s výrobcom, keď ste s ním riešili aj tie prvé vedľajšie účinky. 

Verun, librela nemá žiadne 4 dávky, librela sa kupuje na váhu. Ak vám nezabrala prvá, nezaberie ani druhá a tretia dávka. Šetrite peniaze a skúste niečo iné, možno by som sa poradila s iným doktorom. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 30.11.2023, 10:16:41 xxx.xxx.55.132

Tiež hlasujem za slamu, po zime sa dá krásne vysypať, deky a vankúše chladia, môžu navlhnúť, chytiť pleseň..ináč mám pre mačku v stodole pevnú kartónovú krabicu vystlanú slamou. Pokiaľ zrovna nechápe u mňa v posteli. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 30.11.2023, 08:17:40 xxx.xxx.52.43
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 30.11.2023, 00:05:23

Ak sa ešte môžem spýtať, čo je teda “oficiálna” verzia úmrtia? Dávali ste robiť pitvu, budete tiež riešiť s výrobcom? 

Mám psa s vrodeným degeneratívnym ochorením ľadvín už druhý rok na librele(ale donedávna som o tom nevedela), zaberá skvelo, poslednú dávku dostala asi pred 5 mesiacmi, za mesiac sa chystám znovu. Ale po vašom príspevku o uspávaní som trochu na pochybách. Na druhej strane, pred piatimi mesiacmi bola prognóza max rok života, snažím sa ho robiť psovi čo najkvalitnejší. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 30.11.2023, 07:58:49 xxx.xxx.77.40

Tak, záleží na teréne. Známy chodieva do 80 km vo vytvalosti naboso-ak je dobrý terén. Celoživotne bosý kôň s tvrdým a odolným kopytom nebude mať problém, pokiaľ tie veľké túry nebudú prebiehať na štrku, či asfalte. Ale aj v takom prípade by som volila skôr boty, než podkovy, príde mi škoda ničiť odolné kopyto podkovou. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 29.11.2023, 09:05:44 xxx.xxx.203.51

A tak zase zrovna koně, který chodí na pár hodin denně ven, tam bych asi přemýšlela - pokud má ve stáji nad nulou a vyleze do mrazu, může snadno ofouknout.

To bola poznámka ku konkrétnemu prípadu z tejto diskusie, kone 12/12, so senom a na noc vo vonkajších boxoch.

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 29.11.2023, 09:02:06 xxx.xxx.203.51
Milena:

Nejvíc mě zajímaj služební a záchranářští psi, ale klidně i jiní ze všech oborů, kteří psi jsou nejučenlivější a v daném oboru pro člověka nejužitečnější. Budu na to psát práci, děkuji.


A do tej práce bude používať informácie z anonymného fóra bez zdrojov? 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 29.11.2023, 07:36:50 xxx.xxx.203.51
Bona11:

Ještě se vrátím k těm suchým mrazům - mám právě v živé paměti ( a je to zhruba 30 let ), kdy zhruba na 14 dní padli noční teploty k -24 st. ( bydleli jsme tenkrát pod Brdy ) , koníci se po ránu klepali a my šily deky ze strarých spacáků abychom na ně měly co dát, běžně k dostání deky moc nebyly a kdo ji měl dovezenou z Německa byl král. A většina odborných článků říká že do -10 netřeba řešit a pak je dobré koni pomoct. Samozřejmě přidávám seno, o to nic, jen bych se nerada dočkala problémů ze zády ve stáří. Takže spíš mi jde o tyto extrémní teploty co je dobré mít po ruce abych pomohla a neuškodila. Běžně po práci hodím odpocku a po dopocení sundám, mají k dispozici přes den přístřešek a na noc jdou do boxů, takže v běžném marastu je neřeším.


Nie je to tak dávno, čo u nás teploty klesli na pár dní k -25, denná okolo -18. Nebolo to dní 14, možno tak 4-5. Nikdy som nevidela naše kone spokojnejšie. Nutno ale dodať, že kone futrovali all you can eat seno, takže sa skrátka zahriali. V tom je podľa mňa ten najpodstatnejší rozdiel. 

Chápem, ak niekto dekuje, lebo jazdí, alebo má staršieho koňa, s nejakým zdravotným obmedzením, to je samozrejmé. Dekovať  koňa, ktorý chodí na pár hodín denne von, a to častokrát len v dobrom počasí, to sa mi zdá fakt zbytočná komplikácia, ako píše Buggyra. Za samozrejmosť považujem mať deky pre prípad potreby, odpocku aj výbehovú. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 28.11.2023, 12:20:48 xxx.xxx.203.51

A potrebujete ich dekovať kvôli čomu? Na základe toho by som vyberala gramáž. Viaceré ustajnenia typu 12/12 kone von ani nepúšťajú, keď nie je je dobré počasie. -10 a sucho koňom vôbec nevadí, pokiaľ majú k dispozícii seno, horšie je to v zlom počasí, ale aj to zdravé kone s prístupom ku krmivu zvládnu bez ujmy.  

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 28.11.2023, 11:15:45 xxx.xxx.203.51

Hypoteticky: u vtákov mi to príde logické, vzhľadom na ich tráviacu sústavu a svalnaté žalúdky, tam tie nestráviteľné časti kremelíny môžu mať antiparazitické účinky. U koní neviem, myslím, že im to iba prejde tráviacim traktom bez nejakého valného efektu. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 27.11.2023, 15:53:43 xxx.xxx.203.33
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 15:38:16

Klub je zlý, pp chov je zlý. Ale to, že si dal niekto tú prácu a vyšlachtil plemeno, sledoval línie, selektoval exteriér a povahu, to všetko, čo vám teraz vyhovuje u vašeho plemena... To všetko pod záštitou nejakého klubu, s evidenciou. Nie je vám blbé na tie isté organizácie nadávať a haniť? Bez nich by ste plemeno pravdepodobne nemali a krížili by ste krížence. 

(škoda, že sa nedá ísť so psom na inú výstavu, k  inému rozhodcovi a chudáci chovatelia musia chovať bezPP, to je fakt nepríjemné, no. )

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 27.11.2023, 08:44:13 xxx.xxx.203.51
Jana H.:

Nechci rozdmýchat nějakou přestřelku ale proč jsou bráni kříženci či psi bez papírů jako něco špatného, podřadného. Přece každý tvor má právo na život a navíc dnešní super prošlechtěná plemena žijí snad poloviční dobu než kříženci. Takový kříženec netrpí tolik na nemoci a dožije se mnohem vyššího věku. Jaké výhody má tedy pes s PP? Zatím vím že je mnohem dražší a žije mnohem kratší dobu, takže nechápu.

Podle některých vědců je dokonce kříženec označován jako super plemeno a měl by být považován za samostatné plemeno.


Takový kříženec netrpí tolik na nemoci a dožije se mnohem vyššího věku.

jasne, poďte to povedať tomu môjmu krížencovi, ktorý má od piatich rokov artrózu v kolene a titanovú platničku po urvanom väze, zrasty na chrbtici, šelest na srdci a polycystické ochorenie ľadvín, je po operácii a má jednu polofunkčnú ľadvinu. Má deväť, desiatich sa pravdepodobne nedožije. Predošlý kríženec uhynul na nádor na osrdcovníku, mal osem. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 24.11.2023, 13:28:20 xxx.xxx.165.71

Buggyra, hlavne tam napíšte koľko z toho sú poníci, lebo dva balíky na mesiac sú tak cca. 150 kg mesačne na "osobu", to aj pri 10 kg denne vychádza na pol mesiaca. Zdá sa mi dosť  málo kŕmiť z dvoch balíkov 4 kone mesiac. To mi zožerú dva kone ako nič. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 23.11.2023, 15:42:07 xxx.xxx.203.51

A určitě by mi vadilo platit za koně 140 KVH, co mu stačí 10 kg sena v zimě v mrazu a je jak dělová koule, stejně jako za koně, co toho sežere 3x tolik, a že takový jsou + půl kýble ovsa k tomu.

Poníci a žriebätá mávajú často nejakú cenovú úľavu. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 23.11.2023, 12:34:21 xxx.xxx.203.51

Najlepšie sa vyúčtuje kôň v ustajnení (cca. 6 000 kč mesačne), s full servisom, tj. základné krmivo, vitmin, seno+podstieľka. K tomu už len á 6-8 týždňov strúhanie (cca 800), očkovanie, odčervenie. Relatívne zdravý, nejazdený, bezúdržbový (len blbosti navyše, ktoré kupujem podľa nálady. To je fakt hrubý základ.