Aktuálně: 4 824 inzerátů175 268 diskuzních příspěvků17 761 uživatelů
Arosek
Arosek (264 příspěvků) 31.07.2023, 17:39:54 xxx.xxx.130.20

Ty jo, tak u nas je to na roman 🙂

Prvni pes se jmenoval Aros podle PP a protoze jsme si ho brala az v 11 tydnech a uz na to slyel (to zaprve) a nikdo to v okoli nemel (to zadruhe), tak mu to zustalo. Nakonec z nej byl Aja, Arosek, Ronasek, a mnoho jinych jmen dle nalady a toho, co zrovna provedl 🙂

Druha byla holka, papirovy vrh byl od Z a nechali nas vybrat si jmeno ktere chceme. Toz papirove byla Zaira a i jsme ji tak rikali. Plus Zaja, Zajenka, Zajda, … stejny model jako u Aroska. 

No a protoze mi v te dobe prislo desne vtipny, ze mam psa na zacatku i na konci abecedy, rikala jsem si ze by byla psina tu abecedu doplnit. A jelikoz mi bylo od zacatku jasne ze v zivote nebudu chovat na kseft, bylo jasny ze to musime doplnit jmenama nasich psu, nikoliv odchovu 😀

No a osud tomu chtel ze u nas zakotvila ctyrleta fenka z mnozirny, papirove Barbie, pani ji rikala Bara. Takze u nas Borka a bylo jasno … 

Takze nasledovali:

Ciri (Etna)

Drake (Amorgen)

Eris (Power of Sol)

Ferida (Belis)

Gwen

Happy

Imir

Johanka (Olympia Lady)

Kitty

Lea

Masa

Nessy

Otis

Prim (Cyerme)

Quark (De Marley)

A uz pomalu premyslim nad jmenem od R 😀

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 21.07.2023, 10:07:24 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 24.06.2023, 12:24:58

V prvnim zachvatu ranni nerozvaznosti jsem si chtela otevrit jeho web a procist si to. 

Diky za usetreni mych oci, nervu a mozku!

Verejne slibuju ze nebudu delat neuvazena rozhodnuti bez vypiti radneho hrnku kavy!

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 19.07.2023, 14:02:15 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Michaela z 19.07.2023, 13:22:17

A ty jine problemy mate vyloucene? 

Ono obcas se stava ze se potlaci bolest kloubu z artrozy a vyleze bolest neceho jineho. 

Jako takove to klasicke “kdyz te boli kotnik, pichni se oka a kotnik prestane bolet”

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 19.07.2023, 13:08:44 xxx.xxx.130.20

Ja muzu pridat jen pribeh kamarada a jeho labraduraka. 

Pes v plne lovecke zatezi, denne vyuzivan pro myslivost. Po roce veku zacal po odpocinku pajdat na jednu nohu, vzdy to behem chvilky rozchodil, v zatezi nebylo poznat nic. V prvni chvili si veterinar myslel ze je to dusledek blbe pichnute narokozy pri RTG kycli. Ale nelepsilo se to ani po nekolika mesicich. Kdyz jsem ho po te dobe videla ja, mel problem s obema nohama (panicek to nevidel, prava byla vyraznejsi, tak levou prehledl) a mel oproti predku na sve denni pemzum pohybu pomerne slabe zadni nohy.

Po vysetreni ortopedem se ukazala parcialni ruptura prednich kolennich vazu na obou nohach. Psovi bylo kousek pres 18 mesicu. Odoperovali se obe nohy naraz, ciste na vyjimku - zarucila jsem se ze opravdu zvladnou klidovy rezim a naslednou rehabilitaci, mame s vetem trochu nadstandartni vztahy.

Tri mesice po operaci dostal pes kuru Bonharenu a ted po roce dalsi. Je opet v plne zatezi, nekulha, lita daleko vic nez pred tim (slova majitele), ma vetsi chut do prace (a ze uz ji pred tim mel na rozdavani). 

Do budoucna se pocita s pravidelnym Bonharenem a casem s Librelou, protoze preci jen nejaka artroza tam diky prodleve mezi urazem a operaci vznikla. Ale to je hudba budoucnosti. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 19.07.2023, 12:59:07 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Michaela z 19.07.2023, 11:45:39

Uplne nerozumim otazce …

Jako ze jste pichli Librelu ped tremi mesici jednou a ona ted uz nefunguje? 

To je normalni - deklarovana ucinnost vyrobcem je mesic.

Jinak co zatim pozoruju, tak pri dlouhodobem podavani se delka ucinnosti pomalu snizuje. Nam na psech drzela z pocatku dva mesice. Ted po dvou letech mame ucinnost sest tydnu. Ale to je v ramci dvou let, nikoliv tri mesicu.  O takhle rychlem upadku ucinnosti jsem jeste neslysela … mozna bych zkusila zjistit, jestli tam neni jeste nejaky jiny pridruzeny problem, na ktery Librela neucinkuje. Napriklad neurologicky. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 14.07.2023, 10:58:33 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 13.07.2023, 22:11:46

Jajks ☹️

Tohle se nam stalo u cuvace, ale tam byla jasna pricina - on ma klouby v tak desivym stavu ze vlastne zadny nema. Uplne mu chybi chrupavka na vsech kloubech, vsechny chrupavcite casti jsou osifikovany a plny osteofytu, takze jeho klouby vypadaji na rtg jako hlavice husitskeho remdihu ☹️ Po pichnuti L. se mu znacne ulevilo, tak zacal poskakovat jak Jura. Jenze ty kluby tu zatez nezvladly a nasledoval silny zanet lokte a tri tydny atb … Ted uz je ok, ale dalsi davku L. dostal pod prisne kontrolovanym rezimem. 

Toz drzim pesti at je to u vas taky tak a pesan je brzo fit!

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 12.07.2023, 09:25:16 xxx.xxx.130.20
Plaka:

Update po 14 dnech. Vořecha musím krotit, aby nevyváděl pohybové hlouposti. 🙂 

U nás ovšem nic nejde bez nějakých “ale”. Zdá se, že patří mezi jednoho psa z 10 000, který má na L. velmi vzácnou odezvu. Svědí ho pes a špičky uší mu začaly strupatět (breberky nemá). Holt jeho nabouraná imunita reaguje po svém, může jít i o projev chronických ledvin. Další kontrolu u vetky má tudíž o 2 týdny dříve oproti předchozímu plánu. 


Tak to je mi lito ☹️
 

U nas se ani u kardiaku, ani u jaterkaru zadne NU neobjevily, ale je fakt, ze ledvinar Librelu nemel (nebyla jeste na trhu) a jaterkar je ve “stabilizovanem stavu”. 

Jedine nezadizci co pozoruju je, ze se snizuje doba ucinnosti - prvni rok stacila davka jednou za 8 tydnu, pak postpne klesala po dnech a ted po dalsim roce jsme na 6 tydnech. Coz teda ale vzhledem k veku prijemcu stale povazuju za vyhru, protoze pokud se za dalsi rok dostanem na pet tydnu a dalsi rok nato pak na 4 tydny, Otasovi bude 15 a davno ho jebnu lopatou po hlave a Dudlan bude mit 13,5 a to tez uplne nepredpokladam.

A ano - jak psala Janaa - klouby se nici trochu vic tim ze je pes pouziva jako by neboleli. Ale z volby 1 - “pes nechodici, trpici pri kazdem kroku a zijici dele” nebo 2 - “pes vesely a hravy, plny optimismu a dobre nalady a zijici o neco kratsi dobu” mam pomerne jasno co zvolit 🙂 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 11.07.2023, 09:25:47 xxx.xxx.130.20

Ja jezdim do Brna. 

Arosek zemrel v dobe, kdy jine krematorium nebylo a predstava kafiny byla naprosto nerealna. Tehda bez auta, tahla jsem ho v baglu vlakem. 42 kg golden … no, koukali tam na me dost vyjevene, ale zas si me i po letech pamatovali 🙂


Vsichni ostatni pak sli taky do Brna. Ziju v prdtave, ze kdyz pujdou vsichni jednim kominem, lip se nahore najdou 😀 

Zatim tam mam deset kousku. Velky se pohybuji kolem 8000. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 29.06.2023, 08:40:14 xxx.xxx.130.20
assil:

Ta Librela je teda i pro lidi? Taky jako injekce? To by se mi časem asi hodilo.


Kez by byla, taky bych stala frontu :D

Ne, kazdy druh ma sve specificke monoklonarni protilatky. Pes psi, clovek lidske. U lidi se pouzivaly treba pro Covidu. 

Ale lecba artrozy u lidi pomoci monoprotilatek je. Jen je draha a v ramci systemu naseho zdravotnictvi musi clovek nejdriv vycerpat vsechny ostatni moznosti lecby. Tedy kolecko nesteroidy, rehabilitace, operace ... a pak nekde na konci mu pojistovna schvali biologickou lecbu. 

Fakt, ze to kolecko stoji v souctu vic nez ta biolecba, uz je podruzny :(

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 28.06.2023, 10:16:25 xxx.xxx.130.20
Plaka:

Příbalák od Librely jsem si důkladně prostudovala a teď jsem otevřela příbalák Trocoxilu. To nejde ani porovnat, jak moc se případný nežádoucí účinky liší. Chronického ledvináře by T. zabil.

Jinak (snad to není můj placebo efekt) vnímám, že se psovi dneska o trošku lépe vstává, šmejdí si veseleji, blbnul si venku s hračkou. :)

 


Tak ono z podstaty veci - Librela je na principu monoklonarnich protilatek, zatimco Trocoxil je klasicke NSAID s depotnim ucinkem. 

Obecne na to prvni byva dobr aodezva organismu a malokdy nejaka reakce, obecne to druhy je proste chemickej driak kterej leze pres jatra a ledviny. 

Proto je taky vetsina artrotickych pacientu rada ze vyvoj toho prvniho a pokud mohlu mluvit za sva kolena, ocenila bych byt psem :D

 

Jinak obecne se tvrdi, ze lze Librelu a nesteroidy i kombinovat, ale napriklad u lidi jsou studie, kdy pri jejich vzajemne kombinaci dochazi k vyraznemu urychleni degenerace kloubu a vyraznemu rozvoji artrozy. Je tak nejak predpoklad, ze to muze byt tim, ze jak ty klouby fakt neboli nikdy a nijak (pac oba dva leky to podrzej kazdy svym zpusobem), tak proste clovek dje pres hranu a klouby zatezuje neumerne jejich stavu. Tak nejak se i zvireci ortopedi kloni k tomu to nekombinovat, pokud to neni nezbytne nutne. Na sruhou stranu - pokud budu resit ultrageronta s kloubama total na odpis, kde uz Librela prestane fungovat, asi mu klidne dopreju par mesicu navic v kombinaci s Trocoxilem, i kdyz vim ze mu tim zkratim zivot treba o par jinych mesicu ... ale tak nejak mam v hlave nastaveno ze radej kratsi a plnohodnotny, nez delsi a na hov... 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 26.06.2023, 16:26:34 xxx.xxx.130.20
balu:

Tak vy je vozíte 11 km, to jste předtím nepsala... ať se projedou, že... nechápu, fakt nechápu zachraňování myší, potkanů, slimáků, atd. Přemnožení nepřináší nic dobrého...

 


Ach tak to pardon, ze jsme hned v prvnim prispevku (mimochodem byl adresovan Sardullah) nevypsala dopodrobna presny postup odvozu mysi, idelane i s na mapach vyznacenou lokalitou. Mea culpa, mea maxima culpa!

 

Jinak mam trapne vypozorovano, ze ona ta priroda je tak nejak zacyklena. Narodi se hodne mysi, zvednou se pocty predatoru typu kane nebo liska. A pak to zas postupne vychcipava, jak ubyvaji zdroje. 

Jen clovek ma neprijemne tendence do toho zasahovat, at uz odlovem lisek (pac skodna, zeano), nebo se muzem treba chvili pobavit na tema hluboka orba ... ale proc ztracet cas, kdyz mame po ruce jedy. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 26.06.2023, 09:54:33 xxx.xxx.130.20
balu:

V mém světě je myš škůdce, takže trávíme. Tak, aby se k návnadě nedostal pes. 

Vy je odnesete na louku a ony se vrátí... z výletu... Rozmnoží se... A vy jim uděláte přes zimu luxusní život...

Tohle prostě nepochopím. Stejně jako jednu známou, která sbírá slimáky, odnáší je za zahradu k lesu a diví se, že jich má stále moc... Bodejť by neměla, když se vracejí...

Co je na tom, zabít myš, slimáka, potkana, krtka?

 


No, pokud se ty nase myse dokazou vratit, tak pred nima smekam. 11 km od baraku, v lese, uprostred niceho ... good luck :)

 

Jinak u nas hubi (nejen mysicky) cela smecka. Jak capnou mys, nema sanci. Mame to vyrovnany - ja zachranuju, oni likvidujou :)

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 25.06.2023, 23:55:21 xxx.xxx.0.1
Sardullah:

Mě upozorňovala přímo deratizérka, že zvíře kočka..pes apod., které by chytilo a snědlo otrávenou myš, tak by mohl být problém. Taky jsem viděla myš po pozření této otrávené návnady, jak byla zpomalená a nebyl problém jí chytit. Teda alespoň u toho jedu, co používají oni.

Já teda pro jistotu myši netrávím, prostě nebudu riskovat, že to některý z mých psů sežere, navíc s tím mám i trochu osobní problém, zabít myš, takže zůstávám u svého způsobu odchytávání do sklopců a vypouštění myší dále od civilizace na louku....teď v létě je to paráda...chytnu ..vypustím. Horší je to v zimě, přeci nevyhodím myš na mráz, takže mám akvárium, kde odchycené myši skladuji a celou zimu se o ně starám a vypouštím až na jaře, když se udělá hezky.....je to teda pěknej vopruz, ale když ony jsou tak roztomiloučké a ty očíčka\'sleeping\'...


Jezis a ja si myslela, ze jsem jedinej magor kterej dela myskam pres zimu wellnes a na jare je za vlahych veceru vypousti do predem vytypovanych bezpecnych lokalit .

Dokonce jsem jim do akvarka dala i kolotoc, desne je bavilo v nem behat a delat bordel ve dve rano :D

Diky - you made my day :)

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 23.06.2023, 15:19:39 xxx.xxx.130.20
Janča:

To jsem zapomněla dodat, samozřejmě mají každá svoji misku ale žerou si navzájem jak to chcete ovlivnit.


Mame doma sedm psu ruzneho stari, ruzne aktivity a ruznych neduhu. Vsichni do jednoho respektuji ze jejich miska je jejich a cizi miska je tabu, dokud pravoplatny majitel nedozere a neodejde. Pak teprve nastava  kontrola, zda nekdo nenechal alespon drobecek.  Nejstarsi pes ma jaterni dietu a k tomu kupu leku. Druhy nejstarsi je kardiak. Leky davam do jidla ... menit si bez dovoleni misky, uz tady asi chlapci delsi dobu nejsou. A maly prcci by se oproti velkejm vysavacum asi nenazrali nikdy.  

Ted dokonce hlidame jeden nas odchov. Pazravka pazrava. Trvalo ji presne dva dny nez pochopila, ze lezt do cizi misky se nesmi. Holt jsem si pro ni dvakrat sahla. Ted staci jen kontrolovat a pripadne syknout.  Je to na vas. Bud budete mit mladou podvyzivenou a starou tlustou, nebo je naucite slusnemu chovani.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 22.06.2023, 09:49:52 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.06.2023, 09:25:13

Ma doma kavaliry dva. K tomu (ted uz jen) 5 goldenu. A dve kocky.   

Fena kavalira je ctyrleta, kastrovana. Pes ma jedenact mesicu, nekastrovany. Oba barva BH. Z goldenu jsou kastrovane obe feny (8 a 5,5), psi (13 a 3) kastrovani nejsou, pes (11) ma pichnutou chemickou kvuli prostate.   

Nebudu se vyjadrovat k tematu brzke kastrace, za me je to dobytcarna nejvetsiho kalibru, srovnatelna se stavem, kdy do prechodu uvedu dvanactiletou holku.

Co se tyce povahy - tak po kastraci zadna zmena. Ani jedna fena se fakt nezklidnila. Goldenky k tloustnuti sklon nemaji, kavoska trochu ano. Ale to se da poresit pohybem a hlidanim obsahu misky.

Co je ale soukrome peklicko je srst - obecne dlouhosrstakum po kastraci vyleze vic podsada a srst se stava vatovita, nachylna k dredovateni. U zadneho z mych goldenu jsem tohle nepozorovala, za celych 25 let chovu ani jedna nemela po kastraci potize se srsti. Jen jedna trochu, ale to byla krizenka GR a IS, tam predpokladam vybehly ty setri geny.

Kavalirka je ale jina liga. Kazdy den cesat a stejne houby platny. Staci ze "sleze z postele a jde se napit" a uz ma dredy. Sumak jakou kosmetiku na ni naplacam. A vzhledem k tomu ze je to akcnak, lita s goldenama po lesich a polich, tak ta pece o srst je fakt zazitek. A ne - oholit kavalira fakt neni dobry napad.

Priste bych si kastraci hodne rozmyslela, pokud by tam nebyla zdravotni indikace. A to mam doma i kluky a hlidat haravky a chlapecky v jedne domacnosti je fakt opruz, naprosto nesrovnatelny s tim, ze si jen pohlidam fenu par dni venku.

Add kocky - jake si to udelate, takove to bude. Kavosi jsou obecne pratelsti a pohodovi (stejne jako goldici). Ale stene je stene a hrat si bude chtit. Je to na vas naucit ho jak, neoddelovat, nezakazovat, vest spravnym smerem. Psa i kocky.

Add cena - holka stala 20. Kluk 30. Vcelku standartni cena. S ohledem na fakt, ze jen za poslednich 14 dni me milacek stal sedmicku na veterine (dve osiny v uchu, samo vecer, at to mame s pohotovostnim priplatkem) ...  Muzete zkusit treba Druhou sanci pro kavaliry, nebo Nadeje kavalira Charlie. Ne vzdy jsou tam plasani z mnozek. Leckdy se do adopci davaji i zvirata po zemrelich majitelich. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 21.06.2023, 13:11:24 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 21.06.2023, 11:45:46

Ale vzdyt to sama pisu - chyba je na obou stranach. 

Znam mysilvu mraky, leta delam se psy lovecinu. A znam i spousty pejskaru. Znam ty slusne i neslusne. V obou skupinach je to cca stejne procento.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 21.06.2023, 11:40:32 xxx.xxx.130.20
hmn:

zákon o myslivosti říká :

§ 10

Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků

(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.

par.21 je prosím o valné hromadě honebního společenstva.....

takže to záleží, kdo jak vykládá \'mimo vliv\'. Myslivci jako \'na vodítku\'.


No a protoze jsem holka zvedava, vznesla jsme na toto tema dotaz na ministerstvo zemedelstvi, jakozto na ustredni organ statni spravy myslivosti.

Pod vlivem vudce (dle vykladu ministerstva) nerovna se zvire na voditku.

Pes (nebo treba i kocka) musi byt pod vlivem vudce, tedy musi poslechnout jeho prikazy, jedno na jakou vzdalenost. Tedy pokud na psa pisknu 150 metru ode mne a on prijde/lehne/ sedne/vykona dany povel, je stale pod vlivem. 

To ze si to nekteri pani myslivci vykladaji jinak je jednak dusledek jejich neochoty priznat, ze nekdo taky muze mit psa vychovaneho a jednak i dusledek lidi, kteri pousti psy nevychovane.