Aktuálně: 4 957 inzerátů174 116 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 27.10.2023, 20:11:22 xxx:xxx.6854:21ce

U nás celý den pršelo. Na rozdíl od Ori, která se na venčení v dešti vždycky tvářila jestli jsem se nezbláznila - lozit ven v takovém počasí, je Connie déšť jedno. Hlavně když si může najít klacíček a běhat. V půlce odpoledne pršet přestalo, tak jsme jely ke koním, kde si skvěle pohrála s domácí fenkou. Akorát pak doma putovala rovnou pod sprchu 🙄.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 27.10.2023, 18:58:17 xxx:xxx.6854:21ce

Ano, je to normální. Kůň je zvíře otevřeného prostoru, stáje lidský výmysl. Většina koní se schová pod střechu spíš před sluncem než před deštěm. Důležitější je pro ně možnost postavit se do závětří. Jinak je pro ně přirozené celý den courat různě po výběhu. Nechte je vybrat si kde budou, třeba si do slámy alespoň budou chodit lehat (ale možná taky ne).

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 26.10.2023, 18:45:57 xxx:xxx.a286:720e
efe:

Je to takovej prů*er i v zemi původu?


Právě se obávám, že ano 😕. Třeba tady se někdo zabývá zdravotními problémy frísů přímo v Holandsku:

https://www.researchgate.net/publication/227739510_The_Friesian_horse_breed_A_clinical_challenge_to_the_equine_veterinarian

Ale budu ráda, pokud mě někdo znalejší vyvede z omylu. Frís býval takový můj dětský sen. S těmi zdravotními problémy co mají ale na jeho vlastnictví asi nikdy nebudu dost bohatá.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 25.10.2023, 21:45:36 xxx:xxx.bf22:2c3e
Horsana:

To je moja diplomantka, je to veterinárka, radila som jej vôbec fríza nekupovať, že sa bude trápiť, ale nie,  priateľ chcel.

Kobyla má letnú vyrážku, čo teda v inzeráte zabudli spomenúť, napriek tomu ju dali pripustiť a výsledok je žriebätko, ňuňuňu.

No nekúpte to 😠


Čím dál tím víc si říkám, jestli se tohle jinak krásné plemeno dá ještě nějak zachránit. Jsou třeba někde ve světě (mimo Evropu) nějaké nezprzněné populace, kterými by se dal ten genetický průser naředit? Třeba v USA?

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 24.10.2023, 10:15:43 xxx:xxx.d281:4c82

Tak ono se pořád zdá, že naši politici jsou proti pozitivnímu seznamu. Jen se obávám, že se o tom bude rozhodovat za celou EU dohromady jiné státy - bez chovatelské tradice a třeba už se  zavedeným vlastním seznamem - nás přehlasují.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-nesouhlasi-se-zavedenim-pozitivnich-seznamu-zvirat-ktera-se-smi-chovat?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 18.10.2023, 10:50:26 xxx:xxx.3a14:e796

Není to dobrý nápad. Proč byste měl/a poskytovat defakto cizímu člověku bezúročnou půjčku? Pokud trvá na koupi koně na splátky, ať si na to půjčí jinde - buď od rodiny, nebo od jedné z příslušných finančních institucí.

Taky je pak otázka jak takový nový majitel poplatí pravidelné výdeje typu ustájení, kyblíkový příkrm, kovář a k tomu ještě splátku půjčky. O mimořádném výdaji v případě nemoci nebo úrazu koně ani nemluvě. Ale to je spíš o Vašem svědomí, někdo prostě prodá a o toto se nestará (nesoudím, pouze konstatuji).

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 16.10.2023, 22:04:40 xxx:xxx.20f1:a12
Sarah01:

Ano, pořád se to tam objevuje znovu a znovu. Takže hlásím taky pořád. Netuším, jestli chodí na YouTube třeba důchodci, ale může naletět i mladší člověk.


Hlavně ta reklama asi nebude jen na YouTube, ale všude, kde Google vyvěšuje reklamu. No a minimálně mladší důchodci na YouTube chodí. Navíc naivní lidé věřící kdečemu se najdou ve všech věkových skupinách. Stačí se podívat kolik lidí přísahá na různé hoaxy a slepě věří konspiračním teoriím 🙄.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 16.10.2023, 21:58:47 xxx:xxx.20f1:a12

Děkuji všem za zkušenosti. U nás je to se schodama bohužel tak, že bydlím ve druhém patře bez výtahu. Takže odhadem nějakých asi 36 (?) schodů. Měla bych být schopná Connie nosit až do dospělosti. Ori jsem s jejími téměř 25kg nosila posledních 6 měsíců života, tak mám natrénováno. Spíš se štěněti už na odnos nechce čekat, takže je to trochu boj.

Jinak malý chlupatec je nadšený nosič předmětů. V neděli jsme venčili s australákem mého táty a macešky a více než pes ji zajímala stopovačka, co za sebou táhnul. Většinu vycházky si konec hrdě nesla 😂. A dnes jsme si pro změnu našli její nejoblíbenější typ klacku - se spoustou bočních větví a listím. Musela jsem vyjednávat, aby s námi nešel domů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 16.10.2023, 21:19:56 xxx:xxx.20f1:a12
Sarah01:

Tak tuhletu podvodnou reklamu z Kazachstánu jsem na YouTube už asi 5x nahlásila a furt tam je. 

Obrázek

Taky jsem to dnes nahlásila a vypadá to, že to Google smaže. Ale tak nějak předpokládám, že to hoši (nebo robot) z Kazachstánu vecpou za chvíli zpátky na YouTube 😕.

Obrázek
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 15.10.2023, 21:53:47 xxx:xxx.8c82:faae

Moje štěně taky pelech bojkotuje. Nejraději spí na holé polyvinylové podlaze. Ale občas vezme na milost chladící podložku, vetbedku, nebo kobereček u postele.

Chladící podložka co máme nějak extra měkká není - je v ní tenká vrstva gelu, který se v tom trochu přesunuje kam ho ležící pes vytlačí. Je ale  určitě měkčí než podlaha. Máme úplně obyčejnou / levnou variantu - ty dražší jsou možná lepší a měkčí.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 15.10.2023, 21:47:23 xxx:xxx.8c82:faae

Tak vám nevím, co si mám o tomto tématu myslet. Na jedné straně souhlasím s tím, že je okolo psů (a zvířat vůbec) plno lidí, kteří dělají co nemají a ač na to máme zákony, tak státní aparát nekoná, nebo koná liknavě a není např. vůle tyranům udělit nepodmíněné tresty. Na druhé straně mi přijde dost nechutné se v této souvislosti odvolávat na téma “Demence u psů” a stavět toto téma jako protipól toho samého u psích majitelů. Moji prarodiče dožili s demencí. Stárnoucího majitele psa s demencí mám v okolí taky. O jeho psa se stará rodina, páník už neví, že je to jeho pes, i když se s ním rád pomazlí a pohraje. To je prosím “psí páníček s demencí”. To, co je vypsané nahoře, jsou v lepším případě bezohlední lidé, v horším normální zločinci.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 14.10.2023, 20:39:09 xxx:xxx.3824:5b81

Mám z 90% 2 druhy fotek svých zvířat - a) zadel odcházejícího miláčka, b) rozmázlý čumák strčený do objektivu. Na těch zbývajících 10% je něco i vidět. Nejhorší je, že zvíře dělá něco zajímavého, nebo pěkně stojí a když vytáhnu mobil, že to vyfotím, je rázem po všem.

Na hezké fotky koní je dobré sehnat pomocníka, který koně baví, otáčí, případně pohybuje jak je třeba, aby fotograf mohl jen fotit.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 14.10.2023, 19:35:17 xxx:xxx.3824:5b81

Hlásím, že vesta dorazila a dnes jsem v ní absolvovala tréning. Byl to trochu nezvyk, když jsem ve vestě nikdy nejezdila, ale nebylo to horší než když se člověk v zimě nebalí oblečením. V pohybu neomezuje, i hruška se v ní dá ze všech stran obklíčit, kdyby bylo třeba se ohnout pod větví. Zadní částí si při záklonu drbnu do zadní rozsochy, ale vestu to nikam nesune - ohne se, tak se to dá přežít. Zpocená jsem pod tím byla teda dost, ale to budu pod každou vestou. V zimě to bude skoro jedno, v létě se asi budu přemlouvat v tom vydržet jezdit, což ale jiný typ vesty nevyřeší.

Velikost L je v pohodě - dokonce jsem pod to vecpala i slabou mikinu. Víc vrstev by se už nevlezlo.

Za mě spokojenost. Akorát ta cena, ale co už 😏.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 14.10.2023, 19:24:03 xxx:xxx.3824:5b81

Pár fotek - venčení ráno v pravé podzimní mlze a souboj s větvičkou 😂.

Za poslední dva týdny se Connie vytáhla strašně do výšky a začíná vypadat jako zmenšená kolie. Předevčírem zjistila, že se po schodech dá chodit i dolů a pokud nedám bacha při zamykání, prostě zdrhne po schodišti do přízemí i s vodítkem. To stejné nahoru - vyběhne dvě patra jako nic a hospodaří sousedům v botách než se taky vyhrabu. Do jakého věku jste štěňata po schodech nosili? Chtěla jsem vydržet tak alespoň do šesti, ale občas mě převeze.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 11.10.2023, 14:05:05 xxx:xxx.370a:fc9b
Tenurri:

Mohu se vás zeptat, rodiče pejska byli vyšetření?
Já měla za to, že pokud je jeden přenašeč a druhý čistý, tak štěňata budou pouze přenašeči, ale nemoc se neprojeví, u vyšetřených rodičů s čistým výsledkem budou čistá i štěňata. 

Budu si pořizovat kraťandu, tak já jestli to chápu správně. 


Ano, chápete to správně. Heterozygoti postižení nejsou.

Ne, rodiče vyšetření nebyli (přesto, že šlo o šampiony výstav a otec byl zahraniční import). Majitelé měli jen klinické vyšetření očí veterinářem, což je dost nevypovídající. Bohužel v té době nebylo běžné genetiku testovat (a dodnes patrně není - minimálně PRA se nedělá, páč je drahé). Tehdy dokonce takové, co testovat chtěli, zbytek chovatelů pronásledoval. I dnes když je v inzerátu “CEA/PRA/KAT free” jde obvykle o klinické vyšetření. Je to celé na budku. Mimochodem fenka měla i MDR1, ale to byl spíš bolehlav pro mě, když jsem se kolikrát přehadovala s veterináři co může dostat a co ne.

A proto mám teď místo klasické FCI kolie dlouhosrsté kolii dlouhosrstou americkou. Sice vyšší cena a mám po výstavách a např. po soutěžích v pasení, kdybych se tomu chtěla věnovat, ale zato mají genetická vyšetření oba rodiče i štěně.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 10.10.2023, 21:57:37 xxx:xxx.a72d:7bb8

Také jsem u své první fenky zažila srážku s realitou. Potrápily nás oči - CEA a také PRA. Jako, věděla jsem, že se tady ty vady u kolií vyskytují, ale že je tím totálně prolezlé celé plemeno mi předem jaksi nikdo neřekl. Měla jsem plány na psí sporty, konkrétně agility jsem chtěla alespoň zkusit. Jenže Ori prostě od mala blbě viděla, neměla odhad na vzdálenosti a hloubku, dělaly jí problém povrchy … Taky byla díky tomu dost lekavá a bázlivá. Něco se spravilo intenzivní socializací a zbytek šel zvládat přes poslušnost, ale odstranit úplně to nešlo.

Přesto bych neměnila - celý svůj život (přes 13 let) mi dělala společníka, trajdala se mnou po výletech, běhala u koně, spaly jsme spolu pod stanem i ve čtyřhvězdičkovém hotelu a kamkoliv jsem ji vzala se chovala jako způsobná princezna.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 10.10.2023, 21:39:18 xxx:xxx.a72d:7bb8

Chodím v otevřeném terénu kde to jde - pole, park a proluky se zelení mezi bytovkami, které jsou u nás neosvětlené. Baterku mám v kapse, hlavně kvůli sbírání bobků. Svítím si očima. Ona takhle u města asi nikdy nebude taková tma, aby se nedalo. Do lesa si netroufnu - samé svahy a kamení, tak akorát na zlomení nohy.

Stará psice mívala svítící obojek. Na mladou budu muset prozatím vymyslet nějaký zavěsitelný blikač. Na svítící obojek zatím moc rychle roste, každých pár týdnů by musel být větší.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 10.10.2023, 12:00:16 xxx:xxx.a72d:7bb8
Fatia:

Není to téma uplně pejskařské, ale já mám psa, tak píšu sem 😀 Mám na zahradě králíky. Nechovám králíky, oni se u mě chovají sami a chovají se celkem způsobně, až na bobky všude v trávníku. Chodí sem odněkud, protáhnou se mezi podezdívkou a plotem a jsou tu. Průběžně celý den, dva černobílý, jeden hnědobílý a jeden celý hnědý. Takže mám 4 králíky, zatím. Ale asi nechci králíky. Takže, jak je pochytat? Co pak s nimi? Varianta na smetaně se nabízí, ale u nás asi nejsme schopni nikdo zabít králíka (krom Boubiny, té to zas nechci dovoilit 😀). Hádám, že jsou něčí, kdo je buď chová takto extenzivně na volno, nebo spíše někomu zdrhli. Poptám se po okolí, jestli nenajdu majtele, ale co když nenajdu? Zavolat měšťáky?😇 A ten odchyt… Vymyslím nějaký sklopec, pravděpodobně z psí klece do auta… Co použít jako návnadu? Mrkev?

Obrázek Obrázek

Dnes otevřu internet, vykouklo na mě toto a vzpomněla jsem si na Vás😉: https://www.stoplusjednicka.cz/chundelata-invaze-predmesti-floridskeho-miami-zaplavili-osireli-kralici?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Jak pokračuje odchyt / hledání majitele?