Aktuálně: 4 574 inzerátů178 211 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 13.05.2024, 10:44:30 xxx.xxx.139.252
Tom50:

Jenže pak je limitem zase medomet. Koupil jsem před 10 lety předražený německý v domnění, že bude kvalitní. No, paskvil a že je německé precizní platilo asi před a po ww2, dnes je to globalistický paskvil a UK dělá kvalitnější věci. 

Tak jsem se byl podívat u výrobce medometů zvratných. Tady u nás nedaleko a ještě rád upravím ten medomet svůj. Několikrát mi zopakovali, jak jsou pyšní na programátor, který pro ně dělá nějaká věhlasná firma v zahraničí. Přitom to je pro mě postradatelná věc, naopak, každé rámky jsou jinačí a nejde pracovat podle programu. A nebo se třeba mýlím, ale abych kvůli elektronické kravině musel zaplatit výrazně víc a bez toho nesmyslu mi to neprodají, OK, tak si to nekupím. Navíc humpolácký veliký krám, u kterého jedech chlap sám koš nevyndá a hlavně ho tam nevrátí. Taky to majím na kolečkách, ale podvozek není součástí dodávky, to u medometů mají namontované jen v manufaktuře, aby s tím hnul jeden pracovník. Vlastně jsem viděl in natura zvraťák prvně a rozhodně mě nenadchnul!

Ale ono to taky bude hodně o mém odporu k elektronickým a jiným nesmyslům, které by měly práci zlevnit a urychlit a ne naopak, abych já byl otrokem programu. Taky nenávidím samo programování, nerad se učím něco, o čem si myslím, že je jen komplikační ku.vítko a práci nezpříjemní. Ale jasně, to by skalní vidličkář mohl tvrdit o odvíčkovači taky. Takže odvíčkovač moc práci nezrychlí, ale usnadní, každý rok jsme měli zánět žil v předloktích a bolavá záda.


Tak podávám referát jak se osvědčil odvíčkovač a jak jsem opravil, přesněji upravil německý medomet, ze kterého nestíhal vytékat med, koš se koupal v medu a spálil by se motor. A tak sice koš pojmul 8 polorámků 15, ale protože to nevytékalo dost rychle, nešlo tolik rámků vytáčet.

Počítal jsem se zákupem zvraťáku. Když jsem ho viděl, ještě rád jsem se hluboce zamyslel nad tím svým Carl Fritz. Nejde ho nakolonit, nejde pak naplnit koš, protilehlé rámky se kácí doprostředka. Pak by se musel koš dát výš a tudíž dole nastavit hřídel. Jenže současně nahoře bubnu by se musel udělat jakýsi límec kolem dokola, prostě vše zvednout o asi 40-60 mm. Tím by se pod košem nahromadilo víc medu, díky vyššímu “sloupci” by se zvýšil hydraulický tlak a med by stihl vytékat. Nacisti aby dostali pod medomet vysokou štoudev a nemuseli zvýšit horní okraj bubnu, vyrobili kravinu. Mám prostě pod košem jen 60 mm a jiné medomety mají 100-140 mm placu a to je celá závada. Nenašl jsem nikho, kdo by mi profesionálně medomet upravil. Ani se nedivím, meloucháři jsou mrtví, nebo roztřesení dědci v důchoďákách s Alzheimerem, Parkinsonem nebo obojím dohromady a mladí nic neumí. Firma nemůže zastavit práci a jít se věnovat požadavkům nějakého včelaře. To bych taky nezaplatil…

Jsem Čech jak poleno a celý život se řídím bonmotem stařičkého mistra v učňáku: “Klucí, můžete bejt úplně blblí, musíte si ale umět vždycky poradit!!!”

Tak jsem vymyslel a sestrojil neskutečně jednoduše primitivní vehement, pomocí kterého lze (i žena) snadno a bezpečně naklonit už rozeběhnutý medomet. Podklad je jen 65 mm a naštěstí je zadní noha medometu přesně proti výtoku. A najednou medomet stíhá, dá se i 8 polorámků. Ovšem určité riziko tu je. Jako axiální ložisko není dole pod hřídelí nic jiného než jedna ocelová kulička průměr asi 12-14 mm (neměřil jsem jí) v přesné jamce a hřídel končí stejnou jamkou. Ovšem obávám se jen toho, že při šikmém zatížení, na které toto primitivní, ale ve svislé poloze dokonale funkční axiální ložisko není dělané, dojde časem k nějaké potíži. Ovšem zvuk stroje se po naklonění nemění, dolní ložisko se nezahřívá a tak mi moje lidová vynalézavost možná projde. Když ne, oprava bude neskonale lacinější než 52.000, co by stál menší zvraťák na 8 polorámků, do kterého by ale na rámky vysoké, kdybych je někdy chtěl vytáčet, musel být jiný koš na jen 4 celorámky. Taky druhý koš na celorámky by stál majlant a to předělávání by mě určitě velmi nebavilo (kdyby to tu nečetly holky, napsal bych to poněkud výstižněji).

No a odvíčkovací stroj? Bomba!!!! Jen si říkám, jak jsem to mohl tolik let dělat bez něj? Petr výrobci poskytl zpětnou vazbu - výrobce není včelař a tak máme s Tom4 už vylepšenou verzi. Například trafo má “rychlosti” a tak když se na chvíli přeruší práce, nenapéká se (nekaramelizuje) na noži vrstvička medu. Tedy když se nezapomene zlumit intenzita proudu.

Poměrně značná potíž se ukázala s přepravkou, kam padají víčka a hlavně s nějakým prvkem s děrovaným dnem, aby vykapával med z víček. Děrované přepravky jsou nesmyslně drahé a hlavně se všechny dělají s dírami i v bocích. Já to vyřešil dle hesla mistra z učení, koupil jsem na to po pár korunách (60-70 Kč) plastové odkapávače na nádobí. Sim sala bim, na první dobrou nechápu jak to, že to přesně pasuje do unifikovaných přepravek. Nafotil bych, neumím to sem ale vložit. 

Líbí se mi civilizovaný svět, kde výrobce prvků pro mytí nádobí je tak chytrý, že se drží zavedených rozměrů. Jasně, na půdorys přepravky jsou košíčky dva nebo tři podle typu. Hlavně ale, že to pasuje ne? Prostě vše se odvíjí od Europalety 1.200 x 800 mm. A pozor, paleta nemá nic společného s EU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vynašli jí chytří lidé mnohem dřív než vznikla říše liberálního zla a zeleného úpadku.

Ještě uvažuju o ometači od stejného výrobce.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 13.05.2024, 09:58:00 xxx.xxx.139.252

Sice je můj medník asi 15,5 kg a tak by mělo být z 15 vytočených 230 kilo medu. Mám ale jen 180 kilo. Je to ze dvou důvodů. Ze 3 vč nešlo nic vzít, prostě je v medníku jen v souších, M sotva povytáhly a ulily plodiště medem, skoro se tam neploduje, velmi ubylo včel kvůli zastavení plodování v 11 dnech až katastrofální zimy. Ano, všechna 3 vč byly pozdnější oddělky, prošly ale srpnovou selekcí, kdy byly zrušeny ty, které byly “bez jiskry”, jak by řekl Tom4. Jak je vidět, moje selekce nebyla úplně dobrá. Protože jeden, také loňský oddělek dal bedny dvě! 

Protože mám ale i bedny vysoké jen 11 cm, kde je asi jen 10,5 kg, těžko se počítá průměr tak, že to beru “na bedny”. A taky vím jistě, že jsem některá slabší vč nebral a neotevíral a tak skutečnost bude ještě slabší. Přesto mám tedy průměr, počítáno dle drvodělky, 15, ale skutečný je 12. Ve víc než polovině je ještě jedna bedýnka, ale nebylo to dost zavíčkované a tak to čeká na další kolo vytáčení. Zbývá mi vytočit, přesněji projít 25 vč a mám co dělat, bolí mě i svaly, o kterých jsem neměl tušení, že je mám.

Zatím jsem velmi spokojený, jen to vytáčení mě se.e a to i s odvíčkovacím strojem. V mém věku - nemám žádné zvedací zařízení (a nechci mít) už bych vytočit 40 vč i s pomocí nedokázal. Přesněji, udělám cokoli je potřeba, ale brzy se unavím a nevydržím a další den (dneska třeba), místo práce píšu moudra vám sem. To je moje forma odpočinku.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 12.05.2024, 22:59:14 xxx.xxx.139.252

Zrovna tak propagovat nesmysl jako je termobox na varroázu. Tedy jestli je to stejný protagoinista, já si video o matkách vůbec nechci pustit kvůli stejnému anonymovi, co to sem dává.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 12.05.2024, 16:10:23 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele I z 12.05.2024, 14:41:47

Ale kdepak, z květu dává klen každý rok a hodně, medovici jen některé roky. Jen letos část klenů zmrzla, naštěstí jen část.

Ze stromů se počítá medný výnos taky na hektar. Přece nejde říct na jeden strom, když každý strom je jinak veliký. Ale mladých a malých stromů je na hektar hodně, starých obrovských méně, ale listová plocha a tudíž i počet květů, je přibližně stejná.

U klenu výnos nevím, vím ho jen u akátu. Ten ale nemeduje v každé lokalitě, určitě ne nad asi 300 a spíš jen 280 mnm. Jenže kvůli nesprávnému složení půdy někde nemeduje akát ani v nížině. Kde ale meduje, dává 1.700 kg medu na hektar a tím je to z našich stromů úplně nejvýkonnější strom. Protože sice kvete všude, ale med je z těch stromů jen někde, stejně je na tom totiž lípa, tak je potom klen určitě nejvýkonnější a nejspíš předčí i jabloně.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 12.05.2024, 16:00:41 xxx.xxx.139.252

Ale jistě, nejen vám jsme chtěl jen připomenout jak to správně počítat. On je to výsledek velmi dobrý. Jsem v malinkém spolku, je nás jen asi 15 a med mám snad jen já. Asi letos nebude mít jarní med každý a tak gratuluju.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 12.05.2024, 10:32:01 xxx.xxx.139.252

Někde, možná ještě ne Ifauně jsem vysvětloval jak se počítá SPRÁVNĚ průměr, pokud nechce člověk lhát sám sobě.

Loňský oddělek musí do jarní snůšky dorůst a tudíž se musí počítat. Vyrojené to samé. Takže vy výnos musíte dělit i těmi, co nic nedají a dokonce i uhynulými. Zkuste to přepočítat správně a pak výsledek nebude tak oslnivý.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 11.05.2024, 08:43:54 xxx.xxx.139.252

Ve videu jsou nesmysly, patrně je to reklamní masírka na nesmyslné a neskutečně předražené boxy proti varroáze. Jestli se do boxu vejde 18 rámků a musí se tam nahřívat 6 hodin, každý kdo umí malinko počítat snadno zjistí, že by 1 včelstvo vytáčel nesmyslně dlouho a nesmyslně draho. Leda by měl těch varroaboxů víc. Jo a taky stačí pokus, teplotou 45 se med nerozpustí ani květový ze řepky, melecitoza už vůbec ne.

Přitom existuje velmi elegantní způsob jak to nemuset vytáčet a jak to zkrmit včelstvy bez nebezpečí při zimování. O tom ale někdy až nebudu mít špičku u včel.

On totiž zmíněný melecitozní med ve sklenici lidi taky chtít nebudou. Oni chtějí medovicový právě proto, že netuhne tak rychle a čím čistší medovice, tím vydrží tekutý rok i déle.

Jo a že ve videu vytáčí rámky “proti srsti” si někdo všimne? Už jen to dokazuje, že je to reklama a že to tak ve skutečnosti nedělají. Rámky v tomto medometu musí být HL ven a ne dovnitř, protože buňky mají sklon nahoru a ne dolů.

Jo, co by jistě šlo by bylo vymačknout nějakým lisem celé dílo z rámku a ten plást prohnat lisem na víčka. Na lis se ale dotace nedává a pod 50 se nesežene. No a navíc by to musely být plásty panenské bez košilek s výkaly včelího plodu. To ještě potrvá dlouho než to lidi pochopí a přestanou kupovat nepanenský med s výkaly.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 11.05.2024, 08:19:13 xxx.xxx.139.252

Varaxi, ten druhý palec je ode mě. Ale…

Napsala jste velmi moudrou reakci, souhlasím. Jen tam máte ten podmiňovací způsob, že když to tak udělá víc lidí… No, neudělá, protože výrobci a distributoři sekaček musí dosahovat ekonomického RŮSTU a toho se nedá dosahovat jinak, než prodávat sekaček každý rok víc než vloni.

Co se týče herbicidů platí neúprosné zákony kapitalizmu taky. Navíc tu 80% obchodu a část výroby těchto jedů je v rukách cizáka, a zbytek jsem raději smazal…

Lidi, první to popsal Sókratés, sami vědí a nebo by měli vědět sami od sebe (ti zdravě myslící a správně vychovaní), co je a co není správné. A tak většina tuší, že je mnoho věcí špatně a má vědomně a nebo i jen podvědomně pocit špatného svědomí za svůj život v blahobytu, vykoupený ničením přírody. A na tuto přirozenou lidskou slušnost útočí zmetci z řad ochránců přírody, zvířat a dalších blbostí a dobře placení v nezisku směrují tyto přirozené ušlechtilé lidské city nesprávným směrem. Ochránci jen okopírovali církevní systém odpustků, jen vynechali Boha a nahradili Klimatem, Globálním Teploušem, tedy Oteploušem a zase vymáhají od pracujících slušných lidí odpustky (kteří jim je zase dávají jako magoři dobrovolně). Jen je nazvou sponzoringem a i jinak to všechno zmodernizují, princip je ale týž. A nikdo si to neuvědomuje a ani nechce uvědomit, myslí si, že je to normální a že uleví svému svědomí vysetím nějakých kytek na malinké ploše. Spíš než se snažit ukázat svým dětem, jak vypadá kytka, je lepší od mala je vychovávat, aby uměly rozpoznávat masírku gaunerů. Ti nejhorší jsou vždy oděni do nádherně ušlechtilých hávů a vyjadřují se pomocí veleučených slov a “vědeckých studií”, tehdy jako dnes. Akorát, že se kvůli tomu systému úplatků = odpustků, jednou naštval jakýsi Honzík z Husince a mocipáni ho za to ugrilovali v Kostnici na náměstí.  A co za hrůzy následovalo by měl každý vědět. No a já tvrdím, že se právě schyluje ke stejným hrůzám a jen se snažím k tomu nepřispět ani malinko.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 10.05.2024, 23:35:29 xxx.xxx.139.252

Obávám se, že je to nesmysl. Nerad plivu do kafe, ale:

Totiž. Hektar je čtverec o hraně 100 metrů. Řepka je vynikající medonosná rostlina a dává po hektaru 80-120 kilo medu. A kvete 3 týdny a to umí málokterá kytka.

Louka, a to v ní musí být nejméně 20% jetele, dává max 10 kg medu po hektaru. Napíšu to velkým písmem: LOUKA DÁVÁ JEN 10 KILO MEDU NA HEKTAR. A to jen ty “zamořené” jetelem a ten v luční trávě jezevci zaboha nechtějí a ničí ho postřikama, špatně to pak schne na sušení a stejně se vydrolí. Hlavně to není pro dobytek dobré, senáž z trávy s jetelovinami by dobytek nadýmala.

Takže běžná zahrada je asi 5 arů a velká zahrada je 10 arů, tedy 100 m2. Jenže arů je do hektaru 100, slovy: STOARŮDOHEKTARU. A tak i kdyby někdo pracně nasel medonosné byliny na 10 arů, bude z toho 1 kg medu, slovy: JEDNOKILOMEDU. Většinou ale tyhle pokusy o ekologii mají tak půl aru a i kdyby jeden celý ar - to je čtverec 10x10 metrů, pak z toho je deset deka medu. Má to cenu se dřít?

Každý si dělejte co chcete, ale je dobré vědět, že to děláte jen pro sebe, svůj “pošetile pochybný” pocit, úlevu svědomí. Pro přírodu je to úplně nesmyslně bezvýznamné snažení a pro včely tuplem.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 10.05.2024, 20:39:12 xxx.xxx.139.252

Tak dnes navečer po 18 hodině slušná snůška na obou stan, nemám ponětí z čeho, včely nenesly pyl a dosedaly velmi ztěžka. Kolem úlů to vonělo, pravda, jindy bývá vůně silnější a let intenzivnější. Mě stačí když příslovečně kape, nemusí pršet😉😊.

Zítra jdu vytáčet. Při přípravě jsem udělal inventární objev = dva nástavky medníkových rámků s vylepenými M, jako když je nadeš!

Ve včelách jsem 4 dny nebyl. Petr jo a nic se pořád nechce rojit. Ne, že bychom si stěžovali, ale zdá se mi to divné…

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 10.05.2024, 16:25:47 xxx.xxx.139.252

Inkarnát dobrý, snůška ale malá, u nás mizivá. Je z něj dost pylu a nektaru určitě na uživení. Možná v nižší poloze zameduje, uvidíte. Já mám smůlu na jezevce, nesejí tu nic zajímavého. Kolem jednoho stanoviště je letos asi 150 ha kukuřice…

Právě volal Petr, že ani u nich, o 60 m níž a už mimo Sibiř, zničil mráz jen asi čtvrtinu klenů, zbytek začíná kvést. Ale nebyla na nich jediná včela. A tak mají asi někde něco zajímavějšího.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 10.05.2024, 13:36:13 xxx.xxx.139.252

Protože se povídání o klenech dostalo do úplně nesouvisejícího vlákna, zakládám toto.

Tak jsem před chvílí prohlížel kleny. U zastávky busu, kde se snadno parkuje, jsou zmrzlé. Je to sice asi klen, ale s menšími listy, je jinačí a zjevně rozkvetl dřív. Normální kleny o kus dál bohatě kvetou a doslova hučí - 13:00 hod - včelami a ty se nezdržují pylem. Tudíž je z nich nektar. 

U jednoho, s divným listím na pohled, pochodují zástupy mravenců velkých, ale spíš černých - je to u silnice v polích a ne v lese - do koruny stromu a druhá karavana míří z koruny dolů. Zparchantělé listy mají řapíky obalené mšicemi a tak některé kleny asi poskytují medovici.

Včera jsem zaznamenal na České Sibiři 420 mnm první kvítky malin. Vážení, začalo to! 

Na smrku medovici neumím najít, ne jen dneska, nikdy.

Včera jsem taky pozoroval přinášení doslova obřích rousků tmavě žlutého, nebo sytě žlutého pylu, jiného než má řepka. Netuším z čeho by byl.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 09.05.2024, 20:41:08 xxx.xxx.139.252

Dělá se to herbicidem a pak zoráním.

A jak píše lesnížínka, kde nejsou vhodné podmínky stejně vytoužené rostliny neporostou a nebo se neudrží a převládne zase to, pro co jsou v dané lokalitě podmínky.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 09.05.2024, 11:17:42 xxx.xxx.139.252

Vydržte. Měl jsem za to, že jsem i tady na CHZ dal dostatek informací o vyváření vosku. Zdá se, že tomu tak není, napravím to. Zatím nic nekupujte. Obšírný článek mám ve Včelařství, myslím v roce 2017, ale nejsem si jistý, možná o rok či dva později. Podrobně jsem to vysvětlil OPAKOVANĚ na IF a proto jsem měl za to, že je to i tady. Bohužel je špička včelařského roku, vytáčím a tudíž teď nemám na vypisování moc času. Někdy si ale odpočívám tím, že jenom píšu, od čehož bebolí svaly.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 09.05.2024, 10:57:08 xxx.xxx.139.252

No, snad ve druhé větě mi majitel sdělil, že mi přece nejméně 60% vrátí dotace!!! A to prý při ceně malého 52 a velkého 62 není tak strašné.

Jde totiž o toto. Program za mě vytáčí a já můžu zatím odvíčkovat. Ale protože mám odvíčkovač mechanický, ten bude věčně stát než se rámky vytočí a tudíž je pro mě výhoda k ničemu.

-----------------------------

A ještě přidám informaci, kterou nevím zda čtenář pochopí, docení a zařídí se podle ní. Ale v rámci úplnosti toto:

Obecně se ví, že je pod víčky něco, co věda úplně přesně neví, co je. To něco, kromě jiného, brání kažení medu a tak včely kliďánko zavíčkují i med s 20% vody a nic se neděje. Nám by se ale takový me kazil, protože s víčkem jsme z něj sebrali jeho ochranu.

To něco je, kromě toho, že to brání kvašení a kažení obecně, také nesmírně léčivé. Každý včelař by měl med z víček zásadně sníst sám, přesněji jeho děti a vnoučata.

Z odvíčkovače je o asi 10% medu ve víčkách víc než z vidličky. Jenže med zatepla vykape, po práci ho sleju a uskladním zvlášť a ten je jen pro mojí rodinu a blízké. Mimochodem, dlouho jsem o tomto typu odvíčkování uvažoval ale myslel jsem si, že ve víčkách bude zůstávat medu víc. Stačilo to zkusit.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 09.05.2024, 10:42:25 xxx.xxx.139.252

Tak jsem vloni přehlédl ve Včelařství blud obřích rozměrů. Škoda, že se u vědeckých studií neuvádí kdo platil grant. I tak se lze snadno domýšlet odkud příslovečný vítr fouká. Včelařství 9/23 strana 315 . Život dělnic se za 50 let zkrátil na polovinu.

------------------

Tak ve stručnosti. Dovedové vezmou včelí kuklu ze včelstva těsně před vylíhnutím a vylíhlou včelu drží v laboratoři. A zatímco před 50 lety ve stejném pokusu přežívaly včely 34,3 dne, nyní jen 17,7 dne. 

Takže to vysvětlím: 

Položení vajíčka, vývoj larvy, její krmení (čím? mají v USA syntetická krmiva a ta perou do včel hlava nehlava?), zavíčkování, zakuklení, to vše probíhá ve včelstvu, jen se včela už vylíhne do laboratorního blaha. No, to je logika, jako že si narkomanka může píchat do žil co chce a být v rauši nepřetržitě 9 měsíců, pak jí vezmou císařem dítě a to už vychovávají v ústavu. Jen de.il by mohl očekávat, že dítě bude zdravé a dlouhověké. Ale to není všechno co američtí, tak zvaní  vědci vybádali. Vydržte, pointa teprve přijde.

Že vše živé provrtávají každou milisekundu mikrovlny z mobilů, šmírovacích radarů, vojenských i mírových satelitů, leteckých naváděcích radarů a další zdroje, třeba sítě G5, kde už je to fakt síla, ne, o tom ve studii není ani slovo. O tom, kolik chemikálií lejou po polích jejich zemědělci taky ani slovo. O tom, že včelaři mají třeba blbý úl a blbou metodiku taky ani slovo a ani o tom, jak se u nich “recykluje” vosk a už vůbec ani slůvko o syntetických krmivech pro včely. O plastových mezistěnách, plastových úlech a ani o tom, že u nich se třeba mor léčí koňskými dávkami ATB a vč se nelikvidují jako v civilizovanějších zemích, se v článku taky nic nepíše. (jsou silné tlaky aby se už ani u nás morová vč nelikvidovala) O GMO rostlinách a v tichosti ne jen o rostlinách taky ani slůvečko. 

Ne, američtí vědci dospěli k jednoznačnému poznání, že včela medonosná za 50 let ztratila gen dlouhověkosti.

TY VO.E, TO NEVYMYSLÍŠ!!!!!!!!!!

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 09.05.2024, 09:22:34 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.05.2024, 09:05:32

Jenže pak je limitem zase medomet. Koupil jsem před 10 lety předražený německý v domnění, že bude kvalitní. No, paskvil a že je německé precizní platilo asi před a po ww2, dnes je to globalistický paskvil a UK dělá kvalitnější věci. 

Tak jsem se byl podívat u výrobce medometů zvratných. Tady u nás nedaleko a ještě rád upravím ten medomet svůj. Několikrát mi zopakovali, jak jsou pyšní na programátor, který pro ně dělá nějaká věhlasná firma v zahraničí. Přitom to je pro mě postradatelná věc, naopak, každé rámky jsou jinačí a nejde pracovat podle programu. A nebo se třeba mýlím, ale abych kvůli elektronické kravině musel zaplatit výrazně víc a bez toho nesmyslu mi to neprodají, OK, tak si to nekupím. Navíc humpolácký veliký krám, u kterého jedech chlap sám koš nevyndá a hlavně ho tam nevrátí. Taky to majím na kolečkách, ale podvozek není součástí dodávky, to u medometů mají namontované jen v manufaktuře, aby s tím hnul jeden pracovník. Vlastně jsem viděl in natura zvraťák prvně a rozhodně mě nenadchnul!

Ale ono to taky bude hodně o mém odporu k elektronickým a jiným nesmyslům, které by měly práci zlevnit a urychlit a ne naopak, abych já byl otrokem programu. Taky nenávidím samo programování, nerad se učím něco, o čem si myslím, že je jen komplikační ku.vítko a práci nezpříjemní. Ale jasně, to by skalní vidličkář mohl tvrdit o odvíčkovači taky. Takže odvíčkovač moc práci nezrychlí, ale usnadní, každý rok jsme měli zánět žil v předloktích a bolavá záda.

Tom50
Tom50 (449 příspěvků) 08.05.2024, 21:39:37 xxx.xxx.139.252

Nechápu úplně přesně, nač se ptáte. Ale. Pozapomněl jste na metodiku původního univerzálu s pevným dnem, co měla máma v mém dětství. Úl 39x30x12 se vyráběl sériově. Měl jen nízké medníky 39x14,4x11, dávalo se ale jen 9 nízkých rámků, tedy s většími rozestupy. Tak polopatě, to je první finta aby matka nahoře nekladla. První medník v roce se dával bez mřížky. Protože dole bylo o jeden rámek víc a ten byl stavební a před ním byl ještě jeden stavební, asi půlka plástu, pak mělo vč trubčiny dost a spolu s tím, že se do medníku nedala žádná možnost stavby - to by udělaly trubčinu, matka by tam došla zaklást trubčinu a už by tam kladla i dělničinu - vzpomínáte? (Píšu to snad podesáté!!!!) No a tohle je druhá finta aby matka nekladla v medníku - nesmí se dát volná stavba. Původní univerzál měl pevné dno a tedy nemohl mít a tedy neměl žádný TLumič. Přesto popsané dvě finty fungovaly z asi 90-95%. Ale některé matky to nepochopily a došly zaklást na prostředních polorámkách malé půlměsíčky dělničiny nad dolní loučkou polorámků. Tak 1-3 rámky a to se dalo přežít.

To znamená, že TL není nezbytná podmínka. Ale do dneška jsou vyšlechtěné mnohem výkonnější Kraňky, než ty co přišly v roce 1967 a tak je možné, že vaše vč nahoře trochu dělničiny zaklade. Snad je kvůli tomu nevysíříte, že ne. Když zakladou, pak ty souše půjdou do KK a pak další rok do TL. 

Brzy vám to začne do sebe všechno zapadat, neznám nikoho, kdo by se připravil tak důkladně jako vy.