Aktuálně: 4 576 inzerátů178 203 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
goro
goro (199 příspěvků) 02.12.2023, 21:07:08 xxx.xxx.43.129
PETROSMORAVICUM:

Bylo by nanejvýš vhodné být konkrétnější o které polopravdy se jedná a napsat jaká je skutečnost, pravda… ne pouhé konstatování, že jde o polopravdy a zavádějící ptákoviny…


Nepoužívam metodiku Toma a je mi úplne jedno kto ako včely chová…Ak máš naozaj uprimný záujem poznať niektoré polopravdy v jeho príspevku, môžem zopár vypichnút   aby prípadne neboli začiatočníci uuvedení do pochybností…

1. tragický omyl jménem LBV - LBV je jedna z praxou overených protirojových metodík…Tom LBV nikdy neskúšal ja som ju aplikoval 3 roky..

2. Včelstvo v předjaří obsedá nějaké plásty, jejich spodní okraje a hlavně rohy, kor když jsou včelami neobsednuté, zplesniví. - na jar môžu byť niektoré okrajové plásty čiastočne poplesnieť , deje sa to ak je včelstvo slabé, aj je dno plné, malé česno a podobne…plesnivé plásty nie sú u skúseného včelára však bežné.. 

3. Podmet musí být vysoký 18 mm a česno v době největšího otevření v sezoně musí mít cca 70-75 cm2. Nic víc!!!!!!!!!! - tisíce včelárov roky úspešne chovajú včely v úloch s vyšším podmetom  ( aj ja 😉)

4. Trubčí plod má svůj metabolizmus a tudíž vlastně i vyrábí teplo,…otvorený aj viečkovaný trúdi plod nevyrába teplo,včely ho musia vyhrievať

5.  Na včelách se VD vyvíjí až když nemá plod trubčí a nebo je ve včelstvu už tak přemnožený, že trubčina samičkám VD nestačí …práve na robotníčom plode a na včelách sa klieštik začína rozmnožovať už v únoru i celý březen, až niekdy v dubnu sa klieštik dostane k prvému trúdiemu plodu… teda celé týždne hlavne v robotníčom plode..

Dalo by sa pokračovať ale u mnohých tvrdení sám Tom píše že si svoje tvrdenia potrebuje overiť… držme mu palce. ..

Btw 

Za “ptákovinu” by sa dalo  považovať tvrdenie že očká na úľoch boli vynajdené nna príkaz politruka aby sme mohli bojovať s imperialistami…😕

goro
goro (199 příspěvků) 02.12.2023, 15:42:34 xxx.xxx.43.129

Petra všetko závisí od toho či si ten Varidol fúkala do úla v čase keď tam bolo včelstvo bez zaviečkovaného plodu…   a prečo si dávala tretiu fumigaciu ak nepadal klieštik? …koľko klieštka padlo po tretej fumigácii? Ak max. 5-6, tak do 10 už ich netráp 

goro
goro (199 příspěvků) 30.11.2023, 10:03:17 xxx.xxx.43.129
Ano včela zábrany vo výške 2 m preletí a pokračuje za znáškou vo výške 2 m...ak vyletí z česna, letí cez susedov pozemok v oveľa nižšej výške a môže do neho naraziť, čo ju šokuje a bodne (včela počas letenia špatne vidí)...to platí aj keď sa vracia s nákladom začne ķlesať k úľu až po prekonaní plota... Mne sa suseda tesne za tým plotom, ktorý mám za úľmi bežné opaľovala...len neviem či kvôli tomu že tam mala pokoj od včiel alebo preto aby som ju neočumoval 😉 Čo sa týka vzdialeností včelátov neexistuje "predpis"... dolet včely je bežne 3 km...😕
goro
goro (199 příspěvků) 29.11.2023, 20:32:08 xxx.xxx.43.129

“Vzdálenosti umístění včelstev od obydlí pokud si dobře pamatuji řeší "nový Občanský zákoník", ale ten nedává konkrétní číslo. Je tam stanoveno, že včely (a nejen včely) nesmí nadměrně obtěžovat okolí svojí přítomností.”

Vzdialenosť od verejných ciest by mala byť 30 m. Pozor na to, čo je verejná cesta a čo súkromná (či neoficiálna, poľná).

 Letáče musia smerovať na pozemok včelára

Vzdialenosť od susedného pozemku musí byť minimálne 3 m.

 Medzi pozemky je potrebné umiestniť včelotesnú zábranu do výšky 2 m. Napríklad lešenársku sieťku (tieniacu tkaninu) na plot a neskôr nechať plot obrásť popínavou rastlinou či vysadiť živý plot, ideálne včelársky.

Zabezpeč si kvalitnú napájačku, ktorú nikdy nenecháš vyschnúť. Včely veľmi rady chodia po vodu do bazénov, jazierok či nebodaj psej misky

Ak sa to dá, skús robiť zákroky pri včelách v čase, keď vonku nepobehujú susedia, prípadne ich upozorni vopred, kedy a v akom čase budú prebiehať. 

Zabezpeč, aby včely neboli príliš rušené. Nerob ani zbytočné zásahy, ktorými ich len dráždite. Snaž sa nerobiť zákroky v čase, keď sú včely nervóznejšie, napríklad pred búrkou.

Dať susednom každoročne nejaký prezent, najideálnejší bude pohár medu

Práve kvôli včelám sa často prejavia už existujúce medzisusedské problémy. Snaž sa ich vylepšiť ešte predtým, než začneš včeláriť. zo zákona sankcie nehrozia ale je dobré si zistiť alergie susedov na včelie bodnutie (potvrdené lekárom) lebo to by bol dôvod na presťahovanie včiel preč…

vždy sa dajú okolo úľov urobiť trvalé alebo dočasné zábrany za úľmi od suseda alebo aj pred úľmi  ktoré prinútia včely lietať po opustení úľa dohora, a nelietať nízko cez  záhradu… 

Obrázek Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 29.11.2023, 20:06:16 xxx.xxx.43.129
Anonymní:

Goro, to je škoda nechávat venku na dešti…


🙂😂🤣.. že škoda…

môj svokor/tchán hovorieval že “škoda je len toho, čo pes nechce a čo žena zje..”

striešky sú robené práve k dažďu…

peťa, úle/nastavky kúpené, striešky samodomo…

goro
goro (199 příspěvků) 27.11.2023, 21:24:32 xxx.xxx.43.129

faith variť cukrový roztok pre kŕmenie včiel je zbytočné, dokonca to nesie so sebou riziko že sa zvýši hladina škodlivého HMF (hydroxy-metyl-furfural).

ja roky miešam cukor v studenej vode a včely ho bez problémov dokážu odobrať, v pohode silné včelstvo zoberie za 24 hodín 5-7 litrov roztoku cukor:voda v pomere 3:2. takýto koncentrovaný roztok cukru mi ešte nikdy “neskysl”… v pohode počká aj týždeň… ale ak niekto odkladá riedky cukrový roztok namiešaný v pomere 1:1 môže sa skaziť… nikdy sa mi to zatiaľ nestalo… Keď použijeme na kŕmenie riedky roztok cukru, musia včely odparovať príliš mnoho vody. Pri odparovaní prebytočnej vody vzniknú straty zásob. Ak použijeme hustý roztok cukru, včely ho ivertujú ťažšie. Výskumný ústav včelársky v Rybnoje uvádza : “na dopĺňanie zásob sa najlepšie osvedčil 60 % cukrový roztok. Najlepšie včely prezimovali a jarný rast bol bajlepší v skupine, ktorú kŕmili roztokom 3:2, teda 60 %-tný roztok. Spotreba krmiva v zime bola najmenšia a najnižšie sa zaťažili výkalové vačky. Z jedného litra roztoku 3:2 vznikne 0,77 kg zásob Z jedného litra roztoku 1:1 vznikne 0,66 kg zásob Roztok 1:1 slúži na podnecovanie a roztok 3:2 na zimné kŕmenie”.

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 26.11.2023, 13:32:12 xxx.xxx.43.129

aj ja doplním že občas používajú včelári vodou zaliatu kilovku cukru keď sa preruší znáška aby včely cuckali bol prínos do úľa  matka neprestala klásť…no…

goro
goro (199 příspěvků) 26.11.2023, 09:44:12 xxx.xxx.43.129

PETRA okrem Honzu Pospíšila je známy aj iný včelár - Kobliha, ktorý tvrdí, že on na zimu zakrmuje len navlhčenými kilovkami kryštálového cukru….

.. môj osobný názor je že zásoby ktoré si včely takto uložia sú menej kvalitné ako pri podaní cukrového roztoku…. kryštálový cukor včela dokáže spracovať len tak, že ovlhčený ho slinami zriedi na koncentráciu, kde je cez30% vody aby tú sladkú kvapku dokázala cez cuciak nasať… pri podaní cukrového roztoku o koncentrácii 3:2 naopak musí prebytočnú vodu odpariť a to prebieha tak že nasaje roztok do volátka, pridá automaticky k nemu enzýmy a vyfúkne bublinu (veľký povrch, odparovanie vody) ktorú nasaje ďalšia včela, pridá enzýmy a opakuje sa to až klesne obsah vody pod 30%, potom to včely uložia do buniek a ďalej odvetrávajú … postup je teda rovnaký ako u prineseného nektáru… zásoby zo suchého cukru sú pre včely chudobnejšie… z cukrového  roztoku uložené  sa zásoby viac blížia k medu, sú obohatené o včelie enzýmy...

niečo iné je použiť v zime či na jar cukor do úľa ak včelám došli zásoby a včelár nemá med na ich záchranu, vtedy je kryštálový cukor používaný ako alternatíva…

pekný článok je o tom v najnovšom čísle včelárskeho časopisu Dymák…

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 25.11.2023, 09:41:28 xxx.xxx.43.129
Žiaľ ifauna zoskartovala všetky príspevky zrušených sekcií teda aj o včelách od Toma nezostalo nič iba ak by si jeho návody a včelárenie v "Blaníku" niekto bol skopíroval a uložil...bolo tam na to čas pár dní ... Pochybujem že by to bol robil sám Tom. .. ale možno niekto kto sa jeho cestou vydal (vysoké plodisko + nízke medníky)...
goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 17:21:16 xxx.xxx.43.129
Orionka:

Pro včely je, podle informací včelařů, výhodnější kupovat pastu v kyblíkách (Apivital sirup). 14 kg v kyblíku. Zejména v Polsku a logicky ve větším množství. Pro včely stravitelnější než rafinovaný cukr.


Orionka ono je to všetko relatívne… zrejme je o apivitalu výhodou že včelár má menej práce, za to si trochu  priplatí ale včelám je to rozhodne jedno… (ta straviteľnosť je pohádka…) 

goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 17:16:57 xxx.xxx.43.129

Čmelník umiestňujeme v jarných mesiacoch na tienisté miesto, aby sa na horúcom slnku neprehrial. Rozhodne sa vyhnite miestu, kam svieti slnko celý deň. Je dobré, keď na domček pre čmeliaky svietiť slnko ráno a po zvyšok dňa je v tieni. Je tiež lepšie položiť domček na tehlu. Vnútro vypodložte materiálom ako je vlna, perie alebo slama, ale nezabudnite nechať otvory voľné. …a čakať a čakať… dobré sú pred čmelníkom kvetinky…

goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 17:11:42 xxx.xxx.43.129

KEDY VČELY PRENÁŠAŤ/PREVÁŽAŤ? Odpoveď je jednoduchá, včely môžeme sťahovať od marca/března do novembra/listopadu. Proste v tomto časovom úseku to robíme vtedy, keď to potrebujeme. Ten november/listopad pokrýva aj spomínané sťahovanie včiel na zimné stanovište, čo niektorí včelári robia. Tento čas je vhodný na prevozy a sťahovanie aj preto, že už sú preč medníky, úle sú ľahšie, včiel je menej. Tiež v tom čase je dobre poprekladať odložence na stojany, kde chceme na jar mať nové rodiny. Často sa opakuje otázka, či je lepšie prekladať úle na nové miesto kým sú včely v zimnom chumáči alebo je to lepšie robiť po prvých preletoch. No dajú sa včely preložiť aj v zime, teda od decembra /prosinca do februára/února (včely vydržia všetko!) ale hrozí že sa môžu niektoré utrhnúť z chumáča a uhynúť, či to dokonca môže spôsobiť predčasné vykalenie sa včiel v úli, či v rozrušení zahynie matka. Keďže vieme, že aj keď sú včely po preletoch už „zalietané“ na polohu úľov, vzhľadom na všetko hore uvedené nepredstavuje to pre preloženie úľov žiaden väčší problém, ja by som radšej prekladal úle až po jarných preletoch.

Ak včely preveziete na vzdialenosť 5-7 km a viac, neočakávajte po premiestnení včelnice žiadne problémy s vracaním sa lietaviek.

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 12:47:00 xxx.xxx.43.129
Mozr všetko sa dá... samozrejme roj ťa týžden nebude čakať na strome to je jasné...ale včelár robí vopred opatrenia aby roj nevyletel...zožeň si knihu od Karla Weissa v českom preklade vyšla už dávno a tá je na tvoje predstavy úplne najvhodnejšia... jej názov je "Víkendový včelař"...
goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 12:32:26 xxx.xxx.43.129
Drevodelka to chce kľud... pri Luxole musíš pred natretím drevo impregnovať "Luxol impregnáciou" a tam sa v popise priamo píše..."Nehodí se pro ošetření dřevěných povrchů, které přijdou do styku s potravinami, krmivem pro zvířata a dlouhodobým kontaktem s pokožkou. Ošetřené dřevo nesmí být v kontaktu s půdou nebo s povrchovými či podzemními vodami."...asi teda obsahuje niečo "z tvrdej chémie ", ..😕 Ale ako píše kolega a nakoniec aj ja v svojom príspevku, natiera sa včelín a nie vnútro úľa, kde budú žiť včely.. (btw. vnútro úľa sa NIKDY nenatiera )
goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 09:28:10 xxx.xxx.43.129
Je chvályhodné že sa zamýšlaš aj nad takouto otázkou...sú včelári ktorí riešia farby na úly ale u vcelina im ide o to aby dlho vydržala často ho natrú barvou, ktorá kvôli dlhšej trvanlivosti obsahuje aj impregnačné látky proti pliesňam ale aj črvotoči a hmyzu - osám a včelám... Včely síce moc po včeline nelozia a moc ich barevná úprava včelína neohrozí ale odporúčal by so ti aby si si vybral farby vhodné na detské hračky..ja ich používam na úle a sú určite vhodné aj na včelín.. https://www.bal.cz/detsky-nabytek-a-hracky/
goro
goro (199 příspěvků) 23.11.2023, 20:56:11 xxx.xxx.43.129
Mózr:

Dobrý den, chci se optat povolanějších, jak náročné časově je včelaření? Zvažuji tento koníček na chalupě kam dojíždíme jedenkrát týdně. Pro začátek bych nechtěl nic velkého jen tak 5 včelstev, je to reálné? Děkuji, Mózr.


včelárstvo nie je náročné na objem času odpracovaného/stráveného pri včelách, problém je že niektoré práce sa musia vykonať v určitú dobu keď to včely vyžadujú (podľa situácie v úli)… nedajú sa odložiť… samozrejme dá sa včeláriť aj víkendovo ako písala drvodelka, osobne poznám včelárov ktorí majú včely tiež na chate a dostanú sa k nim max raz za dva týždne,… moja známa má včely vzdialené cez 300 km a roky funguje… len sa budú musieť niektoré práce (protirojové opatrenia - rozšírenie priestoru v úli, odobratie plodu  a pod) robiť vopred, v predstihu… ale všetko ide a včely sa vedia odvďačiť…držím palce …

Obrázek