Aktuálně: 4 798 inzerátů176 126 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Sněhové vločky

Sarah01
Sarah01 (1633 příspěvků) 16.03.2024, 22:42:35 xxx.xxx.162.253
Fikovnice:

Nicméně současní mladí jsou jiní ve vztahu k autoritám, a to vím zcela jistě. Na hodně velkém vzorku. A zcela aktuálně i jako řešící velmi nepříjemný případ ze školy. Věc, která se stala, by mě ve studentském věku ani nenapadla. A ani nikoho z mých přátel, koho jsem se ptala.


Nevím, Jani, o co jde, ale nemyslím si, že jsou všichni stejní. Pravda, co jsi tady kolikrát psala o svých studentech, bylo někdy dost zvláštní. Přesto si myslím, že zase naopak mezi nimi máš i empatické a slušné mladé lidi.

Doron
Doron (1864 příspěvků) 17.03.2024, 01:11:18 xxx.xxx.162.21

Ony jsou ty dnešní “děti” strašně úzkostné , to je jejich hlavní chatakteristika.

 Možná mají moc dohledu dospělých ? Pořád jsou pod kontrolou ? Možná jim schází pocit, že  něco dokážou samy a svoboda?

Můj nejstarší vnouček, bude mu sedm, nikdy nebyl sám venku. To dneska už nejde. I kdyby se rodiče odvážili ho pustit, zavolali by na ně sociálku. A stejně by venku žádné vrstevníky nenašel, jsou na kroužcích nebo doma, často u počítače, někteří hrají hry a mají v nich kamarády, které nikdy naživo neviděli.

Když jsme byli malí , dělali jsme z mého dnešního pohledu dost nebezpečný věci, kdyby to rodiče věděli asi by zešedivěli. Jenže oni to neviděli, byli v práci, nebyly mobily, nebyly GPS, nebyly kamery,nebyla často ani pevná linka, v televizí byl tak akorát stroboskop a v rádiu hráli dechovku. Tak všichni vyrazili ven a poznávali svět. A v pět nebo šest jsme byli zase doma a tvářili se jako neviňátka.

A lezli jsme do dolu, a vorem se plavili po řece , a plavali a skákali z vejšky a chodili po kolejích a párkrát jsem potkala “pána úchyla” a utekla jsem, a chodili jsme jezdit na koních v ohradě a kolikrát nás kopli a shodili a my jsme to doma neřekli proč kulháme nebo jsme odřený. A na kolech, který nám nikdy nebyly akorát, jsme jezdili hodně rychle a bez helmy, páč helmy taky nebyly.

A se svým prvním psem (a bráchou) jsme chodili lovit zajice a máma nás moc chválila, že jsme přinesli maso. To mi bylo dvanáct.😅

Kdyby naši měli k dispozici moderní technologie, aby nás mohli zabavit a kontrolovat, určitě by je použili, ale neměli je.

Tak jsme se tak víc zocelili, si myslím.

Quash
Quash (273 příspěvků) 17.03.2024, 05:32:27 xxx.xxx.33.234

Nechtěla bych být ve věku sněhových vloček. Každá generace si nese svoji společenskou zátěž. A na problémech těch, kteří se tu kritizují, mají vinu generace předchozí. 

Odbornou psychiatrickou či psychologickou pomoc dnes potřebují tisíce dětí. 

..Na zhoršující se psychický stav dětí a mladistvých loni upozornil výzkum Národního ústavu duševního zdraví zaměřený na školáky. „Třicet procent dotazovaných deváťáků projevilo znaky ukazující na středně těžké až těžké úzkosti,“ upozornil analytik projektu Matěj Kučera. Čtyři z deseti jich navíc uvedli známky středně těžké až těžké deprese…

I tři čtvrtě roku trvá, než se dostanou do ordinace, protože atestovaných dětských psychiatrů je necelých dvě stě. Klinických psychologů asi patnáct set. Navíc jen menšina se jich zaměřuje na děti..

Že by v mnoha případech pomohl zdravý způsob života, to nerozporuji, ale to měl ty děti někdo naučit, ony jsou oběti, ne viníci.

keriton
keriton (481 příspěvků) 17.03.2024, 07:11:36 xxx.xxx.80.20
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 17.03.2024, 01:11:18

Přesně to, co píšete (absence samostatné hry s ostatními dětmi venku), je podle některých zahraničních odborníků hlavní příčinou současného stavu. Řešení není jednoduché. Rodičovský styl se za desítky let tak moc posunul, že není vůbec snadné jít proti proudu.

keriton
keriton (481 příspěvků) 17.03.2024, 07:16:49 xxx.xxx.80.20
orionka-2:

když si člověk někdy poslechne, s čím a jak bojují, mně jako sněhové vločky teda často nepřipadají.

Nevím, napište nám o tom.


Nenapíšu, nechce se mi plýtvat energií na to, aby pak někdo rozebral moje výroky a prohlásil, že on by to teda určitě v pohodě zvládl, narozdíl od těch rozmazlených děcek 🙂

Porozumění a ochota zaujmout postoj soucitu i s těmi, kterým nerozumím, nejsou předatelné. Pokud vás to skutečně zajímá, zkuste si s nějakými sama promluvit, nebo stačí rozhovor s nějakým učitelem (ZŠ), který má “své” děti rád.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 17.03.2024, 08:40:57 xxx.xxx.99.62
keriton:

Přesně to, co píšete (absence samostatné hry s ostatními dětmi venku), je podle některých zahraničních odborníků hlavní příčinou současného stavu. Řešení není jednoduché. Rodičovský styl se za desítky let tak moc posunul, že není vůbec snadné jít proti proudu.


jsem panelákové dítě - 12 pater, dva vchody
bylo nás tam, v tom jednom paneláku,  cca 65 dětí o věkovém rozdílu tak cca do 5ti let
v našem vchodě jsme byly 4 holky narozené ve 4 měsících po sobě jdoucích

+ děti z dalších paneláků

to se nám to venku družilo, hráli jsme kde co a pořád…..mohli jsme hrát i fotbal, bylo nás dost
a bylo kde, parkoviště před domem bylo naše hřiště, kdo měl auto, vytáhl ho tak na výlet o víkendu z garáže

mé děti vyrostly v podstatě tamtéž
v paneláku byli jen dva kluci v přibližné stejném věku
jen DVA

a zatímco my jsme si lítali někde u Odry, v přírodě, tak za mých dětí už tam byly rozsáhlé stanové tábory bezdomovců
za nás se ti největší lumpové scházeli na určitém místě a pili “čučo”, za mých dětí už jel fet a i já jsem se občas bála, s velkým psem, procházejíc kolem “pod vlivem” bezďáků i ďáků….
začalo vykrádání aut….

ten “rodičovský styl” bude záležitost dost vnucená prostředím, posunem společnosti

(a pak že dřív nebylo líp, bylo!)

balu
balu (1593 příspěvků) 17.03.2024, 09:15:51 xxx.xxx.152.98

Bylo líp? No jak v čem. Zrovna v tom, že děcka mohla lítat venku celé dny, hrát si kolem domu i na ulici, u řeky, v lese, v písečáku, atd. to bylo lepší. Za dětství mé maminky měly děti větší svobodu než já, moje děti o něco menší než já a dnešní děti žádnou. A i kdyby je rodiče nakrásně pustili ven, nenajdou tam kamarády a sociálka by dostala psotník, kdyby se to dozvěděla. (Jak už tu někdo přede mnou psal) Dnešní děti vůbec nejsou vedené k samostatnosti a zodpovědnosti za sebe, k samostatnému pohybu po městě, po okolí.  Čas odchodu do školy, na kroužky,  hlídají rodiče, doprovázejí (vozí) děti téměř všude. Na jednu stranu jsou děti zběhlé v práci s výpočetní technikou, umí si na netu najít co potřebují, nainstalovat appky a používat je. Na druhou stranu jsou ztraceni v přírodě, neorientují se v lese, neumí rozdělat oheň, neví, z čeho si v přírodě uvařit čaj. Valná většina neví jak se chovat ke starším lidem, nemají vštípenou základní úctu k druhému člověku. 

Či je to chyba? Především jejich rodičů. A ty rodiče vychovala zase předchozí generace… Kde se to asi zvrtlo, když moje generace a generace mých dětí zažila volnost pohybu a her venku?  

Ph (neregistrovaný) 17.03.2024, 09:59:42 xxx:xxx.f748:2ade

Valná většina neví jak se chovat ke starším lidem, nemají vštípenou základní úctu k druhému člověku.

se omlouvam, ale musim na tohle OT reagovat. 

Tohle plati ale napric generacemi.

Postradam aspon jakousi ucast, empatii starsich k mladsim 😇bagatelizace problemu mladsi generace je jeden z priznaku…

Sarah01
Sarah01 (1633 příspěvků) 17.03.2024, 10:09:45 xxx.xxx.162.253
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 17.03.2024, 09:15:51

Už dávno jsem říkala, že je mně těch dnešních dětí hrozně líto. Něco vlastně vůbec nezažijí, a proto není divu, že se s něčím nebo nějakou situací neumějí vyrovnat. Můj nejmladší, teď 23, ještě po vesnici běhal a s ním asi jen 5 dětí, které zrovna byly na prázdninách u babičky a ta jim dávala víc volnosti, než rodiče. Děti usedlíků ne. Chodíval i sám do lesa nebo později kondičně běhal v přírodě. Měl u sebe vždycky mobil, kdyby něco. Ale už ti moji starší milenialove říkají, že nezažil to, co oni. 

Sarah01
Sarah01 (1633 příspěvků) 17.03.2024, 10:13:25 xxx.xxx.162.253
Ph:

Valná většina neví jak se chovat ke starším lidem, nemají vštípenou základní úctu k druhému člověku.

se omlouvam, ale musim na tohle OT reagovat. 

Tohle plati ale napric generacemi.

Postradam aspon jakousi ucast, empatii starsich k mladsim 😇bagatelizace problemu mladsi generace je jeden z priznaku…


To je pravda. Někdy se starší chovají stylem já jsem důchodce a kdo je víc. A když se člověk opováží něco namítat, hned je osočen, jak nemá úctu ke starým lidem. A přála bych někomu slyšet ta slova, to člověk úplně ztuhne.

balu
balu (1593 příspěvků) 17.03.2024, 10:17:10 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 17.03.2024, 09:59:42

Jestli to není tím, že mladí mají dnes téměř  všechno. Jsou hýčkáni a chráněni jak nikdy předtím. Mají umetenou cestičku… A pořád to není dost, hroutí se kvůli malichernostem, nemají jiné starosti tak mají čas se ve svých pocitech ňahňat. Kdyby se museli otáčet, aby si zajistili živobytí, bydlení, aby se postarali o své děti, neměli by čas se pozorovat.

Nemůžete čekat nějakou úctu starších k mladým, když mladí nemají úctu ke starším. Nemůžu mít úctu k lidem, kteří se neumí chovat a kteří neprojeví úctu mě, jako staršímu člověku a ženě. Jak bych mohla respektovat takové lidi?

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 17.03.2024, 10:20:06 xxx.xxx.62.173
Sarah01:

Nevím, Jani, o co jde, ale nemyslím si, že jsou všichni stejní. Pravda, co jsi tady kolikrát psala o svých studentech, bylo někdy dost zvláštní. Přesto si myslím, že zase naopak mezi nimi máš i empatické a slušné mladé lidi.


Ali, máš SZ…

balu
balu (1593 příspěvků) 17.03.2024, 10:30:40 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 17.03.2024, 10:17:10

Ještě doplním

Nikdo nechce, aby se mladí starším klaněli, ale takové maličkosti jako pustit sednout v MHD, nechat třeba přednostně nastoupit a vystoupit, chovat se tiše a klidně v MHD,… 

Nevím jak kdo tady, ale já jsem v úctě ke starším byla vychovaná. A tím “starší” nemyslím důchodce, nebo jen důchodce, ale všechny starší lidi. I tehdy se někteří  chovali tak, že si tu úctu nezasloužili. Ale to není důvod, nemít úctu k nikomu staršímu. 

Sarah01
Sarah01 (1633 příspěvků) 17.03.2024, 11:13:34 xxx.xxx.162.253

Nevím jak kdo tady, ale já jsem v úctě ke starším byla vychovaná.

A to je právě ten zakopaný pes, oni tak svými rodiči často vychovaní nebyli. Neříkám, že všichni. Ale měla jsem možnost vidět to u vrstevníků mýho syna. Někteří rodiče byli napřesdržku. 

Ph (neregistrovaný) 17.03.2024, 11:16:27 xxx:xxx.f748:2ade

Ale to není důvod, nemít úctu k nikomu staršímu.

to tady ale nikdo nepise…jen proste - stari neni zasluha a nema patent na rozum. 

a timto koncim s timhle OT prispevkem 🙂

a vracim se zpatky k tematu - tem psum se nedeje nic strasneho a pokud je to cesta, ktera te holcine muze pomoci - pak o to vic argument, aby je mela. A ne aby ji tady prispivatele, co maji zrnko informaci, ji odsuzovali a psa ji skoro on.line zabavili.

Ono se obcas zapomina, ze jeden z duvodu, proc si clovek porizuje zvire je -aby nebyl sam, aby mel moznost proniknout do dalsi socialni bubliny “ je, vy mate hezkeho pejska”. 

kometa
kometa (4304 příspěvků) 17.03.2024, 11:33:52 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 17.03.2024, 11:16:27

aby mel moznost proniknout do dalsi socialni bubliny “ je, vy mate hezkeho pejska”.

Ale slečna učí psy na plenu, ta s nimi nehodlá chodit ven a navazovat kontakty.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 17.03.2024, 12:13:58 xxx.xxx.99.62

“Ale slečna učí psy na plenu, ta s nimi nehodlá chodit ven a navazovat kontakty.”

Moje psice je naučena na savé podložky a procházkuje se 4x denně..…i když má k dispozici zahrádku
Takže to bych jako jednoznačný ukazatel nepovažovala.

Janae (neregistrovaný) 17.03.2024, 12:38:14 xxx.xxx.160.6

Na tady jste ale z gruntu všechny z gruntu hodný ženský.😀

Fikovnice, nenapadlo vás, že ta slečna introvertka, která momentálně žije jen pro ty dva psy, se  celé dny pohybuje po internetu a nejspíš hledá informace o psech a ono moc stránek o zvířatech není,  pravděpodobně se prokliká až sem a pozná se?

Já jsem teda nepochopila, co se stalo tak hrozného,  kromě toho, že si maminka slečny postěžovala kamarádce. To jste si nikdy nestěžovaly na děti kamarádkám,  já teda jo a očekávala jsem, že si to nechají pro sebe, ne že budou vypisovat na internetu.

Slečna má kde bydlet, nějak studuje, vydělává si  po brigádách, psům se věnuje. V případě nemoci to buď uplatí nebo požádá o pomoc rodinu, nechápu, že to řeší zrovna Fikovnice,  která se netají tím, že si peníze  půjčuje pravidelně.

ALe samozřejmě je v této diskuzi nejdůležitější, aby štěňata měla PP, to dá rozum.😄

Většina zde píšete, že jste nezdravě závislé na svých zvířatech, většina se zde popisujete jako silné introvertky, když zrušili diskuzi na fauně, netajili jste se tím, že jste brečely a hroutily se a vyčítáte mladým sociální sítě. Ale to mladý se hroutí kvůli kravinám a uctu by jste od nich chtěly. Komedie neskutečná.

Fikovnice, téma bych nechala smazat, obsahuje hodně osobních informací, vůdčí dívce i její matce je nemorální,

kometa
kometa (4304 příspěvků) 17.03.2024, 13:02:16 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Janae z 17.03.2024, 12:38:14

vydělává si po brigádách, psům se věnuje

Ale to taky nevíme. Navíc na druhého psa chtěla peníze od matky.

Anonymní (neregistrovaný) 17.03.2024, 13:13:38 xxx.xxx.160.6

Fikovnice psala, že si slečna přivydělává po brigádách, tak asi momentálně na zadané štěně peníze neměla, což se může stát. 

Neskládali jste se zde na léčbu kocoura od Fikovnice?  Já jenom, jestli neměříte dvojím metrem. Jednu politujete a pomůžete, druhou odsoudíte, že si pořizuje zvířectvo bez finančního zázemí.

Navíc je to mladá slečna, Fikovnice píše, že škola ji nejde, dost možná v dohledné době nastoupí do práce a bude na tom finančně lépe. Dost možná i časově, jestli nějak kombinuje školu a brigády.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.