Aktuálně: 4 955 inzerátů174 111 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Jsou jedovaté rostliny skutečná hrozba?

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 21.12.2023, 07:50:27 xxx.xxx.171.177

Ahoj, dovolím si vás požádat o takový malý průzkum. Momentálně tak trochu pracuju na úpravě popisů rostlin a jde mi o to, jak moc velký problém může být případná jedovatost rostlin na zahradě pro chovatele zvířat. 

Chci se vás, chovatelů, ať už psů koček nebo hospodářských zvířat zeptat, setkal se někdo z vás s tím, že vaše zvíře mělo nějaký problém po sežrání jedovaté rostliny?

Myslím skutečně vy osobně, ne že vám o tom někdo vyprávěl😜.

Mimochodem, klidně mezi zvířátka přidejte i dítka.

Dítky, myslím ta malá nevinná stvoření  zhruba do 7-8let, ne příšery, co se do nich vlivem metamorfózy vtělí ve fázi přeměny v dospělce. Tato stvoření jsou schopná požírat cokoli o čem se domnívají. že jim to navodí nirvánu. Ty odmítám počítat.

Díky🙂

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 21.12.2023, 08:14:56 xxx:xxx.8e85:4325

může být i opačná zkušenost? Ne - nechtěla bych, aby to vyznělo, že uvedené rostliny jedovaté nejsou… ale že náhodný okus nemusí být tragédie - i když u nás se jedná vždy o mamuty… nad 60 kg (u fen) a nad 75 kg (u psů).

Máme na zahradě vzrostlý tis. A všichni naši psi pod ním rádi tráví vedro v létě - a upravují si “noru” rvaním a překusováním větví. 

Krokusy, tulipány… také jedovaté rostlinky - a v živé paměti mám štěně Yodu, jak se na nich pásl. Ožíral kalichy barevných krokusů a později tulipánů - honila jsem ho od nich (ale kvetou nám na spoustě míst).  Byl schopný (ve věku asi 5 měsíců) sežrat i odkvetlé tulipány vyhozené na kompost (stonky i s listím). Naštěstí bez jakékoli újmy na zdraví. Naštěstí z toho vyrost…

milus (neregistrovaný) 21.12.2023, 08:18:32 xxx.xxx.233.37

Zvířata narozdíl od dětí často vycítí jedovast, teda hlavně kopytníci.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 21.12.2023, 08:41:06 xxx.xxx.171.177
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 21.12.2023, 08:14:56

To docela určitě ano. Je to v zásadě i můj názor, ale chci ho mít podložený. Sama jsem se s otravou a to mám na zahradě spoustu potencionálích travičů, setkala dvakrát. Jednou mi štěně čivavy okousalo doma pryšec a přez malinké rozměry pejska, se mu až na nějakou pěnu u tlamky a trochu zvracení nic moc nestalo i když pro jistotu jsme na veterině byli. Nicméně, jde mi přednostně o otravy zahradními a obecně venkovními rostlinami, pokojovky až tak ne.

Podruhé a to šlo skutečně o život, Přemek Podlaha ve svém pořadu měl vynikající nápad a upozornil na rostlinu Brugmansii(Andělské trumpety) a řekl že je halucinogení. V té době jsem pracovala ve škole a naši pubescentní žáci, kteří za normálních okolností měli problém identifikovat rozdíl mezi jabloní a dubem, určili brugmansii spolehlivě. Nekolik z nich v touze po opojení opáslo všechny listy na poměrně velké rostlině. Ony některé rostliné jedy fungují se zpožděním a jak tak čekali na nirvánu a ta nic, pásli se furt dál a dál. Zhruba za dvě hodiny se sice nedostavila nirvána, ale my jsme museli volat záchranku, protože se jedné žačce zastavilo srdce. Naštěstí přežila, nicméně jen díky tomu, že jsme si už předem otrhaných listů všimli a čekali s kým to sekne.

Ale tyto záměrné otravy nepočítám😏

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 21.12.2023, 08:51:17 xxx:xxx.8e85:4325
drvodelkafialova:

S tím tulipánem buďte v klidu, ten jedovatý není.


já jsem někde zaznamenala, že by psi a kočky neměli ani pít vodu z vázy s tulipány… a že nejen cibule je jedovatá… ale jak říkám, nehroutím se z toho a nevěřím všem varováním (neb se často přehání) - jak všichni psi, tak děti sdíleli zahradu i domácnost s řadou jedůvek… a třeba to, že tisinky se jíst nesmí jsme učili už batolata… ale na zahradě s bazénky a řadou nerovností stejně nikdy nebyli prťavci dvou i čtyřnozí bez dozoru

Doron
Doron (1776 příspěvků) 21.12.2023, 08:58:49 xxx.xxx.162.126

Naštěstí jsem se s žádnou otravou nesetkala .

Framík třeba jako mimino orval spoustu břečťanu ( ten myslím jedovatý je ? ) , bála jsem se a naštěstí dobrý .

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 21.12.2023, 09:20:59 xxx.xxx.171.177

Za války, v době hladu, Holanďané dělali z cibulí tulipánů kaši, určitě nebyla dobrá, ale rozhodně byla jedlá. Tis je skutečně jedovatý, nicméně zkonzumovat by se ho muselo poměrně dost, jedno -dvě kousnutí nezabije. Plody tisu jsou normálně jedlé. Tis má zájem, aby byla semena konzumována a trusem šířena po okolí. Nechce pomocníky zabíjet, naopak je láká sladkou dužninou. Semeno sice jedovaté je, ale je moc malé a navíc tvrdé, nikoho neohrozí.

Doron
Doron (1776 příspěvků) 21.12.2023, 09:27:07 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 21.12.2023, 09:20:59

Ale tuhle jsem v novinách četla, že umřel autistický kluk po tom, co snědl plody tisu .

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 21.12.2023, 09:29:41 xxx:xxx.8e85:4325

to já vím, že tisinka je jedlá - jen se nesmí rozkousat… Dokonce znám lidi, co dělají marmeládu z tisinek - jen se musí poctivě “vypeckovat”… hrozná piplačka

u nás se o tisinky (a taky o kuličky cesmíny) postarají kosáci

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 21.12.2023, 10:06:27 xxx.xxx.171.177
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 21.12.2023, 08:51:17

To s tou vodou se týká konvalinek a narcisů, ale co vím, musela by se ta voda pít delší dobu, pak by k otravě došlo. Konvalinky jsou nebezpečný pro lidi co chodí trhat medvědí česnek  do přírody  Tam může dojít k záměně a pak je zle. Ale neslyšela jsem, že by se náhodně otrávilo dítě nebo zvíře.

bambule
bambule (415 příspěvků) 21.12.2023, 10:09:06 xxx.xxx.25.30
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 21.12.2023, 08:58:49

Já teda na břečťan reakci mám. Když se ho chystám stříhat tak jedině s rukavicemi a halenkou s dlouhým rukávem. Jinam mi vyskočí kopřivka jak hrom. Jinak vím, že je jedovatý i  oleandr. Na ten si dávám taky pozor, když jej zastřihavám. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 21.12.2023, 10:28:06 xxx.xxx.171.177

To je pravda, citlivějším lidem může břečťan problémy dělat. Co se týká oleandru, ano je jedovatý, ale jde mi o to, jestli se jím u vás někdo otrávil nebo přiotrávil. Jedovatých rostlin máme kolem sebe spoustu, to je pravda, ale ospoustě z nich to skoro nikdo neví, tak se je nebojí sázet. Kdežto mediálně známé jsou chudinky😊

anonymní (neregistrovaný) 21.12.2023, 12:02:59 xxx.xxx.87.55

Mně osobně bylo v dětství blbě po snědení nějakých okrasných nebo nedozrálých fazolek (hrášku) - nevím co to bylo, ale moc dobře si pamatuju, jak mi bylo špatně od žaludku. Od té doby nesnáším klíčky a jejich pach. Hned mi je zase špatně od žaludku jako tenkrát.

Můj zakrslý králík si jednou nepozorovaně pochutnal doma na difenbachii , oplakala jsem ho, ale žil si dál jakoby nic.

Na zahradě mám plno jedovatých rostlin, vůbec jejich jedovatost neřeším, pracuju s nima bez obav a bez rukavic. Nikdo ze zvířat ani dětí se nám zatím ničím neotrávil, ale  nikdo  ani nemá tendenci něco jedovatého na zahradě konzumovat. Všichni jedí jen jedlé věci, možná proto, že jich máme víc než těch jedovatých.

Anonymní (neregistrovaný) 21.12.2023, 12:07:59 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 21.12.2023, 10:28:06

“Kdežto mediálně známé jsou chudinky😊”

No a v tom asi bude jádro pudla. Novináři potřebují neustále vytvářet nějaké senzace, katastrofy, vyvolávat obavy a úzkosti a proto si berou na paškál i jedovaté zahradní rostliny. Je to něco jako příbalové letáky u léků. Raději nečíst.

Příbuzní ze zahrady odstraňovali i píchavé keře, aby se nějaké děťátko náhodou nepíchlo. Podle mě blbost, děti se maji uměřeně vzdělávat i negativními zkušenostmi, ne vyrůstat jak v bavlnce a pak se ze všeho hroutit.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 21.12.2023, 14:52:17 xxx.xxx.85.188

ono totiž není jedovaté jako jedovaté. spoustu těch “jedovatých” rostlin jsou tak maximálně žaludečně dráždivé.

takových těch opravdu nebezpečných je málo, třeba ten tis, nebo oleandr.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.