Aktuálně: 4 588 inzerátů178 037 diskuzních příspěvků17 801 uživatelů
zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 23.07.2023, 19:48:23 xxx.xxx.177.137
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 23.07.2023, 18:34:06

“Jinak pro vaší informaci i myš nebo potkan, jako nezpochybnitelná a nenahraditelná součást potravního řetězce mají právo na život. Zkuste se na celý problém podívat kapku hlouběji,…”

práve som sa na to pozrela hlbšie, keď som poukázala na potreby iných druhov, ktoré sa tuším zase nepáčia ani Vám ;)  - a to z čisto egoistických dôvodov - Vy chcete “zabít a sežrat slepici dřív” ako oni (- alebo aspoň jej vajcia) a nedovolíte to čmelíkom, potkanom. Podpichnem, neurazte sa: Alebo je to len Vaša neschopnost a lenost? Slepica by bola dobrou potravou parazitov a potkanov v potravnom reťazci. 

Ja viem, že je to v rozpore so zaužívaným myslením, ale nepoznám argument, prečo je horší inteligentný potkan ako jastrab, vlk či medveď ,… ? Máme dokonca zákony o povinnej deratizácii. 

Ja deratizujem tiež. Je to vec priorít. Chránim prednostne seba, svoje deti, blízkych a svoj druh - človeka. Tak, ako potkan a jastrab chráni svoj druh, seba a potomkov, a kašle na to, že škodí nášmu druhu. 

A ešte na záver: mimochodom, stotožňujem sa s etikou Alberta Schweitzera úcty k akémukoľvek životu:  “Opravdu eticky je člověk jen tehdy, když poslouchá naléhavý příkaz pomáhat všemu živému, čemu může prospět a přímo se hrozí mu škodit. Neptá se nakolik si ten nebo onen život svou hodnotou zaslouží jeho účast, ani na to, zda a pokud vůbec je ještě schopen něco pociťovat. Život je mu svatý sám o sobě.”

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 23.07.2023, 17:24:28 xxx.xxx.177.137
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 23.07.2023, 15:55:06

“Jestřáb, případně jiná “škodná”, nedělá nic nepřirozeného, jen se mu podařilo zabít a sežrat slepici dřív než vám. Připadalo by vám snad spravedlivější vymlátit vše živé co by mohlo těch vašich pár slepic ohrozit? Jde pouze o vaši neschopnost a lenost čelit realitě. Nestěžujte si a raději přemýšlejte jak jestřábici přelstít, máte k tomu jistě všechny předpoklady.”

A čo čmelíci? 

Tí prečo nemajú nárok na život? Alebo u vás majú? 

potkany, myši…

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 17.07.2023, 07:58:43 xxx.xxx.177.137

Trochu iný pohľad: 

Ak to chovateľ čistokrvných plemien robí ako konkurenčnú činnosť, aby z toho on osobne profitoval, tak sa neoplatí. Predáva párdňové kuriatka za 7 - 8 €, čo je viac, ako cena mládky hybrida pred znáškou. Pritom ide vlastne len o ceny násadových vajec, v tom je rozdiel, starotlivosť je rovnaká. 

Nebude mať záujem, aby iní predávali za 2,20 € (nesexované) alebo 2,60 € (sexované) čistokrvné kuriatka (očkované proti kokcidióze LIVACOXOM). Čím menej predajcov bude, tým drahšie a viac predá. 

Oplatí sa nadšencom. 

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 16.07.2023, 14:21:46 xxx.xxx.177.137

“28.01.2020 Naša liaheň čistokrvných kurčiat bola zriadená v roku 1985, t.j. pred 35 rokmi. Liahol som a aj stále liahnem pod Slovenským zväzom chovateľov ZO SZCH Veľké Kostoľany. Liahnem zásadne len kurčatá z čistokrvných uznaných A a B chovov hrabavej hydiny. Aj tento rok boli naše chovy uznané SZCH - posudzovateľom hydiny Vlastom Goňom. Uznané chovy hrabavej hydiny pochádzajú od členov ZO SZCH Veľké Kostoľany I a II.”

ďalej píše časopis Chovateľ takto: 

http://casopischovatel.casopischovatel.sk/clanok/liahen_cistokrvnych_kurciat_capkovic-254

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 16.07.2023, 13:13:32 xxx.xxx.177.137

Drubežárna pána Čapkoviča sa nachádza v hospodárskej časti stredne veľkého rodinného domu - na obrázku. (V Žiline som nebola.) Nič priveľkého to nie je, žiadna hala. Jeho príklad ukazuje, že dajú sa liahnuť aj čistokrvné kuriatka. Kvalita? Sú čistokrvné, zväčša nie výstavné kusy, píše, že z uznaných A a B chovov. Ale o mimoriadnu kvalitu možno odberateľom zväčša ani nejde. Z množstva sa dá aj výstavná kvalita povyberať. Ceny, ktoré sú uvedené - dokonca za sexované - čistokrvné kuriatka sa mne zdajú byť veľmi prijateľné. Samozrejme, že si námaha toho pána zasluhuje aj finančnú odmenu a zadarmo to nerobí. A podľa mňa mu patrí aj uznanie, pretože rozširuje chov čistokrvných zvierat - a nie za premrštenú cenu.

Ale inak som si tiež myslela, keď som tam prvý raz išla, že je to drubežárna. 

Obrázek
zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 16.07.2023, 09:29:30 xxx.xxx.177.137

Ja teda premýšľam nad činnosťou zväzu chovateľov. 

podľa mňa by stálo za to, zvážiť, či  (na báze dobrovoľnosti) zvýšiť členské. Poprípade mať 2 výšky členského. Pre členov, ktorí využijú dobrú liaheň čistokrvných kuriat a pre členov, ktorí chcú len krúžky. 

Videla som ale aj také organizácie, kde sa čistokrvné kuratá liahnu. Dokonca aj odchovávajú. Aké, to by mohlo byť vecou dohody. 

ešte jeden link: 

https://liahencapkovic.weblahko.sk/Cennik-cistokrvnych-kurciat.html

alebo obr. 

Obrázek
zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 15.07.2023, 09:15:34 xxx.xxx.177.137

Osobne sa chcem poďakovať ja Vám. 

Ste veľmi ústretoví, vážim si to. Ja som si už svoju odmenu vyčerpala tým, že pre nás vytvárate priestor pre naše diskusie, neustále reagujete na naše prosby o vylepšenie, aj sami prichádzate s riešeniami. Ďakujem za ponúknuté darčeky, ale viac už nepotrebujem, pre mňa je cenné, ak tieto diskusie budú naďalej na čo najviac odbornej úrovni a na mnohé témy pokračovať, ak tu nájdem priateľský a kamarátsky priestor pre pomoc začínajúcim i pokročilejším chovateľom. Pre vzájomné informovanie sa, inšpiráciu. 

Bude ma tešiť, ak to bude všestranne výhodné - i pre Vás!, i pre tých, ktorí tu hľadajú komunitu chovateľov, radu, možnosť diskutovať, pozrieť sa na rôzne problémy z rôznych stránok, či pomoc pri riešení svojich problémov. 

Veľmi ďakujem a prajem veľa prispievateľov (najlepšie registrovaných).

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 09.07.2023, 19:35:27 xxx.xxx.148.13

ja som nakličovala pšenicu, v zime, keď sliepky nemali inú dostupnú zeleň

Podľa mňa teoreticky by ste naklíčenú pšenicu dávať (ako prídavok) mohli, ale je obdobie horúčav a ľahko sa teraz v naklíčenej pšenici budú rozmnožovať aj plesne a rôzne nevhodné mikroorganizmy, čo by mohlo viesť aj k hnačkám a pod. Osobne by som im radšej umožnila jesť inú zeleň - trávu, púpavu, lobodu a pod.. Nastrúhať tekvicu, cukinu, mrkvu…

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 05.07.2023, 20:07:01 xxx.xxx.148.13

🙂 To je pre mňa zaujímavá otázka, vzhľadom na to, že sliepka ani veľmi neznáša vajíčka, že prečo sa práve o ňu zaujímate? 

Možno sa mýlim, ale povedala by som, že je to mix a nie čistokrvná sliepka. 

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 05.07.2023, 09:33:46 xxx.xxx.148.13
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 05.07.2023, 00:29:35

my sme ich nezaháňali

Ale napíšem aj nevýhody (z môjho pohľadu): 

1. potravu vždy roztrúsili po zemi (viac, ako sliepky, tie si roztrúsenú aj poďobú) a výsledok bol ten, že sme zrazu mali okolo domu potkany (preto sme prestali IB chovať) - ale možno, že keď sú tam aj sliepky, tento problém odpadá - my sme sliepky vtedy nemali

2. spotreba vody bola dosť veľká, mali k dispozícii vaničku, v nej sa vedeli radovať, vytešovať, potápať, kúpať, bol to krásny pohľad na ne - ale za malú chvíľočku do nej našpinili a voda bola “zrelá” na výmenu

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 05.07.2023, 08:51:20 xxx.xxx.148.13

Ďakujem Vám za odpovede, 

stále však nemám jasno v tom, ako dlho a ako často cesnak podávate? Ja cesnakovú vodu raz denne mením (už asi piaty deň) a áno, riadne smrdí, keď zostatok večer vylievam, dávam cesnak pretlačený do vody. Ale zdá sa, že sliepkam to nevadí.

Podávala som aj acidomid D, možno cesnakom nahradiť aj  túto prevenciu?  

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 04.07.2023, 08:05:41 xxx.xxx.148.13

Zdravím Vás, chcela by som sa spýtať, či používate cesnak ako prevenciu proti parazitom, a ak áno, aké máte s cesnakom skúsenosti a ako ho dávkujete. Niektoré moje nosnice začali hnačkovať? - mali redšie výkaly, všímala som si to dlhodobejšie. poradili mi cesnak do vody - 1 strúčik cesnaku na 1 l vody. Asi 3 dni to sliepkam dávam a naozaj nevidím teraz riedke výkaly. 

9-týždňovým kuriatkam som dala cesnak tiež do vody, ale len 1 strúčik na 3 l vody. 

Myslíte, že postupujem správne? Ak áno, dokedy to mám dávať?

Ďakujem.

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 04.07.2023, 07:56:38 xxx.xxx.148.13

Tiež mám tú skúsenosť, že sú vynikajúcimi požieračmi slizniakov  a aj ich vajíčok. Aj susedia si pochvaľovali, že sa im znížil výskyt slizniakov (rok predtým, ako sme si IB zaobstarali, sme mali obrovskú “epidémiu” slizniakov, keď pršalo, nebolo pomaly kade prejsť bez šliapnutia na slizniaka). 

Keďže sú ľahkí, takmer žiadnu škodu nám v záhrade nenarobili (šalát som nepestovala). 

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 01.07.2023, 11:25:46 xxx.xxx.148.13
Buggyra:

Proč je na balkoně nedobré životní prostředí? Já měla kdysi plán mít slepice doma v pokoji ve voliéře. Někdo má velké papoušky, já bych měla dvě tři slepice :-) Vlastně by to mohly být i liliputky. Když se jim voliéra dobře vybaví, nevidím chybu ani na balkoně (ostatně ochrana před predátory dokonalá) ani v bytě (tam by si s nimi chodil hrát kocour). Jediné, co, tak že balkon je mám dojem coby součást vnější stavby ve správě společenství vlastníků, a ti by mohli vznášet námitky, že.

Ale pravda, já si představuji svůj balkon otočený na sever-severozápad. Jižní mikrovlnka by nemusela být zrovna ukázkové bydélko.


Inak, je to originálna úvaha. 

Treba mať odvahu porovnávať a myslieť za hranicu zvyčajného. V istom zmysle sa mi táto myšlienka celkom páči. Papagáj na balkóne byť môže (ten zvyčajne tiež lžije v oveľa väčšom životnom priestore), aj s jeho výnimočnými hlasovými prejavmi, liliputky teda prečo nie? Záleží aj od veľkosti balkóna a životného priestoru liliputiek. Porovnávať môžem aj s podmienkami sliepok vo veľkochovoch. 

Ale viem si predstaviť odmietavú reakciu, ak by to nebolo na balkóne rodinného domu, ale bytového domu s viacerými obyvateľmi. 

zvedavec
zvedavec (235 příspěvků) 29.06.2023, 08:41:51 xxx.xxx.115.80

Vajcia sú rôzne tmavé, a niektoré tmavé naozaj príliš veľkú možnosť odsledovať pohyb vo vajci nedávajú, alebo máte inú prax? Nevidela som dobre ani do olivových.

Obrázek