Aktuálně: 4 520 inzerátů178 388 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů
Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 29.02.2024, 11:54:25 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 29.02.2024, 10:08:06

Protože se krávy prakticky nikdy nešlechtily na povahu. Vylučovaly se ty největší svině, to jo, ale jinak byla kráva vždycky považovaná za zvíře z podstaty nebezpečné. Nikoho příčetného nenapadlo poslat dítě pást krávy, což u hus, koní, vepřů, ovcí nebo koz bylo naprosto běžné. 
Už to, že na pasení a přehánění krav se využívala jiná plemena psů, o lecčems svědčí.
Prostě kráva je skutečně trochu jiná liga. Mezi domácími zvířaty vybočuje z řady v mnoha směrech. 
Jinak kráva není blbá, cvičitelná samozřejmě je. Jen není tak tvárná a není od přírody tak nastavená na spolupráci s člověkem. I když je naučená na kontakt s lidmi, nedělá jí až takový problém přes člověka přejít nebo ho namáčknout na stěnu. A nebojí se ohnat. Krávu s rohama bych nechtěla za zlaté prase. Kráva (stejně jako kůň) má vždycky navrch fyzicky i hmotnostně, ale zatímco kůň běžně na tlak ustoupí a nebývá až takový problém ho chytnout za ohlávku a využít páku k ovládnutí hlavy, u krávy to prostě neplatí. Obecně neplatí. Jistě se najdou výjimky, které jsou v povaze mírné nebo tak dobře převychované - ale jinak to fakt není jako s koněm. I tříletek stažený z pastviny je snazší na zvládnutí pro neznalého než průměrná kráva. 
Jinak jasně, je to stádní zvíře, mělo by být chované minimálně ve dvojici. Akorát píšu, že to připuštěná kráva nesplňuje v podstatě jen pár měsíců. Takže ty domácí krávy jsou na tom v průměru násobně lépe než domácí koně. 
Nejhůř jsou na tom fakt ti býci, kteří se ve více kusech v mém okolí prakticky nechovají. Vždycky to je jeden býk ve stáji, kterého vyvedou ven akorát na porážku. Což ale není předmětem diskuze v tématu o mléčných kravách. 
Každopádně - pokud ženská zvládne průměrnou krávu, má můj respekt nehynoucí. A pokud někdo zvažuje pořídit si krávu, měl by moc dobře vědět, do čeho jde. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 28.02.2024, 15:13:31 xxx.xxx.137.233

I když si krávy chci pořizovat, nemusím toho zrovna o tomhle vědět moc, protože tele odstavovat nebudu… 😀

Tohle lze skutečně pochopit dvěma způsoby - buďto díky tomu smajlíkovi jako vtip, nebo vážně - že si chce skot pořídit, ale nechce odchovávat. 
Z toho následujícího textu o vlcích mi to vyplývá tak, že celý ten příspěvek je myšlen v nadsázce, protože opravdu málokterá kráva potřebuje pohlídat od jiné krávy před vlky. Ale nedivím se, že to někdo pochopil jinak. 
Je to srážka dvou poměrně extrémních názorů. Pravda je prostě někde uprostřed. Běžná kráva může dojit tolik, že druhou prostě nepotřebujete, zas je to docela drahá sranda, aby člověk měl jednu na užitek a druhou jako darmožrouta. Kráva není koza ani beran, její nebezpečnost je úplně někde jinde, takže třeba manipulovat s krávou nezvládne rozhodně každý. Ani v povahách nejsou tak tvárné jako třeba koně, takže odvléct 600 metrákové zvíře na špagetě, jako je tomu u koní, prostě nemusí být možné.
Kráva je specifikum v mnoha ohledech. Nedivím se, že se chová někdy jen s odchovem, ač teda opravdu většina kravek, které znám, mají za kámošku svou dceru a žijí dlouhodobě ve dvojici plus ten odchov. 
Zajímalo by mě, jak je to ze zákona.
Protože zákon praví, že:
1) Při chovu hospodářských zvířat je zakázáno a) chovat zvíře v izolaci, působí-li mu to utrpení, pokud to nevyžadují zvláštní předpisy (tím jsou myšleny zejména veterinární předpisy). 
To ale kráva s teletem plně splňuje. Navíc v tomtéž zákoně považují za hospodářské zvíře taky koně, o kterém jsem si dosud myslela, že ten právě samotku mít ze zákona může. Tak nevím, jestli tam nejsou nějaké další výjimky. Většina lidí, co znám a mají skot, mají právě toho jednoho býka na žír, ví se to o nich a nikdy je nikdo nekontroloval a nikdy to nikdo neřešil.
Dle znění níže stačí říct, že tu krávu nebo býka máte na mazlíka jako koně, a už hospodářským zvířetem není, což se mi nezdá moc pravděpodobné. 
hospodářským zvířetem zvíře chované pro produkci živočišných produktů, vlny, kůže nebo kožešin, popřípadě pro další hospodářské nebo podnikatelské účely, zejména skot, prasata, ovce, kozy, koně, osli a jejich kříženci, drůbež, králíci, kožešinová zvířata, zvěř a jiná zvířata ve farmovém chovu a ryby, včetně zvířat produkovaných jako výsledek genetických modifikací nebo nových genetických kombinací, (…)
Nevím, no. Ale většina domácích kravek, které znám, se chovají postaru - mají stáj, chodí se pást třeba do sadu, odchov zůstává pod matkou poměrně dlouho, oddojuje se pár litrů denně… akorát se připouštějí inseminačně a na telata masných býků se berou dotace. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 17:52:17 xxx.xxx.137.233

Ona tam byla ze dneška reklama na kurníky, kterou asi někdo (kometa?) nahlásil. Byla to fakt zoufalá reklama, je dobře, že tu už není, ale teď tu ten můj koment visí ve vzduchoprázdnu bez kontextu. 🙂
Odkaz na ten web dávat nebudu, to by bylo kontraproduktivní… Tak se asi smířím s tím, že to je, jak to je. 🙂

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 16:36:16 xxx.xxx.137.233

Hlavně je to malé. Pro 20 slepic, které během karantény nevystrčí zobák z kurníku, mno… Připočítala bych peníze za voliéru, která mimochodem není nijak zajištěná proti podhrabání. Navíc, pokud dobře vidím, připojuje se k boku, kde mají být dvířka na automatické otevírání za příplatek - pokud nechci automatické otevírání, tak nemůžu mít ani voliéru (neboť se do ní slepice nijak nedostanou), nebo naopak voliéru musím mít, protože jinak tam místo dvířek bude neuzavíratelná díra do kurníku? 
I kdyby udávané rozměry byly vnitřní, tak při 30 cm hřadu na slepici se dostaneme do situace, kdy tam je možné při dvou řadách hřadů mít maximálně 12. 
Pohodlné čištění svrchu si při výšce kurníku 140 cm taky nedovedu představit, leda bych si stoupla na štafle. Navíc tam nemají napsané, jak si to čištění svrchu mám představit, asi lze sundat střechu? 
Čištění zepředu, u kterého nemusíte lézt po zemi, je taky dobrý fór, když se přední strana otevře jen cca 70 cm nad zemí. Bez kleknutí se tam člověk nedostane ani smetákem. Bez ohledu na to, že se čistí zejména podlaha toho kurníku, protože nemá trusný stůl (dá se dokoupit trusník na podlahu, což trochu pomůže při čištění té podlahy, pokud se s ním dobře manipuluje, ale nijak nezvyšuje komfort slepic ani nesnižuje nutnost pravidelně čistit a stlát), takže na kolena a jedem. O ten výklopný basmek se u toho člověk akorát tak praští do hlavy a do zad.
Okénko nelze polohovat. Nožičky na vyvýšení nejsou nijak dodatečně chráněné proti vlhkosti, takže do pár let zaručeně uhnijí. 
Takže kurník plus výběh/voliéra plus trusník, to jsme bezmála na 35 tisících a stejně si to musíte dodělat. A není možnost udělat si kurník bez zateplení nebo nějak vyřešit přívod elektřiny pro případ, že bych chtěla osvětlení. 
Fotky zevnitř stojí za starou belu, nejspíš proto, aby nevyniklo, jak je to celé maličké a nepraktické. 
Nijak pozorně jsem nečetla, nemá to cenu. Je to nesmysl. I kdyby se to nerozklížilo vlhkostí, i kdyby to fakt fungovalo a nikdy se nestalo, že dvířka nejdou dovřít, protože dřevo pracuje, tak to je nesmysl. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 15:54:39 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 27.02.2024, 15:45:26

Tak záleží, jak kdo poráží. V mém okolí většina lidí má býka přes rok, někdo i dva, tři - vyloženě telecí maso se tu teda moc nevede. 
Můžete to mít samozřejmě jinak. 🙂 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 15:28:01 xxx.xxx.137.233

Připuštěnou jalovici či kravičku si člověk obvykle pořizuje s tím, že si nechá tele. Jalovička na mléko a i ten býček roste docela dlouho, než se obvykle poráží, a dožije se narození dalšího telátka. Takže koupená kravka je sama opravdu jen pár měsíců maximálně. 
Jmenovitě u skotu je to normální a běžná domácí kráva se má násobně lépe než běžná kráva ve velkochovu, pokud to shodou okolností není výjimečně uvědomělý chov. 
Samozřejmě, ideální to není, ale není to ani taková tragédie. A chce to mít plán bé, kdyby tele uhynulo nebo tak, nelze tu krávu mít samotnou přes rok. Ale pár měsíců to fakt zvládne. 
Horší mi přijdou lidi, co mají jednoho býka na žír, ten je sám fakt skoro celý život. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 15:17:29 xxx.xxx.137.233
assil:

Tak já nevím, ale kdyby byl nevinný, tak podá trestní oznámení jako to udělali před časem Rammstein, ne?

Ale zas tady nejde o až takový prachy jako v případě megastar, tak nevím proč by si to někdo vymýšlel.


Netuším. 
Upřímně - tohle uvažování je mi naprosto cizí. Stejně jako jsem nikdy nezvažovala náhradní mateřství, i kdybych nemohla mít dítě jiným způsobem, tak jsem nikdy nezvažovala, že bych šla někoho přepadnout, i kdyby to byl jediný způsob, jak mít sex, ani bych nikdy nikoho falešně neobvinila ze znásilnění, i kdybych nebyla schopná jinak docílit svého (co já vím, o co takovým osobám jde).
Jen připouštím obě možnosti a širokou škálu možností, že se odehrálo něco mezi.
Pravda je, že falešných obvinění ze znásilnění nebo zneužití se k soudu dostane skutečně mizivé procento. Proto se ptám na ten soud. To bych už brala velice vážně. 
Ale do té doby - co to je, vynucený sex? Znásilnění asi ne, to by jinak napsali znásilnění - má to svou přesnou definici. Takže je nějak ukecal? Nebo jim něco nalhal, slíbil? Zneužil jejich důvěry? Postavil ty ženy do pozice, kdy jim bylo blbé nesouhlasit - řekl jim, že umírá nebo tak něco? Nebo měly oběti pocit, že nesouhlasit by je mohlo nějak poškodit? Nečekaně bez ptaní použil nějakou techniku nebo vychytávku? Uplatil je (nemyslím penězi)? Nebo co to je, ten vynucený sex? 
V ČR byla před pár měsíci kauza, kdy byl muž odsouzen za to, že použil kartáček na zuby (asi elektrický, jinak si to nedovedu představit, normální by byl hodně nehygienický a ani nový by asi nebyl příjemný) k uspokojení své partnerky, ovšem neřekl jí to. Ona měla dobrovolně zavázané oči. Tuším ten muž dostal dva měsíce podmínku - a za mě to je ideál. Protože když chci něco takového zkoušet, musím se ujistit, že partner je pro, že je na stejné vlně. To si měl chlapec zjistit, jestli je jeho vyvolená svolná k experimentování. Ale není to zas takový prohřešek, aby ten pachatel šel natvrdo do basy.
Stalo se snad něco takového? To je souhra nedorozumění a nevhodného chování, nic víc.
Prostě nevíme. A na základě toho, že nevíme a patrně neví nikdo krom zúčastněných, nevidím důvod ho ze závodění vyloučit. 
Já to nechci nijak zlehčovat, ale víme jen to, že byl přes média obviněn z nespecifikovaného činu sexuálního charakteru, a to dvakrát. Kvůli tomu bych nikomu v závodění nebránila. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 14:52:14 xxx.xxx.137.233

Jsem zastáncem presumpce viny z preventivních důvodů (např. u párů mi dává smysl, že údajného agresora oddělí od oběti, i když soud nebo vyšetřování ještě neproběhly), ale nejsem zastánce omezování práv lidí, kteří nebyli odsouzeni. 
I kdyby to byla pravda, tak do rozsudku je nevinný a má právo jet ten závod. Ať si to pořadatel vyřeší, jak chce, ať třeba z preventivních důvodů rozdává ženským pepřáky a zavede ochranku nebo cokoli, ale nemá právo někoho vyškrtnout na základě obvinění. Vliv by měl mít až rozsudek - bez ohledu na to, že kdyby to byl odsouzený vrah, tak ho nejspíš nikdo neřeší a startovat může. 
Já prostě nechápu, k čemu je dobré, že člověk, který nebyl odsouzen, je vykázán na okraj společnosti. Proč nemůže závodit? Jakou to má souvislost? 
Je vůbec obviněn u soudu? 
Staré případy je problém k soudu někdy dostat, navíc oběti to v sobě nesou a drží strašně dlouho, takže pokud dámy nelžou, tak je dobře, že to řekly - aspoň si na něj můžou jiné případné oběti dát pozor. Ale dokud se to nedostane ani k soudu (a tím myslím trestnímu, ne občansko-správnímu, tam můžu dostat kohokoli, když se mi zachce), tak mi přijde, že by ho opravdu na ten závod pustit měli. 
Pokud se prokáže, že je násilník, budu první, kdo mu půjde hodit šutr do okna. Ale do té doby… 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 27.02.2024, 09:49:48 xxx.xxx.137.233

Já bych mu nechala tak ten týden ty granule, na které je zvyklý, a pak, když by se tvářil dobře, že nemá žádný zdravotní problém a všechno klape, bych ho převedla a bylo by. 
Protože si představte, že ten pes bude mít trávicí problémy, a Vy nebudete vědět, jestli je to ze změny stravy, nebo z něčeho jiného, třeba i závažnějšího. U psího mimina bych mu dala těch pár dní na aklimatizaci. Už průjem je na tak maličký organismus větší zátěž než u dospělého psa. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 25.02.2024, 15:53:25 xxx.xxx.137.233

A nejen, že je kvočna a kvočna, ale je i kočka a kočka. Nicméně průměrná slepice je oproti kočce v nevýhodě nejen váhové, takže bych tipla, že zažene spíš jen zvědavou kočku než opravdovou lovkyni. 
To už spíš zažene kohout, pokud to v sobě má.
Pižmovka taky záleží, některé mají instinktivní chování spíš utéct než bojovat a bránit. Ale ta, co brání, ta si s kočkou poradí určitě. Pižmovky jsou svině drápavé a klovavé, jen si na tu jednu vzpomenu a už tu kočku lituji. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 25.02.2024, 11:09:47 xxx.xxx.137.233

Já si dovolím ocitovat bodlinku:
Vysoká nakažlivost viru a fakt, že jednou nakažená zvířata vylučují virus trvale do prostředí, aniž musí vykazovat příznaky nemoci znamená, že prakticky každý chov hrabavé drůbeže je nemocí promořený.
Markovu chorobu nelze léčit. Prognóza u viditelně nemocných zvířat je špatná.
Proti rozvoji onemocnění u neočkované drůbeže působí výborné podmínky chovu, které posilují imunitu, a chov geneticky rezistentní drůbeže.
Neplašila bych předčasně a čekala, jestli se ta nemoc vůbec projeví. Protože jestli to byla Markova, ještě neznamená, že jste si nakazil vlastní hejno. Pokud jste si nakazil vlastní hejno, buďto to bude dobré, nebo nebude. Tak či tak se s tím teď nedá nic dělat. 
Pokud se objeví nemocný kus, ten bych na pitvu poslala. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 24.02.2024, 13:31:44 xxx.xxx.137.233

Obědvám momentálně šumajstr, recept jsem vyhrabala tady: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/sumajstr-recept/
A je to fákt dobré. 🙂 Kdyby měl doma někdo hrst fazolí, krup anebo čočky, je to rychlé, levné a chutné jídlo. Mám k tomu zeleninový salát, navíc jsem tam dala mrkev a petržel, tak je to snad i zdravé. 
Snažím se dojíst všechna načatá balení, a že jich doma teď, po návštěvě 4 rodinných příslušníků, mám hodně, tak mi momentálně taková jídla co dům dal přijdou vhod. Kdyby chtěl někdo zkusit, doporučuju. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 24.02.2024, 13:26:41 xxx.xxx.137.233

pšeničná mouka, voda, droždí, řepkový olej, jedlá sůl s jódem (jedlá sůl, jodičnan draselný), přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová mouka, emulgátor E 471, regulátor kyselosti E 341)

Ona to je v podstatě pšenice, takže ji to může z větší části nahradit. Obsah bílkovin u rohlíku i pšenice je cca 11 procent. U těch éček se uvádí, že nejsou známé žádné negativní dopady. Akorát bych se bála přesolení, takže bych nenahrazovala pšenici rohlíky úplně. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 24.02.2024, 11:28:26 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 24.02.2024, 11:13:56

No tak švadlena, to je samozřejmě top. 🙂
Mám od švadleny tři kusy oblečení, všechno teda do práce, takové to slušné oblečení. Nejmladší kus mám cca deset let, je to přesně takové, jaké jsem chtěla, vybrala jsem si materiál, střih, kapsy na kalhotách, tvar límečku na halence, zda chci schované knoflíky, všechno. 
Jenže ukončila činnost, novou švadlenu jsem si nenašla, tak mám po ptákách. Ale kdyby se naskytla příležitost, neváhám. 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 24.02.2024, 11:24:49 xxx.xxx.137.233

Ono když si to triko za 800 Kč vyberete dobře, tak vydrží násobně déle než to za 70. Klidně i desetkrát tolik. Takže za ty prachy podle mě může stát. 
Mám v garderobě oblečení, které jsem si kupovala na studiích. To už je deset let. Mám i oblečení ještě starší, vlněný kabát nadčasového klasického střihu mám 12 let, nějaké sukně 15 let, pracovní oblečení (to je samozřejmě spravované, i jednu tu sukni jsem si přešívala) mám nejstarší 8 let, pracovní boty cca také tak. 
Jinak drahé oblečení je fajn způsob, jak se motivovat k tomu, abych nepřibrala. 😀
Loni jsem koupila 5 šatů kvůli svým rozměrům, už jsem se prostě nevešla do toho, co jsem měla doma, a v práci jsem musela chodit „slušně oblečená“; a dostala jsem jedny těhotenské rifle ze sekáče za 35 Kč. To je víc nového oblečení, než co jsem si koupila za předchozích pět let (pokud nepočítám spodní prádlo a punčochové zboží, i když i v tom loňský rok bezkonkurenčně vede - mám prsa, to jsem nikdy předtím neměla, takže jsem se velkého nákupu nevyvarovala). 
Jedny šaty, co jsem si kupovala, byly svatební; kupovala jsem je s tím, že je pak budu nosit na výjimečné události (plesy, divadla, cojávím), takže jsem tomu přizpůsobila jejich vzhled (žádná vlečka, kraječky, načančanosti), barvu (jsou perleťové a ne bílé) i střih (musí mi slušet, i když už těhotná nebudu, takže jsem si vybrala šaty nařasené s vodou, které se dokážou hodně přizpůsobit). Tchyni trochu orosilo, když jsem jí sdělila, že ty šaty pak budu ještě nosit, ale co už, to není můj problém. 🙂 
Ostatní šaty jsou úpletové, aby se přes ten můj pupek natáhly tak nějak samy, takže pokud se nevytahají (a vypadá to, že ne), budu je moci pohodlně nosit i po porodu. Jedinou investicí navíc, kterou pak nebudu mít jak využít, jsou ty darované rifle. 
Tím nikoho nelámu k tomu, aby to měl stejně jako já. Ne každý má takovéto drbání se s oblečením zapotřebí a za koníčka. A taky je potřeba mít rezervu; pokud někdo těch 800 Kč na triko nemá, tak mu nepomůže moje mudrování, prostě je nemá; nahý chodit nebude, tak si koupí to, na co finančně dosáhne a co mu za to stojí, zas třeba investuje tam, kde v tom vidí větší smysl. Mám 10 let starý mobil, 7 let starý notebook, nevadí mi to, někomu zas nevadí to oblečení. Všechno je v pořádku. 🙂
Já jenom, že těch možností, jak uvažovat a jak k tomu přistupovat, je vícero.

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 23.02.2024, 17:51:18 xxx.xxx.137.233

May we get the ship to address

Můj milovaný je angličtinář a praví, že tam má být shipment, tj. jestli můžou poslat zásilku na adresu. 
Druhá varianta je, že se ptají, jestli můžou přimět loď něco prezentovat/k někomu promluvit. 😀

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 22.02.2024, 14:17:23 xxx.xxx.137.233

U běžců záleží, ale některé nesou, řekla bych, dost. Znala jsem rekordmanku s cca 180 vejci ročně, když si uvědomíte, že ta vejce jsou větší než běžná slepičí, tak je to taky úctyhodný výkon. I když, jak říkám, u nosných kachen to je prostě o štěstí. 
Křepelky jsou továrny na vejce. V počtu vajec slepice trumfnou nebo se jim přinejhorším vyrovnají. 
A samo, je to jiný druh, takže je potřeba jim přizpůsobit podmínky. Kachnám i křepelkám.