Aktuálně: 4 913 inzerátů174 414 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů
Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 22:46:53 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 03.04.2024, 17:27:59

Viděla jsem nedávno, jak tříčlenná smečka border teriérů vlítla mezi skupinu nutrií, kterou  krmili rodiče s dětma.

Byl to masakr.

Taky velký drama.

Moji psi jen nakláněli hlavy zprava doleva, jako: “ Copak se to tam děje?"

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 22:27:02 xxx.xxx.162.21
hmn:

“Ono to “ fuj” vlastně znamená, že je něco moje , ať už nějaká věc ( například koňská kobližka na cestě). nebo třeba prostor, kde chci mít klid bez rvaček. Není to povel, ale varování.”

ono to “fuj” bude znamenat to, co s tím člověk a/nebo pes spojí (si), přičemž se ne vždy shodnou, jako ten člověk a pes
+ jakým způsobem (potlačení versus posílení)

 


“Fuj” je vlastně trest. 

To se neříká neutrálně, člověk se nechová neutrálně, dává najevo, že se “zlobí”. 

Pes si spojí : když honím kočku, mívám problém, když žeru ze stolu, mívám problém, když ochcávám rohy v chodbě, mívám problém,  některý věci jsou prostě zakázaný. Nesmí jich být moc.

Je to prostý. Pes není blbej.

“Fuj”není prostě povel, jen vyjádření nesouhlasu a výhrůžka.

Trest nesmí být hlavním nástrojem výchovy , ale je jeho nedílnou součástí. Musí ho být jak šafránu, ale je potřeba.

Já svoje psy občas “ potrestám”, nesouhlasným pohledem, zamručením , okřiknutím.  Ale je to zase vyvážený jejích velkou svobodou, můžou být všude navolno, protože se neperou, neberou dětem z rukou jídlo a celkově se umí chovat slušně.

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 21:15:15 xxx.xxx.162.21
megi-the-pes:

to je v pořádku, všici to používáme 🙂

blbý je, když si myslím, že takhle odnaučím něco… vážného
jako vyjíždění po psech a tak
nebo válení se v odpadu ze srn a divočáků, ty srnčí eště spapá taky někdy

jasné je, že když už jsem v průšvihu…
ale myslet si, že takhle psa něco naučím… jak je moderní psovi říct neeee a tahat za vodítko… no tak tohle je cesta tak na pět let… když se podíváte na ty trenéry, co tohle provozují, komu ten pes fakt funguje? nikomu… ani blbý čekej neumí… ani hvjézda Sýzr ani Rdesna ani ten nalitej z LB ani Staffordi
někomu to osmiletý cvičení vyhovuje, to chápu
no tomu psovi určitě ne… on si říká - a co teda mám podle tebe dělat, ty chytrá? sedět? už si někdy někoho viděla se uklidnit sezením? sázená vejce jo, to chápu
(megi kecá, nechce to jíst, a to jich máme 15 denně)


Mně se teda v mršinách neválej, teda když tam jsem a vidím to .🤣

Po tom, co se jeden pes vyválel v mršině celýho divočáka , jsem na to dost citlivá. Myla jsem ho pak Jarem🙈 a ten vůbec nepěnil. Ten smrad a tak, byl to dost traumatizující zážitek.😱 Hodně tuku.🤮

Takže od tý doby jsem jak bůh pomsty." Ne, prostě ne, ta mršina je mojeee !"🤣

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 21:02:22 xxx.xxx.162.21
hmn:

“Jináč nevím, čemu tady říkáte potlačování chování a proč proti tomu všichni brojíte? Potlačit nějaké chování můžu přece všemožným způsobem.., třeba pozitivním posilováním.”

potlačení = trest = chování se potlačuje v důsledku negativního zážitku zvířete, neboli zvíře má strach ono chování provádět

posilování = odměna = posilujeme aktuální chování, protože se zvířeti v souvislosti s tímto chováním děje něco, co chce

již z těchto definicí je zřejmé, že se jedná v podstatě o protichůdné procesy a že “potlačit pozitivním posilováním” je oxymoron

a toto poznání je základ


Tož to se omlouvám, pojem “potlačení chování” jako terminus technicus neznám, možná jsem něco pozapomněla..

Čistě laicky bych ale řekla, že nežádoucí chování se dá potlačit třeba i medikamentózně, to by ale trest nebyl..

Pak tady máme pozitivní a negativní posilování.., u každého jiný pricip.

Jestli si dobře pamatuju, Ty jsi zastáncem využití  operantního podmiňování, což je fajn, ale já prostě využívám i jiné způsoby  učení. 

Principy učení jsou určitě obecně platné, ale psi jsou různí, mají různé vrozené vlohy i “ povahy” a temperamet.

Fór je v tom, vybrat pro psa to, co jeho povaze nejvíc sedí.

Třeba u Frama, na rozdíl od ostatních dvou psů, používám víc negativní posilování ( zatlačím mu na zadek při “ sedni”, jemně ho postavím atd.).

Jemu to vyhovuje. Hodně se učí i napodováním, naposledy za Gučou zvládnul kladinu a překážku, naučil se po Gučkovi otevírat dveře, to jsem nechtěla 🙈.

Reaguje výborně na gesta, evidentně to má propsaný v genech, asi nejvíc, co jsem kdy zažila, škoda, že se u zkoušek musí používat jen hlasové povely.😞

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 20:11:24 xxx.xxx.162.21
Fikovnice:

Jen pro zajímavost: Jaké tresty používáš Ty, pokud používáš…? A ne, nenavážím se do Tebe. Zajímá mě to.


Používám takovou psí řeč, která vychází z jejich vnitrodruhové komunikace. 

Třeba se nad ně nakloním, zabručím, upřeně se na ně podívám, zpevním tělo, takové ty signály, které si dávají psi mezi sebou prostě..

A používám i hodně konejšivých signálů jako je taková ta psí poklona, nebo zívání nebo vytí. Jako nevyju úplně 🤣, ale když se dostaneme do nějaké situace kde je napětí a třeba by s nějakým cizím psem hrozila rvačka tak takovým vysokým hláskem: Klucíííí co jeeee, klííídeeek, demeeeee.😅

Ale chůdě Framík ode mě dostal tuhle facáka, protože přehryzával nově zasazený stromky a byly to vzácný starý odrůdy a na moje varování nedbal . On si z toho nic nedělal a hned si doběhnul pro větev, že si teda bude kousat svoje, ale udělat něco takovýho Gučkovi, zlomím mu srdce a ztratím jeho důvěru.

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 18:59:16 xxx.xxx.162.21

Ono to “ fuj” vlastně znamená, že je něco moje , ať už nějaká věc ( například koňská kobližka na cestě). nebo třeba prostor, kde chci mít klid bez rvaček. Není to povel, ale varování. 

“ Nech toho, nebo bude problém .”

Psi tomu rozumí opravdu velmi dobře, nakonec si říkají fuj i mezi sebou .

Nesmí se to zneužívat a člověk nesmí bejt hrubej.

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 11:02:41 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 06.04.2024, 09:11:16

Já bych tak intuitivně řekla, že ta stará je nejistá, dohlídla bych na mladší, aby ji neotravovala.

Ale těžko říct, člověk by to musel vidět, alespoň nějaký video..

A přátelství a sounáležitost se nejlíp obnovuje na dlouhých procházkách, klidně bych nejdřív měla holky na vodítkách.

Jináč nevím, čemu tady říkáte potlačování chování a proč proti tomu všichni brojíte? Potlačit nějaké chování můžu přece všemožným způsobem.., třeba pozitivním posilováním.

Máte asi na mysli trest?

I trest do komunikace patří a určitě funguje, ne, že ne. Akorát s tím člověk musí zacházet opatrně a ostatní formy učení musí převažovat. A netřeba si pod tím představovat něco drastickýho.

Doron
Doron (1796 příspěvků) 06.04.2024, 10:24:25 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 05.04.2024, 22:57:53

Tak to je škoda, že s námi nechcete jít na procházku.☺️

To spojení s tím místem, kde ji pokousali je blbý a těžko se to odbourává . 

Stalo se mi s Framíkem, že poblíž cvičáku dostal ránu od elektrického ohradníku. Pak jsme normálně cvičili, pejsek veselej, nadšenej, i bezprostředně po tý ráně udělal pěknou stopu. No, a přijedeme tam za čtrnáct dní a Fram za žádnou cenu nechtěl vystoupit z auta, zrychleně dýchal, chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomila, co se děje. V tom místě, kde se to stalo, už ohradník nebyl, pes tam nechtěl projít, vzala jsem ho na vodítko aby byl jistější, trochu jsme tam pocvičili, popamlskovali, zaujala jsem takový rázný a veselý postoj, stopa stála za prd, byl po tom stresu unavený. Zpátky už šel v pohodě. Jsem přesvědčená, že příště to ještě dobrý nebude a bude trvat nějakou dobu, než to úplně  vyhasne.

No, a ta Vaše Hnědá udělala blbou zkušenost a to nebezpečí pořád trvá, protože je u Vás psů moc a řada z nich je agresivní, takže se vlastně chová sebezáchovně.

Bože můj, jak já tyhle psí labily, kteří neumí psí řeč nesnáším ! Oni můžou spustit úplnou lavinu agrese. 

Jsem zvědavá, co s Šustou vymyslíte, dejte prosím vědět , moc mě to zajímá !

Doron
Doron (1796 příspěvků) 05.04.2024, 23:04:50 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 05.04.2024, 22:22:13

Děkuju mockrát 🥰 !  Ona to tak těžká nemoc zase není. Jen ty záchvaty kašle jsou vysilující.

Kdyby to na vás přišlo , tak rychle antibiotika, mně zázračně pomohl Klacid .

Doron
Doron (1796 příspěvků) 05.04.2024, 21:49:00 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 05.04.2024, 13:42:26

Thielli, to je škoda, že sem už tolik nechodíte, já Vás postrádám.☺️😞

Nevybavuji si, co se tak strašného stalo..

Vaše fenka nějakého psa zabila nebo těžce zranila? Mám pocit, že ne.. Tak nevím, z čeho máte takové výčitky svědomí . Jsou to jenom psi..

Jinak úplně souhlasím s tím, že každý pes je originál, některý je tvrdý, některý měkký.., závislý nebo solitér, s každým člověkem musí zacházet jinak.

Mám tři psy a každý je úplně jiný.

 Prostřední Doron v sobě má vrozenou plachost ( po švýcarské ovčácké matce), je výborně socializovaný, ale stejně nemá rád, když ho dospělí lidé chtějí hladit nahořě po hlavě , když nabídnou ruku dlaní nahoru, je v pohodě.Je úplně poslušný a snaživý, taková Lisa Simpsonová.🤣Ale když ho okřiknu, nic moc si z toho nedělá, jen takový jasně, jasně, teď to udělám správně.

Nejstarší Guča je samostatný, v tom nejlepším významu slova dominantní ( vždycky to dokáže zařídit tak, aby bylo po jeho bez násilí), ale stačí jediný můj nesouhlasný pohled ,a už se koriguje.

Nejmladší Fram je sebevědomý , přátelský, flegmatický . Už kolikrát dostal facku přes celou hubu a nic si z toho nedělal ( ale činnosti zanechal ).😅

pThielli, kdybyste potřebovala socializovat, tak my se nabízíme ! Kluci jsou gentlemani a vydrží toho opravdu hodně , fence by nikdy neublížili. Když tak mi napište SZ. Jsem z Prahy.

Doron
Doron (1796 příspěvků) 04.04.2024, 21:41:53 xxx.xxx.8.126
Odpověď na příspěvek uživatele Rezzzy z 01.04.2024, 21:19:27

Krásný 👍, vypadá to parádně !

My měli strom udělaný z hruškového kmene, ani kůru jsem nesundávala, vypadalo to moc hezky a i to vydrželo. A vyšlo nás to nula nula nic. 

Teď už nepotřebujeme, mám jen jednu postarší britku, která má i přístup ven, a je tak sebevědomá, že usne na zádech na zemi uprostřed psí rvačky.🤣

Kočky také hodně ocení police udělané pod stropem, zvětší jim to prostor a cítí se tam bezpečně. Stačí v rohu udělat boční stěnu, dovnitř dát něco měkkého, jestli to má ráda a kočka je šťastná.

A úplně nejvíc je police s výhledem z okna .☺️

Doron
Doron (1796 příspěvků) 04.04.2024, 10:23:20 xxx.xxx.162.21

Buggyro, jak Vám slépky závidím! Kvůli liškám jsem zatím na chov rezignovala.😞

Možná si pořídím pštrosy Emu , na ty budou lišky krátký 🤣. Už si o nich něco studuju.😅

Jinak u nás už všechno kvete, třešně, broskvoně, hrušky, mirabelky .., za chvíli bude i šeřík.

Musím poslat pohled z okna, je to úplnej kýč !

Obrázek
Doron
Doron (1796 příspěvků) 04.04.2024, 09:33:17 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Trickyvoo z 03.04.2024, 23:21:44

To je nějaká hloupost, ne ?☺️

Papíráci přece nemají větší potřeby než vestajové.

A řekla bych, že Malina nasadila laťku dost vysoko, když jste zvládla ji, zvládnete leccos.😅

Doron
Doron (1796 příspěvků) 04.04.2024, 09:25:30 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 03.04.2024, 22:21:23

Počkejte, počkejte… Vždyť přece nejste tak stará .