Ptákem roku 2015 je potápka černokrká
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2015 potápku černokrkou. Tento krásný a elegantní pták je ztělesněním problémů, ve kterých se nacházejí české a moravské rybníky.
Nádherně a nápadně zbarvená potápka černokrká je veřejnosti téměř neznámá. Ještě nedávno hojný ptačí druh z Česka již téměř vymizel. Na jeho záchranu ale rozhodně není pozdě.
Počty potápek černokrkých se u nás dramaticky měnily. V padesátých a šedesátých letech hnízdily potápky černokrké v koloniích i o několika stovkách párů. V roce 2014 se podařilo najít celkem jen 50 hnízd. „Takto drastický pokles dříve silné populace nemá v evropském kontextu obdoby. Podobná situace není ani v okolních zemích, například v Polsku či Německu se potápkám stále daří dobře. Příčiny úbytku tedy musíme hledat u nás doma,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.
Česká společnost ornitologická v letošním roce zaměřuje svou pozornost na mokřady. Potápka černokrká je typickým ptákem rybníků a dobře odráží všechny jejich problémy. Její potravu tvoří především různí vodní korýši a larvy hmyzu. Protože se při lovu řídí zrakem, k životu potřebuje rybníky s čistou vodou plné nejrůznějších forem života (učeně „biodiverzity“). Podle přítomnosti potápek tedy na první pohled poznáme „zdraví“ toho kterého rybníka. Lokality s jejich výskytem patří u nás nejen z ornitologického hlediska k těm nejcennějším.
Hlavním důvodem úbytku potápek je příliš intenzivní chov kaprů. Pokud jich je v rybníce moc, jednak přímo kalí vodu, jednak zcela změní složení živočichů i rostlin ve vodě. Druhým problémem je nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě, která se pak mění v páchnoucí hnědou břečku.
Potápka černokrká je tak příkladem nutnosti komplexního přístupu k ochraně přírody a krajiny – ač se jedná o druh striktně vázaný na vodní prostředí, některé příčiny jejího úbytku leží i daleko od rybničních břehů. Pokud dokážeme vytvořit prostředí vhodné a atraktivní pro potápky, pomůžeme tím i celé řadě dalších, na mokřady vázaných druhů. Celkově pak bude naše krajina bohatší a krásnější – nemluvě o možnosti vykoupat se v čistém rybníce. Že nejde o utopii, ukazují zkušenosti z několika rybníků, kam se snížením rybích obsádek a vhodnou úpravou okolí podařilo rychle vrátit dřívější kypící život. Jsou to ostatně ta místa, kde se dodnes můžeme setkat i s letošním ptákem roku (například Vrbenské rybníky u Českých Budějovic, Lednické rybníky, rybník Řežabinec na Písecku, rybník Rod na Třeboňsku, Bohdanečský rybník, extenzivněji využívané rybníky v Poodří).
Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 1992. Současně s vyhlášením vychází i speciální číslo časopisu Ptačí svět – Pták roku, obsahující základní informace o životě vybraného druhu, o ohrožení, kterým je vystaven, i o možnostech jeho ochrany. Součástí kampaně je i projekt občanské vědy, do kterého se může zapojit široká veřejnost. V případě letošní potápky je to měření průhlednosti vody za pomocí Secchiho desky.
Přehled výsledků kampaně Pták roku z let 1992-2015
- 1992 - Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)
- 1993 - Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus)
- 1994 - Čáp bílý (Ciconia ciconia)
- 1995 - Čejka chocholatá (Vanellus vanellus)
- 1996 - Ťuhýk obecný (Lanius collurio)
- 1997 - Sova pálená (Tyto alba)
- 1998 - Koroptev polní (Perdix perdix)
- 1999 - Konipas bílý (Motacilla alba)
- 2000 - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
- 2001 - Kavka obecná (Corvus monedula)
- 2002 - Poštolka obecná (Falco tinnunculus)
- 2003 - Vrabec domácí (Passer domesticus)
- 2004 - Rorýs obecný (Apus apus)
- 2005 - Skřivan polní (Alauda arvensis)
- 2006 - Orel mořský (Haliaeetus albicilla)
- 2007 - Slavík obecný (Luscinia megarhynchos)
- 2008 - Racek chechtavý (Larus ridibundus)
- 2009 - Skorec vodní (Cinclus cinclus)
- 2010 - Kukačka obecná (Cuculus canorus)
- 2011 - Strnad obecný (Emberiza citrinella)
- 2012 - Tetřev hlušec (Tetrao urogallus)
- 2013 - Břehule říční (Riparia riparia)
- 2014 - Čáp bílý a čáp černý
- 2015 - Potápka černokrká