Aktuálně: 4 589 inzerátů178 042 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů
Arosek
Arosek (266 příspěvků) 07.09.2023, 15:51:04 xxx.xxx.130.20

Ja je znam jen z nory a nahanek. Tam jsou to draci. 
Na sidlistich behaji “takyraslove”, vetsina na jojosnure, ujeceny, zdravci. Ale to je sidlistni plemeno, tak pocitam ze to ma sva specifika, pac buh vi kdo co s kym nakrizil. 

Myslim ze ohledne JRT asi nejlip poradi Impact … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 06.09.2023, 22:21:22 xxx:xxx.b4eb:c8e

No, ona kamoska prave dela sestricku na veterine. 
Gabapentin si moc pochvaluje, Librela jim nezabrala, Trocoxil davat nechce. Proc netusim - bud tez zabiral mene nez GP nebo ho pes mozna blbe snazel. Nevim. 
Ale prave me to taky zaujalo, ja ho znam jen jako antiepileptikum. Ze se da pouzit i na bolest je pro me taky prave hodne zajimava informace, i kdyz tise doufam, ze zustanu jen u teorie a nebudem u nas prevadet do praxe … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 06.09.2023, 09:21:34 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 05.09.2023, 20:40:14

Jezis to je pech ☹️
Asi bych se bala zasadit si trpaslika, bh vi co by vyrostlo … 

Osteopen neznam, takze neporadim. Ale psoci od kamosky L. vubec nezabrala, tak s uspechem pouziva Gabapentin. 

Pry po nem muzou nekteri psy byt oblbli, ale jeji ne, pry on je uplne v pohode. A zabira ji na spondylozu (jasne) i na artrozu. 

Jen u ledvinaru je to o doporuceni lekare a uprave davkovani, tak pres ledviny to jde … jenze to v podstate vsechny leky na bolest, prave krom Librely ☹️

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 06.09.2023, 08:45:39 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Lily z 05.09.2023, 19:55:51

Labradora do kotce prosim ne. Zadneho retrievera. Oni si sice zvyknou, ale to co dela retrivra retrivrem se tim proste zabije. Fakt potrebujou byt s rodinou, fakt potrebujou lezet u nohou pri sledovani televize, motat se v kuchyni a hlidat dvere od hajzliku …  
Vzdycky, kdyz mi nekdo rika ze si retrivr v kotci a na zahrade sam zvykne, tak je poslu projit se do satelitu u vetsich mest. Na pulce zahrad sedi labik nebo goldik. Sam, ceka az s enekdo vrati a pri pruchodu vratka/barak ho aspon dvakrat pohladi, nez se za panickem zas zavrou dvere a pes zas bude cekat na cestu zpatky … temhle psum se kouknete do oci, pak prijedte ke mne a kouknete do oci mejm psum … ten rozdil vidi i laik.
Cest vyjimkam. 

Jinak co se tyce vyberu plemene … iluze o lidech a jejich inteligenci jsem ztratila uz davno. 
Rok 2005, fenu mi na ulici sestrelila prave Argentina. Pani z dalky volala “Ona je hodna, ona dela canisterapii…” No, skoncilo to malem vykouslym okem. Pani nechapala, ja po pul roce ano - jela jsme se svymi psy na prezkouseni CT a rozhodci mi vypravel jak rok pred tim vyrazil pani s fenou argentiny, ze fena na to nemela. Nechtela kontakt s cizima lidma, nechtela kontakt se psy, vadil ji hluk … rozhodci ji rekl, at si vybere bud jine plemeno (vhodnejsi), nebo aspon jineho jedince, protoze ne kazdy na to proste je. Pani zasek, ze ona bude mit prvni CT Argentinu v CR … no, udelala zkousky jinde, kde to netocej pres povahu psa, ale pres cvicakovskou poslusnost. No a fena se z toho v podstate zcvokla, ze ji tlacej nekam dke je ji nekomfortne. Pak pokousala i panicku a snad pry i nejake klienty … Jo, ambice …

A druhy, pro me nezapomenutelny priklad. 
Jdu se svoji puvodni 4 jeste v Praglu, tusim rok 2008. Psi nauceny ze u silnice se ceka. Mirny kopecek dolu, cca 400 metru, vzdy dvacet metru trava a pak silnicka a zas trava … pokazde kdyz dosli cokolni na travu cuchali si, jak se doslo k silnici, hezky k noze a prejit v klidu. A porad dokola. 
Dole pod kopeckem na to s hubou dokoran koukala mada, na jojosnure vzpinajici se hladkosrstej foxl. Pani v uzasu, prej jak jsme je to naucila … ze ten jejich deb..il jen zdrha, doma nici, steka, z voditka to pustit nejde, … 
Na muj dotaz z ni vypadlo ze pes jde na spagate rano ven na 10 minut, odpoledne na celych 20 a vecer na 10. Pes z pracovni linie, od myslivce … Jo, chovatel by tez zaslouzil pres usta ze jim to prodal. Ale madam nestatsna, pry co s tim. Ze se jim pes libil, ze je hezky barevnej, hladkosrtej a akorat velikost, proste ideal do panelaku. Nejak se ji nelibila ani rada na vyrazne navyseni pohybu a treninku psa, ani moznost dat psa radeji pryc a poridit mopsla na baterky. Tak nevim jak to s nim nakonec dopadlo.

Lidi si porizuji psa jako doplnek - aby jim ladil s fasadou, s kabatem (oboji mi rekli zajemci o stene od nas), ze se jim lidi na fotce, ze takoveho nikdo nema, ze … a ze pes ma nejaka plemenna specifika a neni to vec kterou v pondeli pouziju a v utery dam do skrine protoze ted se mi nehodi, to jim nejak nedocvakava ☹️

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 04.09.2023, 13:19:26 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele rájka999 z 03.09.2023, 12:59:38

Zalezi kam. 

Na Novou postu zapomente - Je to jak nase Zasilkovna, tunu vam neposlou ani omylem. A rozeslat to po balicich vas prijde na nesmysl. Oni sice nejakou tu charitu taky umej, ale ne v tomhle mnozstvi.  

Mate dve moznosti - poslat vlakem a tam at si to prostistrana prevezme a nalozi do aut a odveze.
Nebo tam zajet autem sami. Cekacka na hranicich je dovnitr cca dve hodiny kdyz jste na hranicich v sest rano, zpatky je to pak dost loterie, na jakou smenu celniku narazite. A samo rozhoduje i vytizenost konkretniho prechodu. Musite mit vyplnene dovozni pruvodni papiry, idelane v azbuce, pac pomerne dost ukrajinskych celniku neumi cist v latince. Musite tam mit vyplneno co a kolik toho vezete, kdo to posila a komu. To komu je strasne dulezite - chteji neco jako nase ICO, tedy nemuze jen tak napsat ze to vezete Tatiane z Kyjeva … A pak jeste papir ze se vzdavate prava na penize za dovoz zbozi (tedy ze je to dar, nikoliv zbozi urcene k prodeji). 

Vezli jsme naposledy v dubnu do Kyjeva, ale myslim ze podminky se ted nemenily … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 31.08.2023, 14:24:11 xxx.xxx.130.20

To jsme si zas pocetla a delat jsem to nemela. Vlastne mela, jsme rada ze je vic podobne posahanych lidi, kteri ale maji rozum - tedy touzi po nejakem plemeni, ale vedi ze na nej nemaji cas/vek/prostor/naturu/… Diky za to.

Jinak ano, stejne jako Eduza je mym snem fena CF. Stejne jako Mi jsem unesena ladnosti a pohybem Pointru. A Ircak Finn byl vedle kolie Lassie a Bileho Tesaka mym vernym pruvodcem skrz cele me deststvi a dospivani … 

Jenze - byt moji psy lovecinu delaji (ja nejsem myslivec, jen delam loveckou kynologii) a maji vyziti na honech na drobnou (jupi, od patku nam zacina sezona) a pres rok mimo sezonu chodime po zkouskach aby nevysli ze cviku a nevypadli z kondice, tak preci jen, na to abych mela POI nebo CF to porad jeste neni. S praci na bazantnici nebo kacarne se vlohy tehle plemen neprojevi, spis se kazi, protoze proste vystavovat pevne v bazantnici uplne neni mozne. Ale jednou treba, az bude v duchodu vic casu … 

 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 28.08.2023, 13:32:01 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 28.08.2023, 13:12:49

AMEN 😀

V sobotu jsem na pokraji vycerpani (jo, hral v tom roli i upal) pronesla pred zavodcim cca o pet let starsim nez ja, ze uz jsem na takovehle aktivity ponekud stara a nemohouci.
Pozdvihl oboci a optal se, kolik mi je. 
Odpovedela jsem"Sedm psu" a on rekl jen chapave “Tak to jo” 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 28.08.2023, 13:01:40 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 28.08.2023, 12:56:04

A to bude den, kdy se na svete opet zjevi duhovi jednorozci a lidstvo postoupi na vyssi uroven byti.

Pardon, ja musela 😀

Mimochodem mladoch je level up - odpocinul si uz v hospode u obeda. Pote co mi sezral srnci se zeleninou si dal celych patnact minut spanku a na nastupu o hodinu pozdeji uz zas poskakoval jak jojo. Jako fakt potesi pochvala rozhodcich za energickou a chutovou praci, ale kurna kde mam tu energii porad brat ja? 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 28.08.2023, 12:02:21 xxx.xxx.130.20

Tak ja asi muzu mluvit jen za ty retrievery, kam teda mimochodem patri i labrador. 

Podobne jako Zrzavci mam doma celou smecku goldenu - mych od stenete a tu a atm nejakej ten nechtenej, tyranej, vyhozenej, zanedbanej staroch na doziti. Budu tedy ale resit jen ty co mam od stenete …

Co je asi u oharu i retrieveru stejne, alespon z meho pohledu - jsou to lovecka plemena a chce to pohyb. Ne obcas prochazky do prirody, ale kazdy den. Rano, odpoledne, vecer. A zamestant hlavu. Jinak maji tendence vymyslet kraviny a hrat si napriklad na zahradniho architekta nebo bytoveho designera. 

Co vnimam jinak - ohar je pes pracujici pred ranou, retriever po rane. Tedy v praxi idealne ohar beha po poli (nekdy i pomerne daleko) pred panickem, vystavuje a vyhaji zver. Panicek by ji pak idelane mel ulovit. Oproti tomu retreiever jde hezky vedle panicka, cuci kam padne to co pan strelil a masti pro to aby to prinesl. Obecne jde lepe naucit klidy pred zveri retrievera nez ohare, ale samozrejme - musi to mit v hlave srovnane vycvikem a mit nachozeno. 

Co opet vnimam u obou stejne - asi hodne bude zalezet z jake linie si psa vemete … obecne vzit si stene po pracacich rodicich znamena, ze nejspis bude akcnejsi a bude mit te energie proste tak nejak vic. U vystavnich kousku (alespon u GR to tak na zkouskach i v praxi vidim pomerne casto) jsou ti psi takovi mene drajvovi, rychleji se unavi a maji obecne mene zajem o praci … ale zase je to kus od kusu a kdyz si akcni majitel veme knedlika psa, asi z nej tu raketu neudela uplne, ale castecne preci jen ano. 

A jen pro pobaveni a trochu uvedeni do obrazu … vikend jsme stravila s mladochem na dvoudennich zkouskach. V sobotu PZ, v nedeli VP … ja padam na hubu a mlady pan si odpocinul cestou domu v aute 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 15.08.2023, 10:56:08 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele jarsm z 15.08.2023, 10:34:59

Ano - kastrace ma vliv na kvalitu srsti. 

Nejmarkantnejsi zmeny byvaji u dlouhosrstych psu s podsadou, typ kokr, jezevcik, springr, setr, kavalir a podobne. 

Nevim proc, ale golden retrieverum se to vyhyba (zaplat buh), takze u nas ze vsech kastrovanych mela vato-srsr jen krizenka se setrem a ted trpi pri cesani kavalirka 🙂

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 11.08.2023, 07:06:39 xxx.xxx.130.20
impact:

Protihltací miska a v ní zalít granule vodou?


Ehm … mi tak pripomnelo muj pokus o odnauceni hltani nasi Fretky.

Prvni den misku poctive vyblemcavala, druhy se na ni podivala z patra, capla ji za ousko a nez jsem rekla svec, otocila ji dnem vzhuru, vysypala obsah a zhltla ho ze zeme. 

Coz samozrejme nemusi byt pripad zadavatele, ona Fretka je takova trochu “specificka” 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 10.08.2023, 09:00:03 xxx.xxx.130.20

Tak pokud si ho veme nekdo rozumny a vytvori mu odpovidajici podminky …

… moc rozumnych lidi posledni dobou nepotkavam … 

… a podminky tady taky nic moc … 

Tak nic, no. Pokud to neni fejk, tak ocekavam pruser za tri, dva, jedna, … 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 09.08.2023, 20:48:26 xxx:xxx.3e46:2b33
Odpověď na příspěvek uživatele sutrik z 09.08.2023, 19:29:56

Tohle mi tady provozuje vetsi cast smecky. Dokonce i madam princezna rozmazlena, co ji tu mam na vycvik, uz se pridava taky. Jen duchodci na to povznesene koukaj, pac nestihaj. Dudan fyzicky a Otas dusevne 😀

Jinak u nas vladne prevazne rizena anarchie - co neni zakazano, to je povoleno. 
Pravidla jsou jasna - prijit na privolani vzdy a vsude, nezrat nic co ja neurcim jako k sezrani (plati pro lidi/psy/kocky a dalsi havet) a kdyz se pracuje, tak se nekravi. 

Co se tyce vule a tohy jit na prochazku … no, kdyz u nas nekdo nechce jit, mazu na veterinu, apc je to stejny ukazatel pruse….svihu, jako ze nekdo nezere. Vyjimku z tohoto pravidla maji seniori, ti nemusi kdyz nechcou a leckdy nejdou ani kdyz chcou, pac je netaham tam, kde vim ze uz to fyzicky nedaji. Holt se jde nadvakrat - jedna trasa duchodcovska, druha litaci. Ztrata casu sice nejaka je, ale ten pocit je k nezaplaceni 🙂

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 09.08.2023, 11:47:44 xxx.xxx.130.20
sutrik:

Abych vytáhla Bonnie ráno na procházku, musí být více než 15 °C, sluníčko a bezvětří 😀

Dneska jsem to zkusila, i když nebyly splněné základní podmínky. Protože má téměř celý den pršet. A Bonnie má názor, že do deště se chodí, jen když je velké teplo. Když je “jen” teplo, ještě toleruje začátek vycházky za mírného deštíku. Pak jí to je už jedno, pokud není vyloženě slejvák. Důležitý je začátek.

Vyšly jsem na zahradu. Tvářila se při 12 °C a větříku zimomřivě. Nandala jsem dvouvrstvou pláštěnku. A že půjdeme na procházku. Začalo krápat. Před barákem se 15 minut tvářila, že neví, kam chce. Na procházku určitě ne. Domů asi taky ne. Neví, není si jistá. Tak bloumala a čichala kolem baráku. Pak se teprve nechala přemluvit. Už začalo lehce pršet,  ale vyrazila poměrně nadšeně dopředu na procházku. Po 5 minutách začalo pršet více, nahodila výraz týraného psa. Tak jsme šly domů. 

V zimě a brzy na jaře to bylo to samé. Chodí se na procházku mezi 9 až 10 hodinou. Tak je to nastavené, dané a můžu si trhnout nohou, pokud to chci jinak 😂Když jsem zrovna v práci (mám home office), tak holt až odpoledne. Když prší a jsem doma, tak mám opět smolíka, ven se nejde, ale demontuje se byt. Vybuchuje pelech atd. 😂


Kdyz jsem cetla ten zacatek, chtela jsem napsat neco jako “Jezis marja, nechcete si se mnou vymenit psy?” pac ty moje hovadka bozi povazuji hnusne pocasi za prijemny bonus.

No a pak jsem docetla k vybuchujicim pelechum a demolicim bytu … a vlastne porad si ty vorechy chci vymenit, pac ti moji demoluji taky, jen u toho porad jeste vyzaduji i ty prochazky v desti/vetru/slote/hnusote . Takze bych si aspon trochu pomohla 😀

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 08.08.2023, 13:21:03 xxx.xxx.130.20
Thielli:

U nás v hnusné Prahe neznám nikoho, kdo by také ráno venčil alespoň hodinu, pokud psa čeká více než 6 hodin o samotě. Většina jde vyčurat kolem domu, zbytek na 20, 30 minut max. 

Osobně považuji tu hodinu za minimum, pokud pes vstane po celé noci, kterou prospal, aby zase dalších osm hodin spal… 

Jinak ti, kteří tu chodí kolem, jsou všichni božani… jen jejich majitelky mají vykloubená ramena 😏 


Tak jasne ze neznate, pac ja uz jsem se z hnusne Prahe odstehovala 😀

Ne fakt - rano vstat ve 3:45, hodit na sebe obleceni, ve 4:00 jupi jsme venku a v 5:00-5:10 jsme byli zpet. 

Pak nakrmit, psiska se naskladala do postele, panicka si upravila zevnejsek z psiho na lidsky a v 5:30 hura na bus do prace. 

Muj drahy vstal v pul sedme, pripravil detem snidani a svacu a nez se tito nakrmili, vypustil psiska jeste kolem sedme rano vycurat pred barak. Fakt jen vypustit, pac po ranni dlouhe prochazce a snidani vetsinou pili, tak aby nemeli pres den pretlak. 

No a ja diky prichodu do prace v sest muzu koncit ve dve, tzn. ze v pul na tri jsme byla doma a jupi ven, na hodku a pul, na dve, na tri … jak dovolilo pocasi a zdravi. 

Ted co jsme na vsi mame rezim obdobny, jen o pul hodiny posunuty, pac autobus do Praglu jezdi nejak pomalu nebo co 😀

Zas teda vyhoda ze pres leto maji psiska otevreny barak ven/dovnitr dle libosti, tak i ja muzu po ranni prochajde zaplout jeste do pul sedme do postylky, pac nemusim z prace spechat na curandu 🙂

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 08.08.2023, 10:15:51 xxx.xxx.130.20

No, tak me uz par retrieveru rukama proslo 🙂

Pes (LR i GR) v pohode vydrzi doma sam 8 hodin. Vetsinou je prospi. 

To se ale bavime o DOSPELEM, ZDRAVEM  a UNAVENEM psovi. 

Stene potrebuje curat a krmit, nemocny pes muze byt necistotny i kdyz uz je dospely a pes ktery se nudi je katastrofa napric vsemi plemeny, nejen loveckymi. 

Takze pokud se budu bavit o rezimu pro dospeleho psa - proste rano nekdo vstane tak o hodku, hodku a pul driv a jde se ven. Do lesa, na louku, probehat, pocvicit nejaky ty blbinky, zamestnat hlavicku a vypustit paru. Pak doma nakrmit a hura do prace.  A po prichodu z prace to same v blede modrem.

Plus teda je fajn mit na mysli, ze retrieveri jsou obecne dost vlezly a fixovany na lidi. Takze jo - kdyz jste vy v praci, klidne pocka doma nebo na zahrade, trochu vam to tam mozna upravi, posteka si par sousedu, pozere nejaky ty kytky nebo neco. Samozrejmosti je mit venku zazemi, kam se muze schovat kdyz lije/fici/snezi/pari slunce a doma zabezpecit veci, ktere mohou byt pripadne nebezpecne (kor u stenat, ale nekteri starsi jedinci tez mozeckem nikdy nedorostou). Ale kdyz dorazite domu vy, bude chtit byt s vami. Venku nebo doma, na zahrade nebo na zachode … proste tam kde jste vy. To dela retrievera retrieverem a verte mi, ze ani prochazka, ani vyblbnuti neudela psovi takovou radaost, jako kdyz si muze vecer lehnout vedle panicka a polozit mu u televize cumak na nohu. 

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 03.08.2023, 13:24:16 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 03.08.2023, 13:20:47

Jo, to mam stejne. Zalohy u svych vrhu nevybiram. A z presne stejneho duvodu - nechci aby si nekdo bral stene protoze “musi” a nebo nechci se s lidma kteri mi nejsou sympaticti bavit byt jen o par slov dele nez je nezbytne nutne. 

Ale jak rikam - v zahranici u znamych chovek je bezne ze jsou poradniky dlouhe jak Zlate stranky a zaloha je naprosto bezna vec. 

Je to proste situace od situace 🙂

Arosek
Arosek (266 příspěvků) 03.08.2023, 11:42:45 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 03.08.2023, 10:24:17

Ano ano - Dansko je velmi psomilne. Nas fascinovalo vybaveni vily k pronajmu. Jasne jsme panovi rikali ze mame s sebou 11 psu, ze jsou zvykli bydlet doma, ze nic nenici, ale preci jen 11 psu zejo … a kdyz jsem videla fotky vybaveni co nam poslal, tak jsem ho jeste jednou upozornila ze psi jako budou s nama v baraku. Odpoved “No jasne a kde by jinde byli” … a to tam mel kozenou sedacku, virivku, vnitrni bazen, saunu … a uplne v pohode.

Je teda fekt ze vodni prvky byly oddeleny dverma (zaplat buh za to, pac ti nasi vodouchove by asi bazen okupovali 24/7) a na kozenou sedacku jsme radeji dali deky aby to psiska nahodou nepodrapala. 

Jedine co mi asi v Dansku schazelo jsou lesy naseho formatu - tam co jsme byli jsou jen male lesiky a naprosto neudrzovane, spis takove male pralesiky, takze se do nich nedalo jit. No a pak teda nizoucke nebo vubec zadne ploty mezi domy, coz bylo s nasima hypervitacima kretenkama trochu o hre na pozornost. Ale jinak Dansko doporucuju vsema deseti.