Aktuálně: 4 957 inzerátů174 121 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 13.06.2023, 11:10:04 xxx.xxx.0.1

Odpovím velmi všeobecně, pro základní představu člověka co se u koní nepohybuje:

Základem krmné dávky koně je kvalitní luční seno. Orientačně řekněme 15 - 20 kg sena na den, nebo jeden 150 cm / 500 kg+ balík sena na den. Momentálně se z louky dají balíky koupit za 600 - 800 Kč/ks + doprava, v zimě je cena obvykle vyšší.

Příkrm jádrem je individuální záležitost podle záživnosti koně a množství práce. Jsou koně kde si vystačíte s hrstkou čehokoliv do čeho zamícháte vitaminy i koně kteří potřebují třikrát denně plný kýbl příkrmu aby trochu vypadali a pak všechno mezi tím. Takže příkrm k senu může stát měsíčně od pár stokorun po několik tisícovek.

 

V ustájení zpravidla cenu za seno vyloženě řešit nemusíte - zajišťuje je obvykle ustajovatel a Vás zajímá celková částka za ustájení na kterou to samozřejmě má vliv, ale nebývá to až tak rozhodující položka. Naopak "kyblíkový" příkrm je ve Vaší režiji nad rámec ceny za ustájení.

Další pravidelné náklady na koně je úprava kopyt nebo kování každých 6 - 8 týdnů, 1x ročně očkování, alespoň 2x (lépe 3x) ročně odčervení a 1x ročně kontrola a případná úprava zubů.

No a pak náklady nepravidelné od nákupu nové výstroje, návštěv trenéra, ošetření fyzioterapeutem apod. až po akutní ošetření veterinářem, kdy nečekaně vyletí komínem desítky tisíc jen to hvízdne. Operace koliky stojí 60 000 Kč+ jen ta operace bez pooperační péče a dalších věcí okolo. Takže k pravidelným výdajům je třeba mít finanční polštář, nebo vědět kdo mi v nouzi rychle půjčí.

Sečteno, podtrženo - mít takového koníčka je docela dost náročný koníček 😉.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 11.06.2023, 22:24:43 xxx.xxx.0.1

Ač do určité míry rozumím argumentům proč to chovky tají, z hlediska potencionálního zájemce o plemeno a možného kupce štěněte mi to přijde zatraceně otravné. Aktuálně štěně nesháním, ale až tu nebude současná fena (což bude bohužel asi v řádu měsíců pleading) asi bez psa opět nevydržím. Ráda bych tušila jak se teď normálně pohybují ceny, ale třeba na bazoši jsou jen tři inzeráty s cenou, z toho dva zahraniční. Takže tak malý vzorek, že nemám šanci zjistit jestli je to cena obvyklá (2,5x tolik co před 13 lety 🙄), nebo moc vysoká / nízká. A obvolávat chovky s tím, že štěně nesháním, jen si dělám představu kolik teď normálně stojí, by bylo asi podivné.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 09.06.2023, 18:35:06 xxx.xxx.0.1

Tady je každá rada drahá. Máme koně mimo vesnici, žádná kloudná cesta tam nevede, na plotě cedule "nekrmte koně" a "nekrmte zvířata" a kamery s upozorněním, že tam jsou a stejně čas od času musíme krmiče od výběhů (případně z výběhů) vyhazovat. Můžete zkusit osvětu - cedule a přistiženým krmičům promlouvat do duše. Nebo udělat neprůhledné oplocení, např. i tak, že zapěstujete podál ohrady neprostupný živý plot, aby na koně nebylo vidět a nadalo se na ně sáhnout, takže už nebudou pro dětičky tak atraktivní. To ale ne všude půjde, zvlášť jestli je pozemek v nájmu. Ze zkušenosti - dvojitá ohrada nefunguje, pokud je vzdálenost taková, že se ještě dá přehodit.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 29.05.2023, 11:44:59 xxx.xxx.0.1

Také jsem vlastníkem podobné kobyly netykavky. Ode mě si nechá všechno, ostatní jí dřív nebyli ani schopní dát ve výběhu kyblík s krmením - prostě stála pár metrů od nich a nepřišla. U nás problému výrazně pomohlo, když s ní začali častěji zacházet a otlapkávat další lidé mimo mě. Mám tu kobylu od narození a přijde mi, že si velice dobře zvykla na mě jako na jedince, ale z lidí jako z celku měla obavy pořád. Veterinář vyfasuje pytlík mrkve a injekce a odběry se dějí jen tak mimochodem mezi tím co ji drbká, krmí mrkví a kecá se mnou. Protože ji takhle na tom stejném úvazišti drbká a krmí každou chvíli někdo, není ta situace pro kobylu děsivá a při píchanci sebou max. cukne a hned se vrátí k mrkvi a drbkání.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 27.05.2023, 21:09:32 xxx.xxx.0.1
Lily:

Někdo Brity miluje, někdo nesnáší. Ale za mě třeba tohle z Premium řady je celkem slušné https://www.zoohit.cz/shop/psi/granule/brit/brit_premium/473897 Od téhle značky mám konzervy a krásně voní a chutnají a složení granulí nevypadá úplně zle (ale je tam zmíněná bílkovina navíc k masu, což může být ledsco, ale značka by to měla být dobrá): https://www.zoohit.cz/shop/psi/granule/rosies_farm/adult/1129609?zootopia_rec=true&cn=initial&si=16&pn=web_pdp&pr=container_1&strategy=51920183&rk=1-2&slot=1&pi=1129609&rri=3295b3e5-2f38-4395-8db2-32e335326d3a Pokud by mohly být o něco dražší tak osobní zkušenost mám s tímhle: https://www.zoohit.cz/shop/psi/granule/alpha_spirit/781954 1349Kč za pytel Doporučuji hodit i na grauláře na facebooku. Tam mají hodně skušeností i s levnějšími. Já co znám, tak je to většinou 1400 a výš.


Dávám od Britu granule z řady Brit Care (https://www.vase-krmivo.cz/brit-care-dog-hypoallergenic-adult-medium-breed?varietyid=117946) a stojí tedy momentálně 1240,- ale pokud by se extra 40 Kč dalo snést, můžete zkusit. Fenu mám mlsnou až hamba a žere mi je, což je trochu jak malý zázrak.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 26.05.2023, 16:58:37 xxx.xxx.0.1
Díky půldni dovolené už se kobyla prošla skoro dvě hoď v terénu. Po dvaceti letech lesoježdění jsem se odhodlala pozvat na zítra trenérku a bohužel to neklapne, protože omarodila. Snad nám to vyjde v červnu.
KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 26.05.2023, 11:57:15 xxx.xxx.0.1

Tak teď koukám, že ifauna s diskuzí definitivně skončila. Nejde psát nové příspěvky ani zakládat témata. Nezbývá než doufat, že nás tu ostatní ifauňáci najdou. Smutný konec jedné éry 😢.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 25.05.2023, 15:30:38 xxx.xxx.0.1

Doufejme, že se sem postupně přesune většina ifaunovských koňáků a všechny zajímavé diskuze nezmizí v uzavřených skupinách na facebooku.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 25.05.2023, 12:32:11 xxx.xxx.0.1

Domnívám se, že nový vlastník si myslí, že si koupil inzerční web, kde je také (vcelku zbytečná) diskuze. Ve skutečnosti si koupil diskuzní web, kde je také (vcelku zbytečná) inzerce. Tak uvidíme kdy / jestli to zahraničním pánům dojde.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 25.05.2023, 11:49:13 xxx.xxx.0.1

Vkládání profilovky jim nějak blbne. Tam, kde se má zobrazit nahraná fotka k oříznutí, se prostě nezobrazuje. Je to jak slepá mapa. Zmenšete a ořízněte si fotku do čtverce např. v malování a zkoušejte. Ona tam je, jenom není vidět 😎.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 24.05.2023, 21:46:25 xxx.xxx.0.1
Zrzavci:

Jááá nemožu najít tu fotku co mám na profilu v ifauně :-(

 

a...děkuji tímto i zdejšímu prostoru, že tady možeme být.


Jo, profilovku už mám taky tak historickou, že se v PC nenašla. Alespoň příležitost dát po letech novou tady i na poslední měsíc na ifauně.